Poznaj rodzaje płaszczy na każdą pogodę!

Gdy za oknem zaczynają spadać liście, to znak, że nadchodzi jesień. Dla wielu oznacza to, wyciągnięcie z szafy płaszczy oraz kurtek. Poznaj rodzaje płaszczy dostępne w naszej ofercie!

Jeśli lubisz ubierać się elegancko mimo niższych temperatur oraz jesiennej aury, z pewnością powinieneś mieć w swojej garderobie stylowy płaszcz. W niektórych przypadkach potrzebujesz zakupu nowego modelu lub stwierdzasz, że nadszedł czas na rozbudowanie Twojej garderoby. Jaki zatem wybrać? Czym różni się dyplomatka od trencza i które z nich sprawdzi się na daną okazję? 

Dyplomatka – formalny szyk bez kompromisów 

Do najbardziej formalnych męskich płaszczy jesienno-zimowych należy bez wątpienia dyplomatka. Jest ona gładka, bez ozdobników. Powinna dobrze przylegać do ciała oraz sięgać nie niżej niż kolan. Może występować zarówno w wersji jednorzędowej, jak i dwurzędowej – z czego przyjmuje się, że ta druga jest zdecydowanie bardziej formalna. 
Kołnierz takiego płaszcza dyplomatki jest długi i wąski, ponadto można nieraz spotkać kroje z kołnierzem szalowym. Co ważne – nigdy nie posiada paska w pasie. Niegdyś musiał mieć kieszonkę na poszetkę, co czyniło go jeszcze bardziej eleganckim elementem odzienia, dziś jest to rzadko spotykane. Może być wykonany z grubej wełny lub kaszmiru. Zwykle jest w kolorze szarym, granatowym lub czarnym.
 

Poznaj trencz – jesienny płaszcz również do casualowych stylizacji  

Jest klasycznym płaszczem z zapięciem dwurzędowym, koniecznie z szerszym paskiem z klamrą. Powinien mieć pięć rzędów guzików w poziomie, pagony na ramionach oraz charakterystyczny wiatrołap — dodatkowy element wszyty częściowo w rękaw w ramie na prawym przodzie oraz na karku na plecach przypięty guzikiem. Konstrukcja i zazwyczaj używane materiały, czynią go idealnym ubiorem na jesienne chłodne dni.

Trencz został zaprojektowany po raz pierwszy dla brytyjskiej armii na początku XX w. Ze względu na swoją typowo militarną historię oraz jesienne przeznaczenie, zazwyczaj wykonany jest z tkanin nieprzemakalnych. Ponadto posiada wiele metalowych elementów, jak sprzączki, oczka, haki czy zatrzaski, które ozdabiają go i nadają mu wyjątkowy charakter. Niegdyś był bardzo długi – sięgał aż do kostek, aktualnie ze względów praktycznych jego długość oscyluje koło kolan. Występuje przeważnie w odcieniach piaskowych, brązowych, militarnej zieleni lub klasycznej czarni.
 

Płaszcz na cieplejsze dni

Prochowiec to rodzaj letniego płaszcza z cienkiej tkaniny bez ocieplenia, dzięki czemu możesz go śmiało założyć, wiosną czy wczesną jesienią. Charakteryzuje się paskiem oraz rozcięciem z tyłu. Pierwotnie chronił od kurzu. W zasadzie prochowiec jest polskim odpowiednikiem brytyjskich trenczy, jest długi, obszerny z metalowymi wykończeniami, takimi jak klamerki, haki, metalowe oczka czy zatrzaski. Bardzo często występuje z guzikami w jednym rzędzie, co czyni go nieco mniej formalnym. 

Taki ubiór świetnie sprawdzi się jako odzienie wierzchnie na garnitur. Mimo że dyplomatka należy do najbardziej formalnego okrycia, każdy płaszcz ma w sobie pierwiastek męskiej elegancji. Warto jest ich mieć zatem kilka, byś mógł z łatwością ubrać się stosownie do każdej pogody oraz okazji. Obecna moda uwielbia kombinacje. Dlatego często można znaleźć płaszcze, które posiadają elementy kilku kategorii. Sprawdź naszą bogatą ofertę i wybierz styl idealny dla Ciebie.