Pranie kurtki puchowej – poradnik pielęgnacji

Znaczna część osób szukających okrycia wierzchniego na sezon zimowy decyduje się na „puchówkę”. Kurtki wypełnione naturalnym pierzem lub syntetycznym puchem cenione są za swoje właściwości termoizolacyjne, doskonałą trwałość, lekkość i komfort użytkowania.

Wiele osób przed kupnem miękkiej kurtki puchowej powstrzymuje obawa o pielęgnację specyficznego okrycia. Okazuje się, że konserwacja i pranie kurki puchowej nie muszą być problematyczne. Jak prać kurtkę z pierzem, a jak tą wypełnioną sztucznym materiałem? Czy kurtkę z pierza można prać w pralce? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące czyszczenia i pielęgnacji kurtek typu puffer i zadbaj o swoją zimową garderobę!

Pranie kurtki puchowej: jak często należy to robić?

Okrycia wierzchnie, a w szczególności płaszcze uszyte z wełny czy kaszmiru, często wymagają specjalnego traktowania. Pranie w zbyt wysokiej temperaturze, dodanie zbyt silnych środków piorących albo zmiękczających może sprawić, że okrycie wierzchnie odkształci się, skurczy, zmechaci albo straci swoje właściwości (na przykład uszkodzona zostanie warstwa hydrofobowa w odzieży technicznej). Nie inaczej jest z kurtkami puchowymi z puszystym wypełnieniem. Niewłaściwa pielęgnacja i nieprawidłowe pranie kurtek typu puffer będzie powodować zbijanie się puchu. Nierównomiernie rozłożone wypełnienie sprawi, że kurtka straci swoje właściwości termoochronne oraz walory estetyczne. Z drugiej strony, unikanie prania z obawy o kondycję kurtki również nie jest wskazane. Odzież wierzchnia, podobnie jak inne elementy garderoby, narażona jest na kontakt z potem i innymi zanieczyszczeniami sprzyjającymi namnażaniu się bakterii. Regularne odświeżanie kurtek jest ważne dla zachowania higieny.

Częstotliwość prania kurtki puchowej powinna być ograniczona do minimum. Zimową kurtkę optymalnie zaleca się prać raz w roku, przed rozpoczęciem lub po zakończeniu sezonu.

Pranie kurtki puchowej w pralce automatycznej: tak czy nie?

Zastanawiasz się, czy pranie kurtki puchowej w pralce automatycznej jest bezpieczne? Mamy dobrą wiadomość dla osób preferujących wygodne rozwiązania: większość modeli można bez obaw prać zarówno w pralce, jak i ręcznie. Zanim wrzucisz kurtkę do bębna i nastawisz program, dokładnie sprawdź oznaczenia na metce. Producent szczegółowo informuje o zalecanym sposobie prania, optymalnej temperaturze i doborze środków. Kurtki puchowe źle znoszą kontakt z płynami i proszkami o intensywnym działaniu, wybielaczami i środkami zmiękczającymi. Aby pranie nie odbiło się na kondycji okrycia, zaopatrz się w specjalny produkt przeznaczony do odświeżania i pielęgnacji tego typu odzieży.

Jak prać kurtkę z pierzem i puchem? Praktyczny poradnik

Standardowo postępowanie w przypadku kurtek pikowanych z wypełnieniem syntetycznym i naturalnym jest identyczne. Zanim przystąpisz do prania kurtki, musisz odpowiednio ją przygotować. Opróżnij wszystkie kieszenie, zapnij suwaki i guziki, a następnie obróć kurtkę na lewą stronę. Przyjrzyj się swojej pralce: pojemnik na proszek i płyn musi być czysty. Aby pozbyć się resztek detergentów, które mogą zaszkodzić syntetycznemu i naturalnemu wypełnieniu, dokładnie wypłucz przegródki oraz wyczyść bęben. Nie wkładaj innych ubrań do bębna – odzież puchową zawsze pierz pojedynczo. Zanim umieścisz kurtkę w bębnie, namocz ją w letniej wodzie. W ten sposób kurtka zmniejszy swoją objętość i bez trudu zmieści się nawet w niewielkim bębnie bez konieczności jej mocnego ugniatania. Do prania użyj specjalnego płynu przeznaczonego do prania kurtek (a także śpiworów) puchowych. Nie używaj środków zmiękczających i wybielających. Wybierz program do wełny lub szczególnie delikatnej odzieży. Temperatura nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza.

Kurtka powinna zostać dokładnie wypłukana ze wszystkich detergentów. Obserwuj ilość piany w bębnie. Jeśli to konieczne, powtórz płukanie dwu- lub trzykrotnie. Prostym trikiem pozwalającym uniknąć zbijania się puchu jest włożenie do bębna kilku piłek tenisowych. Odbijające się od ścian piłki rozbiją wypełnienie i sprawią, że będzie się ono równomiernie rozkładało. Piłki tenisowe możesz zastąpić skarpetkami ciasno zwiniętymi w kule.

