Jak ubrać się na obronę? Strój egzaminacyjny dla mężczyzny

Podsumowaniem kilkuletniej nauki na uczelni wyższej jest obrona – egzamin, na którym student musi udowodnić słuszność badań przedstawionych w pracy licencjackiej, inżynierskiej lub magisterskiej. Ponadto komisja składająca się z przewodniczącego, promotora i recenzenta weryfikuje wiedzę studenta, zadając mu pytania związane z kierunkiem jego kształcenia. Aby dobrze zaprezentować się przed komisją, należy zadbać nie tylko o staranne przygotowanie merytoryczne, ale również swój wygląd. Nie wiesz, jak się ubrać na obronę? Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jaki strój na egzamin dyplomowy zwiększy twoje szanse na sukces!

Strój na egzamin dyplomowy: dlaczego to takie ważne?

Eksperci jednoznacznie stwierdzają, że wygląd zewnętrzny jest kluczowym czynnikiem kształtującym nasz wizerunek w oczach innych. Codzienny strój włożony na wydarzenie o formalnym charakterze, zbyt ciasne nogawki spodni, obszerna marynarka zaburzająca proporcje czy zbyt krzykliwe kolory odbiorą Ci elegancję i powagę, a tym samym – pewność siebie. Ponadto strój jest wyrazem szacunku do rozmówcy oraz sytuacji. Niedbały strój sygnalizuje Twoją postawę – lekceważenie spotkania i obniżanie jej rangi.

Pamiętaj o tym, że pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Starannie dobierz strój na egzamin, wyprasuj koszulę, zadbaj o schludną fryzurę, zrezygnuj z casualowych dodatków. Przed wyjściem z domu dokładnie wyczyść i wypastuj buty. Każdy detal ma znaczenie! Zatem jak się ubrać na egzamin dyplomowy, aby zwiększyć szansę na pozytywny odbiór przez członków komisji?

Jak się ubrać na obronę? Najważniejsze rady dla każdego studenta

Obrona pracy dyplomowej wieńczy wieloletni okres intensywnej nauki. Podczas wielkiego dnia na uczelni panuje uroczysta atmosfera i lekkie napięcie wyczuwalne wśród pracowników i studentów. Chcesz włożyć na obronę ulubione sneakersy, chinosy i kolorową koszulę, w której czujesz się swobodnie? Lepiej zastanów się dwa razy: obrona pracy dyplomowej to nie miejsce na manifestację swojego stylu i nonszalanckiego podejścia do życia. Studenci kończący edukację muszą stosować się do ściśle określonych zasad. Strój na egzamin dyplomowy powinien spełniać kryteria formalnego dress code’u. Sportowe kroje i ekstrawaganckie dodatki lepiej zostaw na mniej zobowiązujące okazje.

Smoking czy garnitur na egzamin? Rozwiewamy wątpliwości

Chcesz zadać szyku, zastępując klasyczny garnitur smokingiem? Eksperci zajmujący się savoir-vivre’em przestrzegają, że przesada w żadną stronę nie jest wskazana. Smoking to szczególny element męskiej garderoby. Uszyty ze szlachetnej wełny i jedwabiu (najczęściej), delikatnie połyskujący zestaw wpisuje się w ramy dress code’u black tie – zbioru norm dotyczących strojów obowiązujących na uroczystych wydarzeniach odbywających się po godzinie 18. Obrona pracy magisterskiej, licencjackiej czy inżynierskiej wymaga stroju o mniejszym stopniu formalności.

Efektowny i stylowy garnitur

Zastanawiasz się, jak się ubrać na egzamin dyplomowy, aby prezentować się dostojnie i elegancko? Pożądany efekt zapewni Ci gustowny, dwuczęściowy garnitur w granatowym lub ciemnoszarym odcieniu. Dopuszczalne jest włożenie zestawu w innym, stonowanym kolorze, na przykład brązowym czy modnej butelkowej zieleni. Do garnituru dobierz białą lub błękitną koszulę. Zadbaj o to, aby zestaw nienagannie układał się na sylwetce i nie krępował ruchów. Wszelkie załamania i zagniecenia negatywnie wpłyną na Twoją prezencję. Panom o szczupłej posturze pasują garnitury o kroju slim, a postawnym mężczyznom noszącym większy rozmiar – modele regular.

