Styl rustykalny na wesele i ślub w lesie

Ślub rustykalny to propozycja dla par, które cenią słowiańskość, bliskość natury i unikalną oprawę. Jeśli tradycyjny ślub w kościele lub urzędzie to coś nie w Waszym stylu, możecie zorganizować uroczystość, która na długo pozostanie w pamięci gości. Sprawdź, czym wyróżnia się styl rustykalny i jakich elementów nie może zabraknąć na ślubie i weselu w stylu wiejskim.

Co to jest styl rustykalny?

Rustykalny oznacza mający związek z wsią i jej mieszkańcami, mający cechy wiejskie. Styl rustykalny odnosi się więc do życia zgodnego z rytmem natury i jest swego rodzaju ukłonem w stronę słowiańskości oraz polskiej tradycji i ludowości. Jego cechy szczególne to brak zbędnego przepychu, bujna roślinność, ciepła paleta barw i naturalne dodatki. Ślub rustykalny może być też nawiązaniem do młodości naszych dziadków, którzy będą obecni podczas uroczystości. Starsze osoby znacznie lepiej czują się na weselach rustykalnych niż na nowoczesnych ślubach. 

Niezwykle ważna podczas ślubu rustykalnego jest sceneria, która stanowi doskonałe tło do zdjęć. Ze względu na chęć obcowania z naturą śluby i wesela rustykalne są często organizowane na łąkach, w lasach, w stodołach i na wsiach. Wesele może się również odbyć w nowoczesnym lokalu urządzonym w stylu rustykalnym, który w architekturze oznacza odsłoniętą konstrukcję dachu, drewniane elementy i dodatki czy postarzane meble.

Jakie kolory występują w stylu rustykalnym?

Wybór kolorów przewodnich jest niezwykle istotny, gdyż to one w dużej mierze definiują styl rustykalny. Wesela urządzone w takim stylu nie muszą być jednak identyczne, gdyż wiele zależy od preferencji Pary Młodej. Jakie kolory są najczęściej obecne w stylu rustykalnym? Kolorystyka powinna być naturalna, pastelowa, jasna i ciepła, dlatego wyraziste kolory warto zastąpić tymi bardziej stonowanymi, takimi jak błękit, fiolet, jasna szarość, pudrowy róż, beż, popielata zieleń, kawa z mlekiem, złamana biel czy rdza. Paleta kolorów może nawiązywać do lasu, łąki lub pola.

Jakie kwiaty w stylu rustykalnym?

Na ślubie rustykalnym nie może zabraknąć roślinności, która powinna być bujna i obfita. Najlepiej zdecydować się na rodzime gatunki, takie jak bez, róża, piwonia, słonecznik, goździk, gipsówka, frezja, wrzos, hortensja, zawilec czy lawenda. Rośliny powinny być oczywiście żywe i świeże, dlatego wybór sztucznych kwiatów nie jest dobrym rozwiązaniem. Kolory powinny być pastelowe i stonowane, choć można gdzieniegdzie wprowadzić bardziej wyraziste akcenty. Mile widziana jest również biel i jej odcienie. Jeden z wymienionych wyżej kwiatów powinien znaleźć się też w butonierce – najlepiej wybrać taki, który obecny jest w bukiecie Panny Młodej. Warto również zdecydować się na wianek, który kojarzy się z naturą i słowiańskością.

Wesele w stylu rustykalnym – jak i gdzie je zorganizować?

Ślub rustykalny jest pozbawiony zbędnego patosu, a bardziej niż doskonałość liczy się tutaj naturalność. Oczywiście nie oznacza to, że do tematu należy podejść spontanicznie! Uroczystość rustykalna musi być bardzo dobrze zaplanowana i powinna wykorzystywać pasujące motywy. Dotyczy to zarówno dekoracji, jak i strojów Pary Młodej oraz gości. Skupcie się na wykorzystaniu naturalnych materiałów – podczas tworzenia zaproszeń, dekorowania sali czy wybierania krzeseł. 

