Strój biznesowy mężczyzn: z czego się składa?

Na wynik negocjacji biznesowych, prezentacji przed potencjalnym klientem i wystąpienia na konferencji wpływa nie tylko przygotowanie merytoryczne, ale również szereg niuansów – gestykulacja, ton i ustawienie głosu, sposób poruszania się oraz strój. Specjaliści zaznaczają, że rola odzieży w sferze zawodowej jest niebagatelna. Strój starannie dopasowany do okazji kształtuje wizerunek, dodaje pewności siebie, wyraża szacunek dla rozmówcy i podkreśla powagę sytuacji. Z myślą o przedsiębiorcach, managerach i wszystkich osobach pragnących zadbać o swój image, przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący tajników komponowania stroju biznesowego. Czym charakteryzuje się business code dress? Jak stworzyć efektowną i stylową stylizację na ważne spotkanie? Jakich błędów unikać? Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jak świadomie kreować swój wizerunek!

Biznesowy dress code: najważniejsze zasady

Business code dress jest zbiorem jasno określonych reguł dotyczących sposobu ubierania osób piastujących wyższe stanowiska, pracowników mających bezpośredni kontakt z klientami oraz zawierających ważne transakcje i umowy. Strój biznesowy męski obowiązuje pracowników wielu korporacji, kancelarii prawnych, banków i instytucji państwowych. Co go wyróżnia? Przede wszystkim stosunkowo wysoki stopień formalności. Strój biznesowy jest bardziej elegancki od klasycznego, casualowego stroju, ale jednocześnie bardziej swobodny od stylizacji wieczorowych (black tie obowiązuje jedynie podczas uroczystych wydarzeń odbywających się po godzinie osiemnastej).

Podczas kompletowania marynarki, spodni i koszuli na ważną konferencję czy spotkanie z klientem nie ma miejsca na modowe eksperymenty. W tym przypadku znacznie lepiej niż awangarda sprawdza się minimalizm i prostota. Koszula w intensywnym, rażącym kolorze, krzykliwe wzory czy prześwitujący materiał mogą być rysą na wizerunku. Business code dress jest oparty na stonowanych kolorach i szlachetnych materiałach, przeważnie jednolitych (dopuszczalne są mikrowzory na koszuli czy subtelne dekory na poszetce i krawacie). 

Strój biznesowy w formalnej i bardziej swobodnej wersji 

Formalna moda męska obowiązująca w świecie biznesu, choć oparta na niezmiennych kanonach, zakłada pewną elastyczność. Inny strój biznesowy męski będzie odpowiedni na spotkanie z kluczowym kontrahentem, a inny na standardowy dzień spędzany w biurze. Wyróżniamy trzy typy męskiego stroju biznesowego:

  • business attire (professional) 

Business code dress o najwyższym stopniu formalności. Stosowany przez pracowników najwyższego szczebla, polityków, prawników oraz przedstawicieli sfery dyplomatycznej, zarówno podczas spotkań w ciągu dnia, jak i wieczornych rautów. Podstawą stroju jest granatowy lub ciemnoszary garnitur zestawiony z białą lub błękitną koszulą (na spotkania odbywające się po zmroku należy włożyć czarne spodnie i marynarkę). Stroju dopełniają czarne lub ciemnobrązowe oksfordy lub lotniki. Dodatki są delikatne. Skórzany pasek, krawat i poszetka mają akcentować elegancki wymiar stylizacji.

  • business smart 

Styl dopuszczający większą swobodę. Klasyczną marynarkę garniturową możesz zastąpić sportowym modelem z modnego tweedu, a białą koszulę – wariantem w delikatny wzór albo oryginalny kolor. W wyznaczniki dress code business smart wpisują się zestawy koordynowane składające się ze spodni i marynarki w innych kolorach lub deseniach. Szczególnie popularnym typem zestawu koordynowanego jest zestaw klubowy – duet granatowej marynarki i szarych spodni. Pamiętaj o tym, że stworzenie gustownego zestawu koordynowanego wymaga nienagannego wyczucia smaku. Całość, choć różnorodna, powinna być spójna i wysmakowana.

