Przewodnik po męskich swetrach na jesień

Ciepły, przyjemny w dotyku sweter to idealny towarzysz chłodnych, jesiennych wieczorów. Wysokiej jakości golfy, kardigany i klasyczne, wkładane przez głowę swetry z dekoltem typu crew-neck dla wielu panów stanowią podstawę jesienno-zimowych stylizacji. Sweter to doskonały wybór zarówno do biura, jak i na długi spacer po zaśnieżonym parku. W Twojej szafie brakuje miękkich swetrów? Nie czekaj, aż zaskoczą Cię pierwsze przymrozki – już dzisiaj odśwież swoją szafę i wyposaż ją w kilka uniwersalnych, gustownych swetrów? Jakie modele warto mieć pod ręką, kiedy temperatury nie rozpieszczają? Sprawdź nasze rady!

Wełna – ciepło i miękkość, które pokochasz

Sweter ma podwójne zadanie: zapewniać Ci nienaganną prezencję oraz skutecznie izolować od chłodu. Podczas kompletowania jesienno-zimowego zestawu, zwracaj uwagę nie tylko na wzornictwo, ale przede wszystkim jakość materiałów. Swetry, podobnie jak bluzy, koszule czy T-shirty, będą dobrze spełniać swoją funkcję, tylko wtedy, kiedy będą uszyte z naturalnych włókien.

Odzież ze sztucznych materiałów nie przepuszcza powietrza, co szybko możesz odczuć na swojej skórze. Poliestrowy i poliamidowy sweter będzie się elektryzował i wzmagał pocenie. Jak uniknąć nieprzyjemnych doznań? Odpowiedź jest prosta – podczas zakupów sięgaj po swetry wyprodukowane z naturalnych materiałów przyjaznych ludzkiemu ciału i planecie. Na tym polu bezkonkurencyjna jest wełna. Wyróżniamy kilka rodzajów przędzy wełnianej, między innymi merino, kaszmir, angorę, moher oraz alpakę. Każda z nich ma swoje specyficzne właściwości i wykończenie, ale łączy je jedno – bezkompromisowa jakość, trwałość i zdolności termoregulacyjne. Wełniany, gruby sweter nie pozwoli Ci zmarznąć w mroźny wieczór, a z kolei kardigan z cienkiej przędzy – nadmiernie się zgrzać. Włókna sprawnie oddają wilgoć i nie chłoną wody (stąd popularność wełnianych płaszczy), kurzu i zanieczyszczeń. Co ciekawe, wełna słynie ze swoich antybakteryjnych właściwości, więc nie rozwijają się na niej bakterie odpowiadające za nieprzyjemny zapach, zwłaszcza pod pachami. Nie musisz prać wełnianego swetra po każdym użyciu – kilkugodzinne wietrzenie na świeżym powietrzu przywróci mu świeżość.

Wełna merino nie tylko dla sportowców

Szukasz niezawodnego, ciepłego swetra, dzięki któremu będziesz czuł się komfortowo w szczycie sezonu zimowego? Sięgnij po sweter z wełny merino – wyjątkowej przędzy o niezwykłych właściwościach. Wełna merino jest pozyskiwana z merynosów australijskich hodowanych na terenie Nowej Zelandii – miejsca, w którym panują specyficzne, wielokrotnie zmieniające się w ciągu roku warunki. Matka Natura obdarzyła zwierzęta wyjątkowym runem pozwalającym im przetrwać mroźne zimy i gorące lata. Z wełny merino korzystają również ludzie. Bardzo cienkie, faliste włókna wypełnione pęcherzykami powietrza tworzą gęstą sieć, która jest bardzo lekka, a jednocześnie ciepła. Wełna merino bardzo szybko schnie, zapewnia optymalny komfort termiczny niezależnie od warunków atmosferycznych, ma antybakteryjne właściwości i sprawnie odfiltrowuje wilgoć. Jej walory szczególnie docenili sportowcy szukający odzieży zdającej egzamin w ekstremalnych warunkach.

Dodatek sztucznych włókien: tak czy nie?