Ręczne pranie kurtki puchowej

Obawiasz się, że pranie w pralce naruszy strukturę pierza? W takim razie postaw na niezawodny, klasyczny sposób – pranie ręczne. Kurtkę obróconą na lewą stronę włóż do wanny wypełnionej wodą z dodatkiem specjalnego środka. Temperatura wody powinna wynosić około 30 stopni. Nie zwijaj kurtki w kłębek – rozłóż ją na płasko. Namocz kurtkę przez godzinę. Po tym czasie delikatnie ją ugniataj, unikając tarcia. Następnie wyjmij kurtkę, pozwól spłynąć wodzie, a następnie ostrożnie ugniataj puch, aby odcisnąć z odzieży płyn. Kurtkę włóż do czystej wody i powtórz czynność.

Wirowanie i suszenie kurtki typu puffer

Wirowanie kurtki puchowej nie może być zbyt intensywne. Aby puch nie zbił się, wybierz program o maksymalnej prędkości 800 obrotów na minutę. Stan wypranej kurtki w ogromnej mierze zależy od procesu suszenia. Jeśli to możliwe, susz okrycie w suszarce bębnowej w średniej temperaturze (między 30-60 stopni). Wybierając temperaturę i czas suszenia, kieruj się instrukcjami producenta. Co 20 minut przerywaj proces, aby wstrząsnąć kurtką w celu rozbicia wypełnienia. Po około 4 godzinach kurtka powinna być sucha. Nie dysponujesz suszarką bębnową? W takiej sytuacji delikatnie odwirowaną kurtkę rozłóż płasko (nie wieszaj) na klasycznej suszarce. Podobnie jak w przypadku suszenia mechanicznego, raz na kilka godzin rozbijaj wypełnienie – oklepuj kurtkę, strzepuj i obracaj ją na drugą stronę. Suszarkę ustaw z dala od bezpośredniego źródła ciepła. W tym przypadku suszenie może potrwać nawet kilka dni.

Na stan kurtki puchowej wpływa nie tylko jej prawidłowe pranie i suszenie, ale również przechowywanie. Wypraną kurtkę przechowuj w suchym i przewiewnym miejscu, z dala od źródła intensywnych zapachów. Nie zaleca się mocnego zwijania, składania i wkładania kurtek z puchu do worków kompresyjnych. Najlepszym miejscem dla okrycia z puszystym wypełnieniem będzie przestronna szafa. Chcesz zrobić w swojej szafie miejsce przed nadejściem wiosny? Obszerną, zajmującą sporo miejsca kurtkę możesz włożyć do dużego kartonu. Ważne jest, aby okrycie miało sporo miejsca i nie było niczym obciążone.

Pamiętaj o tym, że ciepły, przeznaczony na zimę puffer grzeje mocniej niż klasyczna kurtka. Aby zapobiec nadmiernemu poceniu, które negatywnie wpływa na stan puchu, nie zakładaj na siebie wielu warstw. Komfort zapewni Ci bielizna termiczna regulująca cyrkulację powietrza połączona z lekkim swetrem, kardiganem czy longsleevem.

Jak wyczyścić kurtkę puchową z miejscowych zabrudzeń?

Pojawienie się drobnych plam na rękawach czy kapturze nie oznacza konieczności prania w pralce całej kurtki. Wszystkim osobom zastanawiającym się, jak wyczyścić kurtkę puchową z drobnych plam, zdradzamy niezawodny sposób. Miejscowe zabrudzenia bez problemu usuniesz, pocierając plamę gąbką nasączoną w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie. W przypadku plam z podkładu czy pudru przy kołnierzu warto zastosować wacik nasączony płynem do demakijażu. Postępuj delikatnie – unikaj mocnego tarcia.

Jak prać kamizelkę puchową? Sprawdzamy!

Jesienną i wiosenną alternatywą dla grubej, ciepłej kurtki jestkamizelka. Pikowane, miękkie kamizelki doskonale prezentują się w połączeniu z casualowymispodniami, bluzą albo golfem. Bezrękawnik doskonale utrzymuje ciepło, więc godnie zastępuje klasyczną kurtkę w dni o umiarkowanej temperaturze. Kamizelki puchowe produkowane są dokładnie z tych samych materiałów, co ich pełne wersje z rękawami. Jeśli zastanawiasz się, jak prać kamizelkę puchową, możesz dostosować się do powyższych rad. Gwarantujemy, że ulubiona kamizelka zakładana na jogging, przejażdżki rowerowe czy spacery będzie wyglądała jak nowa przez wiele sezonów!