Pamiętaj o tym, że strój na egzamin dyplomowy powinien być dopracowany nie tylko pod kątem estetycznym, ale również użytkowym. Prezentacja przed komisją wiąże się z ogromnym stresem wywołującym szereg objawów fizjologicznych, takich jak pocenie, przyspieszenie tętna, spłycenie oddechu, spięcie mięśni i uczucie gorąca. Niewygodne, krępujące ruchy i nieprzepuszczające powietrza ubranie tylko potęguje symptomy, które dekoncentrują. Odpowiedni strój nie zmniejszy odczuwanego napięcia, ale pomoże Ci poskromić jego objawy. Wybierz garnitur z wełny – naturalnego materiału, który zapewnia doskonałą termoizolację w każdą pogodę. Lekkie marynarki i spodnie ze szlachetnej przędzy zimą izolują ciepło, a latem chronią przed przegrzewaniem. „Oddychające” włókna sprawnie odprowadzają wilgoć. Materiał nie chłonie wody, dzięki czemu sprawdza się nawet w deszczową pogodę. Do wełnianego garnituru dobierz koszulę z bawełny. Materiał pochodzenia roślinnego jest przyjazny wrażliwej skórze i zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Co ważne, niewielki dodatek elastycznych, sztucznych włókien nie obniża parametrów materiałów. Kilkuprocentowa domieszka elastanu lub innego syntetycznego włókna sprawia, że koszula jest bardziej elastyczna i odporna na zagniecenia.

Dobrze skrojony garnitur z wełny – zakup na lata

Nie da się zaprzeczyć, że kupno garnituru z wysokiej jakości wełny jest niemałym wydatkiem, jednak warto pamiętać, że inwestycja szybko się zwróci. Marynarki i spodnie uszyte z wełny dobrego gatunku zachowają swoją nienaganną formę znacznie dłużej niż odzież z materiału niższej jakości. Przędza wełniana jest odporna na mechacenie i odkształcenia. Ponadto wełna wyróżnia się antybakteryjnymi właściwościami, co pozwala ograniczyć częstotliwość jej prania. Uniwersalny garnitur w stonowanym kolorze sprawdzi się na niemal każdej uroczystości, która wymaga nienagannej prezencji.

Obuwie i dodatki

Nieodłączną częścią eleganckiego stroju jest obuwie. Możesz wybierać spośród kilku fasonów:

  • oksfordy – buty na specjalne okazje wylansowane przez studentów Uniwersytetu Oksfordzkiego jeszcze w XIX wieku. Mają zamknięte sznurowanie, wąski nosek i smukłą linię. Najbardziej formalne obuwie męskie;
  • lotniki – minimalistyczne buty wykonane z jednego kawałka skóry. Lekkie i zgrabne;
  • derby – wariant o nieco mniejszym stopniu formalności. Ich cechą charakterystyczną jest otwarta przyszwa i nieco bardziej masywna forma;
  • monki – oryginalne obuwie półformalne. Monki nie mają sznurówek. Ich funkcję przejęły dekoracyjne klamry.

Wybierz buty wykonane ze skóry naturalnej. Materiał jest elastyczny i zapewnia optymalną cyrkulację powietrza, co przekłada się na wygodę. Kropką nad „i” są dodatki – skórzany pasek w odcieniu butów, jedwabna poszetka, krawat i zegarek. Dodatki powinny być dyskretne i szlachetne.

