Koszula jakiej nie znałeś! Skąd się wzięła?

Znana od tysięcy lat, zakładana przez pokolenia na różne okazje, od zawsze w garderobie każdego mężczyzny - koszula. Czy wiesz skąd się wzięła?

koszula bawełnianaMęska koszula
zna lub przynajmniej kojarzy każdy z nas. Niezależnie czy lubisz stylizacje formalne, czy nieformalnie odpowie ona praktycznie na każdą potrzebę. Sprawdza się przy każdej okazji i trudno znaleźć coś, co byłoby równie uniwersalne. Koszula towarzyszy ludzkości już od kilku tysięcy lat. Choć na początku daleko jej było do wyjściowego stroju. Spełniała ona funkcję bielizny, odzienia „pod spód” i zakładano ją pierwotnie pod zbroję lub kaftan, a pokazywanie jej nie było uznawane za eleganckie.

Używana od tysięcy lat

„Casula” z języka łacińskiego określa coś, co okrywa. Jest to zatem najbliższa ciału warstwa ubioru, która miała dawać ciepło, bezpieczeństwo, komfort i sprawiać, że odzienie wierzchnie nie będzie podrażniało skóry. Jej pierwowzorem była tunika noszona przez przedstawicieli koczowniczych plemion z Azji Środkowej. Moda ta przywędrowała stamtąd aż do Sumerów, Babilończyków i Egipcjan. Jest także najstarszą zachowaną na świecie jakąkolwiek częścią garderoby. Odkrycie w egipskim grobowcu sprzed ponad 3000 roku p.n.e. to właśnie elegancka lniana koszula.

 

Ramiona i rękawy tego znaleziska są drobno plisowane, aby umożliwić swobodę ruchów temu, kto ją nosił oraz nadać całości odpowiedni kształt. Posiada również ozdoby wokół dekoltu, między innymi w postaci bocznego szwu, który odgrywał rolę upiększającą. 

Legendarny styl z legendarnego materiału

To interesujące, że najlepsza tkanina, z której można obecnie uszyć koszulę, jest pozyskiwana w jednym z pierwszych krajów, do których trafił pierwowzór koszuli — tunika. Podtrzymując wierność tradycji w Giacomo Conti, posiadamy w naszej ofercie koszule wykonane właśnie z tego ekskluzywnego materiału z egipskiej bawełny. Są one szczególnie trwałe, niepodatne na kurczenie w trakcie prania, a przy tym niezwykle miękkie w dotyku. Wpływa na to specjalny proces obrabiania materiału oraz przyjazny plantacjom klimat zwrotnikowy.

 

Po zbiorze zgromadzona bawełna jest wyczesywana i gazowana, dzięki czemu uzyskany z jej długich włókien materiał skutecznie opiera się mechaceniu. Następnie ogromnych starań dokłada się, by bawełna była czysta – np. poprzez kąpiele lub naciąganie w specjalnym roztworze, dzięki czemu jednocześnie wzmacnia się jej włókna. W kolejnym etapie produkcji włókna bawełny egipskiej są podwójnie skręcane a utkana z nich tkanina, znana jako Two Ply lub Doppio ritorto, staje się przez to szlachetniejsza i jeszcze trwalsza.

Koszula towarzyszy nam od wieków

Od czasów średniowiecza praktycznie każdy miał koszulę. Bez względu na wiek, płeć, stan społeczny czy stan portfela. Ci, którzy chcieli ubrać się w sposób bardziej formalny, zakładali na nią dodatkowe elementy odzienia wierzchniego i to podejście pozostało z nami do dziś. Także obecnie najwyższy poziom elegancji można osiągnąć tylko dzięki połączeniu eleganckiej koszuli z marynarką lub kamizelką. W ten sposób uzyskujemy niezwykle wytrzymały ubiór, który jest przyjemny dla skóry. Dzięki temu staje się on idealną koszulą zgodną z etymologią słowa (casulą)  – okryciem ciała, które możemy nosić z przyjemnością.