Płaszcze męskie i ich rodzaje

Moda ma charakter przemijający, ale lubi wciąż powracać. W przypadku płaszczy męskich sprawa wygląda nieco inaczej. Sprawdź, jakie płaszcze są ciągle modne!

płaszcz do garnituru

Praktycznie czy elegancko? Wybór między jednym i drugim jest czasem trudny, zwłaszcza jeśli chodzi o ubiór na niepogodę. Nie zawsze jednak trzeba wybierać, gdyż można mieć obie te rzeczy wybierając
płaszcze jako odzienie wierzchnie. Chłodna wiosna, deszczowa jesień, czy mroźna zima to okres, kiedy wychodząc na dwór, chcemy czuć się ciepło. Płaszcz męski zapewnia komfort dostosowany do każdych warunków pogodowych i zawsze prezentuje się niezwykle gustownie.

Kroje płaszczy - elegancja w wielu formach

Męski płaszcz to jedna z tych rzeczy, które niezaprzeczalnie kojarzą się z elegancją, a panowie wybierający właśnie ten rodzaj odzienia zawsze świetnie się prezentują. Nic więc dziwnego, że doczekał się on wielu wariantów i krojów. 

Jednym z najbardziej popularnych modeli jest dyplomatka, która już swoją wdzięczną nazwą daje znać, że z powodzeniem sprawdza się jako okrycie wierzchnie do garnituru. Ten elegancki płaszcz to prawdziwy synonim dobrego stylu. Dobrze jest mieć go w swojej garderobie, gdyż można go nosić zarówno na co dzień jak i na specjalne okazje. 

Czytaj także: Idealny płaszcz, czyli jaki?

Innym, bardzo gustownym krojem jest płaszcz dwurzędowy męski typu Ulster. Charakterystyczny, szeroki typ kołnierza sprawia, że można go podnieść, dzięki czemu zyskujemy dwie możliwości noszenia. Trochę więcej luzu niż powyższe modele zapewnia bosmanka. Jest to płaszcz męski krótki, który nadal utrzymany jest w bardzo stylowym tonie. 

Bosmanka to płaszcz, który idealnie nadaje się na co dzień, a jednocześnie przedstawia swojego użytkownika w bardzo dobrym guście. 

Długi płaszcz męski, najczęściej utrzymany w odcieniach beżu to już niemal ikona. Trencz męski to idealny wariant dla mężczyzn, którzy lubią eksperymentować ze swoją garderobą. Ten rodzaj płaszcza ze względu na swój ciekawy charakter w postaci charakterystycznego kołnierza, paska i pagonów może być noszony jako komponent wielu różnych stylizacji. 

Płaszcze męskie w stylu militarnym charakteryzują się z kolei bardzo ciekawą kolorystyką w odcieniu oliwkowym, butelkowej zieleni oraz czerni. Taki płaszcz sprawdza się zarówno do stylizacji wizytowej, jak i na co dzień. 

Dość luźnym wariantem w tej dziedzinie jest płaszcz polo, który charakteryzuje się nieco szerszym krojem. Fanom prawdziwej swobody z pewnością przyda się budrysówka, którą z powodzeniem można wprowadzać do swoich bardziej i mniej codziennych stylizacji.

płaszcz beżowy

Obecne i dawne płaszcze męskie

Jak wiadomo, moda ma charakter przemijający, ale lubi powracać. Jednak w przypadku takiego typu garderoby jak płaszcze męskie sprawa wygląda nieco inaczej. Większość noszonych obecnie płaszczy już dawno niemal zapisała się na kartach historii, a ich popularność w dalszym ciągu ma się bardzo dobrze. Humphrey Bogart to niezaprzeczalna ikona czarno-białego kina i to właśnie dzięki niemu trencz, zwany czasem prochowcem zawdzięcza swoją popularność. 

Płaszcz w stylu trencza do mody przyszedł z wojennych okopów, a dzisiaj jest synonimem nonszalancji wśród mężczyzn. Budrysówka to rodzaj okrycia wierzchniego, który również swe pochodzenie zawdzięcza dzielnym żołnierzom, a ściślej marynarzom na początku XX wieku, dla których ciepłe i wygodne zarazem odzienie było niezwykle istotne. 

Przy okazji tej tematyki należy wspomnieć o pochodzeniu bardzo popularnej obecnie bosmanki, która również swoje korzenia zawdzięcza marynarce wojennej. Wizerunek amerykańskiego marynarza w czarnej bosmance jest znany każdemu, chociażby z filmów. Historia wysmakowanej dyplomatki sięga pierwszej połowy XX wieku, mimo że pierwsze jej modele noszone były nieco wcześniej. Nosili ją wówczas eleganccy, brytyjscy panowie, jednak były nieco dłuższe. Trzeba przyznać, że w kwestii szykowności dyplomatka cieszy się podobnym zainteresowaniem do dziś. 

płaszcz typu dyplomatka

Pochodzący z epoki wiktoriańskiej płaszcz męski w typie Ulster posiadał pierwotnie swego rodzaju pelerynę. Ten płaszcz podobnie do prochowca stał się ikoną, a to za sprawą najpopularniejszego detektywa wszech czasów - Sherlocka Holmesa. Dzisiaj, płaszcz w tym typie to jeden z najchętniej wybieranych modeli. Jak więc widać, płaszcze męskie to taka dziedzina mody, która wraz z upływem czasu ma się coraz lepiej.

Płaszcze wiosenne, jesienne i zimowe

Kiedy stoimy przed wyborem płaszcza, pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest jego przeznaczenie. Nie chodzi tutaj o to, do jakich stylizacji i na jakie okazje będzie on zakładany, a raczej o porę roku, gdyż płaszcze powinno nosić się ze względu na warunki atmosferyczne. Płaszcz wiosenny męski powinien spełniać rolę lekkiego okrycia wierzchniego na bardziej chłodne, czasem deszczowe dni. W tej kwestii z powodzeniem sprawdzi się na przykład trencz. 

Jako płaszcz jesienny męski świetnie sprawdzi się płaszcz w typie Ulster, a jeśli jesień jest wyjątkowo łaskawa, możemy również założyć trencz. Dyplomatka, płaszcz militarny i budrysówka to płaszcze męskie zimowe, których celem jest ochrona przed wiatrem i śniegiem.Płaszcz wełniany męski w stylu bosmanki, mimo krótszego kroju, również świetnie sprawdzi się w chłodne jesienno-zimowe dni zapewniając ciepło i swobodną elegancję.

płaszcz dwurzędowy

Sam fakt, że moda męska w dziedzinie płaszczy praktycznie się nie zmienia, świadczy o tym, że zakup płaszcza to bardzo opłacalna decyzja. Dobrze dobrany płaszcz może nam towarzyszyć przez wiele dobrych lat. Warto zaopatrzyć swoją garderobę w kilka modeli. Czarny płaszcz męski to taki rodzaj okrycia wierzchniego, który z pewnością sprawdzi się w szafie każdego mężczyzny, w wielu różnych sytuacjach. Wiosenny płaszczyk męski pozwala na odrobinę elegancji w codzienności. Mając już swoje ulubione modele, bardzo łatwo jest o stworzenie kilku subtelnych stylizacji, dzięki którym w każdym momencie możemy zaprezentować się z należytą elegancją.