Jak ubierać się do sylwetki? Typy męskich figur - tylko tutaj, bez tajemnic!

Nie wiesz, jaką masz figurę i jakie są jej główne atuty? Sprawdź najważniejsze cechy charakterystyczne dla męskich sylwetek i jakie ubrania powinieneś nosić.

biała koszula we wzór

Sylwetki męskie są tak samo różnorodne, jak w przypadku kobiet. Wierzymy jednocześnie, że każda męska figura zasługuje na możliwie najlepszą stylizację. Sprawdź, jakie ubrania pasują do Twojej sylwetki, znajdź najlepsze atuty i modeluj drobne niedoskonałości.

Charakterystyczne cechy męskiej budowy ciała

Istnieje tak szeroka gama męskich sylwetek, że ciężko przypisać jeden, idealny wzór. Najlepszym kluczem do określenia typu męskiej sylwetki jest proporcjonalność. Już od czasów starożytnej Grecji proporcje były matematycznym kanonem określającym piękno męskiego ciała. Rzeźby z tamtego okresu są doskonałym przykładem, jak proporcje wpływają wizualnie na sylwetkę. Najczęściej u mężczyzn można wyodrębnić kilka cech charakterystycznych w budowie ciała. Są to między innymi: Szerokie barki, które powinny być szersze, niż obwód pasa. Krótki lub długi tors. Klatka piersiowa szersza od bioder. Lekko zaznaczona talia, węższa od bioder. Umięśnione nogi (szersze uda od łydek).

Sylwetki męskie - rodzaje

Typy sylwetki męskiej dzielimy również ze względu na somatotypy. Wyróżniamy wtedy ektomorfika, endomorfika i mezoformika. Każdy z nich ma inne zdolności do budowania masy mięśniowej, a także preferencji do chudnięcia lub przybierania na wadze. Rodzaje sylwetek męskich według somatotypów zostały określone przez doktora Ernsta Kretschmera, a następnie szerzej opisane przez doktora Williama Sheldona w latach 40. XX wieku. Czy mówi Ci coś określenie, że osoby grubsze są określane jako szczęśliwsze, a osoby szczupłe bardziej nerwowe? To właśnie jedno z określeń wg somatotypów. Każdy endomorfik, ektomorfik i mezoformik ma inne pretedencje względem swojej sylwetki. Natomiast wszystkie typy znajdą odpowiednie materiały, kroje i ubrania, które uwypuklą zalety figury.

Ołówek - co nosić, czego unikać?

Mężczyzna z określoną sylwetką jako Ołówek jest przede wszystkim wysoki i szczupły. Często opisuje się ich sylwetkę jako chłopięcą, pomimo dorosłego wieku. Nie mają umięśnionych rąk, nóg i klatki piersiowej. Męskie sylwetki Ołówki mogą w łatwy sposób modelować figurę za pomocą spodni, koszul i marynarek. Co powinni nosić panowie o figurze Ołówka? Dwurzędowe marynarki, które optycznie poszerzą ramiona. Koszule i T-shirty w poziome pasy. Ubrania w jasnych barwach, szczególnie spodnie. Obszerne swetry. Szerokie kurtki i płaszcze. Czego powinni unikać panowie o figurze Ołówka? Spodni typu “rurki” i spodni prasowanych w kant i obcisłych spodni. Golfów, które jeszcze bardziej wydłużą sylwetkę. Koszul i swetrów chowanych w spodnie. Zbyt obcisłych ubrań, zwłaszcza taliowanych koszul i swetrów.

Typ figury Gruszka - co nosić, czego unikać?

Typy figury określane jako Gruszki to jednocześnie posiadacze najpopularniejszej sylwetki wśród mężczyzn. Jest prawie idealna - dlaczego? Jedynym mankamentem jest wystający brzuszek. Ramiona u Gruszek są węższe niż biodra. Łatwo tez zauważyć dość duże uda. Punktem przyciągającym wzrok jest okolica pasa - dlatego ubranie za wszelką cenę powinno odwracać uwagę od brzucha. Co powinni nosić panowie o figurze Gruszki? Marynarki jednorzędowe, zapinane na 1 lub 2 guziki - wyłącznie o szerokich ramionach i klapach. Koszule i koszulki bez wzorów, z dekoltem w literę “V”. Spodnie z szerokimi nogawkami i podwyższoną talią. Mucha zamiast krawata odciągnie wzrok od brzucha. Czego powinni unikać panowie o figurze Gruszki? Dopasowanych koszul, koszulek i swetrów. Obcisłych spodni i spodni “rurek”. Ubrań w poziome pasy.

Typ figury Jabłko - co nosić, czego unikać?

Budowa ciała typu Jabłko, podobnie jak Gruszka, posiadają brzuszek (większy lub mniejszy), który mocno kontrastuje ze szczupłymi nogami. Dlatego stylizacje powinny skupiać się na optycznym wyważeniu sylwetki, wysmukleniu i ukryciu brzucha. Co powinni nosić panowie o figurze Jabłka? Swetry o grubym splocie. Marynarki o szerszych ramionach, zapinane na 1 guzik. Ciemne kolory - zarówno spodni, jak i koszul. Ubrania w pionowe pasy. Czego powinni unikać panowie o figurze Jabłka? Zbyt dopasowanych ubrań. Marynarek dwurzędowych. Koszul wkładanych w spodnie. Ubrań w pstrokate wzory i poziome pasy.

Typ figury Trójkąt - co nosić, czego unikać?

Jeśli Twoja figura to odwrócony trójkąt, masz wielkie szczęście. Według kanonu piękna to idealna sylwetka męska - smukła, zgrabna i jednocześnie atletyczna. Trójkąt posiada szeroki tors, wąskie biodra, wyrzeźbione nogi i ręce. Mężczyźni o tej figurze mogą dowolnie bawić się modą, pamiętając o 2 prostych zasadach: nienoszeniu zbyt luźnych ubrań, a także zbyt dopasowanych koszul w ramionach. Co powinni nosić panowie o figurze trójkąta? Ciemne garnitury. Marynarki jednorzędowe, zapinane na 2 guziki. Jasne spodnie o prostych nogawkach lub bojówki. Koszule i swetry w ciemnych kolorach. Ubrania w delikatne wzory. Czego powinni unikać panowie o figurze trójkąta? Spodni w kant i spodni “rurek”. Obcisłych koszul i swetrów. Ciemnych spodni. Ubrań w jaskrawych kolorach Chcesz dowiedzieć się, jaki kolor będzie najlepiej pasował do Twojej stylizacji?

Czytaj także: Co to jest koło barw i do czego służy?