Jak nosić eleganckie płaszcze do garniturów w chłodne dni?

W sezonie jesienno-zimowym kompletowanie stylizacji wizytowych wchodzi na wyższy poziom. Kiedy temperatury spadają poniżej zera, konieczne jest włożenie okrycia wierzchniego, które z jednej strony chroni przed chłodem, wiatrem i opadami, a z drugiej strony podkreśla oficjalny charakter stylizacji. Jakie modele płaszczy najlepiej komponują się z garniturem? Na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego płaszcza na specjalne okazje? Sprawdź nasze rady i zapewnij sobie nienaganną prezencję w każdych, nawet wyjątkowo niesprzyjających warunkach!

W poszukiwaniu kompromisu między elegancją a komfortem

Chcesz nieco przełamać konwencję i włożyć do garnituru kurtkę puchową? Specjaliści od męskiej mody formalnej są jednoznaczni: jeśli chcesz zachować formalny charakter stroju, nie możesz iść na żadne ustępstwa. Do marynarki, zarówno casualowej, jak i smokingowej, zestawionej z eleganckimi spodniami należy dobrać okrycie, które nie zaburzy proporcji i będzie współgrało z charakterem stylizacji. Zastanawiasz się, jaki płaszcz dopasować do ciemnego garnituru lub smokingu – stroju o najwyższym stopniu formalności? Optymalnym wyborem będzie klasyczny płaszcz z kołnierzem. Te ze stójką, choć efektowne i modne, znacznie korzystniej komponują się z garniturami w stylu smart casual i casual.

W sklepach z męską odzieżą znajdziesz wiele fasonów męskich płaszczy. Do smokingów i garniturów najbardziej pasuje dyplomatka (Chesterfield) – szykowny płaszcz o klasycznym, prostym kroju. Wyróżniamy dyplomatki jednorzędowe z klapami otwartymi lub ostrymi oraz modele z podwójnym rzędem guzików i klapami ostrymi.

Alternatywą dla formalnej dyplomatki jest ulster ze sztormowym kołnierzem i wywijanymi mankietami. Odpowiednim wyborem będzie również bosmanka – okrycie wierzchnie, które spełni oczekiwania kierowców. Bosmanka jest elegancka i efektowna, ale równocześnie ma stosunkowo swobodny fason, który nie krępuje ruchów. Wyposażona w sztormowy kołnierz skutecznie chroni przed ostrym wiatrem.

Złote zasady nienagannego stylu formalnego w zimowym wydaniu

Zastanawiasz się, czy wstępnie wybrana dyplomatka lub bosmanka stworzą zgrany duet z szykowną marynarką i spodniami wykończonymi kantem? Oto kilka uniwersalnych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć spójny zestaw na specjalną okazję:

  • przestrzegaj nadrzędnej zasady: w stroju formalnym płaszcz musi zasłaniać wyłogi marynarki i odsłaniać kawałek koszuli z krawatem lub muszką;
  • rękawy płaszcza powinny zapewniać swobodę ruchów i zasłaniać rękawy marynarki;
  • zwróć uwagę na dopasowanie w ramionach. Niedociągnięcia w tym miejscu sprawią, że górna część sylwetki będzie wydawała się zbyt szeroka, a ubranie – za duże;
  • płaszcz nie może być krótszy niż marynarka. Optymalnym wyborem są modele sięgające za pośladki lub do kolan;
  • dopasuj krój płaszcza do swojej budowy anatomicznej. Wysocy i szczupli mężczyźni mogą pozwolić sobie na płaszcze do kolan lub nawet nieco dłuższe. Panom o krępej budowie polecane są proste modele. Szerokie płaszcze z dużymi klapami optycznie poszerzają sylwetkę i dodają jej ciężkości. Możesz pochwalić się sylwetką o wzorcowych proporcjach? W takim razie wybierz klasyczny model z paskiem w talii, który dodatkowo podkreśli smukłą linię i harmonię kształtów;
  • unikaj mocno opiętych modeli. Marynarka powinna miękko układać się pod płaszczem.

Jaskrawe kolory i krzykliwe wzory nie idą w parze z formalnym szykiem. Do garnituru i smokingu dobierz płaszcz w neutralnym, stonowanym kolorze. Do wieczorowego zestawu włóż czarne lub granatowe okrycie. Na uroczystości odbywające się w ciągu dnia (zazwyczaj do godziny 18) odpowiedni będzie również płaszcz w kolorze brązowym czy szarym.

