Klasyka kontra nowoczesność w ślubnej modzie męskiej

Własny ślub jest podniosłym wydarzeniem, które bardzo często wspominamy do końca życia. Nic dziwnego, że każdy, niezależnie od płci, chce tego dnia wyglądać niesamowicie. Kompletowanie stroju jest jednym z najbardziej zajmujących etapów przedślubnych przygotowań. Największych trudności przysparza panom wybór fasonu marynarki i spodni. Każdy pan młody musi wybrać między klasyczną elegancją a modną ekstrawagancją. Jakie propozycje na ten sezon znajdziemy w katalogach czołowych marek mody męskiej? W jakich sytuacjach warto zdecydować się na ponadczasowy smoking, a kiedy można pozwolić sobie na nutkę szaleństwa? Przeczytaj nasze podpowiedzi i znajdź strój, w którym będziesz prezentować i czuć się doskonale!

Czym się kierować, wybierając garnitur na ślub?

Niezależnie od tego, czy planujesz huczne wesele na wielkiej sali balowej, czy skromną uroczystość w gronie najbliższych, powinieneś starannie i świadomie wybrać strój. Zestaw noszony przez pana młodego powinien być dopasowany do konwencji, według której jest organizowana uroczystość, pory roku, jego typu urody oraz sukni ślubnej panny młodej. Ważne jest, aby w przymiarkach uczestniczyła również wybranka, która niebawem stanie się żoną. Wybór panny młodej jest przeważnie trzymany w tajemnicy do ostatniego momentu. Dlatego też narzeczona powinna zatroszczyć się o to, aby obie stylizacje były spójne.

Efekt nie będzie satysfakcjonujący, jeśli niewłaściwie dobierzesz rozmiar marynarki i spodni. Zadbaj o to, aby spodnie nie były zbyt opięte, a marynarka nie marszczyła się na plecach. Mankiety koszuli powinny wystawać o 1–2 cm spod rękawów marynarki.

Między swobodą a elegancją: w poszukiwaniu złotego środka

Ślub to uroczystość o formalnym charakterze, więc wymusza dostosowanie się do pewnych ram. Jednak czasy, kiedy pan młody musiał stanąć przed ołtarzem w ciemnym stonowanym garniturze, już minęły. Nowoczesna moda daje mężczyznom znacznie większe pole do popisu. Coraz częściej osoby wstępujące w związek małżeński przełamują konwencję, wybierając nieoczywiste kolory czy desenie. Jedno jest pewne: stylizacja pana młodego musi być dopięta na ostatni guzik. Outfit może być przełamany nieoczywistymi elementami, ale jego baza powinna być klasyczna i elegancka.

Ślubny garnitur: uniwersalny wybór

Cenisz elegancję, ale jednocześnie chcesz czuć się swobodnie? Komfort i nienaganny wygląd zapewni Ci garnitur – uniwersalny zestaw, który może włożyć zarówno pan młody, jak i osoba przybywająca na uroczystość jako gość. Klasyczny zestaw garniturowy składa się ze spodni z kantem, marynarki ze szpiczastymi (najczęściej) klapami, a nierzadko również kamizelki. Garnitur w ciemnym kolorze jest zarezerwowany na wieczorne uroczystości, jednak w przypadku ślubów ta zasada często jest naginana. Panowie stojący przed ołtarzem mogą wybierać spośród modeli w ciemnej (czarnej, granatowej, grafitowej) oraz jasnej tonacji. Dobrze dobrany garnitur będzie dodawać mężczyźnie klasy i zapewniać mu swobodę.

Co ważne, garnitur kupiony na własny ślub z powodzeniem będziesz mógł włożyć też na inne okazje. Uniwersalny zestaw może stać się bazą wielu stylizacji, zarówno formalnych, jak i półformalnych. Charakter zestawu w dużej mierze zależy od dodatków i innych elementów stroju. Do garnituru możesz dobrać zarówno białą, jak i wzorzystą koszulę oraz gładką koszulkę lub golf.

Garnitur w kratę – hit męskiej mody ślubnej

Kolor i faktura materiału, z którego jest uszyty garnitur, powinny być dopasowane do urody pana młodego oraz charakteru przyjęcia. Strój nowożeńców musi być spójny z przyjętą konwencją. Panowie organizujący wesele w stylu rustykalnym albo boho często odchodzą od klasycznych wyborów na rzecz nieco nonszalanckichgarniturów w kratę. Aby zestaw nie stracił elegancji, zdecyduj się na model w stonowanych kolorach. Granatowy zestaw w brązową kratkę albo szary garnitur w niebieski deseń zapewni Ci fenomenalny efekt. Krata nie musi zdominować całej stylizacji. Subtelny efekt uzyskasz także wtedy, gdy wzbogacisz komplet jednym, mocniejszym akcentem w postaci wzorzystej kamizelki.

