Co to jest koło barw i do czego służy?

Sprawdź, jakie kolory do Ciebie pasują !

marynarka w kratę

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądałby świat i otaczająca Cię rzeczywistość bez kolorów? Otóż wiedza i postrzeganie barw, daje nam możliwość widzenia rzeczy, które czasami pojawiają się raz na jakiś czas. Czym byłaby zima bez białego puchu z nieba ? Wiosna bez rozkwitających wielobarwnych kwiatów, a jesień bez złocistych drzew ? W przyrodzie wszystko ma swoje dopasowanie i tak samo dzieje się w świecie mody! Każdy człowiek różni się i nikt nie jest taki sam, dlatego nie zważając na innych, należy dopasować do siebie odpowiednie kolory ubrań tak, aby czuć się dobrze i wyglądać stylowo. W tym artykule dowiesz się, jak korzystne może okazać się łączenie kolorów przy wyborze idealnej stylizacji.

koło barw

Koło barw posiada kolory podstawowe żółty, czerwony oraz niebieski i komplementarne fioletowy, zielony i pomarańczowy. Rozróżnianie barw według powyższego schematu pomaga przy dopasowaniu różnych odcieni ubioru casualowego i formalnego.

Jak się dzielą kolory?

Barwy czyste -są to czyste kolory tęczy, bez dodatku czerni i bieli. Polecane są jako kontrastowe dodatki do bieli, barw pastelowych i złamanych.

Barwy dopełniające -to pary barw, które na kole barw leżą naprzeciw siebie. Tworzą względem siebie największy kontrast. Jednak pamiętaj o zachowaniu ostrożności, ponieważ zbyt duża ilość różnego rodzaju kolorów może powodować nerwowość i zmęczenie oczu.

barwy dopelniajace

Barwy złamane -powstają przez domieszanie niewielkiej ilości barwy dopełniającej do czystej barwy tęczowej. Są mniej intensywne od barw czystych. Można je dowolnie zestawiać ze sobą i z pozostałymi barwami, np. czystymi lub pastelowymi.

barwy zlamane
Barwy zimne -wywołują wrażenie chłodu i oddalenia. Kojarzą się z lodem, woda i śniegiem. Dają poczucie czystości i lekkości.
barwy zimne
Barwy ciepłe -kojarzą się z ogniem, słońcem, pozornie przybliżają się do patrzącego. Jest to cała gama czerwieni i żółci, pomarańcze i brązy.
barwy cieple
Barwy pastelowe -są to bardzo jasne, spokojne barwy z dużą domieszką bieli. Można je dowolnie zestawiać z innymi barwami, szczególnie czystymi.

barwy pastleowe

Czas na ciekawostkę!

Czy wiesz, że kolory mają swoje znaczenie i wpływają na nasze samopoczucie ? Poznaj kilka z nich !

Żółty - jest kolorem regenerującym- wzmacnia system nerwowy, rozjaśnia myślenie i poprawia pamięć. Kojarzy się z latem, słońcem i plażą, a co za tym idzie wypoczynkiem od życia codziennego.

Pomarańczowy- to kolor witalności. Zwiększa motywacje do działania oraz podnosi poczucie własnej wartości.

Zielony – to spokój, wyciszenie, relaks, kojarzy się z naturą, która wywołuje pozytywne emocje i uspokoją organizm. Natomiast jaskrawa zieleń, wskazana jest dla bardzo aktywnych osób, zwiększa optymizm i wiarę w siebie i innych.

Brązowy- to bezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać, aby kolor ten nie był dominujący, ponieważ ma skłonność do przygnębiania.  

Czarny-działa wspierająco i ochronnie. Wskazany dla osób niezależnych, opanowanych, pełniących funkcje kierownicze.

Niebieski – jest symbolem zarówno lodowatej, zimowej pogody, jak i rześkiego powietrza. Działa pobudzająco na umysł. Związany jest z wodą i morzem, dlatego daje także poczucie relaksu.

Biały-przynosi spokój i dobre samopoczucie, łagodząc przy tym emocje. Jest dobrym lekarstwem na stres i daje poczucie swobody.

Jak dobrać kolor do karnacji skóry?
 

Na początku określ, którą z pór roku jesteś. Następnie przejdź do następnego kroku.
 
Wiosna-charakteryzują ja złote odcienie, skóra jest kremowo biała lub brzoskwiniowa; osoby z tej kategorii mają rudawe włosy, piegi, zaróżowione policzki i zielone lub niebieskie oczy;
 
Lato-karnacja letnia to różowe lub błękitne odcienie, skóra jest blada i różowa; osoby w tej kategorii to naturalni blondyni lub bruneci o bladych oczach;
 
Jesień-podobnie jak wiosna, jesień to złote odcienie i wiele rudzielców pasuje do tej kategorii; jesienie mają zazwyczaj brązowe oczy o ciepłej, złotej barwie; do tej kategorii pasują również bruneci;
 
Zima-charakteryzują ją różowe i błękitne odcienie; ich skóra może być biała, oliwkowa lub ciemna; osoby z tej kategorii to zazwyczaj bruneci o ciemnych oczach;
 

Teraz czas na dobieranie kolorów, które do Ciebie pasują.


Wiosna-ciepłe kolory o złotym odcieniu, ciepłe brązy i żółcie, brzoskwiniowe róże; wiosny powinny unikać ciemnych stłumionych kolorów;
typ wiosna

Lato -pastelowe, delikatne, neutralne barwy z odcieniami różu lub błękitu; lata powinny unikać czerni i pomarańczy;
typ lato
Jesień -kolory o złotych odcieniach, beże, pomarańcze i ciemne brązy; jesienie powinny unikać niebieskiego;
typ jesien
Zima -to ostre, wyraźne i czyste barwy jak biel, czerń, granat, czerwień czy nawet ostry róż, ale także lżejsze odcienie, ale zawsze w zimnej tonacji; zimy powinny unikać złamanych i stłumionych kolorów jak beż;
typ zima

Spodobał Ci się artykuł ? Czytaj także: Według jakiego klucza dobierać kolory ubrań?