Istotny jest także wybór miejsca na ślub i wesele. Coraz większą popularnością cieszą się śluby plenerowe, na przykład w lesie. W przypadku ślubu cywilnego wystarczy dopełnić formalności w urzędzie i zapłacić za to, że urzędnik będzie udzielał ślubu poza miejscem pracy. Znacznie trudniej jest zorganizować w lesie ślub kościelny, który może się odbyć poza kościołem wyłącznie za zgodą biskupa lub proboszcza. Jeśli chcecie również zorganizować wesele w lesie, musicie uzyskać zgodę nadleśnictwa oraz zadbać o kwestie sanitarne. Wiele Par Młodych biorących ślub w plenerze ze względu na wygodę swoją i gości decyduje się więc na przeniesienie wesela do pobliskiej sali. Jest to o tyle komfortowe, że nie musicie się martwić o pogodę, toaletę czy dostęp do bieżącej wody.

Rustykalne zaproszenia ślubne

Wszystko zaczyna się od zaproszeń, które powinny nawiązywać do stylu uroczystości. Rustykalne zaproszenia ślubne można zamówić lub wykonać samodzielnie. Kieruj się wspomnianą wcześniej kolorystyką i wybierz pastele. Na zaproszeniach powinny dominować motywy roślinne, takie jak akwarelowe kwiaty, delikatne listki, kwiaty polne czy wzory folkowe. Mile widziane są brązowe koperty eko i ozdoby wykonane ze sznurka jutowego. Zadbaj o to, by design zaproszeń był spójny z wyglądem tabeli miejsc przy wejściu na salę, winietek, menu i kart z podziękowaniami za przybycie. Warto też zaznaczyć w zaproszeniu, że wesele będzie zorganizowane w stylu rustykalnym, aby goście mogli przygotować odpowiednie stroje.

Dekoracje sali weselnej w stylu rustykalnym

Aby dekorowanie sali nie było skomplikowane, wybierzcie miejsce, które jest już urządzone w stylu rustykalnym. Obecnie można znaleźć bardzo dużo rustykalnych sal weselnych z ciekawym wystrojem i drewnianymi meblami. To znacznie tańsza i wygodniejsza opcja niż przerabianie klasycznej sali weselnej i wymienianie krzeseł.

Decydując się na salę rustykalną, możesz w pełni skupić się na dekoracjach, takich jak:

  • roślinne girlandy,
  • plastry drewna na stole,
  • wazony i świeczniki ze słoików,
  • zwiewne tkaniny,
  • lampki dekoracyjne (np. pastelowe cotton balls),
  • świece i lampiony,
  • drewniane skrzynki i pieńki,
  • pnącza na stołach i ścianach,
  • koronkowe serwetki i subtelne obrusy,
  • drewniane napisy,
  • ekologiczne dodatki,
  • naturalne materiały: bawełna, len, drewno, juta,
  • kompozycje z polnych kwiatów.

Ważnym elementem jest także ścianka za Parą Młodą. Najlepiej zdecydować się na drewnianą, ozdobioną napisem w kontrastowym kolorze. Ścianka może być ozdobiona zwiewnym materiałem i dekoracyjnymi lampkami lub roślinną girlandą albo wiankami z polnych kwiatów. Można również wykorzystać elementy stylu boho, takie jak plecione makramy czy sznurkowe ozdoby.

Jaki tort na wesele rustykalne?

Najpopularniejszym tortem rustykalnym jest tzw. naked cake, w którym biszkopt wcale nie jest ukryty pod kremem, lecz wyeksponowany. Inną opcją jest tort z biszkoptem przykrytym masą, gdzie krem nie jest gładki, lecz ma nieregularną fakturę (np. przypominającą korę drzewa). Wierzch tortu powinien być bogato zdobiony owocami sezonowymi, takimi jak jagody, maliny, jeżyny, truskawki, poziomki czy wiśnie. Do kompozycji można dodać kwiaty jadalne, do których zaliczamy między innymi bratki, chryzantemy, fiołki, nagietki, goździki i ogóreczniki.