Jasne kolory: nasz wybór na lato

Hitem w tegorocznej modzie ślubnej są garnitury w jasnych kolorach – beżowym, błękitnym, jasnoszarym. Tego typu połączenia polecamy panom urządzającym uroczystość w plenerze. Jasne kolory dodadzą stylizacji świeżości i lekkości.

Subtelna paleta kolorystyczna nie sprawdza się w sezonie jesienno-zimowym. Klimatyczne wesela organizowane poza sezonem rządzą się swoimi prawami. Na ślub odbywający się jesienią lub zimą warto wybrać garnitur w nieoczywistym, ale głębokim i stonowanym kolorze – butelkowej zieleni, bordo albo śliwkowym. Jedno jest pewne: taka stylizacja zrobi piorunujące wrażenie na gościach i wybrance!

Smoking: formalny strój dla wymagającego gentlemana

Smoking jest kwintesencją elegancji. Dopasowany do sylwetki zestaw dodaje każdemu gentlemanowi klasy. Czy można wyobrazić sobie lepszą okazję na włożenie smokingu niż własny ślub? Ciemny, uszyty z delikatnie połyskującej tkaniny smoking będzie idealnie pasować do klimatu panującego na ślubach i weselach utrzymanych w klasycznej konwencji i uroczystościach glamour.

Smoking wyróżnia się bardzo formalnym charakterem (nad nim znajduje się jedynie frak). Zestaw składa się z ciemnej (najczęściej czarnej) marynarki bez rozcięcia z tyłu. Jej cechą charakterystyczną są klapy szalowe lub ostre. Pokryte są najczęściej jedwabiem lub satyną, dzięki czemu pięknie błyszczą w sztucznym świetle. Kropką nad „i” jest pas hiszpański (nieobowiązkowy element). Dodatek zastępujący klasyczny pasek maskuje nadprogramowe kilogramy na brzuchu i świetnie modeluje sylwetkę. Krawat zastępuje muszka. Nierzadko zestaw jest uzupełniony szelkami.

Nie każda koszula może być wkładana do smokingowej marynarki. Błękitne, szare lub wzorzyste koszule zostaw na inne okazje. Jedynym słusznym wyborem do smokingu są śnieżnobiałe koszule z kołnierzykiem włoskim lub kent. Koszula zakończona jest mankietami pojedynczymi lub podwójnymi, z możliwością podpięcia spinek. Zwróć uwagę na guziki. W koszuli smokingowej stosuje się guziki jubilerskie lub ukrywa się je za plisą.

Do smokingu pasują wyłącznie czarne buty, na przykład lakierowane lotniki lub oksfordy. W tym przypadku każdy detal ma znaczenie – kompletowanie stylizacji wpisującej się w dress code black tie wymaga wiedzy i ogromnego wyczucia.

Tkaniny: klucz do sukcesu

Pamiętaj o tym, że nawet najlepiej skrojony garnitur lub smoking nie będą dobrze leżeć na sylwetce, jeśli będą uszyte z materiału niskiej jakości. Sztuczne tkaniny źle układają się na ciele i krępują ruchy. Latem wzmagają pocenie, a zimą nie zapewniają dobrej izolacji od chłodu. O wiele lepszym wyborem, zwłaszcza na tak wzniosłą uroczystość, będzie zestaw z wysokogatunkowej wełny lub bawełny, wiskozy i jedwabiu. Na sezon letni warto wybrać lekki model z domieszką lnu. Tego typu garnitur będzie świetnie się prezentować, a jednocześnie zapewni Ci wygodę podczas stresującej ceremonii i całonocnego szaleństwa na parkiecie. Wełna słynie ze swoich właściwości termoregulacyjnych, zdolności do odprowadzania wilgoci oraz trwałości.

Niewielkie domieszki sztucznych włókien poprawiają właściwości tkaniny – zwiększają jej elastyczność, odporność na rozciąganie i mechacenie. Nieznaczny, kilkuprocentowy dodatek elastanu nie wpływa negatywnie na zdolność włókien do przepuszczania powietrza.

Giacomo Conti: Twój zaufany stylista

Skompletowanie nowoczesnej i jednocześnie szykownej stylizacji jest nie lada wyzwaniem. Podczas szykowania ślubnego stroju nie ma miejsca na błędy. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych doradców, który znają tajniki męskiej mody od podszewki. W salonach Giacomo Conti czekają na Ciebie styliści, którzy znajdą ubrania skrojone na Twoją miarę. Co ważne, każdy robiący zakupy stacjonarnie i online może zlecić wykonanie przeróbek krawieckich, aby nowy garnitur lub smoking idealnie na Tobie leżał. Najbardziej wymagającym klientom rekomendujemy usługę szycia na miarę dostępną w wybranych salonach.