Przewodnik po męskich wzorach: argyle, paisley, jodełka
Pewnym sposobem na ożywienie nieco nudnej stylizacji jest urozmaicenie jej ciekawym wzorem. Motyw pojawiający się na tkaninie dodaje całości atrakcyjności, wnosi do stylizacji życie i wyróżnia ją na tle innych, monochromatycznych strojów. Nie musisz być mistrzem w łączeniu wzorów, aby stworzyć niesztampową, ale wciąż gustowną i elegancką kompozycję. Modni mężczyźni i styliści szczególnie upodobali sobie trzy charakterystyczne wzory, które subtelnie dopełniają stylizacji, ale nie dominują jej i nie przytłaczają: argyle, paisley i jodełkę. Czym charakteryzują się popularne desenie? Na jakich elementach garderoby najczęściej się pojawiają? Jak wpleść je w stylizację? Sprawdź!
Argyle: popularny motyw geometryczny
Przegląd najpopularniejszych wzorów, które od dziesiątek lat są popularne w modzie męskiej, otwiera argyle. Co kryje się pod tą nazwą? Argyle to nic innego jak kompozycja składająca się z rombów w kontrastujących ze sobą kolorach. Figury dodatkowo przetykane są białymi liniami, których siatka również układa się w romby. Pojawienie się kultowego wzoru zawdzięczamy Szkotom. Pierwotnie argyle zdobiło skarpety wkładane do tradycyjnych kiltów ozdobionych tartanową kratą. Obecnie romby najczęściej widzimy na męskich swetrach, a także skarpetach. Argyle uwielbiają zarówno dojrzali mężczyźni preferujący stonowane zestawienia, jak i studenci przemycający do swojego ubioru wysmakowane detale.
Z czym łączyć charakterystyczny wzór? Atrakcyjną stylizację stworzysz, jeśli połączysz ze sobą wkładany przez głowę sweter udekorowany rombami oraz chinosy w kolorze, który pojawia się w motywie wzorniczym. Całości dopełnią wygodne, skórzane sztyblety i pasek. Jak dodać outfitowi nieco elegancji? Włóż pod sweter koszulę, a kołnierzyk wyciągnij na zewnątrz. W takim wydaniu możesz śmiało zaprezentować się w biurze (jeśli nie ograniczają Cię ściśle określone zasady dotyczące stroju), na randce czy spotkaniu z przyjaciółmi.
Jodełka: subtelna i elegancka
Nie mamy wątpliwości, że w szafie każdego mężczyzny, również zachowawczego miłośnika stonowanej klasyki, znajdzie się choć jeden element w jodełkę. Co ciekawe, ponadczasowy wzór jest wykorzystywany nie tylko w modzie, ale również budownictwie. Jodełka nie jest printem czy haftem na materiale, a specyficzną strukturą, którą tworzą włókna. Linie układają się we wzór przypominający ułożenie igieł na gałęziach jodły. W męskiej modzie jodełka pojawiła się na przełomie XIX i XX stulecia. Początkowo motyw funkcjonował pod nazwą herringbone.
Jodełka opanowuje męskie szafy w sezonie jesienno-zimowym. Wełniane płaszcze i ciepłe marynarki często udekorowane są właśnie tym wzorem. Jodełka jest ceniona przede wszystkim za swoją uniwersalność. Subtelny wzór harmonijnie dopełnia zarówno swobodnych, jak i formalnych stylizacji. Ciemny płaszcz o charakterystycznej strukturze będzie pasował zarówno do wieczorowego garnituru, jak i swobodnego zestawu składającego się chinosów i swetra.
Paisley – odrobina orientu
Paisley to drobny print o orientalnym rodowodzie. Paisley, zwany również wzorem tureckim, przypomina zakręconą w najwęższej części łezkę. Po raz pierwszy zastosowano go w Iranie jeszcze na początku naszej ery. Kolorowe, udekorowane „łezki” tworzą na tkaninach wielobarwną mozaikę. Inspiracją dla projektantów kultowego motywu najprawdopodobniej był migdał, owoc mango lub właśnie kropla deszczu. Na Bliskim Wschodzie paisley zdobił nie tylko tkaniny, ale również elewacje domów i naczynia. Do Europy wzorzyste, oryginalne materiały dotarły wraz z szalami z kaszmiru sprowadzanymi przez Kompanię Wschodnioindyjską. Na Starym Kontynencie tkaniny z tym motywem zaczęto na szeroką skalę produkować w XVIII wieku w szkockim mieście Paisley.
