Najpowszechniejsze połączenia kolorystyczne koszula - marynarka

Wybór koszuli do garnituru to wielka umiejętność. Zobacz poradę stylisty Giacomo Conti i zdobądź tę wiedzę już teraz!

szara marynarka w kratę

Wybór koszuli do garnituru to wielka umiejętność i sztuka, której niektórzy sprzedawcy w sklepach z garniturami uczą się latami. Moda w tej kwestii pozostaje niezmienna od lat - garnitur jest wszak wyznacznikiem elegancji, zatem całość stylizacji, łącznie z koszulą, musi być utrzymana w eleganckim tonie. Nie oznacza to jednak, że koszula do garnituru musi być nudna i nie może ożywiać całej stylizacji. 

Koszula do garnituru - najważniejsze cechy

Wybierając koszulę do garnituru należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby była ona dobrze dopasowana do męskiej figury. Aby garnitur mógł dobrze leżeć, koszula nie może z niego wystawać i sprawiać wrażenia wychodzącej poza linię spodni czy marynarki. 

Charakterystyczna dla garnituru jest koszula w spodniach, przez co nie może być ona także za długa, gdyż wtedy istnieje niebezpieczeństwo zgniecenia części materiału pod spodniami i powstania nieestetycznych zgrubień. Niedopuszczalna w przypadku garnituru jest koszula na wierzchu. Innym ważnym aspektem jest koszula krótki rękaw do garnituru. Teoretycznie nie ma przeciwwskazań do tego, aby takową założyć, jednak trzeba liczyć się z tym, że nie pasuje ona na eleganckie przyjęcia. Ponadto bardzo dostojnie wyglądają rękawy długiej koszuli, które nachodzą na rękawy marynarki. Warto zatem wybierać właśnie koszule z długim rękawem. 
 

Koszula MARIO KDBR000027

Jak wybrać koszulę do garnituru? Polecamy kierować się poniższymi uniwersalnymi wskazówkami:

 1. Dopasowany kołnierzyk - nie kupuj zbyt ciasnej koszuli. Obowiązuje następująca zasada: Pomiędzy kołnierzem a szyją powinna być przestrzeń mieszcząca palec.
 2. Długość rękawa - rękawy 
 3. Ramiona - koszula idealnie układa się, gdy górny szew przebiega dokładnie wzdłuż ramienia. Rękaw powinien opadać gładko poniżej szwu na ramionach.
 4. Długość koszuli - idealna koszula to taka, która, nie może zsunąć się ze spodni, gdy się pochylasz. Wyciągnij ręce do góry i rozciągnij się we wszystkich kierunkach. Dzięki temu możesz szybko sprawdzić, czy koszula ma odpowiednią długość. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli koszula dobrze przykrywa pośladki, jesteś po bezpiecznej stronie.
 5. Dopasowanie w pasie - nawet koszule dopasowane do sylwetki nigdy nie powinny być tak ciasne, że materiał napina się na guzikach, a nawet tworzy nieestetyczne otwory.

Jaka koszula do jakiego koloru marynarki?

Przy wyborze koszuli koniecznie trzeba uwzględnić jej kolorystykę tak, aby pasowała ona do całości. Z niektórymi kolorami nie ma większego problemu, gdyż zwykle pasuje do nich większość koszul. Przykładowo koszula do granatowej marynarki może być dowolnego koloru. Podobnie jest z czernią czy bielą. I odwrotnie, czarna koszula do garnituru również pasuje do wszystkich barw. Tymczasem do marynarki niebieskiej czy szarej wybór nie jest już taki prosty, gdyż trzeba zachować tutaj pewien umiar. Kolor niebieski zwykle jest sam w sobie na tyle ciekawy, że nie potrzebuje już ożywienia za pomocą koszuli. Wybierać należy więc kolory stonowane, takie jak odcienie bieli, czerni czy szarości. Tymczasem szarości warto przełamać koszulą o zdecydowanej barwie, jako że w przeciwnym razie całość stylizacji może wydawać się mdła. 

