Lata 20. w modzie męskiej: inspiracje na imprezę
Wybierasz się na imprezę w stylu lat 20.? A może planujesz zorganizować takie przyjęcie? Elementy mody męskiej sprzed stu lat są obecne współcześnie, dlatego bez trudu znajdziesz produkty pasujące do stroju z epoki. Sprawdź, jak się ubrać w stylu lat 20. i zachwyć wszystkich swoją stylizacją!
Czym się wyróżniała moda męska lat 20.?
Lata 20. to czas międzywojenny, na który przypadły przemiany polityczne, ekonomiczne i społeczne. Po zakończeniu I wojny światowej ludzie mogli wrócić do dawnego życia i oddać się ulubionym rozrywkom. Jedną z nich była moda, którą do dziś uznaje się za elegancką i ponadczasową. Moda męska lat 20. to kultowe stylizacje, z których współcześni projektanci czerpią pełnymi garściami. Również w pierwszej połowie XX wieku ubrania stały się bardziej swobodne, a materiały wygodniejsze niż wcześniej.
Codziennym strojem męskim nadal pozostawał szyty na miarę garnitur, szczególnie jego trzyczęściowa wersja złożona z marynarki, kamizelki i spodni. Jeszcze na początku dekady noszono wąskie modele, a u jej schyłku popularne stały się Oxford Bags, czyli bardzo szerokie spodnie, które cieszą się obecnie dużą popularnością wśród kobiet. Popularne materiały to głównie wełna i tweed, choć w sezonie letnim panowie stawiali na przewiewny len. Na wyjątkowe okazje mężczyźni wkładali smokingi.
Jeśli chodzi o kolory, były one zwykle stonowane – mężczyźni stawiali na minimalizm i unikali kontrastów. Wśród dodatków do garnituru nie mogło zabraknąć wełnianego płaszcza, szelek czy skórzanych rękawiczek.
Do najpopularniejszych elementów mody męskiej lat 20. zaliczamy:
- trzyczęściowe garnitury,
- spodnie Oxford Bags,
- materiały takie jak wełna i tweed,
- nakrycia głowy: kaszkiet, cylinder, kapelusz typu Borsalino, Homburg lub Fedora,
- mucha do fraka lub smokingu,
- krawat w skośne paski na co dzień,
- szelki.
Krótka historia Oxford Bags
Oxford Bags to luźne, workowate spodnie, które stały się popularne za sprawą studentów Uniwersytetu Oksfordzkiego. Noszono je od połowy lat 20. aż do lat 50., a obecnie fason ten znów wraca do mody – choć tym razem jest popularny szczególnie wśród kobiet. Mówi się, że Oxford Bags powstały jako reakcja na zakaz noszenia na wykładach pump – bufiastych krótkich spodni zapinanych pod kolanami. Ponoć Oxford Bags dzięki swojej workowatości pozwalały ukryć znajdujące się pod spodem pumpy, choć początkowo Oxfordy nie były aż tak luźne, aby to było możliwe. Oryginalnie miały obwód ok. 56-58 cm, a z czasem stawały się coraz szersze – aż do 110 cm!
Te słynne spodnie szybko zyskały popularność w USA, gdzie nosili je tancerze swinga oraz gwiazdy ekranu, takie jak Fred Astaire czy Frankie Manning. Oxford Bags stały się ponownie popularne w Wielkiej Brytanii w latach 70. wśród fanów muzyki Northern soul. W modzie męskiej Oxford Bags warto potraktować jako ciekawostkę, chyba że planujesz imprezę taneczną i szukasz spodni, które nie będą krępowały ruchów.
Jaki garnitur na imprezę w stylu lat 20.?
Oczywistym wyborem dla mężczyzny jest garnitur. Lata 20. rządzą się swoimi prawami, dlatego klasyczny czarny model niekoniecznie będzie się nadawał na taką imprezę. Postaw na garnitur trzyczęściowy, który składa się z marynarki, kamizelki i spodni. Jest to wersja stosunkowo casualowa, lecz do wyboru jest naprawdę sporo opcji. Zamiast klasycznej czerni wybierz szarość, brąz lub granat. Kolory możesz ze sobą łączyć, wybierając na przykład kontrastową kamizelkę.
Jeśli chcesz wiernie naśladować styl z lat 20., dobierz kamizelkę w tym samym kolorze. Nie bój się też wzorów – mile widziana jest szczególnie krata. Inną opcją są pionowe paski, najlepiej białe na czarnym materiale. Codzienny garnitur z lat 20. szedł w parze z krawatem, dlatego warto dołączyć właśnie ten element do stylizacji. Mamy też dobrą wiadomość dla miłośników kolorowych skarpetek – w latach 20. panowie nosili skarpety dopasowane kolorystycznie do marynarki.
Jeśli szukasz czegoś bardziej wieczorowego, postaw na smoking. Może to być klasyczny czarny model lub modny żakardowy smoking, który prezentuje się pałacowo i jest ukłonem w stronę szalonych lat 20. Do kreacji wieczorowej dobieramy oczywiście muchę. Całość powinna być elegancka, choć może się błyszczeć i zwracać uwagę – w końcu to impreza w stylu lat 20.! Jeśli chcesz się ubrać jak Wielki Gatsby, zdecyduj się na klasyczny zestaw złożony z czarnego fraka, muchy i koszuli smokingowej. W ofercie Giacomo Conti znajdziesz zarówno eleganckie smokingi, jak i pasy smokingowe.
