Anatomia Garnituru - cz.1

Każdy prawdziwy dżentelmen ma w swojej szafie co najmniej jeden garnitur z prawdziwego zdarzenia. W kilku kolejnych artykułach rozłożymy go na czynniki pierwsze, tak aby każdy mężczyzna Giacomo Conti wiedział czym są szlice czy kozerka.


Każdy prawdziwy dżentelmen ma w swojej szafie co najmniej jeden garnitur z prawdziwego zdarzenia. Aby odpowiednio dopasować ten element garderoby, warto poznać go ..od podszewki. W kilku kolejnych artykułach rozłożymy go na czynniki pierwsze, tak aby każdy mężczyzna Giacomo Conti wiedział czym są szlice czy kozerka.

Pierwsza część będzie dotyczyła marynarki. Jest ona bowiem najistotniejszą częścią garnituru. Przy decyzjach zakupowych warto pamiętać, że powinna być dopasowana do sylwetki, aby zapewniała komfort i swobodę ruchów. To właśnie od wyboru jej fasonu będzie zależał charakter męskiej stylizacji.

Na jaki fason marynarki się zdecydować?

Mężczyźni mają wybór pomiędzy dwoma podstawowymi fasonami marynarek: regular oraz slim. Różni je wcięcie w talii – w tej pierwszej jest mniejsze, dlatego tez polecana jest Panom o pełniejszych sylwetkach. Natomiast marynarka w wersji slim sprawdzi się doskonale w sylwetkach typu V. Spraw, że nawet bardzo szczupli mężczyźni będą wyglądali dobrze.

Zdarza się, że Panowie mają tendencje do decydowania się na zakup zbyt dużych ubrań – często jest to umotywowane podążaniem za wygodą i swobodą ruchów, jednak warto wiedzieć, że te same cechy może zapewnić fason taliowany. Taka marynarka nie będzie krępowała ruchów, tylko podkreślała sylwetkę.

Jakie są elementy składowe marynarki?

Kozerka – inaczej fason kołnierza. Panowie mogą wybrać najbardziej popularną, klasyczną wersję kołnierza, który spotykamy w garniturach noszonych na co dzień lub kołnierz w szpic (inaczej zwany „frakowym”), który z roku na rok zyskuje na popularności. Bardzo elegancką wersją kołnierza marynarki jest również ten szalowy, którego fason nawiązuje do smokingowych krojów.

Klapy marynarki – to element, którego wybór należy uzależnić od figury mężczyzny. Proponujemy, aby szerokie klapy wybierali Panowie o pełniejszej sylwetce, ponieważ optycznie wyszczuplają. Bardzo wąskie klapy to idealny wybór dla mężczyzn o sylwetce V lub ołówka. Obecnie tendencje modowe idą raczej w stronę szerszych klap, jednak warto pamiętać, że nie każdy mężczyzna będzie w nich dobrze wyglądał.

Butonierka – często mężczyźni mylą ją z brustaszą. Dziurka w klapie marynarki jest pozostałością z dawnych czasów. Kiedyś, w chłodniejsze dni, służyła do zapinania marynarki pod szyję. W dzisiejszych czasach jest wykorzystywana zwykle w charakterze ozdoby – wpina się w nią ozdobne broszki lub kwiatka. Niektóre garnitury – zwykle te czerpiące inspirację ze smokingowych fasonów – nie posiadają w klapie marynarki butonierki.

Brustasza – to kieszonka umiejscowiona zawsze po lewej stronie marynarki, na wysokości serca. Spotkamy ją w różnych wersjach – nakładana (bardziej sportowa, casualowa) lub z kieszenią wpuszczoną w marynarkę. Warto włożyć w nią ozdobną chusteczkę, zwaną poszetką odpowiednio dobraną kolorystycznie do krawata lub muchy.

Kieszenie marynarki – spotykamy pasplowane (czyli wpuszczone) lub klasyczne garniturowe z widocznymi patkami przykrywającymi wlot do kieszeni. W zależności od tego, jaki krój ma marynarka, kieszenie mogą być ułożone skośnie lub prosto do osi ciała. Kieszeni w marynarce garniturowej mamy zazwyczaj dwie lub trzy (trzecia mała kieszeń zwaną jest biletówką).

Rękawy – ważne jest to, aby odpowiednio dopasować je do długości rąk mężczyzny. Ich koniec powinien kończyć się u nasady kciuka. Warto zadbać o to, aby mankiety koszuli założonej pod marynarkę wystawały z niej na widoczną szerokość ok. 1 cm.

Podczas przyglądania się rękawom, warto jeszcze zwrócić uwagę na ich ozdoby element, jakim są guziki wraz ich obszyciem. Guziki spotykamy w dwóch możliwych ułożeniach — cztery guziki, które na siebie nie nachodzą, lub pięć guzików, które nakładają się na siebie. Rękawy z pięcioma guzikami uznawane są za bardziej eleganckie, a jeżeli dodatkowo piąty guzik jest w rękawie schowany jak na zdjęciu poniżej, świadczy to o szlachetności tkaniny, z jakiej uszyty został garnitur.

Sposoby zapięcia marynarki – Panowie Młodzi mają do wyboru marynarki jednorzędowe zapinane na jeden guzik, które zwykle znajdują się w krojach slimowanych lub smokingowych. Marynarki jednorzędowe zapinane na dwa guziki to te najbardziej klasyczne i popularne, natomiast marynarki zapinane na trzy guziki, to takie, w których dobrze wyglądają jedynie niezwykle wysocy mężczyźni.

Szlice – tak inaczej nazywane są rozcięcia u dołu marynarki, gdy patrzymy na jej tył. Szlice spotykamy pojedyncze lub podwójne, przy czym te drugie są zdecydowanie bardziej popularne. Pojedyncze rozcięcia najczęściej spotykamy w fasonach taliowanych.

Czytaj także: Anatomia Garnituru - Tkaniny

 Anatomia Garnituru - cz.2