Jak mężczyzna powinien ubrać się na bankiet?

Elegancki mężczyzna z klasą jest mile widziany w każdych okolicznościach. Bankiet to jedna z tych uroczystości, na których każdy pan powinien prezentować się stylowo i wytwornie. Jak się ubrać na kolację bankietową? Dziś rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Bankiet – co to za okoliczność?

Bankiet to bardzo wystawne przyjęcie, najczęściej organizowane po ważnym wydarzeniu np. premierze filmu, koncercie czy konferencji. Jest to posiłek formalny, na który zazwyczaj zaproszonych jest wielu ważnych gości, często jest to śmietanka towarzystwa. Bankiety można podzielić na dwa rodzaje.

Pierwsze to tak zwane bankiety zasiadane, czyli takie, podczas których wszyscy goście w trakcie posiłków siedzą przy stole, a drugie to bankiety z bufetem (bankiet angielski). Bankiety to przyjęcia, które trwają około trzech godzin, a zaproszonych na nie gości obowiązuje sztywny dress code. W tym czasie goście jedzą, rozmawiają i tańczą. Specjalny, wieczorowy strój obowiązuje niezależnie od tego, czy w zaproszeniu znalazła się taka adnotacja, czy też nie.

Strój bankietowy męski – czy musi być formalny?

Bankiet jest uroczystością, na której jest wymagany odpowiedni strój. Stylizacje casualowe w tym przypadku się nie sprawdzą. Najczęściej na zaproszeniu na bankiet można znaleźć adnotację „strój wieczorowy” lub „black tie”, co oznacza, że mężczyzna powinien włożyć smoking, kobieta zaś wieczorową suknię.

Zgodnie z etykietą są to stroje półformalne. Bardziej elegancki jest tylko white tie. Na przyjęcie z taką adnotacją kobieta powinna włożyć suknię balową, a mężczyzna frak. Jeśli na zaproszeniu nie ma informacji o wymaganym stroju, to najlepszym wyborem będzie garnitur wieczorowy. Dobrym pomysłem będzie także skierowanie zapytania do organizatora o stopień formalności przyjęcia.

Jak się ubrać na bankiet? Przykładowe stylizacje męskie

Strój bankietowy męski musi być przede wszystkim elegancki. W jakich stylizacjach możesz pokazać się na przyjęciu bankietowym w zależności od stopnia jego formalności? Podpowiadamy.

Strój wieczorowy

Już nie tylko gale filmowe i koncerty charytatywne zwieńczone są wystawnym bankietem. Na organizację tego typu przyjęcia decyduje się coraz więcej firm i instytucji. Z uwagi na dużą popularyzację coraz częściej na zaproszeniach widnieje adnotacja mówiąca o tym, że na przyjęciu obowiązuje strój wieczorowy.

To najbardziej uniwersalny strój, który również będziesz mógł włożyć podczas innych okoliczności. Najważniejszym elementem takiej stylizacji męskiej jest garnitur. Klasyczny dwurzędowy garnitur z kamizelką będzie idealnym wyborem. Biała koszula z długim rękawem, mucha lub krawat będą stanowić jego doskonałe uzupełnienie. Jeśli chodzi o buty, to najlepszym rozwiązaniem będzie dobór butów lakierowanych w kolorze czarnym.

Black tie

Bankiet organizowany przez korporację, na którym obowiązuje strój black tie, jest o wyższym stopniu formalności niż bankiet z adnotacją „strój wieczorowy”. W takim przypadku panowie zobowiązani są włożyć smoking z atłasowymi wstawkami. Elegancki strój wizytowy męski na taką uroczystość przewiduje także założenie muchy. Niezbędna jest biała koszula z plisami i zakrytymi guzikami.

Elementem, o którym nie można zapomnieć, jest również pas smokingowy. Najlepiej prezentować się będzie pas smokingowy w kolorze głębokiej czerni zapinany na dwa guziki. Ważne jest, aby wybrać model wykonany z wytrzymałej tkaniny, która jest jednocześnie łatwa w pielęgnacji. Twoja partnerka na takie przyjęcie powinna włożyć suknię wieczorową, najlepiej jedwabną. Nie zapomnijcie także o dodatkach biżuteryjnych.

White tie

Zgodnie z rygorystycznymi zasadami savoir-vivre bankiet organizowany w typie white tie jest wydarzeniem o najwyższym stopniu formalności. Frak, biała mucha i biała kamizelka to elementy niezbędne w stylizacji white tie. Ten dress code najczęściej wymagany jest przy bardzo wystawnych bankietach, wytwornych weselach oraz przy ceremoniach państwowych. W tego rodzaju stylizacjach istotna jest także biała usztywniona koszula. Jakie buty należy wybrać do stroju white tie?

Tylko i wyłącznie czarne lakierowane buty wizytowe. Twoja towarzyszka na tę okoliczność powinna włożyć suknię balową. Długa suknia wieczorowa powinna sięgać do kostek lub do ziemi i być wykonana z wysokiej jakości materiału. Najlepiej, gdyby była błyszcząca i wykończona ozdobnym haftem lub kryształkami. Kolor sukni może być dowolny.

Podsumowanie artykułu

Określenia „strój wieczorowy”, „black tie” oraz „white tie” odnoszą się do stopnia formalności bankietu i mówią o tym, w co należy się ubrać. W pierwszym przypadku wystarczy, że włożysz wieczorowy garnitur i elegancką koszulę, w drugim obowiązywać będzie smoking, w trzecim natomiast frak.

Bankiet zasiadany to taki, w którego trakcie wszyscy goście podczas posiłku siedzą przy stole. Bankiet angielski jest wówczas, gdy stół jest w formie bufetu. W obu przypadkach obowiązuje strój wieczorowy. O formalności bankietu goście poinformowani są na zaproszeniach.

Dress code, czyli zbiór zasad odwołujących się do ubioru na konkretną okoliczność, dotyczy wszystkich uczestników. Oznacza to, że panie również muszą dostosować się do obowiązujących zasad. Najczęściej kobiety wkładają sukienkę koktajlową, wieczorową lub balową.