Jak dobrać koszulę casualową do sylwetki?
Wąskie barki, wystający brzuch, zaburzone proporcje między dolnymi a górnymi partiami ciała… Niestety, niewiele osób może pochwalić się wzorcową sylwetką. Większość mężczyzn boryka się z niedoskonałościami, które mogą wpływać na pewność siebie i poczucie atrakcyjności. Okazuje się, że skutecznym sposobem na skorygowanie drobnych mankamentów jest umiejętny dobór odzieży. Jak dopasować codzienną koszulę do budowy ciała, aby podkreślić swoje atuty i dyskretnie ukryć to, czego nie chcesz eksponować? Sprawdź nasze rady!
Krój, kolor, wzór – na co zwracać uwagę?
Dobór idealnej koszuli na co dzień i specjalne okazje jest sztuką. Jeśli chcesz, żeby nowa koszula była wygodna, a jednocześnie dobrze układała się na sylwetce i dodawała Ci klasy, zwróć uwagę na kilka podstawowych czynników: jej krój, wzór, rodzaj materiału, kształt kołnierzyka i kolorystykę. Wszystkie elementy powinny być dopasowane do proporcji sylwetki oraz naturalnej urody. Styliści zaznaczają, że inne odcienie i faktury będą pasować mężczyznom o jasnej, chłodnej cerze, a inne panom o ciepłym typie urody.
Męskie koszule, zarówno te formalne, jak i przeznaczone do noszenia na co dzień, są szyte w dwóch głównych wariantach:
- slim fit – fason subtelnie dopasowany do ciała, często wybierany przez młodych mężczyzn o szczupłej budowie. Charakteryzuje się zwężeniem w talii, a także węższym krojem rękawów oraz pleców. Tego typu koszule podkreślają atuty męskiej sylwetki, przede wszystkim zarysowane ramiona czy płaski brzuch. Znakomity wybór dla mężczyzn o smukłej budowie ciała lub tych, którzy chcą optycznie odjąć sobie kilku kilogramów. Krój odradzany panom z większym brzuchem. Co ważne, koszule slim fit są dopasowane, ale nie obcisłe;
- regular fit – krój preferowany przez dojrzałych panów oraz osoby ceniące większą swobodę. Prosty, klasyczny fason. Nie jest zwężana w talii, dzięki czemu zapewnia więcej luzu w okolicach brzucha i klatki piersiowej. Uniwersalny wybór dla mężczyzn o bardziej masywnej lub krępej sylwetce.
Zanim wybierzesz się do sklepu na poszukiwanie nowej koszuli, przyjrzyj się swojemu odbiciu w lustrze. Męskie sylwetki dzielimy na kilka typów – jabłko, ołówek, gruszkę i odwrócony trójkąt. Każda z nich ma swoje charakterystyczne cechy, które można zniwelować lub zaakcentować poprzez strój.
Koszula dla mężczyzn o figurze jabłka
Mężczyźni zaliczani do „jabłek” najczęściej mają niski lub średni wzrost, wydatny brzuch oraz masywne ręce. Ich ramiona i biodra mają zbliżoną szerokość. Szczupłe nogi sprawiają, że górne partie wydają się jeszcze bardziej masywne. Dysproporcje możesz w prosty sposób zniwelować, sięgając po koszule ze stójkami i kołnierzykami z dłuższymi wyłogami, które optycznie wydłużają szyję.
Zrezygnuj z koszul typu slim fit, które będą zbyt opięte i podkreślą dodatkowe kilogramy. Lepszym wyborem będą modele regular fit, najlepiej lekko wydłużone. Swoją szafę oprzyj na minimalistycznych, klasycznych fasonach. Unikaj mocno kontrastowych zestawień. Strzałem w dziesiątkę będą koszule z ciemniejszych tkanin. Jeśli chcesz wprowadzić do stylizacji wzory, wybierz pionowy deseń, który wydłuży tułów i doda mu lekkości, na przykład prążki.
Unikaj kontrastowych kieszeni na piersi, poziomych pasów i sztywnych materiałów. Lepiej sprawdzą się tkaniny o lekkim, miękkim splocie, które subtelnie układają się na ciele. Korzystny efekt zapewnią warstwowe stylizacje. Rozpięta koszula założona na jednolity T-shirt stworzy efekt wyszczuplającego, pionowego podziału.
Figura typu ołówek
Jesteś wysoki i szczupły, a Twoje biodra i ramiona mają podobny obwód? W takim razie zaliczasz się go grona „ołówków” – mężczyzn o proporcjonalnej budowie, która daje szerokie możliwości stylizacyjne. Podczas kompletowania garderoby skoncentruj się na ramionach. Kupuj koszule, które optycznie je poszerzą i dodadzą sylwetce objętości – modele z kieszonkami, ozdobnymi przeszyciami lub wyrazistym wzorem. Rewelacyjnie sprawdzą się jasne kolory oraz wszelkiego rodzaju printy: kratki, groszki, mikrowzory czy florystyczne motywy. Koszule w pionowe paski wydłużające sylwetkę oraz uszyte z bardzo ciemnych materiałów nie są dla Ciebie. Najlepszym wyborem będą dopasowane, ale nie obcisłe koszule typu slim fit. Zbyt przylegające modele niepotrzebnie podkreślą szczupłość, a zbyt obszerne przytłoczą sylwetkę. Dla fanów wzorów doskonałym wyborem będą koszule z kolekcji w stylu tropikalnym albo florystycznym. Oryginalny deseń ożywi stylizację i doda jej nieco luzu.