Kurtki puchowe – must have na tegoroczny sezon zimowy

Kurtki puchowe królują zimą na ulicach. I nic w tym dziwnego: modele typu puffer świetnie uzupełniają codzienny, sportowy strój, są wygodne i solidne. Ciepłe puchówki wybierane są zarówno przez kobiety oraz mężczyzn preferujących na co dzień wygodny, niezobowiązujący styl, jak i miłośników sportów zimowych i pieszych wędrówek.

Powodem, który sprawia, że rezygnujemy z klasycznego płaszcza czy parki na rzecz puchówki, są doskonałe parametry techniczne. Do ich produkcji wykorzystuje się naturalny puch pochodzenia zwierzęcego (najczęściej kaczy i gęsi), ocieplinę syntetyczną lub mieszankę obu materiałów. Nieco tańsze, a jednocześnie wyjątkowo funkcjonalne, są modele z puchu syntetycznego. Najwięcej zapłacisz za kurtkę wypełnioną puchem gęsim. Oba warianty, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, stanowią pewną barierę dla zimna, wiatru i wody. Kurtki puchowe celująco zdają egzamin w podróży, ponieważ są odporne na zagniecenia.

Giacomo Conti – w poszukiwaniu stylowej i trwałej kurtki puchowej

Pamiętaj o tym, że na żywotność kurtki wpływa nie tylko sposób i częstotliwość jej prania, ale również jakość wykonania. Jeśli chcesz, żeby nowa kurtka puchowa służyła Ci przez wiele sezonów, wybierz starannie uszyty model. Kurtki projektowane przez naszych designerów są dopracowane w detalach. Przemyślane kroje zapewniają trwałość konstrukcji oraz pełną swobodę ruchów. Nowoczesne rozwiązania (użycie innowacyjnych materiałów, liczne kieszenie, kroje odpowiadające najświeższym trendom wzorniczym) sprawiają, że nasze kurtki doskonale układają się na ciele, są lekkie, chronią przed opadami, wiatrem i zimnem oraz zachowują swoją nienaganną formę pomimo częstego użytkowania, regularnego prania i ekspozycji na czynniki zewnętrzne.

W tegorocznej kolekcji Giacomo Conti znajdziesz szeroki wybór modnych puchówek o zróżnicowanej kolorystyce i kroju. Na jakie modele warto zwrócić swoją uwagę? Oto kilka bestsellerowych pozycji z naszego katalogu:

  • IPPOLITO – gustowna kurtka w białym kolorze wzbogacona czarnymi wstawkami podkreślającymi dynamiczną linię projektu. Lekka, a jednocześnie zaskakująco ciepła propozycja, dzięki której nie zmarzniesz w najzimniejsze dni. Podwójne zapięcie na guziki zostało dodatkowo uzupełnione zamkiem błyskawicznym dla zwiększenia izolacji termicznej. Komfort użytkowania podnosi wysoki kołnierz typu stójka zabezpieczający kark przed wiatrem. Fason regular doskonale układa się na każdej sylwetce. Puchowa kurtka wykonana jest z materiałów przyjaznych planecie: wypełnienie na bazie biologicznego włókna polimerowego Sorona® oraz poliestru odzyskanego w procesie recyklingu. Model, który zachwyci każdego trendsettera kochającego oryginalną i modną odzież;
  • granatowa kurtka puchowa ROBERTO – ponadczasowy model dla panów w każdym wieku. Okrycie wykonane z wysokiej jakości włókien poliestrowych sprawdzi się w ekstremalnych warunkach. Kurtka będzie dla chłodu, wiatru i opadów barierą nie do przebicia. Atutem kurtki jest funkcjonalna konstrukcja: odpinany kaptur oraz pojemne, nakładane kieszenie z dodatkowym wejściem do kieszeni po bokach;
  • czerwona kurtka BORTOLOMEO – przykuwający wzrok model w intensywnym, czerwonym kolorze. Kupując model BORTOLOMEO, zyskujesz dwa produkty: lekką kurtkę puffer oraz kamizelkę idealną na nieco cieplejsze dni. Kurtka uszyta została z innowacyjnej, połyskującej tkaniny o właściwościach hydrofobowych mniejszych, więc celująco zdaje egzamin podczas deszczowych dni. Materiał pokryty jest powłoką skutecznie odpychającą cząsteczki wody. Zabrudzenia nie wnikają we włókna, ale pozostają na powierzchni tkaniny, co znacząco ułatwia czyszczenie miejscowych plam. Odpinany kaptur wyposażony został w zamek błyskawiczny i ściągacze, które umożliwiają idealne dopasowanie kaptura do głowy i zapewniają odpowiednią ochronę przed niską temperaturą. Intensywna czerwień nie współgra z Twoim stylem i temperamentem? W takim razie postaw na bardziej stonowaną wersję w kolorze granatowym.