 Koszula SIMONE KDCR000483

Unikać należy połączeń na zasadzie czarny garnitur - czarna koszula, co powoduje zlanie się ze sobą wszystkich części ubioru. Oczywiście wybór koloru koszuli w dużej mierze uzależniony jest od okazji - w przypadku mniej oficjalnych wyjść można sobie pozwolić na bardziej fantazyjną stylizację, jednak na eleganckie przyjęcia warto trzymać się powszechnie przyjętych rozwiązań. 

Nadal nie wiesz, w jaki sposób dobrać koszulę i marynarkę? Oto szybkie odpowiedzi, na równie szybkie pytania:

 1. Jaki kolor pasuje do szarego? Szary kolor marynarki najlepiej komponuje się z bielą, beżem, a także błękitnym i jasnoróżowym odcieniem koszuli.
 2. Jaki kolor pasuje do niebieskiego? Niebieski jest kolorem uniwersalnym w męskim ubiorze. Pasuje do niego zarówno brązowa marynarka, szare spodnie, jak i czarne buty. Natomiast z opozycyjnymi kolorami, takimi jak żółcie i pomarańcze tworzy odważny kontrast.
 3. Jaki kolor pasuje do granatu? Dla osób, które chcą stworzyć monochromatyczny total look, warto wybrać… granatowy garnitur. Dla urozmaicenia polecamy bordowe dodatki takie jak muchy, krawaty lub buty.
 4. Jaka koszula do granatowej marynarki? Do tego koloru marynarki będzie pasować koszula w kolorze niebieskim, błękitnym, niebieskim w drobne wzorki lub pastelowym niebieskim. 
 5. Jaka koszula do szarej marynarki? Szarość pozwala na wiele różnych kombinacji kolorystycznych. Do szarej marynarki pasuje zarówno koszula biała, błękitna, różowa, szara, jak i czarna.
 6. Jaka koszula do niebieskiej marynarki? Niebieska marynarka to jedna z bardziej uniwersalnych marynarek w męskiej szafie. Pasuje do niej zarówno biała, błękitna, jak i różowa koszula.
Koszula SIMONE 032

Czytaj także: Jak dobrać koszulę do sportowego garnituru?

Koszule z kolorowym deseniem

W ostatnich latach bardzo modne są koszule z kolorowymi nadrukami. Doskonale sprawdzają się one na co dzień, do mniej oficjalnych stylizacji. Zakładanie ich do garnituru jest pewną nowością, jednak takie rozwiązanie również zyskuje coraz większą popularność. Dzieje się tak dlatego, że koszula z printem idealnie przełamuje bardzo oficjalny wygląd, jaki nadaje mężczyźnie garnitur. I choć w niektórych przypadkach im bardziej elegancko wyglądamy, tym lepiej, w niektórych sytuacjach możemy sobie pozwolić na odrobinę luzu. 

Do garnituru najlepiej sprawdzają się koszule z delikatnym deseniem, który nie rzuca się za bardzo w oczy. Drobna kratka, kropki czy inny skromny wzorek i garnitur to dobre połączenie, które coraz częściej możemy spotkać na ulicach. Tutaj również należy zachować umiar, gdyż kolorowy deseń nie powinien być na pierwszym miejscu - sednem stylizacji jest bowiem garnitur, a koszula jest jedynie jego uzupełnieniem.
 

Koszula SIMONE 1F KDBS000102

Obecne rozwiązania projektantów mody pozwalają na większą swobodę odnośnie wyboru koszuli do garnituru czy samej marynarki, jeżeli decydujemy się na mniej oficjalny strój. Niegdyś obowiązkowa była jednokolorowa, elegancka koszula. Dziś zaś panowie mogą dowolnie bawić się modą i wyszukiwać nieoczywiste połączenia, które dodadzą im uroku i pewności siebie. Pamiętajmy jednak, że najważniejszy w przypadku garnituru czy marynarki jest elegancki wygląd i dobrze jest tego zawsze pilnować. 


Czytaj także: Koszule w kratkę - męskie, intrygujące i eleganckie