Jakie błędy w ubiorze popełniają maturzyści i jak ich unikać?

Wielkimi krokami zbliża się maj, a wraz z nim – matura. Strój, który wybierzesz na test podsumowujący intensywne lata nauki w szkole średniej, będzie odzwierciedlał Twoje podejście do egzaminu, dojrzałość oraz szacunek do członków komisji. Niestety, kompletując formalny strój, łatwo o wpadkę, która może negatywnie wpłynąć na Twoją prezencję. Z myślą o tegorocznych maturzystach przyglądamy się najczęściej popełnianym błędom i podpowiadamy, jak ich uniknąć.

Strój niedostosowany do okazji

Pierwsze miejsce na naszej liście najpowszechniejszych „grzechów” modowych maturzystów jest niedostosowanie ubrania do okazji. Egzamin dojrzałości to oficjalne wydarzenie wymagające dostosowania się do ściśle określonego dress code’u. Choć w ostatnich latach coraz więcej szkół pozwala na mniej formalny ubiór, nadal warto postawić na strój, który podkreśli wagę tego momentu. Chcesz pokazać swój indywidualizm, wyłamując się z tradycji? Lepiej zastanów się dwa razy, zanim staniesz przed przedstawicielami oświaty w T-shircie i chinosach. Ulubione jeansy, koszulki i sportowe buty zostaw w domu. W tym przypadku jedynym słusznym wyborem będzie dobrze skrojony, dopasowany do sylwetki garnitur i koszula.

Błąd można popełnić również w drugą stronę. Niemałym faux pas jest przyjście na egzamin w smokingu – formalnym zestawie o niemal najwyższym stopniu formalności (smoking wyprzedza jedynie frak). Stylowe smokingi są zarezerwowane na wieczorne uroczystości, na których obowiązuje strój spełniający rygorystyczne normy dress code’u black tie.

Sztuczne materiały

Dla wielu osób egzamin maturalny jest nie tylko zakończeniem pewnego rozdziału edukacji, ale również otwarciem nowych możliwości. Maturzyści muszą zmierzyć się z dużą presją – ich dalsze możliwości kształcenia w ogromnej mierze są uzależnione od wyniku egzaminu dojrzałości. Waga egzaminu, połączona z jego oficjalnym i uroczystym przebiegiem, potęguje stres. Duże napięcie nerwowe wywołuje szereg reakcji fizjologicznych, takich jak fale gorąca, pocenie, przyspieszone bicie serca. Niewłaściwie dopasowana odzież może nasilić nieprzyjemne symptomy. Jeśli chcesz zapewnić sobie maksymalny komfort w niełatwych okolicznościach, wybierz garnitur i koszulę uszyte z naturalnych tkanin. Na metkach szukaj przede wszystkim wełny, bawełny, lnu i wiskozy. Tkaniny pochodzenia naturalnego są lekkie, przewiewne i przyjazne skórze. Oddychające włókna sprzyjają optymalnej termoregulacji, co niweluje pocenie i pozwala zachować świeżość przez wiele godzin.

Niewłaściwy fason

Kolejnym błędem, który często popełniają maturzyści, jest wybór odzieży o niewłaściwym fasonie i rozmiarze. Nawet najdroższy garnitur nie będzie dobrze wyglądał, jeśli nie będzie odpowiednio dopasowany do sylwetki. Zbyt obszerna marynarka albo za ciasne spodnie odbiorą Ci elegancję oraz zaburzą proporcje sylwetki. Szczupłym mężczyznom o proporcjonalnej budowie ciała szczególnie polecane są modne garnitury o kroju slim fit. Z kolei bardziej swobodny (ale nie obszerny) fason regular dyskretnie maskuje drobne niedoskonałości, takie jak wystający brzuch.

Koszula z krótkim rękawem

Wydaje Ci się, że przewiewna koszula z krótkim rękawem to idealny wybór na egzamin odbywający się na dusznej sali w gorący dzień? Styliści są w tej kwestii jednogłośni – koszula z krótkim rękawem jest elementem mody casualowej. Możesz łączyć ją z szortami, chinosami i jeansami, ale nigdy marynarką. Na egzamin, podobnie jak inne ważne wydarzenia wymagające odświętnego stroju, wybierz klasyczną koszulę z długim rękawem.

Casualowe obuwie

Buty to niepozorny element, który może zaważyć na całym wyglądzie. Razem z innymi dodatkami mogą podkreślić formalny charakter stylizacji lub nadać jej swobodny ton. Jeśli chcesz zaprezentować się na egzaminie w wyjątkowej, eleganckiej odsłonie, zrezygnuj z mokasynów i obuwia sportowego. Zamiast nich wybierz klasyczne, skórzane buty: oksfordy, lotniki, brogsy lub nieco mniej formalne monki. Najpóźniej dzień przed maturą sprawdź stan obuwia. Skórzane buty powinny być czyste i starannie wypastowane. Pamiętaj o ważnej zasadzie – kolor paska i obuwia powinien być taki sam.

