Siedem cech dżentelmena: jakie wartości powinien reprezentować mężczyzna?

Mężczyzna w garniturze, schludnie ubrany, postępujący zgodnie z dobrymi manierami to cechy prawdziwego dżentelmena. Niejednokrotnie widać to już z zewnątrz, jak zachowuje się w stosunku do ludzi oraz jak inni reagują na niego. Co dokładnie składa się na charakter dżentelmena, kim jest i jakie wartości powinien prezentować?

Według definicji dżentelmen to mężczyzna elegancko ubrany i mający dobre maniery. W swym pierwotnym znaczeniu mianem tym określało się mężczyznę z dobrej rodziny, ewentualnie ze środowiska szlacheckiego lub aspirującego do takiego środowiska. Był to synonim osoby inteligentnej, dostojnej i stosownie się zachowującej, ale także godnej zaufania, słownej oraz honorowej.

Elegancja i dobry styl dżentelmena w aksamitnym garniturze

Współcześnie określenie to nie sprowadza się bezpośrednio do pochodzenia, a określa styl lub charakter danego mężczyzny. Pierwszą rzeczą najbardziej odznaczającą się grupie cech dżentelmena to elegancja i dobry styl. Oznacza to, że nie boi się ubrać szykownych stylizacji jak aksamitny garnitur. Chętnie dobiera do takowych poszetkę oraz stosowne dodatki. Zachowuje podstawowe zasady dobrego ubioru zarówno przypadku ubrań z kategorii casual, jak i sportowych, prezentując się godnie.

Oczywiste jest, że ubiór ten nie jest dedykowany na co dzień, dlatego również dżentelmena rozpoznaje się po jego zainteresowaniach. Jest osobą obytą ze sztuką, ma szerokie horyzonty oraz ciekawość, dzięki której bywa w różnych interesujących miejscach jak wystawy, spektakle w operze, podczas których smoking lub aksamitny garnitur są niezbędne.

Co robić, by wyglądać elegancko?

Dżentelmen to także ktoś, kto wie, jak nosić poszczególne elementy ubioru. Do takowych zaliczają się zasady elegancji określające dla przykładu, że ostatni guzik kamizelki zawsze powinien być rozpięty. Tyczy się to także ostatniego guzika marynarki, a jeśli posiada ona trzy, rozpięty pozostaje również pierwszy od góry. Dżentelmen, zakładając krawat lub muszkę, dba o to, by zapiąć wszystkie guziki, w tym także ten pod kołnierzykiem koszuli, zachowując szyk oraz najwyższy stopień elegancji w takim zestawieniu.

Istotnym aspektem jest również zapinanie oraz odpinanie guzika marynarki podczas siadania i wstawania. Mężczyzna, jeśli zdecyduje się usiąść w marynarce, powinien utrzymywać ją rozpiętą, natomiast w momencie, gdy wstaje, automatycznie zapiąć, by w każdym momencie układała się w odpowiedni sposób.

Częstym problemem u mężczyzn – zwłaszcza latem, może być kłopot związany z przechowywaniem swoich rzeczy osobistych. Wielu mężczyzn decyduje się na włożenie własnego telefonu, skórzanego portfela lub kluczy do kieszeni spodni. Nie jest to niestety najlepsze rozwiązanie. Delikatna tkanina, z jakie są skonstruowane spodnie od aksamitnego garnituru oraz fakt, że ten element garderoby powinien być dopasowany do budowy ciała, sprawia, że każdy przedmiot nieestetycznie wystaje.

Lepiej w takiej sytuacji schować telefon do wewnętrznej kieszeni marynarki. Jeśli masz taką możliwość, przełóż najważniejsze dokumenty do cieńszego skórzanego portfela i również schowaj do kieszeni po drugiej stronie. Jeśli nie masz takiej możliwości, lepiej byś wyciągnął najpotrzebniejsze dokumenty i włożył je bez portfela niż uciekać się do wypychania spodni.

Męskie ubranie stosowne do okazji

Jedną z trudniejszych umiejętności każdego dżentelmena to znajomość jak ubrać się stosownie do okazji – czyli wyczucie estetyczne oraz stylowe, względem danego wydarzenia. Może to stanowić wyzwanie, gdyż obecnie większość wydarzeń jest dość trudnych do określenia, pod kątem formalności. W przypadku wyjścia do opery nie ma wątpliwości, że strój powinien w pełni zachowywać elementy elegancji, jak to robi na przykład aksamitny garnitur wieczorowy. Jak ubrać się do teatru wymagającego nieco mniej formalnego dresscode’u?