  • business casual 

Styl uwielbiany przez osoby pracujące w branży kreatywnej i pracowników biur, w których nie obowiązują ściśle określone wytyczne w kwestii stroju. W tym przypadku obowiązuje niemal pełna dowolność (wyłączając elementy typowe dla codziennego stylu sportowego). Pracownicy mogą pojawić się w pracy w sportowych marynarkach, swetrach, kolorowych koszulach. Włożenie krawata nie jest konieczne. Co ważne, business casual zakłada swobodę, ale utrzymaną w pewnych ramach. Strój przełamany casualowymi elementami powinien pozostać schludny, gustowny i stonowany.

Garnitur w kratę: tak czy nie?

Garnitury w kratę opanowały świat męskiej mody. Obecnie spodnie i marynarki w wyrazisty deseń stanowią znaczną część kolekcji największych marek kreujących trendy. Czy businessman przygotowujący się do prezentacji przed potencjalnym kontrahentem może sięgnąć po tego typu garnitur? 

Krata, podobnie jak inne mocne desenie, obniża formalność stroju. Przykuwający wzrok wzór nie idzie w parze z powściągliwością i klasyką, które są charakterystyczne dla stylu business attire. Z kolei w przypadku business smart i casual wkomponowanie kraty w stylizację jest dopuszczalne. Pamiętaj o ważnej zasadzie: zachowaj umiar. Do kraciastego zestawu włóż gładką koszulę i stonowane dodatki, które zrównoważą całość. Bardziej wyważony efekt osiągniesz, jeśli postawisz na jeden element w kratę – marynarkę lub kamizelkę. 

Jakość ma znaczenie! 

Spotkania, rozmowy, negocjacje i wystąpienia w większości w nas budzą stres. Naturalnej reakcji towarzyszą kłopotliwe objawy – wzmożone pocenie, uczucie gorąca, napięcie mięśni. Niewygodna, ciasna marynarka, spodnie opinające brzuch albo koszula z poliestru, który nie przepuszcza powietrza, jedynie potęgują problem. Swoją garderobę oprzyj na odzieży uszytej z wysokiej jakości tkanin. Komfort termiczny niezależnie od warunków atmosferycznych zapewni Ci wełniany garnitur. Naturalna wełna wykazuje właściwości termoregulacyjne – grzeje zimą i zapobiega przegrzewaniu się latem. Ponadto tkanina odprowadza wilgoć i nie chłonie wody, przez co trudną ją przemoczyć (stąd popularność wełnianych płaszczy). Ponadto włókna wełny mają antybakteryjne właściwości, co redukuje do minimum powstawanie nieprzyjemnego zapachu i pozwala ograniczyć częstotliwość prania. 

Do wełnianej marynarki i spodni dobierz bawełnianą koszulę. Lekka, naturalna tkanina „oddycha” i jest przyjazna nawet wrażliwej skórze. Niewielka, kilkuprocentowa domieszka sztucznych włókien nie wpływa na jakość koszuli. Wręcz przeciwnie – nieznaczny dodatek elastycznych włókien zapobiega nadmiernemu gnieceniu się tkaniny.

Przekonasz się, że wełniany garnitur czy koszula z organicznej bawełny będą służyć znacznie dłużej niż modele z tańszych zamienników. Wysokogatunkowe materiały nie tylko zapewniają wysoki komfort użytkowania, ale także wykazują wyższą odporność na mechacenie czy przetarcie. W parze z wysoką funkcjonalnością idzie aspekt wizualny.

