Mieszanie kolorów w męskiej modzie – porady dla stylowego mężczyzny

Moda jest sztuką łączenia wielu różnych elementów. Umiejętnie stworzony zestaw może odjąć lat lub, wręcz przeciwnie, dodać powagi. Odpowiednia marynarka może zamaskować niechciane kilogramy na brzuchu, a spodnie – wydłużyć sylwetkę i dodać jej lekkości. W ubraniach tkwi wielka siła, którą możesz wykorzystać do kreowania swojego wizerunku. Jedną z najcenniejszych umiejętności jest odpowiednie dopasowywanie kolorów. Jak łączyć kolory ubrań męskich, aby podkreślić swoje atuty i zamaskować niedoskonałości? Jakie kolory dla mężczyzn najchętniej wybierają styliści? Przejrzyj nasze propozycje!

Dobieranie kolorów męskich ubrań: jakich zasad przestrzegać?

Stylizacja dobrze prezentuje się jedynie wtedy, kiedy wszystkie jej elementy są spójne. Nierzadko pozornie mało znaczące detale stają się wyraźną rysą na wizerunku. Marynarka w zbyt intensywnym kolorze, spodnie niepasujące do koszulki czy za jasnebuty mogą sprawić, że będziesz wyglądać niedbale. Zastanawiasz się, jak łączyć kolory ubrań męskich? Oto kilka najważniejszych zasad, dzięki którym stworzysz funkcjonalną i stylową garderobę:

  • klasyczna elegancja nie idzie w parze z ekstrawagancją. Jeśli kompletujesz strój na ważną uroczystość albo spotkanie biznesowe, ogranicz się do stonowanych, podstawowych kolorów. Formalny dress code ma ściśle określone zasady, których nie należy łamać. Wieczorny strój wpisujący się w konwencję black tie składa się z ciemnego (najczęściej czarnego lub granatowego) garnituru lub smokingu i białej koszuli. Nieco większa swoboda panuje na uroczystościach odbywających się przed godziną 18. Im bardziej swobodna okazja, tym masz szersze pole do popisu;
  • zadbaj o to, aby w Twojej szafie znalazła się baza w postaci spodni, T-shirtów, swetrów i marynarek w podstawowych kolorach: białym, szarym, czarnym, granatowym, beżowym. Pamiętaj o uniwersalnych fasonach. W szafie każdego mężczyzny, niezależnie od jego wieku i preferowanego stylu, powinny znaleźć się: dobrze skrojona marynarka (sportowa i wizytowa), biała koszula, proste jeansy bez dziur i przetarć, elegancki trencz, czarne chinosy, skórzana kurtka, gładki golf, t-shirty bez nadruków. Basicowy zestaw będzie tłem dla bardziej efektownych, kolorowych elementów, które przełamią całość;
  • chcesz włożyć wyrazisty krawat albo koszulę z orientalnym printem? W takim razie zrezygnuj z innych wzorów i mocnych kolorów. Nagromadzenie zbyt wielu krzykliwych elementów może wprowadzić do stylizacji chaos;
  • kolory łącz na zasadzie podobieństwa lub kontrastu. Ogromną pomocą w tworzeniu palety kolorystycznej będzie koło barw – proste narzędzie pozwalające tworzyć ciekawe połączenia, które zawsze prezentują się korzystnie. Koło barw jest wykorzystywane nie tylko w modzie, ale również designie, aranżacji wnętrz i fotografii.
  • zwracaj uwagę nie tylko na odcienie, ale również temperaturę kolorów. Niewskazane jest łączenie ze sobą barw ciepłych i zimnych. Pilnowanie temperatury pomoże Ci uzyskać spójny efekt.

