Płaszcze dwurzędowe – elegancja w zimowej modzie
Czy można znaleźć bardziej eleganckie i ponadczasowe uzupełnienie męskiej stylizacji zimowej niż miękko układający się, wełniany płaszcz zapinany na podwójny rząd guzików? Styliści są jednogłośni: płaszcz dwurzędowy to jeden z najbardziej klasycznych elementów garderoby, łączący w sobie elegancję i funkcjonalność. Podwójne zapięcia, wyraziste klapy i krój dopasowany do sylwetki to idealnie wyważone połączenie, dzięki któremu okrycie świetnie leży na męskiej sylwetce i dyskretnie poprawia jej proporcje. Jakie fasony męskich płaszczy królują w tym sezonie? Z czego powinien być uszyty męski płaszcz, aby nienagannie się prezentował i zapewniał odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi? Sprawdź!
Najpopularniejsze fasony płaszczy dwurzędowych
Męskie płaszcze dwurzędowe mają wojskowy rodowód – ich pierwowzorem były mundury. Współczesne warianty męskich płaszczy inspirowanych militarną surowością na stałe przeniknęły do męskiej mody formalnej i casualowej. Płaszcz dwurzędowy może być doskonałym uzupełnieniem zarówno formalnej stylizacji, której bazą jest smoking lub garnitur, jak i codziennego stroju składającego się z jeansów, swetra i sztybletów.
Jakie fasony męskich płaszczy dwurzędowych są najbardziej popularne? Styliści wskazują trzy modele:
- ulster – nieodłączny atrybut Sherlocka Holmesa. Fason wywodzący się z wietrznej i deszczowej Irlandii. Gruby, sięgający najczęściej do kolan płaszcz z szerokim kołnierzem otula przyjemnym ciepłem, kiedy pogoda nie rozpieszcza. Cechą charakterystyczną tego fasonu są widoczne klapy i szeroki pas z tyłu. Niegdyś ulstery szyte były głównie z wełny w jodełkę, która maskuje zabrudzenia;
- bosmanka – płaszcz inspirowany strojem marynarskim. Eleganckie i funkcjonalne okrycie wierzchnie, które sprawdzi się w różnych warunkach, nawet tych szczególnie niesprzyjających. Tradycyjnie wykonany z grubej wełny, zapewnia ciepło i ochronę przed zimnem. Wyposażony w sztormowy kołnierz, który stanowi szczelną barierę dla wiatru. Dwurzędowy fason optycznie wyszczupla sylwetkę, a krótki krój gwarantuje swobodę ruchów, co szczególnie docenią kierowcy;
- dyplomatka – absolutny klasy i esencja ponadczasowego szyku w najlepszym wydaniu. Proste i stonowane okrycie spełnia rygorystyczne kryteria stylu formalnego. Nienagannie wygląda zarówno w połączeniu z chinosami i golfem, jak i smokingiem z jedwabnymi klapami. Dyplomatka, w odróżnieniu od ulstera, nie może być obszerna. Krój podkreślający talię oraz długość sięgająca do połowy uda lub kolan optycznie wysmuklają sylwetkę.
Zgłębiamy tajniki męskiej elegancji: komu najbardziej pasuje płaszcz na podwójny rząd guzików?
Płaszcze dwurzędowe to uniwersalny fason, który powinien znaleźć się w szafie każdego stylowego mężczyzny, który w sezonie jesienno-zimowym stawia nie tylko na komfort, ale także nienaganną prezencję. Kto najkorzystniej wygląda w szykownej dyplomatce albo bosmance? Płaszcze dwurzędowe najlepiej służą panom o proporcjonalnej, szczupłej sylwetce. Korpulentni mężczyźni powinni zachować ostrożność – podwójne zapięcie wizualnie poszerza tors, co może dodać sylwetce ciężkości.
Podczas przymiarek należy zwrócić uwagę również na długość wybranego okrycia wierzchniego. Wysokie osoby mogą pozwolić sobie na dłuższe modele, sięgające nawet za kolano. Niscy panowie powinni wybierać krótsze i „lżejsze” warianty. Płaszcze dwurzędowe świetnie komponują się z eleganckimi stylizacjami, ale odpowiednio dobrany model sprawdzi się również w mniej formalnym zestawieniu.
Czy warto zainwestować w płaszcz z wełny?
Podczas zakupów Twoją uwagę przykuła granatowa bosmanka? Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, zerknij na wewnętrzną metkę. Skład materiału ma ogromne znaczenie dla żywotności płaszcza, sposobu jego pielęgnacji i Twojego komfortu, zwłaszcza kiedy słupki rtęci spadają poniżej zera. Wśród tkanin używanych w przemyśle tekstylnym do produkcji płaszczy i zimowych swetrów wciąż niedoścignionym wzorem pozostaje wełna. Wyróżniamy różne typy naturalnej przędzy, między innymi wełnę owczą, merino, alpakę, angorę czy kaszmir. Choć każdy z nich ma swoje specyficzne cechy, łączy je jedno – bezkompromisowa jakość.
