Jak dobrać dodatki do karnawałowej stylizacji? Poszetki, muchy, krawaty

Hucznie obchodzony Sylwester rozpoczyna karnawał – okres szaleństwa, zabawy i celebrowania początku nowego rozdziału w życiu. Bal organizowany na eleganckiej sali stwarza doskonałą okazję do włożenia stroju, który wyciągamy z szafy jedynie na specjalne wydarzenia. Panowie wirujący w tańcu mają na sobie szykowne garnitury lub smokingi, a ich partnerki – piękne suknie koktajlowe lub balowe. Mimo tego, że mężczyźni nie wkładają na imprezy karnawałowe specjalnej biżuterii, nie powinni zapominać o dodatkach. To właśnie drobne akcenty nadają stylizacji wyjątkowego, eleganckiego tonu. Jak dobrać dodatki do stylizacji przygotowanej specjalnie na bal karnawałowy? Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jak dopiąć outfit na ostatni guzik!

Dodatki do smokingu – absolutna klasyka

Na zaproszeniach na uroczyste bale karnawałowe przeważnie widnieje informacja o wymaganym stroju. Goście często są zobowiązani do przestrzegania formalnego dress code’u black tie. Oznacza to, że panowie powinni włożyć smoking w ciemnym kolorze, a panie – klasyczne suknie koktajlowe o długości midi lub maxi. Kompletowanie stroju wpisującego się w ściśle określone wytyczne wymaga nienagannej znajomości tajników męskiej mody. W tym przypadku kreatywność jest trzymana na wodzy przez niezmienny od lat kanon. Zatem jakie dodatki dobrać do smokingu, aby nie popełnić faux pas? Oto wytyczne, które powinien znać każdy gentleman:

Nieodłączną częścią zestawu smokingowego jest biała koszula z charakterystycznym kołnierzykiem (typu kent lub łamanym) oraz mucha w czarnym kolorze (nigdy krawat). Gentlemanom zwracającym uwagę na detale polecamy model ze szlachetnego, delikatnie połyskującego jedwabiu, który doskonale komponuje się z gładką fakturą wełnianej marynarki. Możesz wybrać model do samodzielnego wiązania lub gotową muchę typu pre-tied. Zwróć uwagę na wielkość dodatku. Ważne jest, żeby spod muszki nie wystawały wyłogi kołnierzyka.

Poszetka to ozdobna chusteczka umieszczana w brustaszy. Wbrew pozorom kolor muszki i poszetki w zestawie smokingowym nie powinien być taki sam. Ze strojem o wysokim stopniu formalności harmonijnie współgra poszetka w białym kolorze. W tym przypadku również warto postawić na jedwab.

Marynarka smokingowa łączona jest ze spodniami z lampasami biegnącymi wzdłuż zewnętrznych szwów nogawek. W ich konstrukcji nie uwzględnia się szlufek na pasek. Standardowy pasek skórzany zastępuje inny, znacznie bardziej oryginalny i szykowny element – pas smokingowy (hiszpański). Szeroki, jedwabny pas z ozdobnymi plisami optycznie wysmukla sylwetkę, „odejmuje” nadprogramowe kilogramy na brzuchu i modeluje proporcje.

Pas smokingowy nie jest obowiązkowym komponentem smokingu. Można zastąpić go kamizelką, szelkami lub całkowicie zrezygnować z dodatkowych elementów. Kamizelka smokingowa różni się od tej garniturowej. Główna różnica tkwi w głębokości wycięcia na torsie.

Dodatki do garnituru

Planujesz włożyć na bal garnitur? W takim razie masz znacznie większe pole do popisu. Garnitur, choć szykowny i ponadczasowy, plasuje się niżej niż smoking w hierarchii uwzględniającej stopień formalności. Podczas kompletowania dodatków możesz pozwolić sobie na większą dowolność.

Do garnituru będzie pasować zarówno muszka, jak i krawat. Jak wybrać odpowiedni wariant? Kieruj się osobistymi preferencjami oraz konstrukcją koszuli, a dokładniej – jej kołnierzykiem. Wyróżniamy następujące rodzaje kołnierzyków:

  • włoski – popularny kołnierzyk z szeroko rozstawionymi wyłogami. Wariant, który współgra wyłącznie z krawatem. Znakomicie komponuje się z węzłem typu Windsor;
  • kent – uniwersalny kołnierzyk z długimi i wąskimi wyłogami. W tym wypadku pod szyją możesz zawiązać zarówno muchę, jak i krawat z wiązaniem prostym lub księcia Alberta;
  • półwłoski – wariant pośredni. Jego wyłogi są delikatnie rozchylone na boki. Do kołnierzyka włoskiego pasuje krawat oraz muszka. Jest stosowany w koszulach przeznaczonych do noszenia na co dzień i na specjalne okazje.

