Zasady doboru długości marynarki
Dobrze skrojona marynarka powinna znaleźć się w garderobie każdego mężczyzny, niezależnie od jego wieku i preferowanego na co dzień stylu. Połączona ze spodniami z kantem i białą koszulą marynarka doda Ci pewności siebie, szyku i klasy w sytuacjach, w których chcesz nienagannie się prezentować.
Okazuje się, że wybór idealnego modelu nie jest najłatwiejszym zadaniem. Podczas wizyty w sklepie powinieneś zwrócić uwagę na wiele czynników, które będą miały wpływ na Twoją prezencję i komfort: typ materiału, krój, sposób zapinania, dodatkowe dekory, konstrukcję. Jednym z najważniejszych kryteriów doboru marynarki jest jej długość. Dzisiaj przychodzimy z pomocą wszystkim mężczyznom gubiącym się w meandrach formalnej mody. Jaka długość rękawa marynarki jest odpowiednia? Jak powinna leżeć marynarka? Jak określić prawidłową długość marynarki? Na wszystkie najważniejsze pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule!
Długość rękawa marynarki: najważniejsze zasady
Jednym z najistotniejszych czynników decydujących o tym, czy dany model jest dobrze dopasowany do Twojej sylwetki, jest długość rękawa marynarki. Styliści kierują się zasadą, według której rękawy marynarki powinny kończyć się w miejscu pomiędzy kostką nadgarstka a początkiem zgrubienia przy dłoni. Marynarkę zawsze przymierzaj na koszulę z długim rękawem. Zgodnie z drugą ważną zasadą, spod marynarki powinien delikatnie wystawać mankiet koszuli, rękaw koszuli powinien być o maksymalnie 2 cm dłuższy. W przeciwnym wypadku górna część garnituru czy smokingu może wydawać się nieco za mała. Nie możesz znaleźć modelu dostosowanego do Twojej budowy anatomicznej?
Warto pamiętać, że wyżej wymienione metody są ogólnymi wytycznymi, które mogą okazać się pomocne podczas kompletowania garderoby. Jednak, ze względu na duże zróżnicowanie męskich sylwetek, ściśle sprecyzowane kryteria nie znajdują zastosowania w każdym przypadku. Jeśli chcesz nienagannie prezentować się w nowym garniturze, skorzystaj z pomocy doświadczonego doradcy.
Długość marynarki pod lupą
Zastanawiasz się, jaka jest prawidłowa długość marynarki? Kupno modelu skrojonego na Twoją miarę ułatwi Ci jedna z czterech ogólnych zasad:
- marynarka powinna dzielić sylwetkę w poziomie na dwie równe części. Krawędź dobrze dobranej marynarki będzie linią wyznaczającą idealną proporcję między tułowiem a nogami. Nie musisz wykonywać dokładnych pomiarów z centymetrem krawieckim w dłoni. Stań prosto przed lustrem i oceń, czy przymierzony model nie zaburza proporcji;
- marynarka dobrana do wizytowych spodni powinna przykrywać pośladki w 75%;
- marynarki casualowe mogą być nieco krótsze, jednak nie mogą pozostawiać odkrytych tylnych kieszeni spodni;
- w marynarce jednorzędowej pierwszy guzik umieszcza się w okolicach talii. Taka konstrukcja pozwala zachować harmonię i uniknąć dysproporcji.
Przyjęło się, że dłuższe marynarki są bardziej wytworne, dlatego stanowią bazę bardziej formalnych garniturów oraz smokingów. W nowoczesnej modzie męskiej jest więcej miejsca na eksperymenty i kreatywność niż kilkadziesiąt lat temu. Umiejętnie łącząc kolory i fasony, możemy zamaskować drobne mankamenty, a uwypuklić swoje atuty. Niskim panom marzącym o nieco bardziej postawnej posturze odradzane są długie marynarki. Nieco krótsze modele wydłużają nogi i zdecydowanie lepiej współgrają z sylwetką. Z kolei sposobem na zatuszowanie krótkiego korpusu jest włożenie dłuższego modelu. Krótkich, szczególnie jasnych marynarek powinni unikać panowie borykający się z wystającym brzuszkiem. Tego typu odzież będzie jeszcze bardziej go uwydatniać.
Ciekawym rodzajem garnituru jest power suit – zestaw w charakterystyczne prążki. Niegdyś popularny wśród biznesmenów garnitur w ostatnich sezonach powraca do łask. Wyróżnia go idealne dopasowanie, wykorzystanie tkanin klasy premium przede wszystkim wełny i flaneli oraz prążkowana struktura. Ze względu na specyficzny krój marynarki a dokładniej połów wykończonych pod kątem prostym, wydaje się ona dłuższa niż w standardowym garniturze. Efekt optyczny dodatkowo potęguje prążkowany wzór, który „dodaje” sylwetce kilku centymetrów.
Jak powinna leżeć marynarka? Kilka najważniejszych reguł
Umiejętny dobór długości rękawów to dopiero połowa sukcesu. Nawet najmniejszy błąd może sprawić, że nowe okrycie nie będzie dobrze spełniało swojej roli. Jak powinna leżeć marynarka? Jednym z najczęściej popełnianych przez mężczyzn błędów jest kupowanie zbyt obszernej odzieży. Wydaje Ci się, że włożenie luźnej marynarki zamaskuje nadprogramowe kilogramy nagromadzone w okolicy brzucha? Nic bardziej mylnego! Marynarka w nieodpowiednim, zbyt dużym rozmiarze będzie zaburzać proporcje i nieładnie się układać. Ponadto taki strój może sprawiać wrażenie nieco niechlujnego. Marynarka nie powinna się marszczyć na plecach i przy guzikach. Zwróć uwagę również na to, jak tkanina układa się, kiedy siedzisz. W pozycji siedzącej szczególnie łatwo o zagniecenia. Ważne jest, aby materiał miękko się układał i nie tworzył nieestetycznych fałd. Ważnym elementem każdej marynarki są wyłogi, czyli klapy. Ich szerokość i kształt powinny być dopasowane nie tylko do trendów, ale przede wszystkim wymiarów Twojego torsu. Przyjrzyj się taliowaniu. Wcięcie w pasie nie może być zbyt mocne. Delikatne zwężenie sprawi, że będziesz prezentował się lekko i zgrabnie, ale naturalnie.