Wełna, niezależnie od pochodzenia, wyróżnia się doskonałą termoizolacyjnością. Wełniana odzież, nawet o niewielkiej gramaturze, izoluje przed chłodem i zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Starannie przygotowana wełna jest delikatna, a jednocześnie wytrzymała. Wełniany płaszcz trudno przemoczyć – naturalny materiał nie chłonie wody i długo zachowuje swoją świeżość. Co ważne, tkanina nie absorbuje również zapachów i wykazuje właściwości antybakteryjne, co pozwala ograniczyć częstotliwość prania odzieży (na tym polu szczególnie wyróżnia się odmiana merino pozyskiwana z runa merynosów australijskich – rasy hodowanej głównie na terenie Nowej Zelandii). Kupno płaszcza z wysokiej jakości wełny jest inwestycją. Przekonasz się, że flauszowa bosmanka czy ulster z alpaki zachowa swoją nienaganną formę przez wiele sezonów.
Wełna z syntetycznym dodatkiem: tak czy nie?
Popularną praktyką wśród producentów odzieży jest dodawanie do wełny syntetycznych dodatków. Czy domieszka poliestru lub poliamidu skreśla elegancki płaszcz? Absolutnie! Okazuje się, że sztuczne włókna dodane do wełny w odpowiedniej proporcji pozytywnie wpływają na parametry tkaniny. Dzięki nim wełna staje się odporna na rozciąganie, zagniecenia i mechacenie. 80% wełny i 20% syntetyku stanowi balans między elegancją a praktycznością.
Stonowany i gustowny akcent na chłodne dni – kolorystyka, która doda Ci klasy
W sezonie jesienno-zimowym męskie szafy zdominowane są przez zgaszone kolory. W garderobach królują swetry, bezrękawniki, marynarki i spodnie w odcieniach brązu, granatu, czerni, butelkowej zieleni, bordo i szarości. Ważne jest, aby płaszcz nie wyłamywał się z tej reguły. Ciemna dyplomatka albo ulster będzie praktycznym i uniwersalnym wyborem, który bez trudu dopasujesz do reszty garderoby.
Dobrze skrojony, klasyczny płaszcz to fundament szafy kapsułowej, czyli przemyślanego zestawu ubrań, które można łatwo ze sobą łączyć, tworząc spójne stylizacje bez przymiarek i długiego stania przed lustrem. Ciemny płaszcz doskonale komponuje się zarówno z formalnymi elementami garderoby, takimi jak garnitury, koszule i oksfordy, jak i z bardziej swobodnymi zestawami – dzianinowym golfem, chinosami i skórzanymi sztybletami. Chcesz nieco ożywić stylizację? Wprowadź do niej delikatny, ale efektowny wzór. Płaszcz w kratę albo jodełkę przełamie proste zestawienie, ale nie odbierze mu elegancji.
Między nowoczesnością a klasyką – propozycje Giacomo Conti
Szukasz płaszcza, który będzie miękko układał się na Twojej sylwetce i modelował proporcje? Cenisz dobre krawiectwo i materiały najwyższego gatunku? Wejdź do wirtualnego salonu Giacomo Conti i znajdź płaszcz, dzięki któremu podkreślisz swój styl i będziesz czuł się komfortowo w każdą pogodę. Jakie modele najczęściej wybierają styliści? W tym sezonie królują trzy modele:
- NORBERTO – gruby płaszcz z mięsistego flauszu. Pewny wybór na mroźny dzień. Gustowny ulster w nowoczesnej, minimalistycznej wersji. Wyposażony w efektowny kołnierz chroniący przed wiatrem oraz praktyczne kieszenie. Wełniana tkanina została połączona z podszewką z poliestru. Wewnętrzna warstwa jest dodatkową barierą dla podmuchów i niskiej temperatury;
- ALVARO – mistrzowskie połączenie klasyki z nowoczesnością. Szara, krótka dyplomatka w kratę z niebieskimi tonami została uszyta z wyjątkowej mieszanki włókien: 73% wełny, 16% poliestru oraz 11% poliamidu. Materiał doskonale grzeje, ale jednocześnie jest przewiewny, dzięki czemu skóra „oddycha”. Krótki krój regular zapewnia swobodę ruchów;
- AMERIGO – złoty środek między zachwycającym wzornictwem a maksymalną wygodą. Płaszcz techniczny zaprojektowany został z myślą o aktywnych mężczyznach, którzy nie chcą wybierać między komfortem a nieskazitelną prezencją. Uszyty z lekkiej bawełny stanowi uniwersalną i praktyczną bazę do każdej męskiej stylizacji na chłodny dzień.