Czy długość marynarki ma znaczenie?

Marynarka to ponadczasowy i uniwersalny element męskiej garderoby. Co zrobić, aby wyglądać w niej dobrze? Na co zwrócić uwagę przy doborze rozmiaru?

beżowa marynarka
Marynarkę można określić mianem najbardziej męskiego ubrania. Odpowiednio dobrana potrafi podkreślić atuty męskiej sylwetki a ewentualne jej mankamenty zatuszować. Jest również niezwykle uniwersalnym elementem garderoby. Można jej użyć w wielu sytuacjach, od tych najbardziej oficjalnych w przypadku marynarek garniturowych, poprzez biznesowe zestawy smart casualowe, po naprawdę luźne stylizacje sportowe. Aby nie zaprzepaścić ogromu możliwości, jakie przed nami stawia męska marynarka, musi ona spełnić kilka warunków, a jednym z najistotniejszych jest jej odpowiedni rozmiar, w tym także długość.

Jak dobrać marynarkę do swojej sylwetki?

Niezależnie od rodzaju sylwetki, każdy mężczyzna powinien nosić marynarkę w dobrym rozmiarze. Panowie zakładający zbyt obszerną marynarkę, aby ukryć pod nią kilka zbędnych kilogramów, osiągną efekt odwrotny od zamierzonego. Podobnie zbyt ciasna marynarka, zamiast wyszczuplić, uwypukli jeszcze bardziej to co chcieliśmy zamaskować. Analogicznie rzecz się ma u szczupłych panów. Założenie za dużej marynarki nie sprawi, że będą wyglądać bardziej męsko, lecz wyolbrzymi szczupłą sylwetkę.

Głównym wyznacznikiem rozmiaru marynarki są ramiona. Jest to element marynarki trudny w obróbkach krawieckich, dlatego też ważne jest, aby był dobrze dopasowany. Miejsce łączenia barku z rękawem nie powinno wystawać poza linię ramion. Również marszczenia na plecach wskazują na zbyt duży rozmiar. Po zapięciu guzika, powinien zostać delikatny luz. W zbyt ciasnej marynarce tworzyć się będą nieestetyczne załamania na wysokości talii w kształcie litery X. Nie może być ona jednak zbyt obszerna, gdyż zepsuje to wizualny efekt nawet przy świetnie dopasowanych ramionach. Przydatne okazują się często poprawki krawieckie, dzięki którym możemy np. wyszczuplić marynarkę. Warto rozważyć skorzystanie z takowych w przypadku, kiedy marynarka nie leży idealnie. Niekiedy jedna lub dwie podstawowe korekty mogą stworzyć ogromną różnicę, dzięki czemu nasze stylizacje zyskają na lekkości, szyku i elegancji.

Marynarka GIULIO GGPS900400

Jaka długość marynarki jest odpowiednia?

W myśl klasycznych zasad, marynarka powinna optycznie dzielić sylwetkę na pół, nie wliczając głowy. Warto zwrócić uwagę, aby sięgała ona co najmniej do połowy pośladków, zwłaszcza w przypadku eleganckich marynarek. Za minimum można przyjąć wysokość ciętych kieszeni na pośladkach w spodniach garniturowych lub chino, które to kieszenie powinny być zakryte przez marynarkę. Istotne jest również, aby marynarka zasłaniała także przednie kieszenie spodni. Punktem odniesienia może być też wysokość stawu kciuka przy opuszczonych rękach. Metoda ta jest jednak obarczona błędem z racji tego, że każdy posiada ręce nieco innej długości. Ostatnimi czasy widoczna jest tendencja do szycia krótszych marynarek. Ma to miejsce głównie w przypadku marynarek casualowych, zwłaszcza sportowych, oraz garniturów codziennych. Warto zwrócić uwagę, czy odpowiadają one powyższym zasadom, które pozwolą na zachowanie odpowiednich proporcji. Na nieco krótsze marynarki mogą sobie pozwolić zwłaszcza szczupli mężczyźni, zaś panowie z większym brzuchem i szerokimi biodrami powinni ich unikać. Dłuższe marynarki dają wrażenie bardziej eleganckich, dlatego też występują w bardziej formalnych garniturach oraz w smokingach. Odpowiednio dobraną długością marynarki można także zakamuflować ewentualne dysproporcje sylwetki. Panowie obdarzeni krótszymi nogami mogą je optycznie wydłużyć za pomocą krótszej marynarki. Analogicznie, zbyt krótki korpus da się nieco zatuszować dłuższą marynarką. Należy jednak w obu przypadkach uważać, aby nie przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę. Zakładając marynarkę o wyraźnie nieodpowiedniej długości możemy sobie jedynie zaszkodzić. Przede wszystkim u niższych mężczyzn zbyt długa marynarka zaburzy ich proporcje i sprawi, że będą wyglądać na jeszcze niższych. Z drugiej strony, wysocy panowie, zwłaszcza o długich nogach, muszą uważać na zbyt krótkie marynarki. Łatwo bowiem, zamiast modnego i luźnego stylu, uzyskać komiczny efekt damskiego żakietu. Dlatego też istotne jest, aby przymierzając marynarkę odejść od lustra na tyle daleko, żeby można było zobaczyć całą sylwetkę i ocenić, czy dana długość marynarki odpowiada naszym proporcjom oraz współgra z całością stylizacji, chociażby pod kątem stopnia formalności.