Wełna: komfort termiczny niezależnie od temperatury

Obawiasz się, że płaszcz nie zapewni Ci tak dobrej ochrony termicznej jak klasyczna, szczelnie zapięta kurtka ze ściągaczami przy rękawach? Najwyższa pora zainwestować w płaszcz z wełny! Szlachetny materiał cieszy się ogromną popularnością wśród producentów odzieży klasy premium. Dlaczego? Przędza pozyskiwana z sierści zwierząt (głównie owiec, ale również królików czy kóz) wyróżnia się doskonałą termoizolacyjnością. Możesz mieć pewność, że „oddychająca” wełna będzie grzała Cię w mroźne dni, a w ciepłe nie pozwoli Ci nadmiernie się spocić. Wełniany płaszcz trudno przemoczyć – włókna są pokryte cienką warstwą lanoliny, czyli tłuszczu zwierzęcego, dzięki któremu nie absorbują wody. Co więcej, wełna (a zwłaszcza merino) wykazuje właściwości antybakteryjne. Oznacza to, że na jej powierzchni nie rozwijają się drobnoustroje odpowiedzialne za powstawanie nieświeżego zapachu. Z tego powodu możesz ograniczyć częstotliwość prania płaszczy. Często wywietrzenie na świeżym powietrzu wystarczy, żeby odświeżyć materiał. Nie musisz obawiać się, że płaszcz będzie „drapał” – wełna po odpowiedniej obróbce staje się miękka, gładka i przyjemna w dotyku.

Nierzadko naturalna wełna jest wzbogacane sztucznymi włóknami, na przykład elastanem czy poliestrem. Czy wełniana dyplomatka z kilkuprocentową domieszką straci swoje właściwości? Wręcz przeciwnie – nieznaczny dodatek syntetycznego materiału nie obniży parametrów wełny, a jedynie sprawi, że stanie się ona bardziej elastyczna, mniej podatna na mechacenie i bardziej odporna na zagniecenia.

Inwestycja w jakość

Wartość widniejąca na metce zniechęca Cię do zakupu płaszcza z miękkiej, gładkiej wełny z merynosów albo angory? Pamiętaj o tym, że zakup wełnianego płaszcza to inwestycja, która zwróci się po kilku sezonach. Klasyczna dyplomatka albo bosmanka z wełny to uniwersalny element garderoby, który nigdy nie wyjdzie z mody. Stonowany i prosty płaszcz, choć kosztowny, będzie służył Ci przez wiele lat. Możesz wykorzystać go do stylizacji formalnych, a także casualowych. Nawet prosty zestaw składający się z chinosów i gładkiego golfu stanie się niezwykle gustowny, kiedy narzucisz na ramiona elegancki płaszcz.

Jakie dodatki dopełnią dzieła?

Stylizacja składająca się z doskonale skrojonego garnituru, białej koszuli, płaszcza i starannie wypastowanych oxfordów wydaje Ci się niepełna? Kropką nad „i” będą dodatki, które sprawią, że cała stylizacja będzie spójna. W sezonie zimowym przyda Ci się szalik, najlepiej wykonany z kaszmiru lub wełny merino. Ciekawym akcentem, który przełamie monochromatyczną kompozycję i wprowadzi do niej odrobinę oryginalności, będzie szal w delikatny wzór, na przykład paisley albo kratę. Chcesz zadać szyku? W takim razie starannie zawiąż szalik w taki sposób, żeby wyeksponować kołnierzyk koszuli i krawat. Nie zapomnij o rękawiczkach, koniecznie wykonanych ze skóry. Szlachetny materiał podkreśli formalny ton stroju.

Płaszcze Giacomo Conti – zimowe płaszcze dla miłośnika klasycznej elegancji

Chcesz prezentować się doskonale w każdym calu, nawet wtedy, kiedy pogoda nie rozpieszcza? Zajrzyj do katalogu Giacomo Conti! W naszej zimowej kolekcji znajdziesz szeroki wybór płaszczy zaprojektowanych z myślą o gentlemanach ceniących ponadczasowy styl i mistrzowskie krawiectwo. Na jakie modele szczególnie warto zwrócić swoją uwagę? Oto kilka z nich:

  • czarny płaszcz wełniany BENEDICT – klasyka w nowoczesnej wersji. Długi płaszcz z grubego, mięsistego flauszu zadba o Twój komfort termiczny w mroźny dzień. Dwurzędowy fason slim podkreśla sylwetkę i modeluje proporcje. Oryginalne detale, takie jak podwójna kieszeń, dodają mu nietuzinkowego charakteru;
  • płaszcz PIERPAOLO – propozycja dla panów ceniących minimalizm. Wyjątkowy, elegancki płaszcz z miękkiego, czarnego flauszu o wysokiej sprężystości i odporności na zagniecenia. Jego podszewka została uszyta z innowacyjnej, niezwykle lekkiej tkaniny Comfortemp® wyróżniającej się nieprzeciętnymi właściwościami izolacyjnymi. Materiał chroni przed utratą ciepła, a jednocześnie jest przewiewna i przyjazna skórze;
  • płaszcz RAFFAELE – powiew świeżości w męskiej modzie półformalnej. Płaszcz polecany do garniturów biznesowych i smart casual. Prosty fason z efektowną podpinką. Uszyty ze z podwójnej wełny jagnięcej z przędzy zgrzebanej.