Pielęgnacja wełnianych swetrów – porady
Twój zewnętrzny wizerunek w ogromnej mierze kształtuje odzież. Krój umiejętnie dopasowany do sylwetki i kolor współgrający z odcieniem cery i włosów podkreślają naturalną urodę i maskują to, co dyskretnie chcesz ukryć. Warto pamiętać, że nawet doskonale skrojone ubrania z logo prestiżowej marki na metce nie będą dobrze się prezentować i należycie Ci służyć, jeśli zawiedzie materiał. To właśnie wysokiej jakości tkanina sprawia, że odzież pięknie układa się na ciele, ma efektowne wykończenie, wyróżnia się wysoką trwałością i jakością. Wśród szlachetnych tkanin o właściwościach cennych w przemyśle odzieżowym wyróżnia się wełna – wyjątkowy materiał naturalnego pochodzenia. Każdy fan wełnianej odzieży powinien poznać tajniki jej pielęgnacji. Jak prać wełnę, aby długo cieszyć się ulubionymi ubraniami? Z jakich środków piorących korzystać? Sprawdź nasze rady i zadbaj o swoją garderobę!
Dlaczego kochamy wełniane ubrania?
Wełna jest wyjątkowym materiałem o cennych właściwościach. Miękkie włókno pozyskuje się z sierści zwierząt, przede wszystkim owiec, ale również kóz, alpak i królików, a nawet wielbłądów. Wełna dzieli się na kilka typów. Wyróżniamy między innymi:
- kaszmir – materiał pozyskiwany z kóz kaszmirskich, gatunku mającego dwie warstwy futra. Kaszmir produkuje się z podszerstka, czyli wewnętrznej warstwy. Wyjątkowo delikatny i przyjemny w dotyku;
- merino – do jej produkcji wykorzystuje się runo merynosów australijskich, czyli rasy owiec hodowanych na terenie Nowej Zelandii. Materiał tworzą bardzo cienkie włókna, których struktura przypomina gęsto utkaną sieć pajęczą. Wełna merino jest znana z antybakteryjnych właściwości (hamuje rozwój drobnoustrojów), lekkości i doskonałej termoizolacji, zdolności do absorpcji i odfiltrowywania wilgoci. Wykorzystywana do produkcji outdoorowej odzieży sportowej;
- moher – puszysty, nieco „włochaty” materiał z runa kóz angorskich. Delikatnie błyszcząca tkanina jest sprężysta i odporna na zagniecenia;
- angora – materiał tkany z futra długowłosych królików angorskich. Aksamitny materiał o charakterystycznej strukturze często pełni funkcję dodatku do materiałów z wełny owczej;
- alpaka – najdelikatniejsza odmiana pochodząca z runa alpaki. Ze względu na bardzo niską zawartość lanoliny nie wywołuje reakcji alergicznych, a jej włókna są trwalsze niż tradycyjnej wełny owczej.
Dlaczego popularność wełnianych ubrań nie maleje? Oto najważniejsze powody, dla których chętnie sięgamy po ubrania uszyte z naturalnej tkaniny:
- Termoregulacja
Wełna pomaga utrzymać optymalną temperaturę ciała w każdą pogodę. Po wełniane ubrania możemy więc sięgać nie tylko zimą, ale również latem. Materiał „oddycha”, uwalniając nadmiar ciepła i wilgoci.
- Wytrzymałość i długowieczność
Zadbana wełna jest odporna na uszkodzenia. Odzież z wełny może służyć znacznie dłużej niż ubrania z bawełny, wiskozy i syntetycznych włókien. Kupno solidnego płaszcza z wełny owczej czy merino będzie inwestycją na długie lata.
- Higiena
Wełna wykazuje antybakteryjne właściwości. W jej strukturze nie namnażają się bakterie, co ogranicza powstawanie nieprzyjemnego zapachu i pozwala zredukować częstotliwość prania. Ponadto wełna nie wchłania kurzu, co szczególnie doceniają alergicy. Aby odświeżyć wełnianą odzież, często wystarczy jedynie ją wywietrzyć.
- Materiał przyjazny planecie
Ubrania pochodzenia zwierzęcego są biodegradowalne i nie zagrażają środowisku naturalnemu.
Pranie wełnianych swetrów, płaszczy i garniturów zgodnie z zaleceniami – dlaczego to takie ważne?