Wypchane kieszenie

Na liście błędów najczęściej popełnianych przez młodych mężczyzn nie może zabraknąć wypchanych kieszeni w spodniach i marynarce. Kieszenie w stroju formalnym mają funkcję przede wszystkim estetyczną. Dodatkowo nadają one krojowi odpowiednią formę i sprawiają, że odzież dobrze układa się na ciele. Kieszenie wypełnione kluczami, telefonem i chusteczkami zniekształcą sylwetkę i sprawią, że będziesz wyglądać niechlujnie. Jeśli musisz zabrać ze sobą klucze, portfel czy inne drobiazgi, lepiej schowaj je do niewielkiej torby.

Niewyprasowana koszula

Wydaje Ci się, że prasowanie to strata czasu? Włożenie niewyprasowanej koszuli to jeden z najgorszych błędów, jakie można popełnić przed maturą i innymi oficjalnymi wydarzeniami. Koszula z widocznymi zagnieceniami obniża formalność stroju i sprawia, że staje się on mniej schludny. Niezależnie od tego, jak elegancki jest twój garnitur, niewyprasowana koszula może zniweczyć całą stylizację.

Nie zostawiaj prasowania koszuli na ostatni moment. Przygotuj odzież przynajmniej kilka dni wcześniej, a następnie starannie powieś zestaw w szafie. Unikniesz w ten sposób paniki, jeśli przypadkowo przypalisz albo zabrudzisz rękaw czy kołnierzyk.

Za krótkie skarpety

Jednym z często popełnianych błędów przez maturzystów jest wybór zbyt krótkich skarpet, które odsłaniają łydkę podczas siadania. Do garnituru dobierz długie, klasyczne skarpety w kolorze dopasowanym do spodni lub butów. Najlepszym wyborem będą modele w stonowanych barwach i wykonane z naturalnych materiałów, które zapewnią komfort przez długie godziny.

Błyszczące garnitury

Moda na błyszczące tkaniny co jakiś czas powraca, jednak egzamin maturalny nie jest miejscem na ekstrawaganckie eksperymenty. Garnitury wykonane z połyskujących materiałów mogą wyglądać pretensjonalnie i nadmiernie wyróżniać się wśród klasycznych, matowych stylizacji. Co więcej, tkaniny o delikatnym połysku dobrze prezentują się wieczorem, kiedy pomieszczenia są skąpane w sztucznym świetle. W promieniach słońca błyszczące materiały, przede wszystkim syntetyczne, mogą sprawiać wrażenie nieco tandetnych.

Maturzystom polecamy ponadczasowy standard – garnitur w odcieniach granatu, szarości lub klasycznej czerni, uszyty z matowej, wysokogatunkowej tkaniny, optymalnie wełny czesankowej.

Jak skompletować odpowiedni strój na egzamin? Praktyczne wskazówki dla tegorocznych maturzystów

Jeśli chcesz uniknąć modowych wpadek i jak najlepiej zaprezentować się przed komisją, trzymaj się podstawowych zasad:

  • wybierz garnitur skrojony na miarę swojej sylwetki. Krój slim fit doskonale podkreśli szczupłą linię, a regular ukryje drobne niedoskonałości;
  • wybierz uniwersalną bazę w postaci marynarki i spodni w odcieniu granatu, ciemnej szarości albo czerni. Pamiętaj o tym, że czarny garnitur może sprawić, że jasna cera będzie wydawała się jeszcze bledsza, a cienie pod oczami będą podkreślone;
  • krawat powinien być o kilka tonów ciemniejszy niż koszula;
  • najbezpieczniejszym wyborem będzie koszula, marynarka i spodnie o gładkiej strukturze. W modzie formalnej dopuszczalne są subtelne desenie, na przykład mikrowzory na koszuli i lub krawacie;
  • utrzymaj strój w stonowanej palecie kolorystycznej. Krzykliwe barwy (podobnie jak duże, mocne wzory) nie są mile widziane;
  • rękaw koszuli powinien być o 1-2 cm dłuższy niż rękaw marynarki;
  • skompletuj i przygotuj strój (wypierz i wyprasuj koszulę, wypastuj buty) z dużym wyprzedzeniem. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego stresu.

Tworzenie formalnych stylizacji jest dla Ciebie czarną magią? Nie jesteś zdany tylko na siebie – w salonach Giacomo Conti uzyskasz pomoc fachowców, którzy pomogą Ci skompletować szykowny i wygodny strój współgrający z Twoją osobowością.