Jak dobrać odpowiednią długość krawata?

Krawat jest jednym z najbardziej problematycznych elementów męskiego stroju. Dobrać trzeba nie tylko kolor, wzór czy styl, ale również należy zadbać o długość.

krawat na codzień
Dla osób, które miały okazję poznać podstawowe zasady obowiązujące w klasycznej męskiej elegancji, temat może wydać się błahy i niepotrzebny. Często jednak, na różnych uroczystościach, w życiu codziennym czy też w mediach, można zobaczyć mężczyzn w krawatach o nieodpowiedniej długości. Można przypuszczać, że jest to efekt nie tyle niedbalstwa, co po prostu nieświadomości niektórych panów noszących ten męski atrybut. Tym wpisem postaramy się przybliżyć podstawowe zasady, którymi należy się kierować zakładając krawat.

Jak dobrać krawat? Rozmiar ma znaczenie

Zanim odpowiemy na pytanie postawione w tytule, warto wspomnieć o jednej ogólnej zasadzie, która ma zastosowanie przy doborze zarówno krawata, jak i innych części garderoby eleganckiego mężczyzny. Najogólniej rzecz ujmując, należy dobierać ubrania i dodatki odpowiednio proporcjonalne do własnej sylwetki i kształtu twarzy. Dobrze zbudowani panowie o szerokich ramionach powinni zdecydować się na szersze krawaty, w wąskich zaś będą wyglądać niepoważnie. Mężczyźni bardzo szczupli mogą sobie pozwolić na wąskie krawaty, chociaż warto zaznaczyć, iż najbardziej uniwersalne są krawaty o średniej szerokości (ok. 6-8cm), gdyż pasują do każdego typu sylwetki. Powyższa zasada ma również zastosowanie m.in. przy marynarkach, gdzie klapy powinny być odpowiednio szerokie w zależności od tęgości mężczyzny i szerokości jego ramion. Nie sposób więc nie zwrócić uwagi na korelację pomiędzy szerokościami klap marynarki i krawata.

Zanim przejdziemy do clou artykułu, wspomnimy jeszcze o dwóch aspektach, które są w pewnym stopniu ze sobą powiązane, a które mają wpływ na finalny efekt zawiązanego krawata. Istotną cechą, na którą nie wszyscy zwracają uwagę, jest materiał, z jakiego ów dodatek został wykonany, a także jego wypełnienie. Inny węzeł uzyskamy, wiążąc delikatny, jedwabny krawat, a inny w przypadku krawata z mikrofibry, zwłaszcza takiego o grubym i nieco sztywnym wypełnieniu. I właśnie węzeł jest drugim ze wspomnianych wyżej czynników, które przekładają się na długość krawata. Poza tym znajduje się on blisko twarzy, co ma ogromne znaczenie wizualne. Tutaj również należy pamiętać o omawianej wcześniej zasadzie związanej z fizjonomią mężczyzny. Panowie o wąskiej i małej twarzy powinni postawić na mniejsze i węższe węzły, duże i mięsiste będą ich optycznie obciążały i odciągały uwagę od twarzy. Z kolei mężczyźni o dużej i szerokiej twarzy mogą sobie pozwolić na zawiązanie krawata w stylu windsorskim lub półwindsorskim, tak popularnych w naszym kraju. Zbyt mały węzeł może w tym przypadku bardziej przypominać sznurówkę. Nieco więcej o tym, jak sposób zawiązania krawata przekłada się na jego długość, wyjaśnimy za chwilę.

Krawat jedwabny KWAR000360

Jakiej długości powinien być krawat?

Ogólnie przyjęta zasada mówi, że krawat powinien sięgać do połowy paska, choć spotkać się można również z wersją, w myśl której końcówka krawata powinna się jedynie stykać z górną krawędzią paska. Obie wersje są poprawne, a różnica pomiędzy nimi przekłada się na niecałe 2cm długości krawata, z tego też tytułu w dalszej części tekstu będą one traktowane jako jedna i ta sama reguła. Wspomniana długość krawata pozwala zachować odpowiednie proporcje względem tułowia. Istotne jest również, aby pomiędzy krawatem a spodniami nie była widoczna koszula. Jest to nieeleganckie, podobnie jak zbyt długi krawat, który kieruje wzrok innych osób w kierunku męskiego krocza.

