Zasady ubioru - savoir vivre mody męskiej

Moda męska, tak samo jak damska, kieruje się swoimi kryteriami. Poznaj najważniejsze elementy savoir vivre mody męskiej i nie popełniaj więcej tych błędów!

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Dlatego przed nowymi osobami warto postarać się, aby ubiór i zachowanie ze sobą współgrały. Oto najważniejsze zasady savoir vivre ubioru męskiego zebranego w jednym miejscu.

Savoir vivre a strój męski

Moda zmienia się cyklicznie, jednak pewne kwestie pozostają niezmienne. W imię zasady “jak Cię widzą, tak Cię piszą”, każdy mężczyzna powinien być świadom pewnych żelaznych modowych reguł, których znajomość uchroni go przed poważnym faux pas. Podpowiadamy, jakie są najważniejsze zasady savoir vivre w modzie męskiej. 


 

Zatem jak się ubrać? Nasz ubiór determinują zwykle dwie kwestie: indywidualny gust oraz wygoda. Warto jednak pamiętać, że rygory dobrego wychowania wymagają od nas przestrzegania zasad dobrego smaku oraz ubierania się zgodnie z dress codem i obowiązującymi w społeczeństwie zwyczajami. Dobrze skomponowany, schludny, elegancki i dobrany do okazji strój to nasza wizytówka. Musimy więc dbać o jej dobrą jakość. 

Najważniejsze zasady savoir vivre w modzie męskiej

Wszyscy wiemy, że zasady dobrego wychowania wymagają od nas ubierania się zgodnie z obowiązującą konwencją. Istnieją żelazne zasady ubioru, którymi warto się kierować, żeby zawsze zachowywać odpowiedni styl i nie narażać się na popełnienie gaf. 

Oto 10 najważniejszych błędów, których nie warto popełniać w eleganckim stroju męskim:

  1. Koszula z krótkim rękawem - nie można jej zakładać do marynarki.
  2. Nie zakładaj krawata do koszuli z krótkim rękawem.
  3. Nie zakładaj zbyt długiego lub zbyt krótkiego krawata.
  4. Nie rozpinaj marynarki, jeśli stoisz.
  5. Nie zapinaj marynarki, kiedy siedzisz.
  6. Niedopasowane kolorystycznie skarpetki do butów lub spodni (np. białe skarpetki do brązowych butów i granatowego garnituru).
  7. Niedopasowane kolorystycznie butów do garnituru (np. brązowe buty do czarnego garnituru).
  8. Nie rozpinaj kołnierzyka koszuli, podczas noszenia krawata.
  9. Nie zakładaj więcej niż jednego elementu ubioru we wzory.
  10. W przypadku wysokiej formalności spotkania, poszetka nie powinna mieć takiego samego koloru co krawat.

Choć to tylko część największych błędów w ubieraniu się - od razu widać, że wiele z nich jest popełnianych (często nieświadomie) przez wielu mężczyzn.

Czytaj także: Style męskich sylwetek

Jak Cię widzą, tak Cię piszą

Psychologowie i specjaliści od komunikacji są zgodni: pierwsze wrażenie jest decydującym momentem w każdej relacji. To właśnie ono decyduje jak zostaniemy odebrani przez innych, dlatego zachowanie odpowiedniego ubioru jest niezwykle istotną kwestią. Niezależnie od tego czy to pierwsza randka, czy może rozmowa o pracę - jeżeli ubierzemy się niechlujnie i niezgodnie z okazją, nasze szanse na sukces z pewnością znacznie spadną. 

Czytaj także: Według jakiego klucza dobierać kolory ubrań męskich?

Nie zwracaj nadmiernej uwagi otoczenia

Nie ma nic złego w oryginalności i podkreślaniu własnego, indywidualnego stylu. Należy jednak postawić wyraźną granicę pomiędzy indywidualizmem i oryginalnością a nachalną ekstrawagancją. 

Wyzywające kolory garnituru na spotkaniu biznesowym, czy sporotwe buty na pierwszej randce w eleganckiej restauracji to nie przejaw indywidualizmu, a ignorancji. Jeżeli lubimy się wyróżniać, warto zadbać o subtelność detali - nietypowa spinka do mankietu czy dyskretna bransoletka, doskonale podkreślą stylizację, nie zwracając przy tym nadmiernej uwagi otoczenia na naszą osobę. 

Nie bądź śmieszny

Wyróżnianie się za pomocą stroju to dla wielu osób droga do budowania swojej osobowości. Wygłupy i bycie śmieszkiem nie są jednak dobrze widziane w miejscach, w których wymagany jest określony dress code. Warto więc pamiętać, że modowe żarty, takie jak śmieszne kapelusze czy okulary w nietypowych kształtach lepiej zostawić na okazje takie jak wieczór kawalerski, czy impreza w gronie dobrych znajomych. Z punktu widzenia savoir vivre nie jest to jednak szczególnie zabawne. 

Czytaj także: Co to jest koło barw i do czego służy?

Dobierz strój do swojej sylwetki

Żelazną zasadą savoir vivre w modzie męskiej jest umiejętne dobranie stroju do swojej sylwetki. Jest to szczególnie istotne w przypadku garniturów. Źle dobrane mogą bowiem wystawić nas na śmieszność. Wystający brzuch czy niedbale podwinięte rękawy za długiej koszuli to żywa definicja faux pas. 

Dopasuj odpowiedni ubiór do okazji

Na koniec najważniejsza zasada savoir vivre w modzie męskiej: zawsze dostosowujmy swój strój do okazji. Niezależnie od tego czy wybieramy się na wesele, spotkanie biznesowe czy spotkanie w gronie znajomych - zawsze dobierajmy strój do dress codu. Nie jest to zadanie szczególnie trudne, jednak zdecydowanie może ono wpłynąć pozytywnie na nasze życie i zupełnie odmienić nasz wizerunek w oczach innych. 

Zasady ubioru na różne okazje w modzie męskiej są stosunkowo proste i z pewnością łatwo je zapamiętać. Ponadto każdy mężczyzna powinien mieć je zawsze z tyłu głowy, niezależnie od okazji.