Zestaw koordynowany

Na niektórych uczelniach, przede wszystkim w szkołach artystycznych, dopuszczalna jest nieco większa swoboda w doborze stroju. W takim przypadku alternatywą dla jednolitego garnituru jest zestaw koordynowany składający się ze spodni i marynarki w odmiennych kolorach lub odcieniach. Jego szczególnie popularnym wariantem jest zestaw klubowy, czyli duet granatowej marynarki i szarych spodni.

Jeśli zdecydujesz się na taki wariant, postaw na stonowane połączenie. Unikaj mocnych kontrastów, które jeszcze mocniej obniżą formalność stroju. Kieruj się umiarem i dobrym smakiem – łączenie kolorów i faktur wymaga nienagannego wyczucia estetycznego.

Total look – modne zestawy na specjalne okazje

Chcesz wyróżnić się wśród kolegów z grupy, ale jednocześnie zachować elegancki charakter stroju? Postaw na total look – monochromatyczny zestaw składający się z garnituru, koszuli i krawata w jednym kolorze. Wszystkie elementy mogą mieć ten sam odcień lub różnić się od siebie stopniem nasycenia. Przekonasz się, że wysmakowana stylizacja zachwyci każdego estetę, który jest na bieżąco z trendami rządzącymi w męskiej modzie.

Giacomo Conti – Twoje źródło inspiracji

Wielkimi krokami zbliża się dzień obrony? Zanim staniesz twarzą w twarz z komisją składającą się z profesorów, których darzysz szacunkiem i od których czerpałeś inspirację przez wiele lat nauki, czeka Cię niełatwe zadanie – skompletowanie stroju. Poszukiwanie wygodnego, a jednocześnie gustownego i modnego zestawu zacznij od wizyty w Giacomo Conti. W salonach stacjonarnych i w sklepie internetowym znajdziesz rozbudowaną kolekcję garniturów, które łączą w sobie ponadczasową klasykę z lekkością charakterystyczną dla nowoczesnych trendów. Na jakie modele warto zwrócić swoją uwagę? Oto jedynie przedsmak naszej kolekcji:

  • garnitur CESARE – klasyka w odświeżonej odsłonie. Garnitur CESARE o ponadczasowym kroju został uszyty z wyjątkowego materiału w twarzowym odcieniu butelkowej zieleni. Do jego produkcji wykorzystano starannie wyselekcjonowaną wełnę włoskiej firmy Lanificio Cerruti. Materiał ma piękne wykończenie, jest lekki, odporny na zagniecenia i mechacenie. Zestaw składa się z jednorzędowej marynarki i subtelnie dopasowanych do sylwetki spodni. Fason slim podkreśla proporcje męskiej sylwetki;
  • błękitna koszula SIMONEmust have w szafie każdego mężczyzny, nie tylko studenta przygotowującego się do obrony pracy dyplomowej. Uniwersalna baza każdej formalnej stylizacji. Klasyczna koszula z błękitnej bawełny to propozycja całoroczna. Przewiewny materiał nie krępuje ruchów i zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Zastosowanie nici Two Ply pozwoliło stworzyć tkaninę o doskonałych parametrach;
  • garnitur DANIELE – efektowny zestaw składający się ze spodni typu slim fit oraz dwurzędowej marynarki. Komplet został uszyty z wysokogatunkowej wełny włoskiego producenta Zignone. Subtelna krata przełamuje formalny charakter zestawu, nadając mu awangardowy sznyt. Złoty środek między klasyką a nowoczesnością. Mówiąc o walorach garnituru SIMONE, nie sposób nie wspomnieć o komforcie jego użytkowania. Harmonijnym dopełnieniem kompletu będzie błękitna lub biała koszula oraz brązowe dodatki.

Nie wiesz, jak poprawnie dobrać garnitur do swojej sylwetki? A może trudności przysparza Ci wybór koloru? W naszych salonach stacjonarnych znajdujących się na terenie całej Polski czekają na Ciebie doświadczeni doradcy, którzy o męskiej modzie wiedzą wszystko. Odwiedź nasz salon i oddaj się w ręce kreatywnych stylistów!