Strój biznesowy: odpowiedni rozmiar 

Nawet najmodniejszy garnitur uszyty z wysokogatunkowej wełny nie będzie dobrze spełniał swojej roli, jeśli będzie niewłaściwie dopasowany do sylwetki. Zbyt obszerny albo za ciasny strój biznesowy będzie rysą na wizerunku – zaburzy proporcje, odbierze Ci klasę oraz pewność siebie. Zadbaj o to, aby krój współgrał z Twoją budową anatomiczną, podkreślał atuty postury i dyskretnie maskował drobne niedoskonałości. Szczupłym panom polecane są garnitury slim fit, które akcentują wzorcowe proporcje. Z lekko taliowanej marynarki będą zadowoleni również panowie, którzy chcą optycznie wysmuklić nieco wystający brzuch. Z kolei postawni mężczyźni noszący większy rozmiar lepiej będą prezentować się w garniturze o kroju regular. 

O jakich zasadach warto pamiętać podczas przymiarek? Oto uniwersalne reguły, dzięki którym unikniesz faux pas:

  • marynarkę przymierzaj zawsze razem z koszulą, a spodnie z odpowiednimi butami. Tylko w ten sposób będziesz miał pewność, że wszystkie elementy zestawu leżą tak, jak powinny;
  • klasyczna marynarka garniturowa dzieli sylwetkę na dwie równe części i zakrywa pośladki w 75%. Modele sportowe są nieco szersze i krótsze. Przeważnie są pozbawione podszewek, co zapewnia większą swobodę ruchów;
  • zwróć uwagę na długość rękawa marynarki i mankietu koszuli. Rękaw powinien lekko wystawać za nadgarstek i odsłaniać 1-2 cm mankietu;
  • dolna krawędź nogawki spodni powinna jedynie delikatnie opierać się na cholewce buta. Do spodni dobierz wysokie skarpetki. Usiądź na krześle, żeby sprawdzić, czy podwinięte nogawki nie odsłaniają łydek;
  • materiał marynarki i spodni powinien nienagannie się układać na sylwetce. Wszelkie załamania sprawią, że stylizacja będzie niedbała.

Biznesowy dress code według Giacomo Conti – przegląd produktów, które każdy businessman powinien mieć w swojej szafie

Chcesz stworzyć uniwersalną bazę, dzięki której skompletujesz niejedną stylizację spełniającą wymogi panującą w Twoim miejscu pracy? Inspiracje znajdziesz w sklepie internetowym i salonach stacjonarnych Giacomo Conti. Oto kilka propozycji, na jakie warto zwrócić swoją uwagę:

  • garnitur BRUNO esencja klasy i szyk w najdoskonalszym wydaniu. Trzyczęściowy garnitur jest uszyty ze szlachetnej, włoskiej wełny renomowanego producenta Marzotto. Technologia B-DYnamic+ o wysokiej skrętności 110's nadaje przędzy właściwości naturalnego strechu. Tkanina nie zawiera dodatku włókien syntetycznych, ale jest wyjątkowo sprężysta i odporna na zagniecenia. Wysoka skrętność na poziomie 110's zapewnia materiałowi delikatność i wysoki połysk. Garnitur jest szyty w Polsce z zachowaniem najwyższych standardów. Granatowy odcień i gładka struktura sprawiają, że zestaw jest uniwersalny;
  • błękitna koszula SIMONE – wygodna, lekka i przewiewna koszula z kołnierzykiem typu kent, który rewelacyjnie współgra z krawatami o wąskiej lub średniej szerokości. Pewny wybór do każdego garnituru i na każdą porę roku. Krój slim dopasowuje się do ciała i nadaje posturze smukłości. Długie rękawy są zakończone mankietem na spinki;
  • oksfordy BUCN000156 – kropka nad „i” w biznesowej stylizacji. Wygodne, efektowne obuwie wykonane z naturalnej, elastycznej skóry. Projekt został urozmaicony dyskretnym dekorem w postaci perforacji. Nabłyszczana skóra licowa jest elastyczna, odporna na wodę i inne czynniki zewnętrzne. Utrzymanie jej w nienagannej kondycji nie przysparza najmniejszych trudności.