Modnie po 60. roku życia: jak się ubrać, będąc seniorem?

Starzenie się jest przywilejem, którym nie każdemu jest dane się cieszyć. Wraz z upływającym czasem zmienia się nie tylko nasza aparycja, ale również sposób myślenia. Świadomi swoich wad i mocnych stron, niezależni mężczyźni w kwiecie wieku nie muszą nikomu niczego udowadniać. Przekroczenie 60. roku życia to doskonały moment, aby zacząć w pełni cieszyć się życiem i wyzwolić ze schematów. Te zasady warto wprowadzić również w sferze ubioru. Dojrzały mężczyzna może prezentować się niezwykle atrakcyjnie i modnie, jeśli tylko będzie świadomie kompletował swoją szafę. Poznaj rady naszych stylistów, wprowadź małe zmiany do swojej garderoby i przekonaj się, że nigdy nie jest za późno na odkrywanie siebie i eksperymenty!

Podkreśl swoje atuty i zamaskuj mankamenty

Umiejętnie dobrana odzież pomoże Ci pozbyć się kompleksów. Wystający brzuch, niski wzrost czy masywne uda nie muszą odbierać Ci zadowolenia ze swojego odbicia w lustrze. Dzięki ubraniom możesz wymodelować ciało – wysmuklić je, „dodać” sobie kilku centymetrów albo poszerzyć ramiona. Sprawdzonym sposobem na optyczne wyszczuplenie i wydłużenie sylwetki jest wkładanie monochromatycznych zestawów w ciemniejszej tonacji. Niskim mężczyznom polecane są marynarki w prążki i koszule w pionowe pasy. Taliowane koszule mogą podkreślać nadprogramowe kilogramy na brzuchu. Aby tego uniknąć, wybieraj modele o kroju „regular fit”. Na niekorzyść działają w tym przypadku również bardzo drobne wzory przytłaczające całą kompozycję.

Odświeżenie swojego stylu zacznij od dobrania odpowiedniego rozmiaru. Mężczyźni mają tendencję do kupowania zbyt obszernych ubrań. Przekonasz się, że w odzieży delikatnie dopasowanej do sylwetki będziesz prezentował się znacznie korzystniej niż w obszernym swetrze.

Szlachetne materiały i stonowane kolory dodające klasy

Pożegnaj poliestrowe koszulki, obszerne kurtki zniekształcające sylwetkę i dresowe spodnie. Zacznij doceniać odzież ze szlachetnych materiałów wysokiej jakości. Przekonasz się, że wymiana poliestrowej, nylonowej i akrylowej odzieży na ubrania z naturalnych tkanin przyczyni się do poprawy Twojego zewnętrznego wizerunku oraz podniesie komfort codziennego życia. Jakich tkanin szukać na metkach? Największą popularnością wśród gentlemanów ceniących ubrania klasy premium cieszą się:

  • płaszcze i garnitury z wełny – szlachetna tkanina pozyskiwana z okrywy włosowej zwierząt, najczęściej owiec. Wełniana odzież charakteryzuje się miękkością, długowiecznością, eleganckim wykończeniem. Okrycia wierzchnie i swetry z wełny zapewniają optymalny komfort cieplny w chłodne dni. Naturalna wełna, dzięki zawartości lanoliny, wykazuje właściwości antybakteryjne, dzięki czemu długo zachowuje swoją świeżość i nie wymaga częstego prania;
  • koszule z bawełny – przyjazne wrażliwej skórze koszule o „oddychającej” strukturze. Bawełna wyróżnia się właściwościami hipoalergicznymi. Często w składzie obok bawełny znaleźć możemy domieszkę sztucznych włókien. Niewielki dodatek elastanu zwiększa trwałość materiału i sprawia, że koszula mniej się gniecie;
  • lniane spodnie i koszule – niezwykle lekkie, przewiewne ubrania idealne na sezon letni, kiedy wysoka temperatura daje się we znaki;
  • skórzane kurtki i buty – galanteria skórzana jest synonimem klasy. Regularnie impregnowane obuwie, paski, torby, kurtki i inne dodatki ze skóry naturalnej nie niszczeją pod wpływem częstego użytkowania. Skóra pochodzenia zwierzęcego nie pęka, nie matowieje i nie niszczeje pod wpływem wilgoci. Obuwie skórzane jest elastyczne i miękkie. Dopasowuje się do kształtu stopy i przepuszcza powietrze, dzięki czemu możesz z lekkością stawiać każdy krok, zapominając o bolesnych otarciach;
  • jedwabne dodatki – szlachetny, miękki, delikatnie połyskujący jedwab przemyca do stylizacji odrobinę luksusu. Z wyjątkowego, chłodnego w dotyku materiału szyje się głównie męskie szale, poszetki, muchy i, nieco rzadziej, koszule.

