Męska kamizelka - odkrywamy jej historię i sekrety. Sprawdź jak ją nosić!

Męska kamizelka powróciła na salony! Dziś, eleganccy mężczyźni nie wyobrażają sobie bez niej formalnego ubioru. Sprawdź porady stylizacyjne i historię kamizelki

granatowy smoking

Czy elegancką stylizację można dodatkowo podkreślić? Zdecydowanie! Kamizelki męskie to dodatek, który podkreśla profesjonalny wizerunek mężczyzny. Jaką historię przebyła kamizelka, zanim na stałe zagościła w eleganckie rejony mody formalnej?

Kamizelki mają swoją historię - warto ją poznać!

Nazwa kamizelki pochodzi z języka francuskiego, gdzie “camisole” oznacza kaftan. W Polsce słowo zostało zapożyczone z języka niemieckiego “kamisolchen”, skracanego jako “kamisol”. Zanim jednak pierwsza kamizelka trafiła do Polski, to swój początek miała jako część perskich strojów. Dopiero po roku 1666 w Anglii stworzona została skromniejsza wersja dotychczasowych bogato zdobionych francuskich kamizelek. Najważniejszą zmianą było jej skrócenie, choć i tak sięgała do kolan. Co ciekawe - kamizelka miała rękawy. Od wieku XVIII strój regularnie poddawany był skróceniom i modyfikacjom. Pojawiło się z przodu wycięcie eksponujące spodnie. Kamizelki były haftowane i posiadały ozdobne zapięcia w postaci haczyków. Obcięto całkowicie rękawy. Długość była do pasa. Blisko końca XVIII wieku, kamizelkę mogły nosić także kobiety. Wiek XIX to również rewolucja kamizelki. Stały się różnorodne - jedne bardzo stonowane, inne ekstrawaganckie i bogato haftowane. Pojawiły się także jako element kultury ludowej. Od wieku XX do dziś kamizelka uważana jest za część stroju wieczorowego. W latach 60. kamizelka stała się casualowym elementem garderoby. Dziś uznawana jest za elegancką i nieco konserwatywną, lecz wymaganą w eleganckich stylizacjach.

Kamizelka męska - z czym to się je?

Kamizelka męska idealnie pasuje do stroju formalnego i półformalnego. Zakładana na koszulę jest nieodłącznym elementem eleganckiego wyglądu. Niezależnie czy będzie to wesele, wystąpienie na konferencji czy sylwestrowy bal. Kamizelka wygląda dystyngowanie i odpowiednio do ważnych sytuacji! Kamizelki można podzielić na: sportowe, formalne, casualowe i dzianinowe. Każda z nich jest wyjątkowa powinna być dostosowana do gustu i charakteru sytuacji. Kamizelka z wełny model Paolo optycznie wyszczupla figurę i dodaje jej męskiego wyglądu ze względu na przód uszyty w kształt litery “V”. Krój ten sprawia, że klatka piersiowa jest mocno uwydatniona, ramiona wydają się szersze, a talia jest wyraźnie zaznaczona i wyszczuplona.

Kamizelka w eleganckim wydaniu

Istnieje przekonanie, że kamizelka jest przesadnie eleganckim elementem męskiej garderoby. Nic bardziej mylnego! Formalne sytuacje wymagają odpowiedniego stroju, dlatego kamizelka dwurzędowa Leopoldo sprawdzi się idealnie na spotkania biznesowe i śluby. Warto pamiętać, żeby kamizelka była o jeden ton jaśniejsza niż marynarka i spodnie. Najbezpieczniejszymi kolorami kamizelek formalnych są beże, granaty i szarości.

szara kamizelkapomarańczowa kamizelka


... i w casualowych stylizacjach

Lata 60. i młodzieżowy trend wraz z “Teddy Boys” na czele pokazał, że kamizelka może funkcjonować samodzielnie w oderwaniu od jej formalnej przeszłości. Tworzono wtedy wersje z frędzlami, łatami i nawiązywano do epoki edwardiańskiej. Dziś kamizelka nie potrzebuje przechodzić podobnych rewolucji. Casualowe stylizacje stawiają na stonowaną elegancję, która pasuje do wielu stylizacji. W sytuacjach codziennych, po założeniu kamizelki, nie trzeba nosić obowiązkowo marynarki. Casualowa kamizelka z bawełny Cristoforo zapewnia elegancki wygląd i komfort noszenia. Uniwersalny, szary kolor będzie dobrze wyglądał ze sportową marynarką lub samą koszulą.

Kamizelka Giacomo Conti Kamizelka Giacomo Conti
 

Zakup kamizelki - cenne porady i wskazówki

Szykujesz się do zakupu pierwszej kamizelki? Sprawdź 5 porad, które pozwolą uniknąć błędów i stresu: Nie kupuj kamizelki z mocno błyszczących tkanin (zazwyczaj też bardzo sztucznych). Kamizelka nie może być zbyt mała i zbyt duża - należy ją starannie dopasować do figury. Idealna kamizelka sięga do pasa spodni i nie może odsłaniać koszuli. Uniwersalna kamizelka to jednorzędowa, bez klap i uszyta na literę “V”. Muchę nosi się do kamizelek uszytych na kształt litery “U”, a krawat do litery “V”.