Wyróżniamy krawaty wąskie oraz szerokie. To, jaki wybór będzie optymalny, zależy od szerokości klap marynarki. Do wąskich klap pasują krawaty wąskie, a do szerokich – modele szersze. Łamiąc tę zasadę, zaburzysz proporcje sylwetki.

Krawat sprawdzi się na mniej formalnych przyjęciach. Z kolei mucha doda stylizacji odrobinę wyrafinowanego charakteru. Kolorystyka dodatków zawsze powinna harmonizować z odcieniem garnituru i koszuli. Możesz postawić na subtelny akcent kolorystyczny albo, wręcz przeciwnie, wybrać mocno kontrastujący dodatek. Ciekawym pomysłem na karnawał jest wybór krawata lub muchy z subtelnym, połyskującym akcentem lub eleganckim wzorem, np. geometrycznym lub kwiatowym. Pamiętaj o uniwersalnej zasadzie: im bardziej widoczny wzór, tym mniejsza formalność. Ta sama reguła dotyczy doboru kolorów. Im silniejszy kontrast między krawatem lub muszką a koszulą, tym bardziej swobodne jest zestawienie. Ponadto krawat powinien być zawsze ciemniejszy niż tkanina, z której uszyta jest koszula.

Spinki do mankietów – gustowna biżuteria dla gentlemana

W formalnych stylizacjach mankiet koszuli wystaje spod marynarki o około 1-2 cm. Najbardziej elegancki efekt uzyskasz, kiedy rękaw będzie odsłaniał spinki. Dyskretna „biżuteria” podkreśla oficjalny charakter stroju i sprawia, że stylizacja nabiera wyjątkowego sznytu. Każdy elegant powinien mieć w swojej kolekcji przynajmniej jedną parę stonowanych spinek w kolorze srebra lub złota. Ich odcień powinien harmonizować ze sprzączką paska oraz bransoletką zegarka. Ciekawą, niezwykle gustowną alternatywą dla klasycznych spinek są modele z masy perłowej.

Skórzany pasek

Przy pasku spodni garniturowych powinien znaleźć się pasek. Pamiętaj, że klasa jest zaklęta w niepozornych detalach. Unikaj pasków wykonanych ze sztucznej skóry, która szybko pęka. Postaw na pasek ze skóry naturalnej. Elastyczny materiał zachowuje swoją formę pomimo częstego użytkowania, jest szykowny i długowieczny. Co ważne, odcień paska powinien idealnie współgrać z kolorem butów. Łączenie ze sobą dodatków w dwóch różnych tonacjach jest niewskazane.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, spodnie smokingowe są pozbawione szlufek. Jest to ważna wskazówka – do tego typu spodni nie zakładaj paska.

Piny – oryginalne dekory przypinane do marynarki

Chcesz przełamać monotonię stylizacji? Przemyć do niej nietuzinkowy akcent! Piny, czyli specjalne przypinki, będą kropką nad „i” w eleganckiej stylizacji. Ozdoby przypina się do lewej klapy, a dokładniej do butonierki. Niewielka dziurka niegdyś służyła do zapinania marynarki na dodatkowy, znajdujący się wysoko guzik. Dzisiaj marynarki nie muszą już chronić przed chłodem i zimnem w tak dużym stopniu, jak miało to miejsce kiedyś. Zmiana funkcji odzieży pociągnęła ze sobą modyfikację tego elementu. Butonierka nie zniknęła, ale zyskała nowe przeznaczenie. Obecnie wpina się do niej broszki, małe kompozycje z kwiatów (ten element najczęściej wykorzystują młodzi panowie) oraz piny.

Piny są dostępne w wielu wzorach. Możesz postawić na neutralny i uniwersalny dekor (na przykład kwiatowy czy geometryczny) lub motyw współgrający z Twoimi zainteresowaniami. Ważne jest, aby nie przesadzić z ich liczbą – jedna lub dwie przypinki w zupełności wystarczą, by nadać stylizacji charakteru.

Wygodne i eleganckie obuwie

Na liście dodatków do garnituru i smokingu nie mogło zabraknąć obuwia. Do stroju o wysokim stopniu formalności wybierz klasyczne oksfordy lub lotniki. Nieco bardziej swobodny efekt zapewnią Ci cięższe brogsy oraz monki. Te ostatnie cieszą się dużą popularnością wśród mężczyzn ceniących sobie awangardowe rozwiązania. Monki mają charakterystyczną konstrukcję – są pozbawione sznurowania. Jego funkcję przejęły ozdobne klamry umieszczone z boku.

Nie bagatelizuj roli butów. Obuwie, w którym spędzisz całą noc, musi być nie tylko efektowne, ale także komfortowe. Jeśli nie chcesz przez całą imprezę cierpieć z powodu ucisku i otarć, zainwestuj w wygodne, starannie wykonane obuwie z „oddychającej” skóry naturalnej, która dopasowuje się do kształtu stopy.