Buty z lat 20. – jaki model wybrać?
Moda lat 20. to oczywiście nie tylko garnitury, lecz również buty, płaszcze i dodatki. Jeśli chodzi o obuwie męskie, najpopularniejsze były oksfordy, które cieszą się uznaniem również dziś. Jeśli kiedykolwiek kupowałeś buty do garnituru, prawdopodobnie masz ten model w szafie. Jeśli nie, szeroki wybór oksfordów znajdziesz w ofercie Giacomo Conti. Jest to klasyczny, a zarazem najbardziej elegancki model obuwia męskiego, który wyróżnia się czystą, smukłą linią. Oksfordy są węższe niż derby, a przy tam mają niższy obcas i smuklejszą podeszwę. Najlepszym wyborem będą oksfordy z czarnej skóry licowej, które sprawdzą się zarówno do trzyczęściowego garnituru, jak i smokingu. Tym, którzy od swojej kreacji oczekują więcej blasku, polecamy oksfordy lakierowane.
Zimowa impreza w stylu lat 20. – jaki płaszcz?
Jeśli impreza będzie odbywała się w sezonie jesienno-zimowym, pamiętaj, by stylizacja na lata 20. zawierała również płaszcz. Najlepszym wyborem będzie ten wykonany z wełny lub mający wysoką zawartość tego materiału. Postaw na klasyczne kolory, takie jak czerń, szarość lub brąz. Płaszcz może być jedno- lub dwurzędowy. Zdecyduj się na odzież wierzchnią zapinaną na guziki, a nie na zamek błyskawiczny – odzież na suwak zaczęto wprowadzać dopiero w okresie II wojny światowej.
Męskie dodatki do stylizacji z lat 20.
Wybór garnituru masz już za sobą? Czas na dodatki! Moda lat 20. to przede wszystkim charakterystyczne nakrycia głowy, takie jak kapelusze, kaszkiety i cylindry.
Najpopularniejsze kapelusze do garnituru to:
- Borsalino – filcowe kapelusze z szerokim rondem, które są miękkie i lekkie. Podczas trwającej aż 7 tygodni produkcji przechodzą ponad 50 faz. Znane między innymi z Ojca Chrzestnego, noszone obecnie przez Leonardo DiCaprio, Johnny’ego Deppa, Justina Timberlake’a i wiele innych gwiazd.
- Homburg – eleganckie kapelusze produkowane od 1880 roku, których nazwa pochodzi od niemieckiego miasta Bad Homburg. Są filcowe i miękkie, wyróżnia je małe podwinięte rondo przepasane taśmą rypsową. Cechą szczególną kapeluszy Homburg jest zagłębienie na środku główki. Spopularyzował je król Edward VII, a ten model mogliśmy również oglądać na głowie Stanisława Anioła z serialu Alternatywy 4. Od Fedory różni go przede wszystkim rondo, które jest usztywnione i ma wygiętą ku górze krawędź.
- Fedora – filcowe kapelusze z rondem, które wyróżniają się wklęsłą fałdą wzdłuż główki. Ich nazwa pochodzi od imienia Fedory Romanowej, bohaterki sztuki Victoriena Sardou. To właśnie ten rodzaj kapelusza nosili Indiana Jones, Michael Jackson i bohaterowie filmu The Blues Brothers. Był to również symbol gangsterów i prywatnych detektywów z lat 30. i 40.
Z kolei do fraka lub smokingu najlepszy będzie cylinder. Dobrze też wiedzieć, że do zestawów weekendowych panowie często dobierali kapelusze słomkowe. Jeśli chodzi o dodatki do koszuli, mamy do wyboru muchy i krawaty. W latach 20. najmodniejsze były krawaty w ukośne paski, choć możesz również postawić na inny model. Do casualowego garnituru wkładamy krawat, natomiast smoking należy skomponować z muchą. Mile widziane są również szelki, które w ostatnim czasie wróciły do łask, dlatego nie powinno być problemu ze znalezieniem pasującego modelu. Zwróć również uwagę na wybór poszetki – do smokingu sprawdzi się klasyczna biała, natomiast do garnituru możesz dobrać wzorzystą.
Czego nie może zabraknąć na imprezie w stylu lat 20.?
Lata 20. to nie tylko ubiór, lecz także odpowiednia oprawa. Jeśli jesteś organizatorem imprezy, zadbaj o to, by już po przekroczeniu progu każdy gość czuł się jak bohater filmu O północy w Paryżu, który ze współczesnego miasta przenosił się do Paryża z lat 20. Możecie zainspirować się filmem lub postaciami z tamtego okresu i wcielić się w role Salvadora Dali, Ernesta Hemingwaya, F. Scotta Fitzgeralda czy wspomnianego już Jaya Gatsby’ego.
Jeśli organizujesz imprezę w stylu lat 20. poza domem, wybierz miejsce zaaranżowane w stylu art déco. Dobrym pomysłem będzie klub jazzowy z muzyką na żywo, choć równie dobrze sprawdzi się stylowa restauracja. Art déco wyróżnia się obecnością eleganckich dekoracji, luksusowych błyskotek, zabytkowych mebli, antyków i różnorodnych tekstur. Nie brakuje w nim również wyjątkowych tapet w geometryczne wzory. Kolory w art déco są eleganckie i głębokie – od butelkowej zieleni, przez granat i bordo, aż po złoto, czerwień i beż.