Jak dobrać szalik do płaszcza? Praktyczne wskazówki
Temperatura spadająca poniżej zera, opady i nieprzyjemna mgła nie zachęcają do wyjścia z domu. Aby nieco oswoić jesienno-zimową aurę, zastępujemy lekkie kurtki wełnianymi, ciepłymi płaszczami i puchowymi kurtkami. Dopełnieniem zimowej stylizacji są praktyczne dodatki – szal, czapka i rękawiczki. Wielu mężczyznom dobranie szalika do eleganckiego płaszcza przysparza niemałych trudności. Czym kierować się podczas kompletowania stroju na chłodne dni? Jaki szalik otuli Cię przyjemnym ciepłem, a dodatkowo doda stylizacji polotu? Sprawdź nasze rady i przygotuj się na nadchodzące ochłodzenie!
Szalik: gustowny akcent dopełniający stylizacji
Szalik nie jest jedynie praktycznym elementem pozwalającym przetrwać zimne dni. Zawiązany wokół szyi lub nonszalancko zarzucony na kark dodatek dopełnia stylizacji i sprawia, że jest ona kompletna. Wybierając szalik do płaszcza, należy więc zwrócić uwagę na wiele elementów: jego kolor, długość, deseń, a także materiał, z którego jest wykonany. Panowie preferujący sportowy styl mają znacznie większą swobodę. Sportowe kurtki można łączyć z szalikami w każdym kolorze i oryginalnych wzorach. W przypadku eleganckich stylizacji z garniturem i szykownym ulsterem lub dyplomatką należy przestrzegać kilku reguł. Jakich? Zacznijmy od kolorystyki. Jesienno-zimowa garderoba męska jest oparta na stonowanych kolorach – czerni, szarościach, granacie, zgaszonej zieleni, brązach, bordo. Okrycia wierzchnie najczęściej mają neutralne barwy. Intensywnie niebieski albo żółty szalik nie będzie dobrze komponował się z wełnianym płaszczem w ciemną jodełkę. Postaw na stonowany dodatek, który harmonijnie wpisze się w konwencję. Pamiętaj o uniwersalnej zasadzie: im większa różnorodność kolorystyczna, tym mniejszy stopień formalności ubrania.
Do czarnego płaszcza doskonale pasuje szalik w kolorze bordo, butelkowej zieleni albo szarym. Granatowe okrycie stworzy zgrany duet z bordowym albo czarnym dodatkiem. Z kolei do szarego płaszcza można wybrać szalik w kolorze granatowym. Łączenie barw nie jest Twoją mocną stroną? W takim razie postaw na monochromatyczne zestawienie.
Sposób na niepogodę: wełna, bawełna, a może jedwab?
Szalik, nawet ten najbardziej elegancki i gustowny, powinien zapewniać Ci komfort termiczny. Jaki materiał najlepiej chroni przed niską temperaturą i wiatrem? Odpowiedź jest jednoznaczna – wełna. Naturalna przędza wyróżnia się właściwościami, które są nieocenione w dni, kiedy temperatura spada poniżej zera. Mięsista, przyjemna w dotyku wełna nie pozwoli Ci zmarznąć podczas długiego spaceru po zaśnieżonym parku. Co ważne, materiał nie chłonie wody (stąd jego popularność wśród producentów zimowych płaszczy) i zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Co ciekawe, wełnę pokochasz za jeszcze jedną, istotną cechę – antybakteryjność. Drobnoustroje nie namnażają się na powierzchni włókien, co niweluje powstawanie nieprzyjemnego zapachu i pozwala ograniczyć częstotliwość prania. Aby odświeżyć wełniany szalik (podobnie jak płaszcz czy sweter), wystarczy go wywietrzyć.
Wyróżniamy różne typy wełny, między innymi kaszmir, merino, angorę, moher oraz alpakę. Wszystkie typy szlachetnej przędzy mają podobne właściwości. Najbardziej wyróżnia się wełna merino pozyskiwana z owiec hodowanych na terenie Nowej Zelandii. Wełna o charakterystycznej strukturze przypominającej pajęczą sieć jest zaskakująco lekka i przyjemna w dotyku. Zimą zapewnia doskonałą izolację przed chłodem, a latem nie pozwala zgrzać się i nadmiernie spocić.
Szukasz nieco lżejszego dodatku? W takim razie postaw na naturalną wiskozę lub bawełnę. Szaliki wykonane z tych tkanin doskonale prezentują się w duecie z lżejszymi okryciami i kurtkami. Modele dostępne w sklepach często mają domieszki sztucznych włókien, na przykład elastanu. Niewielki dodatek syntetycznej nici zwiększa elastyczność materiału i zmniejsza jego podatność na uszkodzenia. Dzięki niemu intensywnie użytkowany i regularnie prany szalik zachowuje swoją nienaganną formę.
