Jaka długość spodni jest odpowiednia?

Proces dobierania spodni pod względem odpowiedniej długości jest dla mężczyzn nie lada wyzwaniem. Dlatego warto zapoznać się z naszym artykułem.

garniturowe spodni
Podczas oceny długości nogawki spodni nie należy zwracać uwagi na punkt odniesienia (np. obcas) lecz na ocenę wizualną. Spodnie mają za zadanie wyszczuplać i prostować sylwetkę. Różnego rodzaju fałdy i harmonijki powstałe w wyniku założenia zbyt długich spodni będą ten efekt zaburzały i optycznie skracają sylwetkę. 

Rodzaje nogawek a długość spodni

W modzie męskiej możemy wyróżnić trzy rodzaje spodni. W każdym z tych 3 typów prawidłowa długość nogawki będzie inna niż w poprzednich.

Nogawka wąska, włoska: mężczyźni pochodzący z tego kraju zdecydowanie preferują wąskie nogawki o szerokości 16-19 cm. Zarówno przy spodniach garniturowych jak i jeansach noszonych przez Włochów często widzimy, że są one na tyle krótkie, że uwidaczniają wzorzyste skarpety oraz buty, które Włosi kochają pokazywać. W przypadku takich spodni nogawka będzie miała prawidłową długość, kiedy jej końcówka będzie delikatnie dotykać krawędzi cholewki. Takie rozwiązanie jest podyktowane tym, że w przypadku wąskich nogawek krawędź spodni zatrzymuje się wyżej, co ma na celu zapobiec tworzeniu się dodatkowych załamań na butach, przez co spodnie tego typu są nieco krótsze. 

Nogawka szeroka, amerykańska: Amerykanie uwielbiają spodnie o szerokiej nogawce, mającej od 24 do 26 cm. Uznają oni, że odpowiednio długie spodnie powinny sięgać do obcasa lub przyszwy buta. W tym przypadku spodnie sięgające do obcasa umożliwiają swobodne poruszanie się. 

Nogawka średnio-szeroka, europejska: Europejczycy preferują szerokość nogawki w przedziale pomiędzy 20-23 cm, będącą kompromisem między wąskimi włoskimi nogawkami a szerokim amerykańskimi spodniami. Ten typ nogawki jest najbardziej uniwersalny i przez to najbardziej rozpowszechniony. W spodniach tego rodzaju nogawka jest odpowiednio długa, jeżeli sięga do połowy cholewki, jednocześnie opierając się na przodzie buta i tworząc tam jedno załamanie.

Spodnie LEONARDO GDGS900353

Na co wpływa długość spodni

Długość nogawki wpływa na wygląd całej stylizacji. Zbyt długie spodnie powodują brzydkie marszczenie tkaniny przy kostkach. Z kolei za krótkie spodnie zaburzają proporcje sylwetki.

Mimo swojej ogromnej popularności stwierdzenie iż „nogawka powinna sięgać do połowy obcasa” jest błędna, a ślepe podążanie za tą regułą może zakończyć się modową wpadką. 

Czytaj także: Jak dobrać odpowiednią długość krawata?

Spodnie STEFANO SMNS030182

Długość a szerokość spodni 

Szerokość nogawki ma ogromne znaczenie – zasada jest taka, że spodnie mogą być dłuższe w przypadku szerszej nogawki (24-26 cm) – powinny one wówczas sięgać do obcasa i zakrywać wiązanie buta.

Wąskie nogawki (16-19 cm), tutaj można sobie pozwolić na odrobinę krótsze modele - takie, które swoją dolną krawędzią dotykają cholewki. Według Włochów spodnie powinny mieć taką długość, aby stylizacja eksponowała buty, a czasami nawet skarpetki.

Nogawka o średniej szerokości (20-23 cm) charakterystycznej dla większości marek mody męskiej, zobowiązuje do długości sięgającej do połowy cholewki i wówczas tego typu spodnie wyglądają najlepiej.

odpowiednia długość nogawki
 

Jak ocenić podczas zakupów, czy nogawka ma prawidłową długość?

Spodnie trzeba mierzyć na stojąco i mając założone buty. Podczas mierzenia należy zwrócić uwagę na to czy ma się dobrze założony pasek i czy spodnie będziemy nosili w pasie czy na biodrach. Chodzi o to, aby przez zbyt szybkie i niedokładne przymierzanie nie kupić spodni, które będą tworzyły efekt harmonijki lub przeciwnie będą zbyt krótkie, jeżeli chcemy nosić spodnie z szelkami trzeba pamiętać, aby nie mierzyć ich na biodrach, tylko w pasie i uważać, aby nogawki nie były za krótkie.

 W przypadku mierzenia spodni o nogawce „europejskiej” i „amerykańskiej” z przodu nogawki powinno tworzyć się jedno załamanie materiału, natomiast z tyłu nie powinno być żadnego. W przypadku wąskiego „włoskiego” typu spodnie powinny nam sięgać do krawędzi cholewki, mogą odsłaniać skarpety. 

Fason spodni musi współgrać z fasonem górnej części ubioru. W sytuacji kiedy spodnie są wąskie i dopasowane do ciała, marynarka, koszula i kurtka również powinny takie być.

Czytaj także: Odpowiednia długość rękawa koszuli - jaki rozmiar koszuli wybrać?