Ślub zimą – jak ubrać pana młodego, by wyglądał stylowo i czuł się komfortowo?

Choć sezon ślubny rozkwita wiosną i latem, wśród zakochanych nie brakuje entuzjastów zimowych uroczystości. Nic w tym dziwnego – śluby i wesela organizowane w grudniu, styczniu czy lutym mają niepowtarzalną, magiczną aurę. Zaśnieżone krajobrazy oraz przytulne wnętrza wypełnione świecami, oryginalnymi gatunkami kwiatów i efektownymi dekoracjami tworzą piękną, nietuzinkową oprawę dla uroczystości. Warto pamiętać, że organizacja ślubu poza sezonem wiąże się ze sporymi wyzwaniami. Jednym z nich jest skompletowanie eleganckiego, a jednocześnie wygodnego stroju. Jak znaleźć złoty środek między wykwintnym szykiem a komfortem termicznym? Oto kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci dobrać idealny strój na zimowy ślub.

Podstawa stroju: garnitur lub smoking

Bazą męskiego stroju formalnego, niezależnie od pory roku, jest garnitur lub smoking. Nie wiesz, na jaki wariant się zdecydować? Własny ślub to wyjątkowa, niepowtarzalna okazja. Z tego względu warto postawić na smoking – męski strój o wysokim stopniu formalności. Smokingi są kwintesencją ponadczasowej klasy. Co wyróżnia na od garniturów? Przede wszystkim konstrukcja marynarki. Smokingi szyte są z gładkich, delikatnie połyskujących tkanin. Marynarki zdobią klapy szalowe lub ostre pokryte delikatnie połyskującym jedwabiem lub satyną. Spodnie nie posiadają zakładek, są proste i eleganckie. Ich cechą charakterystyczną jest lampas biegnący po zewnętrznej stronie nogawki. Nie znajdziesz w nich szlufek – do smokingu nie wkłada się paska. Zastępuje go (opcjonalnie) szeroki pas hiszpański, który znakomicie modeluje sylwetkę i dyskretnie maskuje dodatkowe kilogramy. Dopełnieniem zestawu jest koszula z plisowaniem na przodzie. Możesz wybrać model z guzikami ukrytymi za plisą lub niewielkimi guzikami biżuteryjnymi. Do smokingu zawsze wkłada się muchę (najlepiej ręcznie wiązaną), nigdy krawat.

Planujesz ceremonię i wesele w mniej zobowiązującej konwencji? Chcesz dopasować swój strój do motywu przewodniego – boho albo rustykalnego? W takim razie postaw na garnitur. Klasyczny, starannie dopasowany do sylwetki model sprawi, że będziesz prezentował się szykownie, a jednocześnie nieco bardziej swobodnie niż w smokingu.

Wybór tkaniny: kluczowa decyzja, która zaważy na Twoim komforcie

Wybierając zestaw na zimową uroczystość, zwróć uwagę na jego skład. Jeśli nie chcesz zmarznąć podczas długiej uroczystości, postaw na niezawodną wełnę. Obawiasz się, że smoking lub garnitur z wełny będzie prezentował się „ciężko”? Nic bardziej mylnego. Do produkcji męskiej odzieży wizytowej wykorzystuje się wysokoskrętną wełnę czesankową. Materiał jest miękki i gładki. Może mieć matowe lub delikatnie połyskujące wykończenie. Wełniana marynarka i spodnie zapewnią Ci optymalny komfort cieplny niezależnie od warunków. Kiedy temperatura spadnie poniżej zera, będziesz odczuwał przyjemne ciepło, a po wejściu na ogrzewaną salę nie będziesz musiał przejmować się tym, że pod pachami i na plecach pojawią się plamy potu.

Niewielki dodatek elastanu czy poliestru w składzie materiału nie dyskwalifikuje garnituru. Wręcz przeciwnie – dzięki niemu wełna jest bardziej elastyczna, mniej podatna na zagniecenia i trwalsza. Dodatkowo syntetyczne włókna ułatwiają pielęgnację materiału.

Kolorystyka garnituru

Jasne szarości i pastele są „zarezerwowane” na sezon letni. Na ślub w zimowej scenerii wybierz garnitur spośród modeli utrzymanych w ciemnej tonacji. Możesz postawić na klasyczną czerń i granat lub nieco poeksperymentować z głębokimi, szlachetnymi barwami, takimi jak butelkowa zieleń, śliwkowy czy bordo. Na uwagę zasługuje hit tegorocznego sezonu – marynarki i spodnie w odcieniach brązu. Ciemniejsze kolory prezentują się niezwykle elegancko i doskonale komponują się z zimowym krajobrazem. Co więcej, taki wybór będzie nie tylko spójny z wystrojem sali, ale także praktyczny. Zimowa plucha i jasne nogawki to pewny sposób na katastrofę. Na ciemnych spodniach ewentualne zachlapania i zabrudzenia nie będą widoczne.