Jedwabny szal do lekkiego płaszcza i marynarki
Obok ciepłych szalików znajdziesz również lekkie modele wykonane z jedwabiu. W tym przypadku dodatek pełni funkcję ozdobną. Delikatne szaliki ze szlachetnego, przyjemnego w dotyku jedwabiu dobrze komponują się z lekkimi okryciami, na przykład trenczami i cienkimi płaszczami noszonymi w okresie przejściowym. Jedwabny szalik przewieszony przez ramiona doskonale wygląda również w towarzystwie marynarki.
Specyficznym rodzajem ozdoby wiązanej pod szyją jest fular – męska apaszka zastępująca krawat i muchę. Efektowny, choć obecnie często pomijany dodatek, nosi się zwykle pod koszulą. Miękka, zazwyczaj jedwabna tkanina wypełnia pustą przestrzeń pod rozpiętym kołnierzykiem. Fular dodaje outfitowi nonszalanckiego szyku.
Szalik do półformalnej i casualowej stylizacji
Umiejętnie dobrany szalik może podkreślić elegancji charakter stylizacji albo, wręcz przeciwnie, przełamać formalność stroju. Trendsetterom lubiącym łamać schematy polecany wzorzyste szaliki w wyrazistych kolorach. Przykuwający wzrok detal wyróżni Cię z tłumu i nada nieco nonszalancji. Pamiętaj jednak, że wzorzyste szaliki, podobnie jak rękawiczki czy czapka, nie będą dobrze komponować się z kurtką pokrytą mocnym deseniem. Stosuj prostą zasadę: materiały we wzory łącz z gładkimi tkaninami.
Jak wiązać szalik? Praktyczne wskazówki
Szalik wybrany? Teraz pora na kolejny krok: naukę wiązania! Szalik będzie dobrze prezentował się tylko wtedy, kiedy będzie starannie i w odpowiedni sposób założony. Jak nadać mu idealny kształt? Oto kilka sprawdzonych metod wiązania szalika:
- węzeł francuski – technika, którą szczególnie upodobali sobie szykowni gentlemani. Aby uzyskać elegancki, ale zarazem nieco nonszalancki efekt, postępuj według instrukcji: złóż szal na pół w taki sposób, żeby po jednej stronie znajdowała się pętla, a po drugiej dwa wolne końce. Zawieś go na szyi. Luźne końce przełóż przez pętlę, tworząc węzeł. Możesz poluzować lub bardziej ścisnąć szalik, nadając mu idealny kształt. Węzeł francuski możesz zastosować zarówno do płaszcza ze stójką, jak i casualowej kurtki. Co ważne, ta technika sprawdza się wyłącznie dla długich szalików;
- pojedyncza pętla – najprostsza i najbardziej uniwersalna propozycja. „Przepis” na pojedynczą pętlę jest prosty: przełóż szalik przez szyję, luźne końce zawiąż na prostą pętlę, a następnie schowaj je pod płaszcz;
- four in hand – pozornie skomplikowana technika wymagająca zręczności. Odpowiednia dla cienkich i długich szalików. Postępuj według instrukcji: zacznij od bazy, czyli węzła francuskiego. Skręć powstałą pętelkę, a następnie przełóż przez nią wolny „trok”. Delikatnie zaciśnij węzeł. Nie chowaj szala pod kurtką czy płaszczem. Węzeł jest efektowny, więc warto go wyeksponować.
Jeśli szalik ma pełnić przede wszystkim funkcję estetyczną, możesz zrezygnować z misternych pętli i wiązań na rzecz prostej, ale efektownej kompozycji. Jeśli chcesz dodać stylizacji nonszalanckiego szyku, przewieś szal przez kark i ułóż równo na marynarce lub płaszczu.
Giacomo Conti – gustowne dodatki na każdą porę roku
Chcesz przygotować się na nadchodzący sezon jesienno-zimowy? Zacznij od przeglądu szafy. Wszystkie brakujące elementy znajdziesz w salonie internetowym i sklepach stacjonarnych Giacomo Conti. Zadbaliśmy o różnorodność elementów – dodatki prezentowane w katalogu są brakującym elementem stylizacji oficjalnych i codziennych. Wśród licznych propozycji znajdziesz nie tylko szaliki pasujące do codziennych i formalnych stylizacji, ale także czapki, rękawiczki, paski, spinki do mankietów i inne elementy, dzięki którym strój staje się gustowną stylizacją.
Naszą bogatą kolekcję dodatków szczególnie polecamy osobom szukającym pomysłu na prezent dla męża, narzeczonego, brata, taty, dziadka czy teścia. Wśród ogromu propozycji znajdziesz wyjątkowy podarunek, który wywoła szczerą radość u każdego pana ceniącego klasyczne wzornictwo, szlachetne materiały i dobre, polskie krawiectwo.