Pielęgnacja kurtki – jak prać okrycie wierzchnie w domu, by go nie zniszczyć?

W sezonie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną, kiedy temperatura nie rozpieszcza, przed każdym wyjściem z domu zakładamy kurtkę. Jej rolą jest nie tylko ochrona przed chłodem, ale również wiatrem, deszczem  i śniegiem – czynnikami, które wpływają na jej stan i czystość.

Mimo prób zachowania ostrożności, na codziennie używanej kurtce z czasem pojawiają się zabrudzenia wymagające konkretnego działania. Wrzucenie puchowej kurtki do bębna pralki i nastawienie uniwersalnego programu nie wchodzi w grę – niedostosowanie temperatury i użytych detergentów do rodzaju odzieży wierzchniej może mieć fatalne konsekwencje. Czy pranie kurtki w pralce może być bezpieczne dla wypełnienia znajdującego się między warstwami? Jak prać kurtkę ortalionową używaną w sezonie przejściowym, a jak obchodzić się z wełnianym płaszczem? Sprawdź nasze rady, dzięki którym uchronisz się przed popełnieniem powszechnych błędów.

Jak prać kurtkę zimową? Najważniejsze zasady

Kupno kurtki, szczególnie zimowej, jest często niemałą inwestycją. Wybierając model kosztujący większą kwotę, chcemy, by posłużył nam  przez wiele lat.  Zastanawiasz się, jak prać kurtkę z futerkiem, aby w nienagannym stanie służyła Ci przez wiele sezonów? Oto kilka podstawowych i uniwersalnych reguł, do których warto się stosować podczas prania okryć wierzchnich każdego typu:

  • ogranicz częstotliwość prania do minimum. Drobne zabrudzenia usuwaj miejscowo. Im częściej kurtka będzie namaczana, tym krótsza będzie jej żywotność;
  • zanim wrzucisz kurtkę do bębna, dokładnie sprawdź informacje umieszczone na metce. W niektórych przypadkach jedyną dopuszczalną przez producenta formą odświeżania kurtki jest profesjonalne pranie chemiczne. Jeśli nie ma przeciwwskazań do prania w pralce, wybierz delikatny program;
  • wybieraj delikatne detergenty dobrane do typu odzieży (szczególnego traktowania wymagają nieprzemakalne ubrania z powłokami hydrofobowymi);
  • nie używaj środków zmiękczających ani wybielaczy;
  • piorąc kurtkę w pralce, nie korzystaj z opcji mocnego wirowania;
  • mokrą kurtkę susz na suszarce „na płasko” lub na wieszaku;
  • przed praniem opróżnij kieszenie, zapnij wszystkie zamki i guziki;
  • nie wkładaj do bębna innej odzieży. Każdą kurtkę pierz osobno.

Pamiętaj o tym, że kurtki różnią się od siebie grubością, typem, zastosowanymi materiałami, więc stworzenie jednej, uniwersalnej  instrukcji jest niemożliwe. Zatem jak prać kurtkę z futerkiem, a jak wełnianą bosmankę? Jak prać kurtkę zimową wypełnioną puchem syntetycznym? Poniżej znajdziesz sprawdzone metody czyszczenia okryć wierzchnich noszonych przez cały rok.

Jak prać kurtkę pikowaną z puchowym wypełnieniem?

„Puchówki” z każdym sezonem stają się coraz popularniejsze. Kurtki z efektownym pikowaniem ciekawie się prezentują, a jednocześnie otulają przyjemnym ciepłem nawet w najmroźniejsze dni. Pikowane kurtki puchowe łączą w sobie doskonałe właściwości termoizolacyjne z zaskakującą lekkością. Noszenie „puchówki” nie powoduje więc nieprzyjemnego uczucia ciężkości, jakie często odczuwamy po włożeniu wełnianych płaszczy czy grubych kurtek.  Tego typu okrycia wierzchnie mają specyficzną budowę. Między warstwami materiału znajduje się wypełnienie z puchu naturalnego albo syntetycznego, rzadziej z pierza. Co ciekawe, kontakt z wodą i detergentami znacznie lepiej znosi puch syntetyczny. Aby wypełnienie jak najdłużej pozostało sprężyste i zachowało swoje właściwości termiczne, ogranicz częstotliwość tego typu zabiegów do absolutnego minimum. 