Kompletując outfit, pamiętaj o kilku cennych wskazówkach:
- jeśli możesz sobie na to pozwolić, nie zapinaj ostatniego guzika w koszuli. Nonszalancki detal nie znajduje zastosowania w stylizacjach o formalnym charakterze;
- zakładasz krawat? W takim razie zawiąż go na podwójny węzeł, który przeniesie środek ciężkości na strefę wokół szyi;
- zamiast miękkiego swetra zarzuć na siebie marynarkę z wyrazistymi klapami i poduszkami na ramionach;
- łącz ze sobą ciemne spodnie i jaśniejszą górę, nigdy odwrotnie;
- noś nieco dłuższe, rozpięte kurtki;
- łącz ze sobą tkaniny o zróżnicowanej strukturze, wykończeniu i splocie. Modne total looki są stworzone dla „ołówków”!
Koszula dla „gruszki”
Większość mężczyzn zalicza się do „gruszek”. Cechami charakterystycznymi figury w tym kształcie są stosunkowo szerokie biodra, wyraźnie zaznaczone uda i wystający brzuch. Harmonię zaburzają wąskie ramiona i mało wydatna klatka piersiowa. Głównym wyzwaniem podczas stylizowania mężczyzn o figurze gruszek jest odwrócenie uwagi od dolnych partii ciała i przeniesienie jej na górne rejony wymagające optycznego poszerzenia. Jak to zrobić?
Pożądany efekt zapewnią koszule w jaśniejszych kolorach, z ozdobnymi detalami na górze – kieszonkami, pagonami, kontrastowymi przeszyciami czy wzorami. Kratka, mikrowzór, a nawet delikatne florystyczne printy? Dlaczego nie! Możesz bez obaw wprowadzać desenie do swoich stylizacji. Podczas zakupów omijaj czarne koszule i modele kończące się dokładnie na wysokości bioder (mogą one optycznie poszerzyć dolne partie). W garderobie „gruszki” jest miejsce na fasony o lekko wydłużonym kroju, które można nosić zarówno włożone do spodni, jak i luźno wypuszczone na zewnątrz. Odpowiednim wyborem będą lekkie koszule z kubańskim kołnierzykiem.
Wybieraj koszule typu regular fit lub modele bardzo delikatnie taliowane. Korzystne będą także stylizacje warstwowe. Drobne mankamenty w budowie będą mniej widoczne, jeśli włożysz na siebie koszulę i lekką marynarkę z usztywnianymi ramionami. Wybieraj jednorzędowe modele zapinane na 1 lub 2 guziki. Zrezygnuj z paska na rzecz szelek.
Czego powinna wystrzegać się każda „gruszka” dbająca o swój zewnętrzny wizerunek? Oto krótka lista „zakazanych” ubrań:
- obcisłe koszule;
- koszule w poziome pasy;
- spodnie rurki;
- koszule z połyskiem lub z bardzo cienkich, lejących materiałów;
- spodnie z obniżonym krokiem, który optycznie skraca nogi i poszerza biodra.
Koszula dla panów w kształcie odwróconego trójkąta
Panowie o sylwetce odwróconego trójkąta mogą pochwalić się proporcjami uznawanymi za idealne dla mężczyzny – szerokimi ramionami i rozbudowaną klatką piersiową oraz węższą talią i biodrami. Atletyczna sylwetka jest atutem, który warto podkreślić odpowiednią odzieżą. Przede wszystkim zadbaj o to, aby uniknąć nieeleganckiego efektu opięcia w górnej części tułowia. Z tego powodu wybieraj koszule z elastycznymi domieszkami, które zapewnią większą swobodę ruchów. Z wąską talią i pasem najlepiej współgrać będzie krój slim fit. Zrezygnuj z dużych wzorów na górze i bardzo jasnych kolorów, które dodatkowo poszerzyć już i tak wydatne ramiona.
W stylizacjach codziennych warto zbalansować proporcje sylwetki poprzez kontrast. Ciemniejsza góra i jaśniejsze spodnie pomogą przenieść środek ciężkości niżej. Koszule z prostym kołnierzykiem, bez dodatkowych zdobień, będą wyglądać najlepiej. Uwaga: zbyt wąskie mankiety mogą sprawiać, że ręce będą wydawać się nieproporcjonalne. Z tego względu zadbaj o to, żeby ta część koszuli była odpowiednio dopasowana.