Kolory dla mężczyzn dobrane na podstawie analizy typu urody

Dobieranie kolorów męskich ubrań warto zacząć od poznania swojego typu urody. Wyróżniamy cztery główne typy: wiosnę, lato, jesień i zimę. Do każdego z nich przypisana jest najkorzystniejsza gama kolorów. Oto krótka charakterystyka każdego z tych typów:

  • wiosna – osoby z włosami blond lub jasnobrązowym w ciepłym odcieniu i promienną skórą z brzoskwiniowym pigmentem. Oczy mężczyzn o tym typie urody najczęściej są zielone lub niebieskie z domieszką turkusu, rzadziej brązowe. Do „wiosny” idealnie pasują tkaniny matowe lub z lekkim połyskiem w pastelowych, jasnych odcieniach z ciepłymi, żółtymi tonami;
  • lato – charakterystyczne są dla nich brązowe lub popielate włosy oraz szara, bardzo jasna lub oliwkowa skóra. Tęczówki przybierają odcienie niebieskiego, zielonego i szarego. Kontrast między kolorami skóry, oczu i włosów jest średni lub niski. W szafie każdego „lata” powinny znaleźć się ubrania w przygaszonych, szlachetnych kolorach, na przykład chłodnej zieleni, pastelowego różu, chłodnej szarości, turkusu i fioletu;
  • jesień – osoby z włosami w ciepłych odcieniach: miedzianym, blond, rudym, kasztanowym. Na jasnej, gładkiej cerze często pojawiają się piegi. Skóra „jesieni” nie lubi nadmiernego słońca i opalania (szybko staje się zaczerwieniona i podrażniona). Większość osób o tym typie urody ma oczy brązowe lub zielone. Urodę „jesieni” podkreślają motywy zwierzęce (na przykład cętki) oraz wyraziste, ciepłe, ziemiste barwy z żółtymi i czerwonymi pigmentami;
  • zima – mężczyźni o tym typie urody mają ciemne włosy, często z charakterystycznymi refleksami granatowymi lub popielatymi. Oczy mają czysty, zimny odcień błękitu, zieleni lub brązu. Ich oprawa jest ciemna. Wyróżniamy zimę egzotyczną i chłodną. Urodę „zimy” najpełniej oddają ubrania w kontrastowych, zimnych, błyszczących kolorach z domieszką niebieskiego i granatu.

Nie jesteś pewien, jaka definicja najtrafniej Cię określa? Skorzystaj z usług profesjonalistów! W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie usługami stylistów zajmujących się analizą kolorystyczną. Ekspert od wizerunku udzieli Ci konkretnych wskazówek, kierując się Twoją aparycją.

Zasada trzech kolorów

Dobieranie kolorów ubrań męskich nie musi być trudne. Pożądany, modny i elegancki efekt osiągniesz, jeśli będziesz przestrzegał złotej zasady wyznawanej przez stylistów: ogranicz ilość barw w jednej stylizacji. Harmonię zapewni Ci paleta trzech barw. Dwie z nich powinny być neutralne. Jeden kolor, zwłaszcza w stylizacji smart casual i formalnej, warto przeznaczyć nadodatki. Krawat lub mucha oraz poszetka powinny mieć jednakowy odcień. Warto wykorzystać kolor pojawiający się na kracie marynarki czy mikro wzorze na koszuli. Błękitnej marynarki w brązową kratę świetnie uzupełni poszetka, pasek i mucha w brązowym kolorze.

Kolory pasujące do siebie: pewne połączenia

Nie musisz być mistrzem w dobieraniu barw, aby dobrze się prezentować i subtelnie podkreślać swoje atuty. Istnieją pewne określone połączenia, które zawsze świetnie prezentują się na każdym mężczyźnie. Z myślą o panach, którym brakuje kreatywności, przygotowaliśmy małą ściągę, która ułatwi przygotowania do wyjścia z domu. Oto kolory pasujące do siebie:

  • biel, czerń, bordo;
  • granat, brąz, biel;
  • szary, niebieski, brązowy;
  • ceglany, granatowy, czarny;
  • butelkowa zieleń, beż, biel/czerń;
  • biel, błękit, beż.