Jak prać kurtkę pikowaną wypełnioną puchem syntetycznym i naturalnym? W obu przypadkach proces jest taki sam. Zanim przystąpisz do działania, zaopatrz się w specjalny środek do prania tego typu odzieży. Stosowanie odpowiednich, łagodnych płynów zapobiegnie sklejaniu i zbijaniu puszystego wypełnienia. Zanim uruchomisz urządzenie, wypłucz pojemnik z resztek zalegających w nim detergentów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na stan kurtki. Czyszczenie zacznij od opróżnienia kieszeni, zapięcia wszystkich zamków i rzepów oraz obrócenia kurtki na lewą stronę. Wybierz program do prania delikatnej odzieży (optymalnie wełny) w temperaturze 30 stopni. Maksymalna intensywność wirowania wynosi w tym przypadku 800 obrotów na minutę. Wilgotna odzież wyciągnięta z bębna może  nie przypominać Twojej ulubionej kurtki. Bez obaw – po całkowitym wyschnięciu okrycie odzyska swoją pierwotną formę. Wypraną kurtkę rozłóż „na płasko” na suszarce.  Kiedy górna warstwa będzie sucha, strzep okrycie, obróć i ponownie pozostaw do wyschnięcia. 

Pamiętaj, że kurtki puchowe potrzebują sporo miejsca. Kompaktowe pralki z małymi bębnami  mogą okazać się niedostosowane do prania tego typu odzieży. W takim wypadku sprawdzi się najbezpieczniejsze rozwiązanie, czyli skorzystanie z profesjonalnej pralni chemicznej.

Jak prać kurtkę zimową z wełny? Sprawdzamy!

Wełniane płaszcze wyciągnięte z szafy po długim okresie wiosenno-letnim przeważnie wymagają odświeżenia. Jak prać kurtkę zimową i płaszcz zawierający w swoim składzie naturalną wełnę? Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, zerknij na metkę. Większość producentów odradza samodzielne pranie tego typu okryć wierzchnich. Wrzucenie wełnianego płaszcza do pralki może trwale go uszkodzić – negatywnie wpłynąć na strukturę materiału, odkształcić go czy skurczyć. Jeśli chcesz mieć pewność, że kosztowne okrycie bez szwanku wyjdzie z czyszczenia, skorzystaj z usług profesjonalistów.  Dopuszczaną alternatywą dla czyszczenia chemicznego jest odświeżanie za pomocą parownicy do ubrań. Urządzenie generujące parę odświeży materiał i zniweluje nieprzyjemny zapach, ale nie usunie starych plam. Do niektórych urządzeń dołączane są specjalne nakładki z włosiem do szczotkowania wełny. 

Niektóre wełniane płaszcze można prać ręcznie. W pierwszej kolejności wyczesz wełnę, aby pozbyć się z włókien kurzu, osadu i innych powierzchniowych zabrudzeń. Silne, miejscowe zabrudzenia możesz delikatnie usunąć przy pomocy miękkiej szczoteczki, używając płynu do prania wełny i kaszmiru. Zanim użyjesz płynu, przetestuj go na  wewnętrznej, niewidocznej stronie płaszcza. Detergent usuń chłodną wodą. Do wanny wlej wodę o temperaturze około 30 stopni (zbyt wysoka temperatura spowoduje kurczenie się wełny). Dodaj do niej niewielką ilość delikatnego płynu przeznaczonego do prania wełny. Kurtka powinna być w całości zanurzona. Uciskaj ją, unikając tarcia. W ten sposób woda wniknie we wszystkie miejsca. Kiedy płaszcz będzie dobrze wymoczony, przełóż go do miski, następnie napełnij wannę czystą, chłodną wodą. Włóż płaszcz i ponownie go uciskaj, aby wypłukać z tkaniny płyn. Czynność powtarzaj kilkukrotnie, aż z wełny nie będzie wydostawał się detergent. Nie wykręcaj materiału – delikatnie wyciskaj miejscowo nadmiar wody.  Na stole lub podłodze rozłóż ręcznik,  a następnie umieść na nim płaszcz. Drugim ręcznikiem zaabsorbuj nadmiar płynu. Pozostaw płaszcz rozłożony na suchym ręczniku do wyschnięcia, od czasu do czasu zmieniając stronę. Ten proces może trwać nawet kilka dni. 