Wyjątki:

Powyższa zasada ma zastosowanie przede wszystkim w strojach formalnych, istnieje jednak kilka odstępstw od reguły. Krawaty typu knit, czyli krawaty dziergane, mogą kończyć się nieco ponad wysokością spodni. Wynika to z faktu, iż są one nieformalne, a także, w większości przypadków, mają prostokątne wykończenie, w odróżnieniu od klasycznych, eleganckich krawatów. Na zawiązanie nieco krótszego krawata mogą sobie również pozwolić młodzi i szczupli mężczyźni, którzy zdecydują się na wąski krawat, nazywany potocznie śledziem. Sytuacja taka jest akceptowalna przy stylizacjach mniej formalnych. Obydwa z powyższych przykładów mają zastosowanie również w przypadku założenia spodni o niższym stanie, czyli tzw. biodrówek. Odwrotna sytuacja ma miejsce przy spodniach o wysokim stanie, które w obecnych czasach są raczej rzadko spotykane. Tutaj wskazane jest przekroczenie linii paska, dzięki czemu zachowane zostaną proporcje tułowia, pozwoli to również na uniknięcie komicznego efektu krawata przypominającego śliniaczek.

Krawat KWGR002036

Jak wiązać krawat, aby wyglądał dobrze i nie był za krótki…

Wybraliśmy już kolor i wzór krawata, szerokością odpowiada naszej budowie ciała, pozostało jedynie zawiązanie go. Przystępując do tej czynności należy mieć na uwadze wspomniane wcześniej cechy krawata, wynikające z jego składu materiału. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż krawat zwęża się ku górze. Najłatwiejsze zadanie mają mężczyźni średniego wzrostu, gdyż mogą sobie pozwolić na zastosowanie różnych wiązań w zależności od okoliczności czy też rodzaju kołnierza koszuli, i nie przeszkodzi im to w uzyskaniu odpowiedniej długości krawata. Problem pojawia się natomiast u wysokich panów, a zwłaszcza tych obdarzonych tęgą budową ciała. Warto w takim przypadku zdecydować się na szeroki krawat o mięsistym wypełnieniu i zastosowanie wiązania windsorskiego, które pozwala uzyskać większy węzeł. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj wiązanie krawata na szyi, zamiast zakładania już zawiązanego, co często ma miejsce. Węzeł windsorski konsumuje dosyć sporo materiału i może dojść do sytuacji, że uzyskując krawat odpowiedniej długości, nie będziemy w stanie przecisnąć pętli przez głowę.

Krawat KWNR002100

… ani za długi

Z odwrotnym problemem borykają się często niżsi panowie. Po zawiązaniu krawata sięgającego paska, otrzymują węższą końcówkę krawata dłuższą od szerokiej. Oczywiście nie powinna być ona widoczna, na szczęście jest kilka sposobów, by temu zaradzić. Często mężczyźni wkładają węższą końcówkę między guziki, chowając ją pod koszulą, jednak nie zawsze daje to w pełni estetyczny efekt i może być niekomfortowe dla noszącego męski atrybut. Inną opcją jest po prostu skrócenie krawata u krawca. Warto jednak przemyśleć zastosowanie innego węzła. Dla przykładu, panowie niscy i szczupli, którzy stosują węzeł „na cztery” (ang. four in hand), wcale nie muszą od razu decydować się na dużo większy węzeł windsorski. Ciekawą alternatywą są tutaj chociażby takie węzły, jak Albert, Victoria czy Kelvin. Dają węzeł podobnych rozmiarów, konsumują jednak więcej materiału krawata z racji większej liczby przełożeń, jakie wykonuje się przy ich wiązaniu.

KRAWAT MICRO69 KWGR001694_KRAWAT-MICRO69

Na koniec jeszcze jedna rada, zwłaszcza dla panów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wiązaniem krawata: nie należy zniechęcać się, gdy po pierwszych próbach efekt będzie daleki od zamierzonego. Warto poświęcić chwilę na ponowne zawiązanie krawata. Przydatne jest również wyznaczenie charakterystycznego miejsca na krawacie, od którego zaczynając wiązanie uzyskujemy odpowiednią długość, bądź też określenie, dokąd sięga przynajmniej jedna z końcówek krawata jeszcze przed zawiązaniem go. Pozwoli to w przyszłości na uzyskanie zamierzonej długości już przy pierwszym wiązaniu.


Spodobał Ci się ten artykuł? Przeczytaj także: Z czym łączyć koszulę w kratkę?
 

Garnitur LEONARDO GXGS900311