Pamiętaj o tym, że kupno ubrań, dodatków i obuwia z wysokogatunkowych materiałów jest inwestycją. Wełniany płaszcz czy skórzane sztyblety są droższe niż ich odpowiedniki z akrylu lub ekoskóry, ale zarazem trwalsze. Odpowiednio pielęgnowane i przechowywane ubrania i dodatki klasy premium będą służyć Ci przez wiele sezonów, w przeciwieństwie do swoich tańszych zamienników, które często tracą pierwotną formę już po pierwszym sezonie.

Szafa kapsułowa: ubrania, dzięki którym zbudujesz codzienną i wizytową stylizację

Nie musisz kupować ogromu ubrań, aby nienagannie prezentować się w każdej sytuacji. Jakość szafy i liczba możliwych kombinacji zależą nie od ilości ubrań, ale ich jakości i uniwersalności. Dojrzałym mężczyznom ceniącym klasyczne fasony i twarzowe, stonowane kolory polecamy zbudowanie tak zwanej szafy kapsułowej. Podstawowy zestaw każdego mężczyzny, niezależnie od jego wieku, powinien składać się z:

  • wełnianego płaszcza w kolorze brązowym lub czarnym,
  • trencza na sezon wiosenny,
  • czarnej kurtki skórzanej,
  • dopasowanego do sylwetki garnituru w odcieniu popielatym, granatowym lub czarnym,
  • sportowej marynarki (na przykład beżowej, bordowej),
  • białej koszuli z długim rękawem,
  • chinosów, ciemnych jeansów,
  • gładkich T-shirtów pozbawionych nadruków,
  • ciepłego swetra (wkładanego przez głowę, kardiganu, bezrękawnika),
  • stonowanych sneakersów, ciemnych sztybletów ze skóry, obuwia do garnituru.

Największą siłą szafy kapsułowej nie jest jej objętość, a przemyślana, starannie skomponowana zawartość. Mając do dyspozycji kilka elementów w pasujących do siebie kolorach, stworzysz atrakcyjną, gustowną stylizację na każdą okazję. Pamiętaj o rozsądnym doborze nie tylko fasonów, ale również barw. Doskonałą oprawą dla dojrzałej urody są głębokie, ale zrównoważone kolory: czerń, biel, brąz, beż, szarość, butelkowa zieleń, bordo.

Gustowny zestaw: sweter i koszula

Nie musisz wkładać marynarki, aby zachwycać elegancją i wdziękiem. Podczas kolacji w restauracji, rodzinnej imprezy, wieczornego seansu w kinie czy spotkania z przyjaciółmi świetnie sprawdzi się niezawodny zestaw: chinosy, koszula oraz sweter. Całości uświetni krawat. Prosty, ale szykowny zestaw sprawi, że będziesz wyglądał szykownie, ale jednocześnie ciekawie.

Odważnym panom pragnącym wyróżnić się z tłumu polecamy koszule z wzorami. Bawełniana koszula w subtelny mikrowzór, motyw botaniczny albo orientalny wzór paisley ożywi całość. Pamiętaj o tym, aby zachować umiar – jeden wzór w całej stylizacji wystarczy. Wprowadzenie dwóch deseni może okazać się nietrafionym pomysłem.

Jeansy dla dojrzałego mężczyzny

Spodnie jeansowe są jednym z najbardziej uniwersalnych elementów męskiej i żeńskiej garderoby. Czy panowie przekraczający pewien wiek muszą z nich rezygnować? Odpowiedź może być tylko jedna: absolutnie nie! Jeansy o odpowiednim fasonie są korzystną bazą codziennej stylizacji. Jakie modele polecane są dojrzałym mężczyznom?

Unikaj jasnych spodni z dziurami, przetarciami i obszernymi, modnymi wśród młodzieży nogawkami. Postaw na ponadczasową klasykę – ciemnoniebieskie, granatowe albo czarne jeansy o kroju regular fit. Możesz zestawić je zarówno z koszulą i marynarką, jak i T-shirtem i golfem. Jeansy, nawet proste i połączone z koszulą, mają casualowy charakter i nie sprawdzą się na ważnych uroczystościach.

Dodatki – klucz do sukcesu

Każdy, nawet najprostszy zestaw stanie się wysmakowaną stylizacją, jeśli zatroszczysz się o dodatki. To właśnie subtelne akcenty nadają kompozycji pożądany ton i dopinają całość na ostatni guzik. Jedwabna poszetka w ciekawy wzór, pasek dopasowany do koloru kraty na marynarce, dyskretne spinki przy mankietach pełnią rolę męskiej biżuterii.

Giacomo Conti: wybór dojrzałych gentlemanów

Chcesz zmienić swój image, ale brakuje Ci wiedzy i pomysłów? Nie wiesz, w jakich fasonach prezentujesz się najkorzystniej? Nie musisz być ekspertem w dziedzinie mody, żeby doskonale czuć się w swoim ciele i budzić podziw. W naszych salonach stacjonarnych czekają na Ciebie doświadczeni doradcy, którzy pokażą Ci, jak maksymalnie wykorzystać swoje atuty.