Podpowiadamy, jak prać kurtkę skórzaną

Kurtki skórzane dodają stylizacji rockowego sznytu i nieco nonszalanckiej nuty. Nic dziwnego, że krótkie kurtki ze skóry naturalnej i syntetycznej nie wychodzą z mody od dziesięcioleci. Jak prać kurtkę motocyklową i „ramoneskę”? Zasada jest prosta – nie w pralce!  Czyszczenie skórzanej odzieży wierzchniej sprowadza się do przecierania jej powierzchni zwilżoną ściereczką z bawełny lub innego miękkiego materiału. Taka metoda doskonale sprawdza się przy odświeżaniu skóry, usuwaniu kurzu i innych zabrudzeń. Jeśli chcesz pozbyć się uporczywych, tłustych plam, użyj specjalnego płynu lub mydła do skóry. Model z materiału pochodzenia naturalnego zaleca się regularnie impregnować, aby zapobiec wchłanianiu  wilgoci. Ponadto impregnaty tworzą ochronny filtr przeciw promieniom UV mogącym odbarwiać skórę i powodować jej blaknięcie. 

Kurtka sportowa z powłoką hydrofobową: jak prać kurtkę ortalionową?

Lekka  kurtka przeciwdeszczowa uszyta z impregnowanego ortalionu znajduje się w szafie niemal każdego mężczyzny (i nie tylko). Pranie tego typu odzieży w odpowiednich warunkach pozwala nie tylko pozbyć się plam czy nieprzyjemnego zapachu, ale również zachować optymalne właściwości tkanin. Jeśli nie zadbasz odpowiednio o materiał, pory membrany ochronnej będą powoli się zatykały, co zaburzy proces cyrkulacji powietrza, a hydrofobowa warstwa się zetrze.

Zastanawiasz się, jak prać kurtkę ortalionową zabezpieczoną powłoką hydrofobową? Standardowo nie ma przeciwwskazań, aby skorzystać z pralki. Podobnie jak w przypadku kurtki puchowej, odpowiedni będzie program do tkanin delikatnych i z wirowaniem na niskich obrotach. Kluczowe znaczenie dla powodzenia przedsięwzięcia mają zastosowane detergenty. Zamiast standardowego proszku i płynu zmiękczającego użyj preparatu do prania outdoorowej odzieży funkcyjnej. Z czasem powłoka hydrofobowa zabezpieczająca  materiał przed czynnikami zewnętrznymi może się zetrzeć. By przywrócić okryciu pełną funkcjonalność, wystarczy zaimpregnować ją specjalistycznym środkiem. 

Giacomo Conti: trwała, ponadczasowa kurtka na lata 

To, jak długo nowa kurtka będzie służyła Ci w nienagannym  stanie, w ogromnej mierze zależy od jej jakości. Z myślą o mężczyznach świadomie budujących swoją szafę stworzyliśmy kolekcję kurtek i płaszczy na każdą porę roku. Wszystkie modele szyte są w taki sposób, aby doskonale prezentowały się na sylwetce, nadawały stylizacji charakteru, a jednocześnie zapewniały komfort nawet w najtrudniejszych  warunkach. Zastosowanie materiałów klasy premium sprawia, że codzienne użytkowanie, kontakt z czynnikami zewnętrznymi i regularnie pranie nie wpływa na kondycję odzieży.