Modne golfy na zimę – jak nosić je pod marynarką?

Uniwersalny, stylowy i klasyczny… Męski golf to jeden z bazowych elementów szafy każdego mężczyzny, bez względu na jego wiek i preferowany na co dzień styl. Ciepły sweter, zwłaszcza gładki i stonowany, znakomicie prezentuje się zarówno w zestawieniach codziennych, jak i dopracowanych stylizacjach smart casual. Stylowi mężczyźni szukający złotego środka między wygodą a elegancją często zestawiają golfy z marynarkami. Jak tworzyć warstwowe stylizacje, aby doskonale wyglądać i dobrze się czuć? Sprawdź nasze rady i wprowadź zmiany, dzięki którym odświeżysz swój wizerunek!

Golf w wersji smart casual

Chcesz przełamać nieco zbyt zachowawczy outfit do biura? A może wybierasz się na spotkanie z przyjaciółmi w modnej restauracji i zastanawiasz się, co na siebie włożyć? Postaw na niezawodny duet – marynarkę i golf.

Jaki sweter będzie harmonijnie komponował się z marynarką? Przede wszystkim unikaj modeli wykonanych z grubych, mięsistych tkanin, które będą wypychać rękawy i tworzyć niepożądany efekt ciężkości. Postaw na lekki, cienki sweter, który nie będzie krępował ruchów w połączeniu z dodatkową warstwą. Golf wkładany pod marynarkę nie może być obszerny. Oversizowy fason będzie marszczył się pod okryciem, tworząc niedbały efekt. Zadbaj o to, aby golf był subtelnie dopasowany do sylwetki, ale nie obcisły. Mocno opięta odzież może podkreślać niedoskonałości sylwetki i sprawiać, że całość będzie mało szykowna.

Pamiętaj o tym, że ekstrawagancja i elegancja rzadko idą w parze. Strój wpisujący się w styl smart casual powinien być stonowany. Esencją stylizacji semi-formal są proste, minimalistyczne kroje, zgaszone kolory i materiały wysokiej jakości. Zamiast golfu ze wzorem argyle czy warkoczowym splotem wybierz gładki model. Swetry z mocnymi deseniami, zamkami i innymi dekorami lepiej prezentują się w zestawieniu z chinosami lub jeansami. Możesz włożyć je na zakupy, spotkanie przebiegające w swobodnej atmosferze czy randkę w kinie, ale nie spotkanie biznesowe czy kolację w wykwintnej restauracji.

Czarny golf – klasyka gatunku

Od czego zacząć kompletowanie garderoby na sezon jesienno-zimowy? Kluczem do sukcesu jest wybieranie klasycznych fasonów, szlachetnych materiałów i neutralnych kolorów. Zgodnie z tą zasadą idealną bazą do budowania warstwowych stylizacji na chłodniejsze dni jest gładki, czarny golf. Ponadczasowy krój i ciemny, twarzowy kolor pasują każdemu mężczyźnie, niezależnie od typu urody i jego wieku. Czerń jest neutralną barwą, którą możesz zestawiać w dowolnych konfiguracjach z innymi stonowanymi (na przykład bielą, czernią, brązem, granatem, szarością) lub wyrazistymi kolorami. Miłośnicy klasyki będą dobrze czuli się w zestawach składających się z czarnego golfu, szarej marynarki i granatowych lub czarnych spodni. Chcesz przełamać pozbawiony polotu strój? Postaw na mocny akcent w postaci marynarki w kratę lub pepitkę.

Gładki, czarny sweter zapewni Ci komfort i nienaganną prezencję w każdej sytuacji, również wtedy, kiedy chcesz wyróżnić się z tłumu i dać wyraz swojej osobowości. Zastanawiasz się, jak ubrać się na koncert albo randkę? Czarny golf zestawiony z prostymi, ciemnymi jeansami i skórzaną kurtką stworzy rockowy, nieco nonszalancki outfit.

Kolorowy akcent

Czarny golf to nie jedyny model swetra, który warto mieć w swojej szafie w sezonie jesienno-zimowym. Swoją garderobę uzupełnij o swetry w głębokich, stonowanych i uniwersalnych kolorach – beżowym, granatowym, bordo, butelkowej zieleni i musztardowym. Podczas zakupów Twoją uwagę przykuł czerwony albo niebieski golf? Możesz zabawić się konwencją poprzez wprowadzenie do stylizacji intensywnej barwy, ale pamiętaj o zasadzie: strój oprzyj na maksymalnie trzech kolorach. Jeśli jeden z nich jest wyjątkowo intensywny, pozostałe powinny być neutralne.