Umiejętność stosownego ubrania się do okazji nie oznacza zatem twardego przywiązania, tylko i wyłącznie do formalnego garnituru. Mężczyzna, posiadający cechy dżentelmena powinien zatem odznaczać się różnorodnością i odpowiednio dostosowywać się do różnych poziomów formalności, znając proste metody jak:

  •       Założenie marynarki w kratę
  •       Dobranie do stylizacji białej lub kolorowej koszuli bez krawata
  •       Dobranie do stylizacji koszuli w kratę lub wzory
  •       Ubranie stylizacji polo wraz z szortamimokasynami

Dobre maniery dżentelmena

Odbiegając na moment od podejścia modowego, cechą dżentelmena jest również znajomość dobrych manier. Dżentelmen oprócz męskiego ubrania powinien odznaczać się nieskazitelną opinią, a swoim zachowaniem dawać wzór postępowania dla innych. Zawierają się w tym kluczowe zasady etykiety, które pozwolą mu zachować świetną reputację, niezależnie z kim się spotka – prezesem dużej firmy, głową państwa, czy dostojnikiem religijnym. Jednocześnie, powinien on wiedzieć, jak się zachować w sytuacji, gdy sam spotyka się z kimś niższym rangą od niego.

Dżentelmen, który spotyka się z osobami starszymi lub obiektywnie pełniącymi wyższą rangę w społeczeństwie, powinien stosować się do zasady, iż to ta druga osoba jako pierwsza podaje rękę oraz inicjuje rozmowę. W przypadku spotkania w czyimś biurze dotyczy to również możliwości zajęcia miejsca siedzącego. Etykieta podpowiada, że jako gość w sytuacji spotkania w gabinecie dyrektora lub prezesa firmy, powinno się poczekać na propozycję oraz wskazanie miejsca do siedzenia. Do dobrych manier zaliczają się również wszelkie kulturalne zachowania określane jako szarmancja w stosunku do kobiet jak otwarcie drzwi lub zdjęcie płaszcza po wejściu do pomieszczenia.  

Uprzejmość – cecha prawdziwego dżentelmena

Kontynuacją dobrych manier jest również bycie uprzejmym. Jest to mniej zasada, a bardziej praca nad własnym charakterem. Z reguły uprzejmość ta wywodzi się z pewności siebie, dzięki której dżentelmen może zachować się z pozytywnym nastawieniem nawet w sytuacji stresowej lub mniej przyjemnej. Tę cechę można odnieść do zachowania tych, którzy posiadają wyższe stanowiska lub wyższą rangę. Zawiera się w tym zatem proste bycie dobrym człowiekiem, bez wywyższania się oraz wykorzystywania wyższego stanowiska w celu onieśmielania innych.

Schludność i estetyka stylizacji

Właściwie nadrzędną zasadą, która pomaga zrealizować wszystkie wcześniejsze związane ze stylem oraz okazywaniem szacunku osobom w otoczeniu dżentelmena jest zachowanie schludności ubioru. Na nic się zda świetnie dobrany krój garnituru, jeśli będzie on w nitkach lub włoskach, a koszula najwyższej jakości nie zrobi dobrego wrażenia, gdy jest pognieciona. Wszystkie elementy stylizacji muszą być czyste oraz wyprasowane. W tym elemencie zawierają się również aspekty związane z higieną, czyli zadbanie o zarost, by wyglądał on estetycznie.

Dostojność i powaga mężczyzny

Uprzejmość oraz bycie miłym to jedno, drugim elementem jest zachowanie odpowiedniej powagi, w momentach, kiedy to konieczne. Ta cecha charakteru dżentelmena określa ogólny wyraz, wizerunek i sposób zachowania. Dżentelmen powinien powstrzymać się od stosowania telefonu w towarzystwie oraz ograniczyć trzymanie rąk w kieszeni. Także to, w jaki sposób mówi, powinno zachowywać wszystkie zasady sarvoir vivre. Mowa tu również o stosowności żartów, kulturalnemu utrzymywaniu kontaktu wzrokowego z rozmówcą, a także cierpliwemu słuchaniu.

Znając te wszystkie zasady, z łatwością odkryjesz w sobie cechy dżentelmena lub dowiesz się, co jeszcze możesz dopracować do perfekcji. Nasi eksperci wizerunku w salonach stacjonarnych pomogą Ci dobrać odpowiednie stylizacje, dzięki czemu z łatwością spełnisz większość z powyższych elementów. Dopracowywanie wszystkich tych cech sprawi, że w przyszłości będziesz mógł się stać nie tylko dżentelmenem, ale również arbitrem elegantiarum – autorytetem w dziedzinie mody, kimś, kogo inni mężczyźni naśladują oraz pyta się o rady w aspektach elegancji.