Kaszmir – materiał, który doceni elegancki mężczyzna
Już sama nazwa tego materiału brzmi elegancko i luksusowo. Z kaszmiru najczęściej powstają swetry i szale, choć jego dodatek można również znaleźć w płaszczach i innych elementach odzieży. Ceniony za delikatność i miękkość, znacząco różni się od wełny owczej, która bywa gryząca i gruba. Sprawdź, co to jest kaszmir, z czego słynie ten wyjątkowy materiał i jak prać kaszmirowy sweter, by służył przez wiele lat.
Kaszmir – co to za materiał?
Czy wiesz, z czego jest kaszmir? Otóż ten delikatny materiał pozyskuje się runa kóz kaszmirskich, które hodowane są głównie w Iranie, Rosji, Afganistanie, Turcji, Chinach i Indiach. Kozy kaszmirskie żyją w bardzo ekstremalnych warunkach, gdzie temperatura waha się między -50°C a +40°C. Za najdelikatniejszy, a zarazem najcenniejszy uznawany jest kaszmir z wyżyn Mongolii Wewnętrznej, chińskiego regionu autonomicznego.
Kozy kaszmirskie mają dwuwarstwowe runo:
- sierść zewnętrzna (giarre) jest gruba i nieprzemakalna,
- sierść wewnętrzna (podszerstek) jest krótka i przypomina cienki, bardzo ciepły puch.
Na wiosnę pasterze ścinają sierść zewnętrzną, po czym stosują specjalne grzebienie do zbierania podszerstku – to właśnie ta warstwa jest wykorzystywana do produkcji odzieży kaszmirowej.
Kaszmir od zawsze był ceniony i pożądany. Kaszmirowe szale nosili już bogaci Rzymianie, których stać było na tak luksusowe dobra. Materiał ten cieszył się też dużą popularnością za czasów egipskich kampanii Napoleona – trójkątny kaszmirowy szal we wzór boteh był elementem umundurowania tureckich oficerów. Szale z kaszmiru trafiły następnie do Europy, gdzie propagowała je Eugenia Bonaparte, żona Napoleona III. Ten element garderoby chętnie noszono również za panowania angielskiej królowej Wiktorii, dokąd trafił z Indii, ówczesnej kolonii brytyjskiej.
Czy kaszmir jest drogi?
Kaszmir jest uznawany za najdroższą wełnę świata, dlatego odzież wykonana w 100% z tego materiału nie należy do najtańszych. Cena wynika z dostępności surowca – włókna kaszmirowe eksportowane są z Azji, a proces ich pozyskiwania w całości przeprowadza się ręcznie, dlatego nie ma mowy o masowej produkcji. Należy najpierw oddzielić sierść zewnętrzną od wewnętrznej, a następnie wyczesać włókna, co zajmuje bardzo dużo czasu. Taka przędza trafia później do Europy – najwięcej odzieży kaszmirowej powstaje w Szkocji i we Włoszech. Bardzo często można jednak znaleźć swetry, szale i płaszcze z domieszką kaszmiru, które wyróżniają się wysoką jakością i przystępną ceną.
Właściwości kaszmiru
Z czego słynie kaszmir? Oto jego najsłynniejsze właściwości:
-
- wyjątkowa miękkość, która sprawia, że noszenie kaszmiru to czysta przyjemność (ta wełna nie gryzie!),
- termoregulacyjność, dzięki której ubrania kaszmirowe można nosić przez cały rok,
- higroskopijność, co oznacza, że materiał wchłania wilgoć i zapobiega uczuciu dyskomfortu,
- antystatyczność, dlatego kaszmir się nie elektryzuje i nie przyciąga kurzu,
- hipoalergiczność – we włóknie kaszmirowym nie znajdziemy lanoliny, dlatego ubrania z kaszmiru mogą nosić osoby uczulone na ten składnik wełny,
- komfort użytkowania – kaszmir nie wchłania zapachów i filcuje się mniej niż klasyczna wełna owcza,
- wysoka trwałość – dotyczy to zarówno kolorów, jak i samego materiału (oczywiście pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji).
Wiele osób, które nie przepadają za prasowaniem, zastanawia się, czy kaszmir się gniecie. Otóż mamy dobrą wiadomość – kaszmir się nie gniecie, dlatego odzież z włókien kaszmirowych zawsze prezentuje się doskonale!
Czym różni się kaszmir od wełny?
Zarówno kaszmir, jak i wełnę pozyskuje się z runa zwierząt hodowlanych. W przypadku kaszmiru jest to specyficzny gatunek kóz, natomiast wełnę produkuje się z runa owiec. Najważniejsze różnice między tymi materiałami dotyczą delikatności i grubości włókna oraz zdolności izolacyjnych.
- Średnica włókien kaszmirowych to 14-16 mikronów, podczas gdy najdelikatniejsza wełna merino ma średnicę 19-20 mikronów. Kaszmir jest więc delikatniejszy i lżejszy niż wełna.
- Mimo tego, że jest cieńszy, kaszmir jest 10 razy cieplejszy niż wełna. Dzięki swoim właściwościom termoregulacyjnym nadaje się również do noszenia latem.
- Włókna kaszmirowe cechuje wyjątkowa miękkość, dlatego kaszmir nigdy nie gryzie.
- Kaszmir jest droższy od wełny owczej, co czyni go materiałem pożądanym i luksusowym.
Jeśli zależy Ci na swetrze, który jest cienki, a zarazem ciepły, ten wykonany z kaszmiru sprawdzi się lepiej niż gruby sweter wełniany.
Jak dbać o kaszmir?