Sweter, który przyciągnął Twoją uwagę, ma w składzie kilka procent elastanu lub poliestru? Nie przekreślaj go – niewielki dodatek sztucznych włókien nie obniża parametrów tkaniny. Wręcz przeciwnie – syntetyczna domieszka sprawia, że naturalna przędza jest bardziej elastyczna, miękka i odporna na mechacenie. Kilkuprocentowy dodatek elastanu nie będzie odczuwalny podczas użytkowania swetra, a znacząco przedłuży jego żywotność.

Bawełna – tańsza alternatywa dla wełny

W swojej szafie warto znaleźć również miejsce na lekkie, idealne na okres przejściowy swetry z organicznej bawełny. Roślinne włókno „oddycha” i jest przyjazne nawet wrażliwej skórze. Bawełna zachowuje swoją formę pomimo częstego prania. Wysokiej jakości materiał nie odbarwia się i nie odkształca. Co ważne, susząc bawełniane swetry „na płasko”, unikniesz dodatkowego obowiązku – prasowania.

Stosunkowo cienkie, przepuszczające powietrze swetry z bawełny sprawdzają się doskonale w warstwowych stylizacjach. Możesz wkładać je na koszulę i pod marynarkę. Dodatkowa tkanina nie usztywni Cię nadmiernie i nie będzie potęgować pocenia.

Najpopularniejsze fasony męskich swetrów

W Giacomo Conti oferujemy pełną paletę męskich swetrów idealnych na co dzień i okazje wymagające od Ciebie staranności w kwestii ubioru. Do najpopularniejszych fasonów męskich swetrów zaliczamy:

  • golf – absolutny faworyt większości panów (i nie tylko). Sweter z częścią osłaniającą szyję otulający przyjemnym ciepłem. Dobrze prezentuje się zarówno solo, jak i w połączeniu z marynarką;
  • o-neck – klasyczny longsleeve z zaokrąglonym kołnierzykiem. Wszechstronna baza męskiej stylizacji w okresie jesienno-zimowym. Możesz nosić go samodzielnie z ulubionymi jeansami oraz w bardziej szykownym wydaniu, w towarzystwie koszuli lub marynarki;
  • v-neck – nieco bardziej elegancka wersja męskiego swetra. Pełnię swoich możliwości odkrywa w zestawieniu z koszulą i krawatem;
  • kardigan – casualowy odpowiednik marynarki. Szykowny sweter zapinany na guziki. Głębokie wycięcie eksponuje koszulę znajdującą się pod spodem. Element, który doda lookowi świeżości i polotu;
  • sweter na zamek – unowocześniona wersja klasycznego kardiganu. Miejsce guzików zajmuje zamek błyskawiczny. Często urozmaicone kapturem albo stójką. Wariant codzienny;
  • bezrękawniki – ponadczasowy dodatek do koszuli. Must have w szafie panów ceniących półformalną elegancję;
  • blezer – alternatywa dla klasycznej marynarki. Miękkie nakrycie zapinane na jeden guzik. Wariant pośredni między swetrem a marynarką. Odpowiedni wybór do biura czy niezobowiązujące przyjęcie, na którym nie obowiązuje ściśle określony dress code.

Nie wiesz, co włożyć na rodzinne spotkanie? Chcesz zauroczyć partnerkę podczas randki? A może znudziły Ci się ubrania, które zakładasz każdego dnia przed wyjściem do pracy? Wystarczy kilka zmian, aby zerwać z nudą. Męskie swetry możesz nosić na wiele sposobów. Gładkie modele z wysokogatunkowych tkanin doskonale komponują się z płaszczami o klasycznym kroju, kurtkami skórzanymi i sportowymi.

Sweter w wersji codziennej

Sprawdzony, wygodny zestaw na co dzień? Klasyczne, ciemne spodnie bez przetarć, golf, ramoneska i skórzane sztyblety! Styliści są jednoznaczni: to właśnie prostota jest kluczem do stworzenia udanej stylizacji casualowej. Jeśli preferujesz żywe kolory, możesz zrezygnować z ciemnego golfu na rzeczy swetra w żywym odcieniu – niebieskim, czerwonym, żółtym albo zielonym. Możesz również postawić na niezawodny i uniwersalny beż. Pamiętaj, aby nie wprowadzać do outfitu więcej niż trzech kolorów. Zdecyduj się na barwy ciepłe lub zimne. Stosując prostą zasadę, unikniesz niepożądanego efektu niespójności.

