Wybór kurtki do garnituru – klucz do udanej stylizacji

Garnitur jest jednym z najbardziej eleganckich i uniwersalnych strojów męskich o formalnym charakterze. Dla części mężczyzn komplet składający się z marynarki, koszuli i spodni z kantem jest codziennym strojem do pracy, a dla innych – zestawem zarezerwowanym jedynie na wielkie wyjścia. W okresie wiosenno-letnim garnitur jest samowystarczalny.

Aby stworzyć gustowną stylizację zapewniającą wygodę, wystarczy dobrać do niego odpowiednie buty, poszetkę, spinki i inne dodatki dopełniające outfitu. Problem pojawia się wtedy, kiedy temperatury spadają, a marynarka nie jest w stanie zapewnić komfortu cieplnego. Ważnym elementem garderoby każdego mężczyzny jest okrycie wierzchnie pasujące do formalnego stroju. Jaka kurtka do garnituru będzie najlepiej się prezentować? Nie daj się zaskoczyć pogodzie i wybierz z nami idealną kurtkę na garnitur!

Sportowa kurtka na garnitur?

Skompletowanie stylizacji na ślub, ważne spotkanie biznesowe czy podniosłą uroczystość rodzinną zorganizowane późną jesienią czy zimą może przysporzyć pewnych trudności. Chcesz nieco nagiąć zasady w kwestii ubioru, ubierając na nowy garnitur kurtkę, którą nosisz na co dzień? Styliści są jednoznaczni – zasady formalnego dress code są nieubłagane. Połączenie kolorowej, sportowej kurtki ze smokingiem lub garniturem nie będzie dobrze wyglądało. Niedbale dobrana kurtka męska do garnituru sprawi, że nawet najlepiej skrojona marynarka i spodnie nie będą dobrze się prezentować, a Ty będziesz wyróżniał się na tle mężczyzn ubranych adekwatnie do pory roku i okazji.

Idealnym wyborem dla każdego mężczyzny szukającego okrycia wierzchniego pasującego do garnituru jest klasyczny płaszcz. Jednak część panów, niekomfortowo może się czuć w długim płaszczu z wełną. Producenci odzieży wychodzą naprzeciw potrzebom panów szukających szykownych, a jednocześnie ciepłych i zapewniających pełną swobodę okryć, oferując kurtki o stonowanej kolorystyce i prostym kroju. Czym wyróżniają się kurtki zimowe męskie do garnituru?

Jaka kurtka do garnituru? Przede wszystkim elegancka!

Kurtka zimowa lub jesienna „przejściówka” kojarzy Ci się ze sportowym krojem, odblaskowymi elementami, zamkami i żywymi kolorami? Obok codziennych modeli nie brakuje znacznie bardziej stonowanych i uniwersalnych wariantów współgrających z marynarką, koszulą i skórzanymi monkami. Kurtka męska do garnituru powinna być uszyta z materiału w stonowanym kolorze. Najpewniejszym wyborem będzie czerń lub ciemny granat. Neutralne barwy będą dobrze komponować się zarówno z gładkim garniturem, jak i bardziej zobowiązującym zestawem w kratę lub inny wzór. W drugim przypadku gładkie okrycie wierzchnie zrównoważy całość.

Kurtka na garnitur to model o prostym kroju. Niewskazane jest zakładanie okrycia z kapturem, ściągaczem na dole, nietypowymi przeszyciami, dużymi kieszeniami czy pagonami. Zadbaj o swój komfort. Kurtka to trzecia warstwa, którą będziesz miał na sobie albo czwarta, jeśli do kompletu wizytowego dołożysz kamizelkę. Z tego powodu wszystkie warstwy muszą harmonijnie ze sobą współgrać i dobrze się układać. Podwijająca się marynarka może stać się źródłem dyskomfortu. Ponadto po zdjęciu okrycia może okazać się, że poły będą pogniecione.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas dobierania kurtki pod marynarkę, jest kołnierz. Z marynarką i koszuląnajlepiej będzie komponowała się kurtka z kołnierzem typu stójka lub klasycznym kołnierzem.

Bosmanka — gustowna kurtka pod garnitur

Wśród męskich okryć wierzchnich wyróżniamy kilka modeli, które tworzą z marynarkami, koszulami i spodniami wykończonymi kantem wyjątkowo zgrany duet. Nie wiesz, który fason wybrać, aby uniknąć modowego faux pas? Postaw na bosmankę – wygodne, a jednocześnie wyrafinowane okrycie łączące elementy stroju formalnego z codziennym.

