Jaki kołnierzyk koszuli wybrać na ślub

Zastanawiasz się jaki kołnierzyk koszuli idealnie dopełni Twoją ślubną stylizację? Zobacz, co radzi Ekspert Wizerunku Giacomo Conti i poznaj tajniki doboru kołnierzyków!

jaki kolnierzyk koszuli wybrac na slub ​

Koszula na ślub - jaki kołnierzyk wybrać

Ślub jest uroczystością, na której zarówno Pani Młoda, jak i Pan Młody chcą wyglądać wyjątkowo i elegancko. Dużą uwagę poświęcamy na szczegóły i detale, chcąc by wszystko było idealnie dopasowane.
Wybór samej koszuli, a co za tym idzie kołnierzyka do zestawu ślubnego często jest wyborem, z którym Pan młody musi się zmierzyć przed ceremonią ślubu i weselem. Wybór kołnierzyka w koszuli jest uwarunkowany wyborem stroju: czy zdecydujemy się na smoking, klasyczny garnitur, czy zestaw mniej formalny, na przykład zestaw koordynowany (w przypadku ślubu w stylu boho lub rustykalnym).
Do każdego z zestawów o różnych stopniach formalności przypisana jest inna forma kołnierzyka w koszuli.
 

​Kołnierzyk w koszuli

Pan Młody wybierający smoking na ślub i wesele powinien pamiętać, że smoking zawsze łączymy z muchą oraz białą poszetką, a tym samym kołnierz powinien pasować do muchy. Kołnierz łamany będzie pasować tylko do smokingu, pamiętając że koszula powinna mieć krytą plisę zakrywającą guziki w koszuli.

​Coraz częściej stosowane jest rozwiązanie bardziej uniwersalne (co nie znaczy mniej formalne), w którym kołnierz łamany zastępujemy klasycznym kentem. Wyłogi kołnierzyka kent bardzo ładnie podtrzymują muchę, więc nie musimy się obawiać, że podczas ceremonii ślubu lub zabawy weselnej ułożenie muchy będzie mało atrakcyjne. Należy jednak pamiętać, że koszula zarówno z kołnierzykiem łamanym i kołnierzykiem typu kent musi mieć krytą plisę guzikową lub plisę z guzikami jubilerskimi i mankiety francuskie (na spinki).

Decydując się na klasyczny garnitur, kołnierzyk w koszuli powinien być klasycznym kentem, który w połączeniu z krawatem będzie schludnie i elegancko wyglądać. Wiązanie krawata przy kołnierzyku typu kent jest wyborem indywidualnym, ale wiązanie typu four-in-hand w zupełności dopełni stylizacje ślubną. W przypadku gdy Pan młody lub gość weselny decydują się na zestaw mniej formalny, w którym marynarka i spodnie są w różnych kolorach, wybór kołnierzyka koszuli pozostaje pomiędzy klasycznym kentem a kołnierzykiem cutaway (kołnierz włoski). Zarówno kent, jak i kołnierzyk włoski, w połączeniu z krawatem będzie współgrać z resztą zestawu. Kołnierzyk na guziki (buton-down) czy stójkę, zostawmy na mniej formalne wydarzenia czy bardziej codzienne wybory.