Rustykalne prezenty dla gości

Kolejną istotną kwestią są podziękowania dla gości, które powinny być dopasowane do stylu przyjęcia. Najlepiej zastosować materiały naturalne, takie jak szkło i sznurek. Świetnie sprawdzają się mini słoiczki lub mini buteleczki, które można wypełnić miodem z lokalnej pasieki, czekoladowymi kulkami albo domową nalewką. Dobrym pomysłem mogą być także szklane fiolki z herbatą albo ciasteczka upieczone według rodzinnej receptury.

Jak się ubrać na wesele w stylu rustykalnym?

Choć dekoracje sali weselnej w stylu rustykalnym odgrywają bardzo ważną rolę, najważniejszy pozostaje wygląd Pary Młodej. W Giacomo Conti specjalizujemy się w modzie męskiej, dlatego skupmy się na stylizacji Pana Młodego. Jeśli mieszkasz w regionie przywiązanym do tradycji, możesz wziąć ślub w stroju regionalnym, a dopiero na wesele przebrać się w garnitur. Jeśli w Twoim regionie nie ma takiej tradycji, skup się na odpowiednim garniturze ślubnym. Stylizacja Pana Młodego może być nieco bardziej swobodna i nawiązywać do stylistyki retro, w której nie brakuje takich dodatków, jak szelki, mucha czy kapelusz.  

Kolorystyka nie musi być klasyczna, dlatego warto postawić na brązy, beże i pastele. Zrezygnuj z eleganckiego połysku na rzecz matowych tkanin, takich jak len czy bawełna. Garnitur rustykalny może być beżowy, brązowy, zielony, błękitny, a nawet w kratę. Ważnym elementem jest także kamizelka, tak charakterystyczna dla klimatu retro. W związku z tym, że śluby rustykalne organizowane są głównie latem, kolorystyka również powinna być letnia, lekka i jasna. 

Garnitur rustykalny w kratę

Jak się ubrać na wesele w stylu rustykalnym? Jeśli szukasz czegoś wyjątkowego, postaw na ponadczasową kratę! Garnitur może być szary, bordowy, a nawet niebieski. Do tego obowiązkowo kamizelka – w ten sam deseń lub kontrastowa. Stawiając na kontrast, kieruj się kolorem kraty. Do niebieskiego garnituru w brązową kratę możesz śmiało dobrać gładką brązową kamizelkę i brązowe buty. Do tego biała koszula – gładka lub w delikatny wzór – oraz poszetka i krawat lub mucha. 

Garnitur rustykalny w ciekawym kolorze

Na ślub i wesele w stylu rustykalnym możesz też wybrać garnitur w kolorze innym niż tradycyjna czerń. Czerwony, niebieski, błękitny czy beżowy to barwy, które świetnie nadają się na rustykalną uroczystość. Do tego biała, kolorowa lub wzorzysta koszula i wyrazista poszetka. Ciekawym rozwiązaniem jest biała koszula z plisowanym przodem lub przeszyciem z przodu. Jeśli ślub ma przebiegać w swobodnej atmosferze, nie musisz wkładać muchy ani krawata. 

Dodatki rustykalne dla Pana Młodego

Jeśli chodzi o buty ślubne rustykalne, możesz postawić na klasykę, na przykład brązowe oksfordy z ozdobną perforacją lub koniakowe monki z zapięciem na dwie metalowe klamerki. Na bardziej nieformalnym ślubie świetnie sprawdzą się wygodne mokasyny ze sportową podeszwą. Inne dodatki do garnituru ślubnego to wspomniane już szelki, poszetka, krawat lub mucha, a także spinki do mankietów i pasek. Wybór poszczególnych dodatków zależy oczywiście od tego, na jaki garnitur się zdecydujesz. Jeśli stawiasz na kratę, zadbaj o bardziej stonowane akcesoria. W przypadku garnituru gładkiego możesz nieco zaszaleć z designem dodatków.

Wiesz już, co to jest styl rustykalny, jakie kolory i kwiaty wybrać, a także jak się ubrać na ślub rustykalny organizowany w plenerze. Zapraszamy do sklepu stacjonarnego lub internetowego Giacomo Conti – u nas skompletujesz całą stylizację ślubną łącznie z dodatkami!