Gładki czy we wzory?

Sweter jest najbardziej uniwersalnym elementem męskiej garderoby w sezonie jesienno-zimowym. Wśród ogromu dostępnych wariantów znajdziesz cienkie, gładkie modele oraz bardziej dekoracyjne warianty. Aby zapewnić sobie pole do popisu podczas tworzenia stylizacji na różne okazje, znajdź w swojej garderobie miejsce na różne ubrania, a zwłaszcza:

  • gładki, prosty sweter, który włożysz przed wyjściem do pracy;
  • mięsisty, ciepły model o warkoczowym splocie, który nie wychodzi z mody pomimo upływającego czasu;
  • ciemny, klasyczny golf;
  • sweter we wzór argyle, czyli wywodzącą się ze Szkocji kompozycję rombów w kontrastujących ze sobą kolorach. Geometryczny układ dodatkowo jest przetykany białymi liniami, których siatka również układa się w romby.

Harmonijna stylizacja w stylu smart casual

Szukasz ciekawej alternatywy dla marynarki? Gustowny sweter będzie strzałem w dziesiątkę! Wełniane i bawełniane golfy i kardigany nie są „zarezerwowane” dla sportowych zestawień. Wręcz przeciwnie – stylowy sweter może urozmaicić misternie skomponowaną stylizację do biura, elegancką kolację czy rodzinną uroczystość. Aby uzyskać efekt niewymuszonej elegancji, wypróbuj jedno ze sprawdzonych zestawień:

  • chinosy, cienki golf, marynarka o sportowym kroju;
  • chinosy, gładka koszula, krawat, kardigan z głębokim dekoltem;
  • chinosy, koszula i wkładany przez głowę sweter z okrągłym dekoltem.

Do strojów półformalnych wybieraj swetry o gładkiej strukturze. Im więcej wzorów pojawia się w stylizacji, tym bardziej obniża się jej formalność. Do stylizacji półformalnych harmonijnie pasują swetry w stonowanych kolorach – czarnym, granatowym, butelkowej zieleni, bordo, śliwkowym i beżowym.

Jak dbać o wełniany sweter? Kilka podstawowych rad

Pamiętaj o tym, że nawet najlepsza wełna straci swoje właściwości i formę, jeśli odpowiednio o nią nie zadbasz. Wełniane swetry mogą służyć Ci przez wiele lat, jeśli tylko będziesz przestrzegał kilku reguł. Oto najważniejsze z nich:

  • wełna „nie lubi” wysokiej temperatury i intensywnego wirowania. Pranie wełnianej odzieży na niewłaściwym programie to pewny sposób na małą katastrofę. Jeśli nie chcesz, żeby ulubiony sweter skurczył się, zmechacił albo odkształcił, stosuj się do instrukcji umieszczonych na metce. Wełniane swetry należy prać w niskiej temperaturze, w programie do tkanin delikatnych, w łagodnych środkach;
  • nie wypełniaj bębna pralki po brzegi. Zadbaj o to, aby tkaniny nie były ściśnięte i narażone na tarcie. Nie pierz delikatnej wełny z innymi elementami garderoby, a zwłaszcza tymi, które mają ostre elementy;
  • zapnij przed wrzuceniem do pralki guziki i suwak swetra;
  • nie susz swetrów w suszarce bębnowej i nie wykręcaj ich ręcznie;
  • nie wieszaj mokrych, ciężkich swetrów na linkach i rozkładanej suszarce. Susz je na płasko – unikniesz w ten sposób odkształceń;
  • wełna to ulubiony „przysmak” moli. Aby uniknąć wizyty nieproszonych gości, powieś w szafie specjalne zawieszki odstraszające szkodniki;
  • nie wieszaj swetrów na wieszakach. Pod wpływem ciężaru tkaniny w miejscu ramion mogą pojawić się odkształcenia. Znacznie bezpieczniejszą opcją jest złożenie swetrów i umieszczenie na półkach.