Mucha czy krawat - co wybrać?

Dowiedz się na jakie okazje ubrać muchę oraz jak dobrać krawat do męskiego stroju.

eleganckie dodatki

Spór o to co było pierwsze, czy krawaty męskie czy też stylowe muszki, ciężko rozstrzygnąć jednoznacznie. Ważne jest natomiast, że obydwa elementy są świetnym zamiennikiem i zdecydowanie urozmaicają garnitury męskie. Dodatki nie powinny wybijać się na pierwszy plan, a stanowić uzupełnienie stylizacji, podkreślając styl i charakter mężczyzny. W zależności od okazji, należy kierować się ustalonymi zasadami ich doboru, pod kątem rodzaju tkaniny, połysku materiału, kształtu i sposobu wiązania. Przez długie lata krawaty i muchy przeżywały kryzys. Wielu mężczyzn rezygnowało z nich w swoich stylizacjach, na rzecz wygody lub po prostu z braku wiedzy na temat zasad łączenia ich z pozostałymi elementami garderoby. Na szczęście dodatki wiązane na szyi wracają do łask a Panowie coraz śmielej sięgają po nie, poszukując nowych sposobów na prezentację swojego stylu.  

Wzory i kolory krawatów


Wielu mężczyzn zdaje sobie coraz częściej sprawę, że istnieją pewne kolorystyczne i wzorzyste reguły, które decydują o doborze krawatu do garnituru. Im bardziej stonowany i niewidoczny wzór, tym bardziej elegancki krawat. Dla przykładu gładki, zawsze modny czerwony krawat męski lepiej nadaje się na formalne okazje niż klasyczny czarny krawat w niebieskie kropki. Drugą zasadą, którą Panowie powinni kierować się przy doborze krawatu męskiego do stylizacji, to zwrócenie uwagi na kolory. Im większy kontrast pomiędzy koszulą a krawatem, tym zestaw jest bardziej elegancki. Na wieczorne bale lub wyjątkowe okazje warto postawić na zestaw: biała koszula i czarny krawat. Równie szykowne, lecz mniej formalne jest zestawienie krawatu w ciemnym kolorze granatowym lub bordo.  

czerwony krawatczarny krawat w kropki
krawatv niebieskigranatowy krawat

 Krawaty na co dzień – jak je dobrać?


Z powodzeniem można podzielić krawaty wąskie i szerokie na te bardziej lub mniej popularne. Szczególnie młodsze pokolenie pokochało krawat śledzik. Bardzo dobrze komponuje się on z garniturem typu slim. Na specjalne okazje, takie jak gwiazdka sprawdzi się krawat świąteczny, w ciemnym odcieniu czerwonym lub ciemnozielonym.

szary smokingelegancki garnitur

Jak dobrać muchę do garnituru?


W ostatnich latach muchy męskie do garnituru wróciły do łask i coraz częściej możemy je zobaczyć w stylizacjach casualowych dla mężczyzn. Na formalne okazje muchę można ubrać tylko w dwóch kolorach. Do fraka powinna być dobrana biała, z tkaniny bawełnianej. Natomiast do smokingu czarna, dobrana odcieniem i połyskiem tkaniny podobnym do klap marynarki. W stylizacjach na co dzień praktycznie nie ma ograniczeń co do kolorów i wzorów. Można swobodnie bawić się formą i odcieniami. Muszki i krawaty w groszki, prążki czy kwiaty są miłym akcentem, który ozdobi marynarkę lub koszulę. Bardzo modna jest ostatnio bordowa mucha męska. Należy jednak pamiętać o dobrym smaku i aby dodatki nie odwracały uwagi od twarzy.  

granatowy garniturelegancki smoking
 

Spodobał Ci się ten artykuł? Przeczytaj także: Knit – krawat w wersji Casual