Biała koszula – must have dla każdego pana młodego

Dopełnieniem każdego męskiego stroju formalnego jest koszula. Na tak szczególną okazję jedynym słusznym wyborem będzie biała koszula z długim rękawem. Jej fason powinien być dopasowany do kroju marynarki.

Unikaj modeli wykonanych w całości z poliestru i innych sztucznych materiałów, które potęgują pocenie. Znacznie lepszym wyborem, zarówno dla Ciebie, jak i środowiska naturalnego, będzie koszula uszyta z bawełny. Lekka, przyjazna skórze tkanina pochodzenia roślinnego zapewnia optymalny przewiew, dzięki czemu będziesz mógł czuć się swobodnie cały intensywny dzień i noc. Zwróć uwagę na zakończenie rękawów – na bardziej formalne uroczystości idealnym wyborem będą mankiety zapinane na spinki. Kołnierzyk powinien być dostosowany do krawata lub muchy. Klasyczny kołnierzyk półwłoski będzie uniwersalnym rozwiązaniem.

Odrobina ekstrawagancji: aksamitny lub żakardowy smoking

Cenisz niesztampowe rozwiązania? Chcesz wprowadzić do swojej stylizacji absolutnie wyjątkowy element? Pożądany efekt zapewni Ci smoking uszyty z aksamitu – pluszowej tkaniny o połyskującym wykończeniu. Szlachetny materiał idealnie nadaje się na zimowe uroczystości – jest niezwykle elegancki, doskonale wygląda w sztucznym świetle i skupia na sobie wzrok, a jednocześnie zapewnia komfort termiczny w chłodne dni. Pamiętaj o tym, że smoking wykonany z całości z aksamitu może być przytłaczający. Aby uniknąć efektu przesady, producenci męskiej odzieży zestawiają ze sobą aksamitne marynarki ze spodniami z wełny lub innego, lżejszego materiału. Połyskujący aksamit może pojawić się na lampasie.

Uwadze panów młodych przygotowujących uroczystość w stylu glamour polecamy również marynarki żakardowe. Modele z efektownym, wyszywanym wzorem wprowadzają do stylizacji ponadczasową klasę i wytworny ton. Żakardowe marynarki najlepiej prezentują się w ciemnych kolorach, takich jak czerń, granat czy bordo. Subtelne wzory dodają im unikalnego charakteru. W połączeniu z gładkimi spodniami i eleganckimi dodatkami stworzą niebanalną stylizację, idealną na ceremonię ślubną w zimowej atmosferze.

Przestrzegaj ważnej zasady: elegancja nie idzie w parze z ekstrawagancją. Zachowaj złoty środek. Żakardowa lub aksamitna marynarka jest główną bohaterką stylizacji. Dobierz do niej stonowane dodatki – czarną muchę i lakierowane oksfordy. Wyważona stylizacja nabierze wyrafinowanego charakteru.

Dopełnienie stylizacji – płaszcz

Kiedy temperatury spadają poniżej zera, a za oknem wieje i pada, sam garnitur nie wystarczy, żeby zapewnić Ci odpowiednią ochronę. Kiedy warunki atmosferyczne nie sprzyjają, konieczne jest uzupełnienie stylizacji o okrycie wierzchnie. Do stylizacji o oficjalnym charakterze dobierz szykowny, prosty płaszcz z wełny. Optymalnym wyborem będzie dyplomatka, ulster lub bosmanka – męskie okrycia o klasycznych krojach. Wełniane płaszcze doskonale układają się na sylwetce i podkreślają formalny ton stroju, a jednocześnie są szczelną barierą dla chłodu i wiatru. Co ważne, deszcz czy opady śniegu nie zniszczą Twojej stylizacji – wełna nie absorbuje wody, więc nie pozwoli Ci zmoknąć.

Wybierając płaszcz do garnituru i smokingu, należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • okrycie wierzchnie musi zasłaniać wyłogi marynarki. Odsłonięty pozostaje jedynie kawałek koszuli z krawatem lub muszką;
  • włożenie za krótkiego płaszcza jest modowym faux pas. Dyplomatka czy ulster powinien być minimum centymetr dłuższy niż marynarka;
  • rękawy płaszcza nie powinny krępować ruchów. Ważne jest, aby całkowicie zasłaniały rękawy marynarki;
  • unikaj obcisłych modeli. Marynarka nie powinna gnieść się pod płaszczem i tworzyć nieestetycznych fałd;
  • dobierz fason do swojej sylwetki. Zbyt obszerny, za długi lub obcisły płaszcz może zaburzyć proporcje.

Szalik – tak czy nie?

Zimową stylizację możesz wzbogacić o subtelny dodatek – szalik. W przypadku formalnych stylizacji najlepiej postawić na cienkie, jedwabne lub kaszmirowe szale w jednolitych kolorach, np. granatowym, czarnym lub burgundowym. Unikaj grubych, wełnianych szalików, które mogą zaburzać elegancką stylistykę.