Marynarka MARCUS GGNE900404

Czytaj także: Odpowiednia długość rękawa koszuli - jaki rozmiar koszuli wybrać?
 

Rozmiary i fason – na co zwracać uwagę?

Wybierając rozmiar marynarki, kierujemy się obwodem klatki piersiowej oraz wzrostem. Nie należy jednak naszych wymiarów przekładać sztywno z dokładnością co do centymetra na rozmiar marynarki, często bowiem zdarza się, że np. mężczyznom mierzącym 180cm lub nawet więcej, pasują marynarki na 176cm. Jak już wcześniej wspomniano, niezwykle istotne przy wyborze marynarki są ramiona. Nie można jednak zapominać o innych istotnych aspektach. Wielu mężczyzn, dysponując nieco większym brzuchem, obawia się dopasowania marynarki w tym właśnie obszarze. Warto jednak zaznaczyć, iż marynarki w dużych rozmiarach nie są tak bardzo taliowane jak te mniejsze. Przydatna może się okazać również wskazówka, że na takich sylwetkach lepiej układają się marynarki z jednym guzikiem. Mają one nieco inny fason niż marynarki z dwoma guzikami, co daje lepszy efekt wizualny oraz komfort użytkowania. Czasami zadowalający rezultat można uzyskać, wybierając marynarkę w rozmiarze dedykowanym na wyższy wzrost od naszego. Przekłada się to na dłuższą marynarkę, co okazuje się pomocne np. w przypadku bardziej odstającego brzucha, który wyraźnie podnosi przód marynarki. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby z tyłu marynarka nie była z kolei za długa. Konieczne przy takim rozwiązaniu może okazać się skracanie rękawów.

Marynarka GIORGIO MANS000355

Poprawki krawieckie – a komu to potrzebne?

Mężczyźni są z natury praktyczni, lubią więc szybkie i konkretne zakupy. Dodatkowo wielu konsumentów odnosi błędne wrażenie, że jeśli dany produkt, w tym przypadku marynarka, wymagają jakiejś korekty, oznacza to, że nie są poprawnie wykonane. Należy jednak zdać sobie sprawę z kilku ważnych czynników. Po pierwsze, istnieje wiele rodzajów sylwetek i mężczyźni noszący ten sam rozmiar marynarki mogą wyglądać dosyć odmiennie. Niemożliwe więc jest stworzenie uniwersalnej marynarki, która będzie idealnie pasować na każdy typ sylwetki w obrębie danego rozmiaru. Oczywiście projektanci próbują znaleźć złoty środek, wynikiem czego otrzymujemy marynarki skrojone w ten sposób, aby podstawowymi przeróbkami krawieckimi osiągnąć w pełni zadowalający konsumenta efekt. Co się zaś tyczy szybkich zakupów, warto czasem poświęcić nieco czasu, aby zamiast pięknej marynarki, która leży na nas przeciętnie, otrzymać ubiór w pełni dopasowany do naszych wymiarów i upodobań, niemalże szyty na miarę. Przymierzając marynarkę niezwykle przydatna jest nie tylko świadomość tego, jak chcemy w niej wyglądać, ale również świadomość tego, co można zrobić, aby osiągnąć taki efekt. Dla przykładu, porównując obwód klatki piersiowej i talii u panów o sportowej, męskiej sylwetce w typie V, otrzymać można niekiedy dosyć dużą różnicę, co skutkuje, czasami całkiem sporym, nadmiarem materiału marynarki w obrębie brzucha. Jedynym ratunkiem, nawet w fasonach slim fit, jest właśnie zwężenie marynarki. Zamiast efektu peleryny otrzymamy dobrze skrojoną marynarkę, która podkreśli męską sylwetkę. Warto przy okazji zaznaczyć, że przy dobrze dobranej marynarce, gdy stoimy z opuszczonymi rękami, na wysokości talii powinny tworzyć się pionowe prześwity pomiędzy korpusem a rękawami. Osiągnięcie tego często jest możliwe właśnie dzięki wspomnianej wyżej korekcie krawieckiej. Efektu tego nie da się uzyskać jedynie przy sylwetkach z dużym brzuchem. Godnym odnotowania jest jeszcze jeden detal, którego znaczenia nie wszyscy są świadomi, a który może nadać całej stylizacji jeszcze więcej szyku. Mowa tu o długości rękawów, na którą warto zwrócić uwagę zwłaszcza przy bardziej eleganckich marynarkach. Klasyczne zasady mówią, że mankiet koszuli, sięgając przegubu dłoni, powinien być widoczny spod rękawa marynarki (ok. 1-2cm). Dobrze jest więc sprawdzić ten szczegół przed zakupem, gdyż dzięki niewielkiemu skróceniu rękawów marynarki możemy otrzymać swego rodzaju „wisienkę na torcie”. Detal ten będzie stanowić dopełnienie całej stylizacji, odbieranej jako kompletna i przemyślana. Warto więc rozważyć skorzystanie z poprawek krawieckich, gdyż dzięki nim uzyskamy świetny efekt wizualny oraz wysoki komfort użytkowania, a my sami będziemy postrzegani jako mężczyźni świadomi swojego stylu.
Czytaj także: Jaka długość spodni jest odpowiednia?