Wzory jako kluczowy trend w męskim ubiorze

W modzie jest miejsce zarówno na stonowaną klasykę jak i odrobinę szaleństwa. Najprostszym sposobem na urozmaicenie pozbawionego życia outfitu jest wprowadzenie do niego wzorów. Koszula w kwiecisty print, spodnie w kratę albo kamizelka w pepitkę sprawią, że będziesz prezentować się oryginalnie, ale wciąż niezwykle szykownie. Jak przemycić do męskiego stroju wzory? Jakie motywy są najczęściej wykorzystywane przez projektantów męskiej odzieży? Sprawdź nasze rady i odśwież swoją szafę!

Jak z klasą nosić wzory? Umiar kluczem do sukcesu

Wprowadzenie do swojej garderoby marynarek, swetrów, kamizelek, okryć wierzchnich i dodatków w efektowne wzory to skuteczna broń w walce z nudą. Dodatki i ubrania uszyte z niejednolitych tkanin mogą przełamać formalność stroju albo, wręcz przeciwnie, dodać stylizacji wykwintnego szyku. Jedno jest pewne: strój wzbogacony materiałami we wzory będzie przykuwał wzrok i wyróżniał Cię z tłumu.

Wbrew pozorom łączenie ze sobą różnorodnych motywów nie jest skomplikowane i każdy mężczyzna z wyczuciem estetycznym może opanować tę sztukę. Nie jesteś mistrzem w tworzeniu oryginalnych stylizacji? Jeśli nie chcesz popełnić błędu, trzymaj się zasady: jedna stylizacja, jeden wzór. Połączenie gładkich spodni i marynarki z koszulą z mikrowzorem albo kraciastego garnituru z gładką koszulą zawsze prezentuje się dobrze. Ogranicz liczbę barw. Styliści zaznaczają, że najbardziej harmonijne są outfity oparte na trzech kolorach. Wykorzystaj odcień pojawiający się na wzorze, na przykład do brązowego garnituru w popielatą kratę dobierz szarą koszulę.

Łącząc ze sobą wzory, łatwo o przesadę. Niewskazane jest wprowadzanie do stylizacji dwóch tych samych motywów różniących się kolorem czy wielkością. Kropki i paski w jednej stylizacji? Dlaczego nie! Mieszanie ze sobą dwóch odmiennych wzorów jest dopuszczalne, jeśli tylko całość jest spójna i przyjemna w odbiorze. Ponadto pamiętaj o tym, że wzór na krawacie nie może być mniejszy niż motyw na koszuli. Wyjątkiem od tej reguły są krawaty w subtelne, uniwersalne kropki.

Rewolucję w szafie zacznij od zakupu koszul i drobnych akcesoriów we wzory – krawatów, muszki, jedwabnego szalika. Z czasem przekonasz się, czy dobrze czujesz się w nowym wydaniu i czy warto inwestować w droższe, bardziej zobowiązujące elementy garderoby, na przykład marynarki i płaszcze.

Krata – ponadczasowy wzór w męskiej modzie

Każdy baczny obserwator trendów w modzie potrafi wyodrębnić kilka charakterystycznych motywów, które każdego sezonu pojawiają się w kolekcjach topowych producentów. Na szczycie listy najbardziej popularnych i ponadczasowych dekorów pojawiających się od setek lat w męskiej modzie jest krata. Przecinające się linie uwielbiane są przez mężczyzn w różnym wieku, zarówno dojrzałych panów preferujących stonowane zestawienia, jak i trendsetterów z dystansem podchodzących do klasycznego kanonu. Wyróżniamy kilka typów kraty:

  • Vichy (inaczej gingham)– motyw wzorniczy opracowany w szwalniach we francuskiej miejscowości Vichy. Wzór tworzą regularnie przecinające się, pojedyncze pasy w dwóch kolorach: bieli i innym, wybranym odcieniu. Harmonijny wzór często pojawia się na obrusach, zasłonach i innych tekstyliach użytkowych i dekoracyjnych;
  • krata księcia Walii (glencheck) – niezwykle efektowny i charakterystyczny wzór krawiecki. Pojawienie się szykownego wzoru w męskiej modzie zawdzięczamy królowi Edwardowi VIII, który stał się wzorem do naśladowania dla gentlemanów z całego świata. Misterny wzór tworzy splot cienkich pasków w czarnym i białym kolorze. Między nimi znajduje się drobna pepitka. Dodatkowym akcentem jest bardzo subtelna, błękitna kratka (overcheck). Aby dostrzec wszystkie detale wzoru, należy dokładnie przyjrzeć się tkaninie z bliska. Doskonale prezentuje się na wełnianych płaszczach i marynarkach;
  • tartan – regularny wzór znany szerzej jako szkocka krata. Początkowo był elementem ściśle związanym z kulturą tego kraju. W popularnej modzie zadebiutował w latach 70. ubiegłego stulecia i szybko zyskał pokaźne grono wiernych fanów, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn;
  • windowpane – „krata okienna” składająca się z cienkich, szeroko rozstawionych w równych odległościach linii przecinających się pod kątem prostym;
  • pepita – oryginalny rodzaj kraty rozsławiony przez uznaną, kultową projektantkę Coco Chanel. Powstaje poprzez pokrycie tkaniny pochylonymi wielokątami. Najczęściej spotykana w wersji czarno-białej.