Nie ulega wątpliwościom, że wełniane swetry, płaszcze i garnitury warto mieć w swojej szafie. Przed kupnem ciepłego, grubego płaszcza powstrzymuje Cię wartość widniejąca na metce? Pamiętaj, że stosunkowo wysoka cena idzie w tym przypadku w parze z jakością. Pielęgnowana zgodnie z zaleceniami odzież wełniana będzie służyć w nienagannym stanie przez wiele lat. Podstawą pielęgnacji wełnianych ubrań jest regularne pranie.
Zanim wrzucisz do pralki moherowe i kaszmirowe swetry, a następnie nastawisz program, przemyśl każdy swój krok. Jeden błąd może mieć poważne konsekwencje. Niewłaściwa pielęgnacja wełny może skutkować jej kurczeniem się, nieodwracalnym odkształceniem i zmechaceniem. Ponadto delikatne, wełniane włókna zwiększają objętość podczas prania. Mocny detergent, który wniknie w strukturę materiału, może uszkodzić tkaninę. Zatem jak prać wełnę, aby nie zniszczyć włókien?
Jak prać sweter z wełny, aby uniknąć skurczenia i rozciągnięcia?
Jak prać wełnę, aby zachować jej pierwotną formę i właściwości? Przede wszystkim ostrożnie! Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, poszukaj wewnętrznej metki. Producenci odzieży umieszczają na nich szczegółowe informacje dotyczące zalecanego sposobu czyszczenia i konserwacji.
Oto kilka ogólnych zasad, które powinna poznać każda osoba zastanawiająca się, jak prać wełnę każdego typu:
- nie stosuj agresywnych środków piorących. Intensywne detergenty mogą uszkodzić włókna;
- pierz rzeczy pojedynczo lub małymi partiami. Wełna „nie lubi” tarcia. Pranie wełnianej odzieży w bębnie wypełnionym po brzegi spowoduje filcowanie;
- nie wykręcaj ubrań. Wyżymanie odzieży wełnianej spowoduje jej trwałe odkształcenie;
- stosuj niską temperaturę. Nawet nieznaczne przekroczenie wartości zalecanej przez producenta może sprawić, że ulubiony sweter skurczy się o kilka rozmiarów.
- nie trzyj wełny podczas ręcznego prania. Delikatnie ją ugniataj;
- skróć czas ręcznego prania do kilku minut. Długie moczenie wełnianej odzieży jest niewskazane.
- w przypadku kosztownych garniturów i płaszczy warto skorzystać z usług profesjonalnej pralni.
W jakiej temperaturze prać wełniany sweter?
Nie wiesz, w jakiej temperaturze prać wełniany sweter? Najlepszą wskazówką będzie informacja umieszczona na metce. Standardowo wyroby z wełny zaleca się prać w maksymalnie 35 stopniach. W niektórych przypadkach producenci zalecają obniżenie temperatury nawet do 20 stopni. Pamiętaj, aby nie moczyć długo swetra w wodzie. Im krótsze będzie pranie, tym lepiej dla struktury wełny.
W czym prać wełnę? Przegląd detergentów
Jak wcześniej wspomnieliśmy, pranie wełny w intensywnych detergentach jest kategorycznie odradzane. Mocne proszki, żelowe kapsułki i wybielacze mogą trwale uszkodzić włókna. Zatem w czym prać wełnę, aby zachowała ona swoją miękkość, elastyczność i nasycone kolory? Korzystaj z płynów przeznaczonych do prania tego materiału. Alternatywą dla specjalistycznego środka jest delikatny szampon do włosów. Klasyczny płyn do płukania zastąp lanoliną – naturalnym olejkiem, który tworzy na wełnianych włóknach ochronną warstwę. Dzięki lanolinie wełniana odzież będzie miękka, odporna na uszkodzenia mechaniczne i przyjazna skórze.
Program „wełna” w pralce: czy to bezpieczne?
Nowoczesne pralki są wyposażone w całą gamę programów przeznaczonych do prania różnych typów tkanin: sportowych, bawełny białej i czarnej, obuwia, butów sportowych, kurtek, koszul, bielizny i odzieży delikatnej. Zastanawiasz się, czy program „wełna” w pralce nie będzie zagrażać kondycji ulubionych swetrów? Bez obaw: producenci dbają o to, aby cykl był delikatny, a jednocześnie skutecznie usuwał zabrudzenia z odzieży o strukturze szczególnie podatnej na uszkodzenia.