Total look: męskie kolory w nowoczesnym wydaniu

Jak dobierać ubrania męskie, aby dodać sobie klasy? Fenomenalny efekt zagwarantuje Ci total look, czyli monochromatyczna stylizacja składająca się z ubrań w tym samym kolorze. Możesz łączyć ze sobą odzież w identycznych odcieniach lub różnych tonacjach. W każdym wydaniu total look doda Ci finezyjnego szyku.

Zwolennikom klasycznej elegancji z pewnością przypadną do gustu outfity składające się z czarnych elementów: chinosów, koszuli lub golfu, skórzanej kurtki albo płaszcza. Na wyjątkowe okazje warto wybrać komplet składający się z brązowych, niebieskich albo ciemnozielonych spodni, marynarki, koszuli i kamizelki. Barwa nadająca ton stylizacji nie może być krzykliwa. Jeśli chcesz, żeby Twój wygląd robił piorunujące wrażenie, starannie dobierz nie tylko odcienie, ale również tkaniny. Kluczem do sukcesu jest umiejętne dobranie materiałów o odmiennych strukturach i grubości.

Męskie kolory: przełamujemy stereotypy

Chcesz ubierać się z polotem? Wyjdź poza schemat! Trendsetterzy i styliści udowadniają, że „męskie kolory” to nie tylko czerń, biel, szarość i bordo. Ciekawe spodnie w kolorze czerwieni, śliwkowy garnitur, pomarańczowy sweter czy niebieski kardigan mogą wyróżnić Cię z tłumu podobnie ubranych mężczyzn, dodać pewności siebie i podkreślić Twoją urodę. Pamiętaj jednak, że kolorowe elementy obniżają formalność stroju. Stylizacje na wielkie wyjścia lepiej oprzeć na zgaszonych barwach. Jeśli chcesz przełamać formalny charakter garnituru wkładanego do pracy, wykorzystaj dodatki – niebanalny krawat albo oryginalną kamizelkę.

Wybierasz się na ślub przyjaciół i potrzebujesz wyjątkowego garnituru? Szukasz sposobu, żeby wyróżnić się z tłumu? Postaw na oryginalne zestawy. W katalogu Giacomo Conti masz duży wybór efektownych garniturów męskich uszytych z wysokogatunkowych tkanin w nieoczywistych kolorach. Marynarka, spodnie i kamizelka w kolorze piaskowego brązu, błękitu, śliwki czy zieleni sprawią, że będziesz wyglądać stylowo i nowocześnie.

Trendsetterom kochającym kreatywną zabawę modą polecamy zestawy koordynowane, czyli półformalne zestawienia składające się z marynarki i spodni w różnych odcieniach, a nierzadko również deseniach. Szczególnym typem kompletu koordynowanego jest zestaw klubowy – duet granatowej marynarki i szarych spodni.

Jak stworzyć zestaw koordynowany? Bezpiecznym wyborem będzie połączenie zgaszonych kolorów, na przykład błękitu i szarości, beżu i brązu, granatu i błękitu. Odrobinę szaleństwa wprowadzi do outfitu przykuwający wzrok element, na przykład pomarańczowa marynarka lub czerwone spodnie. Pamiętaj o tym, że tego typu strój nie sprawdzi się podczas wydarzenia o formalnym charakterze, na przykład sylwestrowego balu czy spotkania biznesowego. Zestaw koordynowany możesz założyć na okazje i wydarzenia, podczas których obowiązuje mniej zobowiązująca, luźna atmosfera.

Giacomo Conti: sprawdź, jak dobierać ubrania męskie, aby świetnie się czuć i nienagannie wyglądać

Masz dość nudnych pozbawionych charakteru zestawów, ale nie wiesz, jak odświeżyć swoją garderobę? Zdaj się na nas! Nasi doradcy chętnie pomogą Ci dobrać ubrania pasujące do Twojego stylu życia, postury, urody i preferencji. W sklepie internetowym wymienisz całą swoją szafę bez wychodzenia z domu. Czekamy na Ciebie również w sklepach stacjonarnych znajdujących się na terenie całej Polski. Poznaj naszą ofertę i znajdź styl, który najlepiej pasuje do Twojego charakteru!