Marynarka noszona jest podczas ważnych wydarzeń trwających nierzadko cały dzień: konferencji biznesowych, ślubów i wesel, ważnych uroczystości rodzinnych. Emocje towarzyszące podniosłym momentom, w tym nierzadko również stres, wpływają na nasze ciało. Zadbaj o swój komfort – wybierz marynarkę, tak samo jak koszulę i spodnie o kroju niekrępującym ruchów. Sprawdź, czy w nowym zestawie możesz swobodnie się poruszać, podnosić ręce i tańczyć. Unikaj modeli ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza włókien, które będą wzmagać pocenie.
Kolor marynarki: klasyka czy nonszalancka nowoczesność?
Długość marynarki i rękawów to tylko niewielki ułamek długiej listy czynników decydujących o tym, jak będziesz prezentował się w danym modelu. W salonach z modą męską znajdziesz szeroki wybór ciekawych marynarek różniących się kolorem, typem tkaniny, krojem i zastosowanymi rozwiązaniami. Pamiętaj o tym, że dobra marynarka do przede wszystkim odzież uszyta z wysokiej klasy materiałów. Najbardziej polecane są modele z naturalnych, szlachetnych włókien – wełny, bawełny, jedwabiu, wiskozy. Tego typu marynarki są przyjemne w dotyku, nienagannie się układają i zapewniają optymalną cyrkulację powietrza. Niewielki dodatek elastanu czy innego sztucznego włókna zwiększa odporność marynarki na zagniecenia i mechacenie, dzięki czemu na dłużej zachowuje swoją pierwotną formę.
Marynarki dostępne są w bogatej palecie kolorów. Najbardziej uniwersalnym wariantem pasującym do każdej okazji jest model w ciemnym, stonowanym kolorze. Co ważne, granatowa i czarna marynarka z gładkiego materiału optycznie wysmukla. Wybór ciemnego garnituru jest koniecznością w przypadku wieczornych spotkań o charakterze formalnym. Alternatywą dla klasycznych, ponadczasowych zestawień są modne garnitury i marynarki w kratę. Wśród ogromu godnych uwagi modeli znajdują się marynarki i spodnie w wyraźny, kontrastujący wzór oraz subtelne motywy nieznacznie wyróżniające się na jednolitym tle. Do wzorzystych marynarek wybieraj gładkie koszule.
Trendsetterzy bawiący się konwencją coraz częściej decydują się na tak zwane garnitury koordynowane, czyli zestawy składające się z samodzielnie dopasowanych spodni i marynarki. Oba elementy mają inne odcienie i razem tworzą nieoczywistą całość. Garnitur koordynowany mieści się w ramach stylu smart casual. Oryginalny ubiór sprawdzi się w biurze czy spotkaniu z przyjaciółmi, ale nie na przyjęciu odbywającym się po godzinie 18. Jednym z rodzajów garnituru koordynowanego jest zestaw klubowy składający się zawsze z granatowej marynarki i szarych spodni. Stworzenie tego typu garnituru wymaga doskonałego wyczucia smaku i umiejętności łączenia ze sobą kolorów. Nawet nieznaczny błąd może sprawić, że outfit będzie niespójny. Niezawodnym duetem kolorystycznym jest granat i kość słoniowa. Ciemniejsza góra zestawiona z jasnymi spodniami podkreśli Twoje proporcje i nada lekkość.
Chcesz zadać szyku na weselu przyjaciół albo premierze w teatrze? Fenomenalny efekt zagwarantuje Ci żakardowa marynarka. Zdobiony element stroju połącz z gładkimi spodniami i stonowanymi dodatkami. Zbyt duża różnorodność elementów wprowadzi do stylizacji chaos i efekt przesady, który nie jest mile widziany.
Za długie rękawy marynarki… I co dalej?
Tylko nieliczni mężczyźni mogą pochwalić się idealnymi proporcjami. Podczas przymiarek garnituru ślubnego czy stylizacji biznesowej często dają o sobie znać małe dysproporcje w budowie ciała. Za długie rękawy marynarki, problem z dopięciem guzików czy zbyt wąskie ramiona to tylko część trudności, z jakimi mierzą się mężczyźni w przymierzalniach. W Giacomo Conti doskonale wiemy, że stworzenie idealnej stylizacji wymaga indywidualnego podejścia i elastyczności, dlatego naszym klientom proponujemy usługę szycia na miarę. Podczas wizyty w salonie doświadczony krawiec dokona dokładnych pomiarów, aby gotowy produkt idealnie leżał w każdej strefie. Ręcznie uszyta na wymiar marynarka jest unikatowa. Masz wpływ na każdy detal zamówionej marynarki, począwszy od typu i koloru tkaniny, poprzez fason, na najdrobniejszych elementach: obszyciach, guzikach, podszewce kończąc. W wybranych salonach możesz również wykonać poprawki krawieckie na modelu dostępnym w regularnej sprzedaży. Wśród najczęściej wykonywanych usług wyróżniamy skracanie rękawów marynarki, delikatne zwężanie czy przesuwanie guzików.