Paisley, mimo swojej fantazyjnej formy, jest niezwykle popularny w męskiej modzie. Najczęściej możemy go spotkać na poszetkach, muchach, krawatach, skarpetach oraz koszulach. Mimo zmieniających się trendów moda na dodatki i odzież z tym motywem nie przemija. W jakich sytuacjach warto go wykorzystać? Paisley może być stosowany w bardziej formalnych strojach. Muszka albo krawat z jedwabnej tkaniny w orientalny wzór uświetni stylizację pana młodego lub gościa weselnego. Każdy trendsetter, który dobrze czuje się we wzorzystej odzieży, powinien mieć w swojej szafie stylową koszulę właśnie z tym motywem. Koszula z dość krzykliwym dekorem nie sprawdzi się na spotkaniu biznesowym, ale zapewni Ci doskonałą prezencję podczas randki czy niedzielnego spotkania rodzinnego.
Argyle, paisley, jodełka: wzory, które pasują każdemu mężczyźnie
Wzorzysta odzież jednoznacznie kojarzy Ci się z codzienną odzieżą? Najwyższa pora wyjść poza schemat! Subtelne wzory pojawiające się na poszetce czy nawet koszuli są również stosowane w formalnej modzie. W przypadku strojów na wielkie wyjścia należy zachować umiar. Wzorzysty element powinien być subtelnym akcentem, a nie głównym motywem stylizacji.
Stosowanie wzorzystych dodatków jest odradzane jedynie w przypadku dress code’u black tie. Konwencja jest wyjątkowo rygorystyczna. Wieczorowe stroje wkładane na oficjalne wydarzenia powinny składać się z garnituru i smokingu w czarnym lub granatowym kolorze oraz białej koszuli. Wszelkie odstępstwa od normy nie są mile widziane.
Łączenie różnych wzorów: tak czy nie?
Większość panów decyduje się włączyć do stylizacji jeden wzór, który ożywi całość. Koszula w romby czy spodnie w kratę są równoważone przez gładkie tkaniny. Aby strój był spójny, kolorystyka obecna na wzorze powinna pojawiać się również w innym miejscu. Na przykład: brązowe spodnie w szarą kratę będą znakomicie komponować się z szarą koszulą. Przestrzeganie tej zasady jest polecane panom, którzy preferują „bezpieczne” rozwiązania. Komponowanie stroju jest dla Ciebie okazją do kreatywnych eksperymentów? W takim razie daj się ponieść fantazji! Stworzenie mozaiki z kilku wzorów z pewnością zapewni piorunujący efekt. Pamiętaj jednak, że łączenie różnych wzorów wymaga nienagannego wyczucia smaku i wiedzy na temat mody. Nawet mały błąd sprawi, że stylizacja będzie niespójna, a efekt – przesadzony.
Giacomo Conti – inspiracje dla modnego mężczyzny
Zastanawiasz się, jak przemycić do swojego stroju gustowne dodatki uszyte z wzorzystego materiału? Zajrzyj do katalogu Giacomo Conti! Wśród ogromu dostępnych ubrań i dodatków nie brakuje modeli, które skradną serce każdego mężczyzny kochającego oryginalne wzory. Na jakie produkty warto zwrócić swoją uwagę? Oto jedynie przedsmak tego, co znajdziesz w naszym sklepie internetowym i salonach stacjonarnych:
- bawełniana koszula we wzór paisley 01522A00MSA – orientalny wzór w wyjątkowo subtelnym wydaniu. Bawełniana, biała koszula w niebieskie „łezki” stanowi złoty środek między klasyczną elegancją a nowoczesnym wzornictwem. Koszula jest uszyta z wysokogatunkowej bawełny, która zapewnia optymalną cyrkulację powietrza niezależnie od temperatury. Niewielki, 3% dodatku elastanu sprawia, że koszula jest elastyczna, odporna na zagniecenia i odkształcenie podczas prania. Fason slim fit doskonale modeluje sylwetkę i sprawia, że postura nabiera lekkości. W projekcie zastosowano kołnierzyk typu kent z długimi wyłogami rozstawionymi na średniej szerokości. Kołnierzyk doskonale współgra z krawatami o wąskiej lub średniej szerokości. Doskonały wybór na co dzień i wielkie wyjścia;
- bordowy krawat paisley KWAR002331 – gustowne dopełnienie szykownej stylizacji. Orientalny wzór w formie tłoczenia jest dyskretny. Głęboki, stonowany odcień komponuje się z czarnymi, granatowymi i ciemnozielonymi garniturami. Krawat o szerokości od 7 do 9 cm jest przeznaczony do noszenia z marynarką ze standardowymi klapami;
- beżowa marynarka w jodełkę STEFANO 01120A15JSA – doskonale skrojona marynarka z włoskiej tkaniny Marzotto. Lekka, przewiewna i „oddychająca” mieszanka lnu i bawełny rewelacyjnie sprawdza się latem. Marynarka zagwarantuje Ci przyjemne uczucie chłodu w upalne dni. Delikatne zwężenie w talii podkreśla sylwetkę, a jasny odcień nadaje posturze lekkości.