Pojawienie się w męskiej modzie kultowej bosmanki zawdzięczamy duńskim marynarzom. Jej cechami charakterystycznymi są:

  • długość sięgająca do bioder,
  • dwurzędowe zapięcie ,
  • szeroki kołnierz,
  • brak kaptura,
  • prosty, uniwersalny krój pasujący zarówno drobnym, jak i postawnym panom. 

Bosmanka najczęściej dostępna jest w granatowym kolorze. Zapewnia komfort termiczny i elegancki wygląd. Najczęściej noszona jest od jesieni aż po wczesną wiosnę. Możesz łączyć ją również z chinosami i golfem, kardiganem lub koszulą.

Kurtka na garnitur – rozmiar i dopasowanie

Kurtka na garnitur będzie dobrze prezentowała się tylko wtedy, kiedy jej rozmiar będzie dopasowany do sylwetki. Fani oversizowych ubrań muszą zrezygnować z obszernych kurtek na rzecz bardziej dopasowanych modeli. Zbyt luźna odzież zestawiona z eleganckimi spodniami będzie wyglądać niedbale i zaburzy proporcje sylwetki. Styliści zaznaczają, że kurtka męska do garnituru powinna zapewnić swobodę, ale jednocześnie dobrze układać się na ciele. Zwróć uwagę na jej długość. Istotne jest, aby kurtka zakrywała marynarkę. Ponadto rękawy marynarki nie powinny wystawać poza kurtkę. 

Kolejnym pozornie nieznaczącym elementem, który w istocie ma ogromne znaczenie w męskiej modzie, jest budowa górnej części marynarki i kurtki. Odzienie wierzchnie musi być skonstruowane w taki sposób, aby zakrywało wyłogi znajdującej się pod spodem marynarki. 

Pikowane kurtki zimowe męskie do garnituru: tak czy nie?

Ostatnie sezony to bez wątpienia czas triumfu kurtek pikowanych. Kojarzone jeszcze do niedawna z trekkingiem i sportem kurtki weszły do kanonu casualowej mody męskiej. Wbrew pozorom okrycie z efektownym pikowaniem i ciepłym wypełnieniem z puchu, rzadziej pierza może stać się ciekawym akcentem urozmaicającym spodnie, koszulę i marynarkę. Pikowana kurtka doda Ci nieco nonszalancji. Najlepiej będzie komponowała się ze sportowym garniturem. Pikowana kurtka celująco zdaje egzamin w podróży. Model o specyficznej konstrukcji jest odporny na zagniecenia, które często powstają po wielu godzinach spędzonych w aucie czy pociągu. Jej walorem jest również lekkość, zapewniająca pełną wygodę. 

Jaką pikowaną kurtkę na garnitur włożyć? W tym przypadku obowiązują podobne zasady, jak w przypadku innych kurtek zimowych męskich do garnituru. Aby stworzyć spójną stylizację, wybierz model w zgaszonym, ciemnym kolorze, zakrywający marynarkę i niezawierający dodatkowych dekorów. 

Kiedy warto postawić na płaszcz? 

Warto pamiętać, że niektóre sytuacje wymagają od nas nienagannej, dopracowanej w detalach prezencji. Zestawienie z kurtką najlepiej sprawdzi się w połączeniach w stylu smart casual. Podczas najbardziej uroczystych wydarzeń, na przykład przyjęć odbywających się wieczorem czy, w przypadku osób pełniących ważne funkcje, wystąpień publicznych, znacznie korzystniejszym wyborem będzie klasyczny płaszcz, jak choćby dyplomatka. Starannie dopasowany do sylwetki płaszcz z wysokiej jakości wełny modeluje figurę i podkreśla formalny charakter stylizacji. W tym przypadku dolna część stroju harmonijnie komponuje się z górną. Co ważne, wełna ceniona jest za swoje właściwości termoregulacyjne. Możesz mieć pewność, że w płaszczu uszytym z tej naturalnej tkaniny nie zmarzniesz nawet w zimowy dzień. 

Dodatki na chłodny dzień

Czasami nawet najlepsza kurtka nie wystarczy, żeby uchronić się przed przeszywającym mrozem. Każdy elegancki pan wbijający się w garnitur przed każdym wyjściem do pracy oraz mężczyzna zapisujący w terminarzu ślub czy inną uroczystość odbywającą się zimą, powinien zaopatrzyć się w ciemną czapkę typu beanie, skórzane rękawiczki i szal z naturalnej tkaniny. W wirtualnym salonie Giacomo Conti znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby przygotować się na nadchodzący sezon zimowy.