Pranie wełny w pralce będzie bezpieczne i korzystne, jeśli będziesz przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim nie pierz w pralce (nawet ustawionej na funkcję „wełna”) odzieży, którą producent zaleca prać ręcznie. Wybierz program prania w niskiej temperaturze, bez prania wstępnego. Wełniane swetry pierz osobno, pozostawiając w bębnie dużo wolnej przestrzeni. Jeśli sweter zawiera ostre elementy, na przykład zamek, który mógłby uszkodzić inne ubrania, pierz go osobno. Możesz skorzystać ze specjalnych woreczków ochronnych.
Bezwzględnie pomijaj etap wirowania, nawet na minimalnych obrotach. Wirowanie swetra z kaszmiru czy wełny merino będzie miało fatalne konsekwencje – ubranie skurczy się do bardzo małych rozmiarów.
Suszenie wełnianych swetrów
Wiesz już, jak prać swetry z wełny. Pora przyjrzeć się kolejnemu ważnemu aspektowi: suszeniu. Wełniana odzież wyjęta z pralki jest ciężka. Wynika to z wysokiej zdolności wełny do absorpcji płynów oraz pomijania etapu wirowania. Chcesz powiesić mokre swetry na rozkładanej suszarce? Nie popełnij tego błędu – ciężki, przewieszony przez cienkie linki sweter rozciągnie się i odkształci, a dodatkowo w miejscu sznurka pojawi się nieestetyczna smuga. Wyprany sweter należy suszyć „na płasko”. Aby odsączyć z wełny nadmiar wody, wykorzystaj ręcznik. Umieść na podłodze gruby ręcznik, a następnie rozłóż na nim sweter. Przykryj go drugim, suchym ręcznikiem, a następnie lekko dociskaj, aby tkanina przyjęła wodę. Tak odsączony sweter pozostaw do wyschnięcia.
Swetry susz w domu, z dala od źródła ciepła (przede wszystkim rozgrzanych kaloryferów). Kondycji wełny nie sprzyja również bezpośrednie, ostre światło słoneczne.
Proste zasady pielęgnacji swetrów
Wełniana odzież jest długowieczna. Aby golf, kardigan albo wełniana kamizelka zachowały swój kształt, strukturę i kolor, należy przestrzegać kilku dodatkowych reguł:
- ogranicz częstotliwość prania. Wełna, ze względu na swoje antybakteryjne właściwości, długo pozostaje świeża, nie wchłania kurzu i zanieczyszczeń, a zapach potu jest na niej niemal niewyczuwalny. Im materiał jest częściej narażony na kontakt z wodą, tym szybciej się zużywa. Raz na jakiś czas warto wywietrzyć sweter, aby odświeżyć go bez ingerowania w strukturę włókien;
- wełna jest pożywką dla moli. Jeśli nie chcesz, żeby nieproszeni goście zadomowili się w Twojej szafie, skorzystaj z prostej metody: zaopatrz się w zawieszki z suszoną lawendą. Intensywny zapach skutecznie odstrasza szkodniki, chroniąc tym samym Twoją odzież. Ponadto kwiatowy aromat nada Twoim ubraniom piękny zapach. Woreczki możesz wykonać samodzielnie lub kupić gotowe produkty odstraszające insekty;
- nie wieszaj swetrów na wieszakach. Pod wpływem swojego ciężaru na ramionach mogą pojawić się odkształcenia. Swetry starannie złóż, a następnie poukładaj na półkach. Daj im nieco „oddechu” – nie układaj ich ciasno jeden na drugim.
- zmechacenie nie musi oznaczać konieczności rozstania z ulubionym swetrem. Aby pozbyć się nieestetycznych kuleczek powstających najczęściej pod pachami, na mankietach i w innych miejscach, w których materiał jest narażony na intensywne tarcie, wystarczy użyć specjalnej golarki do ubrań. Nie posiadasz takiego sprzętu? Specjalne urządzenie doskonale zastąpi jednorazowa maszynka do golenia zarostu. Zachowaj ostrożność – wykonuj delikatne ruchy, żeby uniknąć przecięcia materiału;
- zrezygnuj z prasowania. Staranne suszenie ograniczy powstawanie zagnieceń na odzieży. Jeśli na cienkim swetrze pojawiły się zagniecenia, skorzystaj z żelazka parowego. Prasowanie w pionie, bez dotykania gorącą stopą materiału, będzie dla wełny korzystniejsze.