Jak prawidłowo prać koszule? Praktyczne wskazówki
Męska koszula, w szczególności biała, jest najbardziej klasycznym elementem garderoby. Elegancka odzież będzie dobrze służyła Ci przez wiele sezonów, jeśli tylko odpowiednio o nią zadbasz. Najważniejszym zabiegiem pozwalającym zachować oryginalny kolor, strukturę materiału i formę ubrania jest pranie. Jak prać koszule, żeby pozbyć się plam, ale nie narazić materiału na zniszczenie? W ilu stopniach prać koszule bawełniane, a w ilu lniane? W jaki sposób suszyć męską odzież? Sprawdź nasze rady!
Jak prać koszule? Podstawowe zasady, które musisz znać
Zastanawiasz się, jak prać koszule wiszące w Twojej szafie? Nie ma jednej, uniwersalnej porady, która pozwoli Ci zadbać o każdy model. Optymalna temperatura, prędkość wirowania czy zalecane detergenty uzależnione są od kilku czynników, a przede wszystkim rodzaju tkaniny oraz jej koloru. Zanim wrzucisz białą koszulę do pralki, sprawdź informacje umieszczone na metce. Producent podaje szczegółowe wytyczne dotyczące najważniejszych parametrów prania. O czym jeszcze warto pamiętać? Oto kilka wskazówek, dzięki którym unikniesz wpadki zmuszającej Cię do pożegnania z ulubioną koszulą:
- starannie segreguj odzież. Nie pierz ubrań kolorowych razem z białymi i czarnymi;
- do prania czarnych koszul używaj specjalnych środków. Ciemny pigment szybko się wypłukuje, przez co odzież zaczyna tracić swoją świeżość i płowieje. Płyny, kapsułki i proszki do ciemnych ubrań wzmacniają głębię koloru;
- przed praniem rozwiń mankiety, wyjmij ewentualne usztywnienie kołnierzyka i rozepnij wszystkie guziki;
- nie wypełniaj całej przestrzeni w bębnie. Pościskana odzież gorzej się wypierze i będzie bardziej pognieciona;
- nie pierz koszul z odzieżą zawierającą zamki i inne ostre elementy, które mogłyby uszkodzić tkaninę;
- bardzo delikatne koszule możesz włożyć do specjalnego woreczka do prania bielizny;
- koszule uszyte ze szczególnie delikatnych tkanin (przede wszystkim jedwabiu) pierz ręcznie w płynach pozbawionych ostrych detergentów (na przykład chloru), unikając tarcia i rozciągania materiału;
- bezwzględnie unikaj intensywnego wirowania na wysokich obrotach i ręcznego wyżynania materiału. Jeśli suszysz koszule na świeżym powietrzu, ustaw wirowanie na 400-600 obrotów. W przypadku suszenia w domu zaleca się delikatnie zwiększyć obroty.
Koszule mają bezpośredni kontakt z ciałem, a co za tym idzie – potem i naskórkiem.Koszula noszona przez cały dzień, nierzadko pełen napięć i stresu, szybko traci swoją świeżość. Zabrudzenia najszybciej widoczne są pod pachami, na mankietach i przy kołnierzyku, zwłaszcza na białych koszulach. Z tego powodu koszule należy prać po każdym założeniu. Zaniedbania na tym polu wpłyną negatywnie na Twój wizerunek oraz stan garderoby. Zanieczyszczenia, które nie są usuwane od razu, wnikają głębiej we włókna, a co za tym idzie – trudniej je usunąć.
Koszula długo wisiała nieużywana w szafie i wymaga jedynie lekkiego odświeżenia? Sięgnij po parownicę – poręczne, praktyczne urządzenie, które wyeliminuje nieprzyjemny zapach, zabije bakterie i rozprasuje drobne zagniecenia.
W jakiej temperaturze prać koszule z lnu i bawełny?
Zastanawiasz się, w ilu stopniach prać koszule z bawełny? Standardowo dla odzieży bawełnianej odpowiednia jest temperatura w granicach 30-40 stopni. Im niższa temperatura, tym większa szansa, że włókna dłużej zachowają swój kolor. Te same zasady dotyczą koszul flanelowych.
W jakiej temperaturze prać koszule z lnu – lekkiego, przewiewnego materiału, który chętnie nosimy latem? Zachowaj szczególną ostrożność! Pod wpływem wysokiej temperatury włókno może bezpowrotnie stracić swoją formę. Aby uniknąć skurczenia koszuli, pierz ją w chłodnej lub lekko ciepłej wodzie, najlepiej ręcznie.