W związku z tym, że odzież kaszmirowa jest dość droga, warto zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Niestety nie wystarczy wrzucić kaszmiru do pralki, by odświeżyć ubranie – należy zwrócić uwagę na prawidłowe pranie, suszenie i prasowanie. Pamiętaj, że pośpiech nie jest wskazany i starannie stosuj się do instrukcji związanej z pielęgnacją kaszmiru.
Jak prać kaszmir?
- Ubrania kaszmirowe pierz ręcznie, chyba że Twoja pralka ma program prania ręcznego lub program do prania wełny. Należy wybrać najniższe możliwe obroty.
- Odwróć sweter na lewą stronę i zamocz go w chłodnej wodzie na 15 minut – temperatura w misce lub pralce nie powinna przekraczać 30°C.
- Nie używaj płynów zmiękczających i wybielaczy. Możesz zastosować niewielką ilość płynu do prania wełny.
- Podczas prania ręcznego pamiętaj o delikatności – nie wyciskaj i nie wykręcaj materiału zbyt mocno, a jedynie delikatnie ugniataj.
- Czy kaszmir się kurczy po praniu? Włókna kaszmirowe rozluźniają się pod wpływem wody, dlatego nie są tak podatne na kurczenie i filcowanie jak wełna owcza. Oczywiście kaszmir nie jest niezniszczalny, dlatego należy pamiętać, by prać materiał delikatnie i nie przekraczać zalecanej temperatury.
- Jeśli boisz się, że zniszczysz drogi sweter z kaszmiru, oddaj go do pralni, gdzie zostanie profesjonalnie wyczyszczony.
Jak suszyć kaszmir?
- Kaszmiru nie należy wirować, dlatego pozwól mu samodzielnie wyschnąć.
- Pamiętaj, żeby nie wyżymać swetra, lecz zawinąć go w ręcznik i delikatnie odcisnąć nadmiar wody.
- Kaszmir suszymy tak jak wełnę – na płasko i z dala od promieni słonecznych oraz kaloryferów. Pod spód swetra możesz włożyć ręcznik, który zbierze nadmiar wody.
- Nigdy nie susz kaszmiru na wieszaku – w ten sposób możesz bezpowrotnie odkształcić materiał!
Jak prasować kaszmir?
Kaszmir jest materiałem, który nie ma tendencji do gniecenia, jednak może się zdarzyć, że na jego powierzchni powstanie zmarszczka. Do prasowania najlepiej wykorzystać parownicę – odwróć sweter na lewą stronę i trzymaj żelazko min. 5 cm od powierzchni materiału. Za pomocą gorącej pary możesz też odświeżyć kaszmir, co jest dla niego lepsze niż pranie. W przypadku klasycznego żelazka umieść bawełnianą szmatkę między materiałem i żelazkiem, pamiętając o tym, by ustawić urządzenie na najniższą temperaturę. Nigdy nie przykładaj żelazka bezpośrednio do kaszmiru. Zanim złożysz ubranie, zaczekaj aż całkowicie wystygnie.
Jak przechowywać odzież z kaszmiru?
Oprócz prania, suszenia i prasowania niezwykle ważne jest również odpowiednie przechowywanie odzieży z kaszmiru – zwłaszcza jeśli po taki sweter sięgasz tylko jesienią i zimą.
- Swetrów kaszmirowych (ani żadnych innych) nie wieszamy na wieszakach, lecz składamy je i przechowujemy na półkach, na przykład jeden na drugim.
- Jeśli wiesz, że przez kilka tygodni/miesięcy nie sięgniesz po kaszmir, włóż swetry do specjalnych worków na ubrania.
- Zabezpiecz kaszmir przed molami, na przykład przy użyciu suszonej lawendy.
- Aby uniknąć wilgoci, wewnątrz swetra lub płaszcza umieść trochę bibuły.
- Staraj się prać kaszmir jak najrzadziej – to przedłuży żywotność odzieży. Aby odświeżyć sweter, użyj parownicy.
- Jeśli na powierzchni swetra pojawiły się małe kulki, możesz je usunąć za pomocą maszynki lub grzebienia do kaszmiru.
Co jest lepsze: jedwab czy kaszmir?
Zarówno jedwab, jak i kaszmir zaliczamy do materiałów luksusowych. Podczas gdy kaszmir jest odmianą wełny pozyskiwaną z runa kóz kaszmirskich, jedwab jest włóknem pochodzącym z kokonów jedwabnika morwowego lub dębowego (gatunku nocnego motyla). Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, co jest lepsze: jedwab czy kaszmir? Materiały te bardzo się od siebie różnią i to nie tylko metodą pozyskiwania – różnice są również widoczne i wyczuwalne. Podczas gdy kaszmir jest ciepły i miękki, jedwab jest gładki i śliski. Łączą je natomiast doskonałe właściwości termoregulacyjne, dlatego i kaszmir, i jedwab można nosić przez cały rok.
Kaszmir w szafie eleganckiego mężczyzny
Kaszmir to materiał, którego nie może zabraknąć w eleganckiej garderobie. Materiał ten jest uznawany za wysokogatunkowy, a przy tym zapewnia wysoki komfort użytkowania. Dzięki wyjątkowej miękkości i właściwościom termoregulacyjnym możesz się cieszyć wygodą zarówno podczas spaceru, jak i pracy w biurze. W ofercie Giacomo Conti znajdziesz eleganckie swetry z kaszmirem, które możesz nosić zarówno na co dzień, jak i do pracy. Swetry kaszmirowe są cienkie, ciepłe i dopasowane, dlatego w sezonie jesienno-zimowym możesz je zestawiać z marynarką – zamiast koszuli. Taki sweter równie dobrze prezentuje się bez żadnych dodatków i pasuje do jeansów, chinosów i eleganckich spodni.