Kamizelki męskie - wzory klasyczne i unikalne

Kamizelka męska to element, który można nosić pod garniturem, ale też osobno. Który wariant wybierzesz? Sprawdź kamizelki męskie od Giacomo Conti.

garnitur z kamizelką w zestawie

Kamizelka jest częścią garderoby, którą określić można mianem ubioru w stylu unisex.
Kamizelki noszone są równie chętnie przez mężczyzn, jak i nadają szyku ubraniom kobiecym, często o artystycznym charakterze, bądź też damskiego stylu dandysa. 

Wybór kroju i przeznaczenia kamizelek jest obecnie niezwykle obszerny, co pozwala na wprowadzenie tego elementu garderoby zarówno na co dzień, jak i eleganckiego dodatku stroju wieczorowego. 

Czytaj także: Męska kamizelka i jej sekrety

Historia tej części garderoby, powoduje, że jest ona traktowana z powagą i szacunkiem, bowiem w przeszłości symbolizowała status noszącego. Kamizelka wraz z zegarkiem na łańcuszku, cylindrem i cygarem, była zagwarantowana dla mężczyzn wywodzących się z wyższych sfer, zaś w epoce wyzwolenia kobiet, była wybierana wraz z garniturem, bądź frakiem, przez kobiety eksponujące swoją walkę o równość płci.

Garnitur z kamizelką - modnie czy staroświecko?

Kamizelka męska, a można pokusić się o stwierdzenie, że wszystkie kamizelki męskie, nawet kamizelki męskie codzienne, są uzupełnieniem męskiego stroju, jednocześnie ich styl, krój i tkanina, wiele mogą powiedzieć o mężczyźnie, który je zakłada. Nierzadko starczy spojrzenie na noszoną przez mężczyznę kamizelkę, aby wywnioskować nie tylko kwestię, jakie poczucie estetyki go charakteryzuje, jaki wykonuje zawód czy okazję, w związku z którą ją założył. 

Garnitur z kamizelką, w obecnym okresie najczęściej jest zakładany przez mężczyznę przy okazji doniosłych wydarzeń w życiu. Zdarza się, że kamizelka do garnituru dobierana jest z nieco innej tkaniny, wzbogaconej nawet delikatnym deseniem. Te zestawy zasługują na miano najbardziej wyszukanych, bowiem aby je skomponować, opierać się należy na zasadach estetyki najwyższych lotów. 

Męska kamizelka dobierana do garnituru czy fraku, daje estecie pole do zaprezentowania własnych zestawów, co podkreśla na przykład długa kamizelka w połączeniu z nieco dłuższą, aniżeli standardową, marynarką i spełnia doskonałą funkcję elementu – kamizelka męska garniturowa.

Kamizelka PAOLO GKAS900325

Kamizelki męskie codzienne

Mężczyźni, którzy pochodzą z pokolenia ceniącego sobie element garderoby, jakim jest kamizelka, poza uroczystościami wymagającymi stroju podkreślającego elegancję, powagę i znaczenie zdarzenia, często zakładają kamizelki casualowe męskie, sam styl casual, czyli nieformalna elegancja, elegancja poprzez prostotę wykonania, jest przejawem dążenia do powagi i wyjątkowości, połączonej z wygodą i naturalnością. To doskonałe rozwiązanie zarówno do pracy, jak i na wyjście ze znajomymi. 

Casualowy trend niczego nie narzuca, niczego nie wymaga i nie krytykuje. Daje więc pewność prezencji na wysokim poziomie przy zachowaniu braku skrępowania. W tę sferę możemy wpisać również bezrękawniki męskie, zarówno ze szpiczastym dekoltem noszone do koszul sportowych, jak i wyjściowych, a także zapinane, dżersejowe czy wełniane - robione ręcznie i prezentujące kunszt osoby stosujących rozliczne motywy zdobnicze i ściegi, tworząc je z włóczki ręcznie, na drutach czy maszynach dziewiarskich. 

Kamizelka PAOLO KAGS000318

Grupą szczególną, odmienną od wcześniej prezentowanych, są kamizelki związane z wysublimowanym i eleganckim, wręcz szlacheckim sportem, pełniące nie tylko formę odzieży, ale i symbolu, w połączeniu z zabezpieczeniem kręgosłupa i klatki piersiowej, czyli kamizelka jeździecka. Ich konstrukcja wynikała w głównej mierze z potrzeby zabezpieczenia, ewoluując do wyznacznika konkretnego klubu jeździeckiego.

Jak jednak wybrać idealną kamizelkę męską? Polecamy wybór według tych 3 podpowiedzi:

  • Kamizelki powinny zawsze być wystarczająco długie, aby zakryły pas, ale nie były dłuższe niż kość biodrowa.
  • Dolny guzik kamizelki jest zwykle noszony niezapięty.
  • Jeśli kamizelka posiada z tyłu pasek na plecach - wykorzystaj go. Zaciśnięcie go zapobiega zsuwaniu się kamizelki.
Kamizelka PAOLO GKTS900314
 

Nowoczesne kamizelki 

Styl nowoczesnych kamizelek, nie ogranicza jednak do noszenia ich przez młodzież. Nowoczesne kamizelki wykorzystywane są w wielu dziedzinach sportowych, służą w pieszych wycieczkach i turystyce na dużą skalę, codzienne odzienie, a czasem bywają symbolem subkultur, tak, jak kamizelka skórzana czy kamizelka jeansowa. W codziennym użytkowaniu sprawdza się kamizelka pikowana - zapewniająca utrzymanie ciepła w okresie jesienno - zimowym, czy chętnie wybierana przez młodzież kamizelka z kapturem, najczęściej szyta z grubego trykotu, zapinana na zamek, podobnie jak wspomniane już powyżej, noszone jako symbol odizolowania poprzez zakładanie kaptura, mimo, że jego wyjściowa funkcja jest zupełnie inna - ochrony przed deszczem.

Można więc stwierdzić, że kamizelka jest częścią mody nieprzemijającej i uniwersalnej. To, co ulega jedynie zmianie to modele, nowe tkaniny, nowoczesne zestawienia z innymi dodatkami. Przypuszczalnie element kamizelki na zawsze wszedł w kanony różnych tendencji modowych.