Jak prawidłowo prasować męską koszulę krok po kroku?

Dobrze wyprasowana koszula męska to klucz do nienagannego wyglądu i udanej stylizacji. Znając kolejność działania i porady naszych ekspertów pozbycie się zagnieceń na koszuli zajmie Ci najwyżej 10 minut. Sprawdź, jak prasować koszulę męską uszytą z różnych materiałów.

Co jest ważne podczas prasowania koszuli męskiej?

Niezależnie od okazji wygląd ma szczególne znaczenie. Randka, spotkanie biznesowe, a może rodzinna uroczystość? Bez względu na to, jakie wyjście Cię czeka, powinieneś wyglądać elegancko. Niewyprasowana koszula to absolutne faux-pas, które negatywnie wpłynie na Twój wizerunek. Mimo że włożysz modny garnitur, pomięta koszula popsuje stylizację.

Prasowanie koszuli krok po kroku – sprawdź oznaczenia na metce i ustaw odpowiednią temperaturę

Zanim zaczniesz prasować koszulę męską, zwróć uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Informacje te znajdziesz na metce znajdującej się wewnątrz ubrania. Znajdują się na niej grafiki, w skrócie określające sposób pielęgnowania ubrań. Jedna kropka na żelazku oznacza, że prasować powinno się w temperaturze do 100 stopni. Dwie kropki to temperatura do 150 stopni. A trzy kropki – najwyższe ustawienie – 200 stopni, stosuje się na przykład od prasowania koszul lnianych.

Zbyt wysoka temperatura może uszkodzić materiał, a zbyt niska nie poradzi sobie z pomiętą tkaniną. Bawełnę prasuj, wybierając temperaturę od 150 do 180°C. Dla jedwabiu wybierz temperaturę do 120°C. Len można prasować żelazkiem nagrzanym do temperatury od 180 do 220°C, a poliester, wiskozę oraz inne tkaniny syntetyczne przy 120°C. Wyprasowaną koszulę powieś na wieszaku i zapnij nad dwa najwyższe guziki. Podczas prasowania możesz używać spryskiwacza.

Jak prasować koszule krok po kroku?

Pracę rozpocznij od kołnierzyka, ponieważ jest to sztywny element, który nie pogniecie się podczas wykonywania dalszych czynności. Rozłóż go na płasko i najpierw wyprasuj zagniecenia od wewnętrznej strony, a kolejno od zewnątrz. Kołnierzyk powinno prasować się od brzegów do środka. Zwróć uwagę, czy znajduje się w nim plastikowa wstawka usztywniająca. Jeśli została użyta, to koniecznie zmniejsz temperaturę, by nie stopić plastiku.

Kolejny krok dotyczy prasowania tylnej części koszuli. Mowa tu o okolicach ramion i karku. Naciągnij część prawego barku koszuli i wyprasuj materiał w kierunku środka. W ten sam sposób wyprasuj lewą część barkową. Aby koszula podczas prasowania nie gniotła się w wielu miejscach, najlepiej prasować ją w kolejności od najmniejszych do największych części materiału.

Jak prasować koszule męskie – rękawy?

Przechodzimy do kolejnego kroku, czyli prasowania rękawów męskiej koszuli. Zacznij od mankietów, od wewnętrznej strony, a następnie przejdź do części zewnętrznej. Omijaj guziki, by przez przypadek ich nie uszkodzić. Mankiety na spinki prasuje się najpierw od zewnętrznej strony, a następnie przechodzi do prasowania materiału wewnątrz.

Po wyprasowaniu mankietu przejdź do rękawa. Rozłóż go na desce wzdłuż szwu. Zacznij prasować materiał od połowy długości, kierując się w kierunku mankietu. Następnie wyprasuj część w górę, w kierunku ramion. Kolejno wyprasuj drugi rękaw. Nawet jeśli utworzą się tzw. kanty, z łatwością wyprasujesz je, odwracając koszulę, tak aby znalazły się one na środku materiału. Następnie wyprasuj zagniecenie żelazkiem.

Następny krok dotyczy prasowania przodu i tyłu koszuli. Czynność tę zacznij od góry i kieruj się w dół. Nie zapomnij o przestrzeniach między guzikami. Naciągnij koszulę na szerszą część deski i wyprasuj lewy przód. Następnie przejdź do tylnej części (pleców) i prawej strony.

Ostatnim krokiem jest dokładne przyjrzenie się całości. Być może koszula będzie wymagała drobnych poprawek i wygładzenia. Dokańczając prasowanie koszuli, pamiętaj, by robić to wyjątkowo ostrożnie

Jakie urządzenie wybrać do prasowania koszul męskich?

Zastanawiasz się, jakim urządzeniem najlepiej prasować koszule? Najpopularniejszy sprzęt to oczywiście żelazko parowe ze zbiornikiem na wodę. Do prasowania koszul męskich, a nawet T-shirtów możesz używać także steamera, czyli parownicy do ubrań. Jeśli masz problem z prasowaniem rękawów, skorzystaj ze specjalnego bardzo praktycznego akcesorium, którym jest rękawnik do prasowania koszul.

Jak składać koszule, żeby się nie pogniotły?

Aby prasowanie koszuli nie poszło na marne, należy prawidłowo ją złożyć. Istnieje wiele sytuacji, kiedy formalny strój trzeba włożyć do walizki. Możesz skorzystać ze specjalnego etui na koszule lub złożyć je tradycyjnie. Oto instrukcja składania koszuli krok po kroku.

  • Rozłóż koszulę na czystej powierzchni.
  • Zapnij ją na co drugi guzik.
  • Obróć koszulę na drugą stronę.
  • Złóż do środka jej boki, zwracając uwagę na to, aby nie utworzyły się na materiale żadne fałdy.
  • Złóż koszulę na pół, a kolejno umieść w strunowym worku. Gotowe!

Podsumowanie artykułu

Prasowanie koszuli męskiej należy rozpocząć od kołnierzyka, a kolejno części barkowych. Kolejno prasuje się mankiety, rękawy, przód i tył koszuli. Do prasowania rękawów można użyć specjalnego rękawnika.

Bawełnę prasuj, wybierając temperaturę od 150 do 180°C. Dla jedwabiu wybierz temperaturę do 120°C. Len można prasować żelazkiem nagrzanym do temperatury od 180 do 220°C, a poliester, wiskozę oraz inne tkaniny syntetyczne przy 120°C.

Najpopularniejszym urządzeniem do prasowania koszul jest żelazko parowe. Możesz skorzystać również ze steamera, czyli parownicy do ubrań.