Total look – między awangardą a prostotą

Monochromatyczne zestawy są niekwestionowanym hitem trwającego sezonu jesień-zima. Jak zbudować modną stylizację? Reguła jest prosta: wystarczy połączyć ze sobą golf, spodnie i marynarkę w tym samym odcieniu. Kluczem do sukcesu jest zabawa fakturami i krojami. Aby uniknąć monotonii, warto zestawić ze sobą materiały o odmiennej gramaturze i wykończeniu – miękki kaszmir z błyszczącą skórą czy matową, mięsistą wełnę z delikatnym jedwabiem. Możesz postawić na tkaniny w identycznych odcieniach lub różnych tonacjach, łącząc na przykład beżowy sweter z karmelowym płaszczem i czekoladowymi spodniami. Jednolite i eleganckie total looki pokochali zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Umiejętne połączenie odcieni i tkanin pozwala uzyskać nowoczesny, minimalistyczny efekt współgrający z najświeższymi trendami.

Odpowiedni materiał dla większego komfortu

Golf jest nie tylko prostym, ale także efektownym elementem, który w sezonie jesienno-zimowym zadba o Twój komfort termiczny. Wybierając model dla siebie, zwróć uwagę nie tylko na jego kolor i dopasowanie do sylwetki, ale również skład materiału. Modele wykonane w całości ze sztucznych włókien nie zapewnią Ci odpowiedniej ochrony przed chłodem. Co więcej, swetry uszyte w całości z poliestru czy poliamidu mogą podrażniać skórę skłonną do alergii. Tego typu odzież jest stosunkowo tania, ale jednocześnie nietrwała. Znacznie korzystniejszym wyborem, zarówno dla Ciebie, jak i środowiska naturalnego, są swetry uszyte z naturalnych włókien. Na tym polu bezkonkurencyjna pozostaje wełna – przędza pozyskiwana z sierści owiec, kóz, królików, lam, a nawet wielbłądów. Wełna wyróżnia się wyjątkową termoizolacyjnością. Jej „oddychające” włókna zapewniają optymalną regulację cieplną w każdych warunkach pogodowych. Ponadto wełna nie absorbuje wody, więc trudno ją przemoczyć (stąd jej popularność wśród producentów zimowych okryć wierzchnich) oraz wykazuje właściwości antybakteryjne. Kaszmirowy golf zawiera 10% poliestru? Niewielka domieszka sztucznych włókien nie dyskwalifikuje swetra. Wręcz przeciwnie – kilku- lub kilkunastoprocentowy dodatek syntetycznego materiału sprawia, że wełna staje się bardziej miękka, elastyczna i mniej podatna na zagniecenia.

Szukasz lekkiego swetra o doskonałej przepuszczalności? Twoje oczekiwania spełnią golfy z bawełny. Materiał pochodzenia roślinnego zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, nie drapie i jest przyjazny nawet wrażliwej skórze.

Jaka marynarka pasuje do golfu? Niuanse, które mają znaczenie

Przygotowujesz się na premierę w teatrze i chcesz zastąpić białą koszulę lekkim golfem? Nie popełnij tego błędu! Golf jest elementem casualowym i nie powinien być łączony z wieczorowymi marynarkami. Eleganckie, dopasowane marynarki wkładane na specjalne okazje są szyte z gładkich tkanin, takich jak wysokoskrętna wełna, aksamit, jedwab lub mieszanki z dodatkiem połyskujących włókien. Zazwyczaj są dobrze dopasowane do sylwetki. Usztywnienie lub lekkie wypełnienie w ramionach wizualnie poprawia proporcje i sprawia, że stylizacja staje się bardziej elegancka. Do marynarek wieczorowych zakłada się koszule – każde odstępstwo od tej reguły jest traktowane jako poważne faux pas. Do golfów i T-shirtów pasują wyłącznie marynarki sportowe i casual. Są one nieco krótsze niż modele wieczorowe, a ich krój jest bardziej swobodny. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się tweed, sztruks, len lub lekką bawełnę. Marynarki sportowe i casualowe przeważnie nie mają podszewki i wypełnienia w ramionach, co zapewnia nieskrępowaną swobodę ruchów. Często zdobią je nakładane kieszenie, łaty na łokciach czy wzory (na przykład krata). Możesz łączyć je z chinosami i jeansami, tworząc wysmakowane stylizacje łączące w sobie klasykę z lekkością i wygodą.

Moc dodatków

Pamiętaj o tym, że klasa jest zaklęta w detalach. Stylizacja składająca się z chinosów, golfu i marynarki będzie kompletna dopiero wtedy, gdy uzupełnisz ją o dodatki. Nie musisz specjalnie się wysilać, aby uzyskać fenomenalny efekt. Nienaganną prezencję zapewni Ci delikatna poszetka (na przykład jedwabna ze wzorem paisley), skórzany pasek i modne obuwie, takie jak brogsy lub sztyblety. Zadbaj o to, żeby pasek i buty miały jednakowy odcień. Wybieraj galanterię z naturalnej skóry. Pasek i obuwie wykonane z wysokiej klasy materiału pochodzenia zwierzęcego nadadzą stylizacji szykowny ton, a jednocześnie będą służyć znacznie dłużej niż tańsze zamienniki ze skóry syntetycznej.