Niska temperatura i łagodne środki mogą okazać się bezradne w starciu z intensywnymi plamami. Zanim nastawisz pranie, namocz mocno zabrudzoną koszulę w wodzie z dodatkiem szarego mydła. Miejscowe plamy możesz potrzeć mydłem galasowym. Zauważałeś plamy na koszuli z jedwabiu? W tym przypadku lepiej nie eksperymentować. Koszule ze szlachetnej, podatnej na uszkodzenia tkaniny oddaj w ręce fachowców. Pranie chemiczne odświeży materiał i usunie miejscowe zabrudzenia.
Jak prać białe koszule, aby uniknąć szarzenia tkaniny?
Śnieżnobiałe koszule są bazą każdej męskiej szafy. Idealnie dopasowana,biała koszula połączona zmarynarką i spodniami wykończonymi kantem dodaje każdemu mężczyźnie klasy i uroku. Jak prać białe koszule, żeby uniknąć niepożądanego efektu szarzenia? Oto kilka rad, dzięki którym zachowasz nieskazitelną biel na dłużej:
- białe koszule pierz oddzielnie;
- dbaj o regularność, ale z umiarem – niekiedy zamiast prać, wystarczy jedynie zaprać zabrudzone miejsce;
- używaj środków przeznaczonych do białych tkanin;
- reaguj natychmiast – nie pozwól plamie z soku czy zupy zaschnąć;
- wypranych koszul nie susz w pełnym słońcu. Intensywne promieniowanie może im zaszkodzić.
Jak suszyć i prasować męskie koszule?
Chcesz usprawnić pracę, korzystając z suszarki bębnowej? Lepiej zastanów się dwa razy. Producenci jednoznacznie odradzają taką formę suszenia, zwłaszcza w przypadku koszul lnianych i jedwabnych. Pod wpływem wysokiej temperatury wytwarzanej w suszarce odzież może skurczyć się i zmechacić. Koszule należy wyjąć z pralki zaraz po zakończeniu cyklu. Im dłużej będą leżeć w bębnie, tym bardziej będą pogniecione. Nie wieszaj koszul bezpośrednio na sznurkach czy ramionach suszarki. Cienkie linki i pręty stworzą nieestetyczne załamanie na materiale. Koszulę zawieś na szerokim wieszaku, zapnij kilka guzików, a następnie powieś na suszarce albo na wolnym powietrzu.
Niestety, koszule męskie wymagają dokładnego prasowania. Nie czekaj z tą czynnością, aż koszule całkowicie wyschną. Najlepsze rezultaty uzyskasz, prasując lekko wilgotną tkaninę. Zacznij od rozpięcia wszystkich guzików i dobrania temperatury odpowiedniej dla danej tkaniny (informacje dotyczące prasowania znajdziesz na wewnętrznej metce). Na początku usuń zagniecenia z kołnierzyka, następnie przejdź do obszaru wokół szyi i ramion, później do rękawów, a na końcu do przedniej i tylnej części. Nie zapomnij o przestrzeni między guzikami. Do precyzyjnego prasowania detali użyj spiczastego czubka żelazka. Zadbaj o to, aby na materiale nie powstały kanty. Prasowanie rękawów znacząco ułatwi Ci tak zwany rękawnik, czyli malutka, wąska deska, na którą można naciągnąć pojedynczy rękaw. Nieocenioną pomocą podczas przygotowywania się do wyjścia będzie parownica.
Wszystkie elementy koszuli składające się z dwóch warstw materiału (mankiet, kołnierzyk) prasujemy z obu stron.Czarne koszule prasuj przez cienką, bawełnianą ściereczkę. Unikniesz w ten sposób nieestetycznego efektu błyszczenia materiału.
Koszule Giacomo Conti – funkcjonalne tkaniny przyjazne skórze i środowisku
Pamiętaj o tym, że na żywotność koszul w ogromnej mierze wpływa jakość tkanin. Odzież z materiałów sztucznych niskiej jakości szybko straci swoją formę. Co więcej, noszenie poliestrowych koszul, szczególnie w ciepłe dni i podczas stresujących sytuacji, może stać się źródłem dużego dyskomfortu. Sztuczne materiały nieprzepuszczające powietrza potęgują uczucie gorąca, wzmagają pocenie i mogą przyklejać się do ciała. Jeśli chcesz się nienagannie prezentować i swobodnie czuć w każdych warunkach, wybierz koszule uszyte z naturalnych tkanin. Modele prezentowane w naszej kolekcji Giacomo Conti produkowane są z materiałów z „oddychających” włókien zapewniających optymalną termoregulację – bawełny, lnu, wiskozy. Niewielki dodatek elastanu lub innego syntetycznego włókna nie wpływa na komfort użytkowania odzieży, a znacząco zwiększa jej trwałość. Koszule o dopracowanym składzie są przewiewne, elastyczne, odporne na przetarcia, mechacenie i powstawanie zagnieceń.