Jodełka – gustowne okrycia wierzchnie

Jodełka to motyw krawiecki, który często pojawia się w eleganckich stylizacjach, zwłaszcza na sezon jesienno-zimowy. Co ciekawe, charakterystyczny splot wywodzi się z dziedziny odległej od mody – budownictwa.

Układ przypominający ułożenie igieł na gałązkach jodły szturmem opanował szafy dostojnych gentlemanów na przełomie XIX i XX wieku. Mijające lata nie zachwiały jego pozycją. Wręcz przeciwnie – „jodełka” wniknęła do kanonu, stając się jednym z najbardziej popularnych, ponadczasowych dekorów. Dzisiaj wzór zdobi najczęściej płaszcze, marynarki i kaszkiety w ziemistych, stonowanych kolorach. Najbardziej okazale prezentuje się na wysokogatunkowej wełnie o podwyższonej gramaturze.

Paisley – orientalny motyw, który pokochali trendsetterzy na całym świecie

Paisley, czyli charakterystyczne „łezki” z zakręconą końcówką, przywędrował do Europy z krajów Bliskiego Wschodu. Inspiracją dla projektantów były najprawdopodobniej krople deszczu lub migdał. Jego ojczyzną jest Iran. Już około 2000 lat temu stosowano go do ozdabiania tkanin oraz elewacji domów. Na Stary Kontynent dotarł dzięki importowi szali z kaszmiru. Początkowo odzież z tym wzorem szyto w szkockim mieście Paisley – stąd używana dzisiaj nazwa printu.

Obecnie kolorowy, orientalny motyw najczęściej pojawia się na poszetkach, jedwabnych szalach, krawatach, podszewkach marynarek i koszulach. Oryginalny wzór ożywia stylizację i dodaje jej kolorytu.

Prążki i pasy w wydaniu codziennym i formalnym

Cienkie, regularne prążki, czyli pionowe linie, pełnią podwójną funkcję: urozmaicają strój (najczęściej wizytowy) oraz modelują sylwetkę. Granatowe, czarne albo popielate garnitury w prążki optycznie wydłużają sylwetkę i wysmuklają ją. Z tego powodu prążkowane zestawy polecane są panom pragnącym „odjąć” sobie kilku niepotrzebnych kilogramów. Garnitury w prążki szczególnie popularne były wśród finansistów, biznesmenów oraz polityków w pierwszej połowie XX wieku. Warto pamiętać, że tego typu komplety zaliczają się do kategorii strojów o niższym stopniu formalności. Kiedy chcesz dopasować się do ram black tie, wybierz model z gładkiej tkaniny.

W strojach codziennych prym wiodą pasy poziome. Grubsze linie często zdobią męskie swetry i koszulki wkładane do jeansów i chinosów.

Kwiaty i liście: botaniczne motywy idealne na lato

Latem ulice zalewane są przez osoby noszące ubrania z motywami botanicznymi. I nic w tym dziwnego: kwiaty i liście nadrukowane lub wyszyte na koszulach, dodatkach i koszulkach nadają letnim kolekcjom nieco nonszalancji, naturalności i luzu. Kwiaty są niezwykle wdzięcznym motywem. Mogą stanowić szykowny, subtelny akcent w formalnej stylizacji albo motyw przewodni stroju casualowego.

Mikrowzory – klasa zaklęta w detalach

Nie jesteś fanem przykuwających wzrok, mocnych dekorów? W takim razie postaw na mikrowzór – delikatny deseń, który nie rzuca się w oczy, ale subtelnie dopełnia stylizacji. Drobny dekor może być wyszyty na koszuli albo stanowić oryginalną strukturę materiału, z którego uszyta jest marynarka, kamizelka albo spodnie.

Giacomo Conti: znajdź swój styl!

Chcesz zmienić swój wizerunek, ale brakuje Ci zmysłu modowego i odwagi? Zapraszamy do salonów Giacomo Conti! Nasi doradcy od podszewki znają tajniki łączenia wzorów i komponowania stylizacji na co dzień i specjalne okazje. Z naszą pomocą wprowadzisz zmiany do swojej szafy i na nowo zdefiniujesz swój niepowtarzalny styl.