Jak dbać o skórzaną kurtkę? Jak ją czyścić?

Ponadczasowa kurtka skórzana pasuje do wielu stylizacji casualowych, sportowych czy rockowych. To okrycie wierzchnie, które cieszy się ogromną popularnością od wielu dekad.

Nie schodzi z topowych miejsc na liście ulubionych elementów garderoby, a niektóre fasony stały się wręcz kultowe. Jak dbać o skórzaną kurtkę, aby służyła jak najdłużej? Czego unikać, na co uważać i jak czyścić kurtkę ze skóry? O tym dowiesz się z naszego wpisu.

Kurtki ze skóry – ubranie atrakcyjne, ale wymagające

Skórzana kurtka to element garderoby, który mają w swojej szafie panie i panowie. Krótkie lub dłuższe fasony w różnych kolorach kupisz w wersjach na wiosnę czy jesień, a także jako cieplejszą kurtkę na zimę. Bez względu na to, jaki model kurtki ze skóry wybierasz, musisz o nią szczególnie dbać, aby na długo posłużyła. Dobrej jakości kurtka to niemały wydatek, tym bardziej warto wiedzieć, w jaki sposób ją czyścić i czego unikać, by nie uszkodzić cennego materiału.

Skóra naturalna nie powinna być wystawiona na silne nasłonecznienie. Nie toleruje też wilgoci i wysokich temperatur. Przechowuj ją zawsze na wieszaku, bo wszelkiego rodzaju zgięcia mogą się utrwalić oraz stworzyć nieestetyczne ślady. Jak każde ubranie, również kurtka ze skóry ma na metce oznaczenia dotyczące jej pielęgnacji i czyszczenia. Warto się z nimi zapoznać zaraz po zakupie okrycia wierzchniego.

Jak dbać o skórzaną kurtkę?

Właściwie konserwowana skóra pozwoli na długo zachować atrakcyjny wygląd kurtki. Zapewni intensywność koloru a także efektowny połysk. Swoje ubranie możesz oddać do pralni, gdzie profesjonaliści, używając odpowiednio dopasowanych środków czyszczących i pielęgnujących, odświeżą ją oraz usuną ewentualne zabrudzenia ze skóry.

Jeśli natomiast chcesz samodzielnie zadbać o skórzaną kurtkę, musisz zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty do pielęgnacji skóry naturalnej. Impregnacja jest niezwykle istotnym zabezpieczeniem skóry przed wchłanianiem wilgoci. Do zabiegów konserwujących używa się także specjalnie przygotowanych kremów, mleczek czy balsamów służących do odzieży skórzanej. Zawierają one unikalne kompozycje środków zabezpieczających skórę przed wysychaniem i pękaniem. Nawilżają ją, a także tworzą warstwę ochronną. Znajdujące się w nich filtry UV ograniczają szkodliwy wpływ promieni ultrafioletowych. Zabezpieczają skórę również przed blaknięciem. Dobrej jakości środki są produkowane na bazie naturalnych wosków, które dodatkowo zmiękczają skórę, nie pozostawiając na niej osadu. Wydłużają jej trwałość, a także zapobiegają osadzaniu brudu i kurzu.

Jak czyścić kurtki skórzane?

Kurtki ze skóry nie należy prać w pralce. Regularne czyszczenie kurtki skórzanej w domu polega głównie na przecieraniu jej zwilżoną w wodzie bawełnianą ściereczką. Usuniesz w ten sposób kurz, drobny pył oraz brud z mankietów czy kołnierza. Z kolei tłuste i trudne do usunięcia plamy można czyścić specjalnymi płynami lub mydłem do skóry. Zwilżoną w wodzie gąbką należy wcierać mydło aż do uzyskania piany. Następnie trzeba usunąć brud, po czym wytrzeć do sucha czystą ściereczką. W razie potrzeby czynności można powtarzać, aż do całkowitego zlikwidowania plam.

Domową miksturą polecaną do czyszczenia kurtek skórzanych od wewnątrz jest między innymi woda z sodą oczyszczoną, która pomoże pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i bakterii z podszewki kurtki. Pamiętaj, że skóra naturalna jest materiałem, który chłonie różne zapachy z zewnątrz. Warto więc wietrzyć kurtkę w suchym i przewiewnym miejscu, zwracając uwagę na to, by nie była narażona na promienie słońca.

Czego unikać i na co uważać, nosząc kurtkę ze skóry?

Wiedząc już, jak czyścić skórzaną kurtkę, z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że jest to materiał wyjątkowo wymagający. Warto też wiedzieć, które substancje są dla niego szczególnie niebezpieczne. Na pewno musisz uważać na różnego rodzaju kosmetyki, zwłaszcza o tłustej konsystencji, z którymi kontakt może zakończyć się trudnymi do usunięcia plamami. Należy również ostrożnie używać perfum i wód toaletowych na bazie alkoholu, który może odbarwić skórę.

Dla skórzanej kurtki niebezpieczne mogą być także produkty spożywcze z silnie barwiącymi składnikami, takie jak wiśnie, jagody czy czerwone buraki. Na przyjęciu w plenerze pamiętaj również o trudno usuwalnych plamach z czerwonego wina.

Nie dopuszczaj też do przemoczenia kurtki ze skóry. Unikaj silnego deszczu i długiego kontaktu odzieży z wodą. Może to bowiem spowodować trwałe, nieestetyczne zacieki. Jeśli dojdzie do zamoczenia kurtki, wysusz ją na wieszaku w temperaturze pokojowej.

Znając zasady postępowania, czyszczenia i pielęgnowania skóry naturalnej, możesz także dbać o inne, wykonane z niej akcesoria. Wśród nich znajdują się zarówno rękawiczki, paski do spodni, jak i portfele czy torby. Dzięki właściwej ochronie tych wyrobów będziesz dłużej cieszyć się ich doskonałym wyglądem i użytkowaniem na co dzień.

Podsumowanie artykułu

Kurtki ze skóry nie należy prać w pralce. Regularnie można je czyścić w domu z kurzu i zabrudzeń, przecierając ich powierzchnię lekko wilgotną bawełnianą ściereczką. Tłuste i trudne do usunięcia plamy można czyścić specjalnymi płynami i mydłem do skóry.

Do pielęgnacji kurtki skórzanej używaj specjalistycznych preparatów zmiękczających i ochronnych. Dzięki impregnatom zabezpieczysz skórę naturalną przed wilgocią i blaknięciem oraz ograniczysz osiadanie kurzu i brudu. Kurtkę warto regularnie wietrzyć.

Unikaj noszenia kurtki skórzanej podczas deszczu. W razie zamoczenia wysusz ją w temperaturze pokojowej. Nie dopuszczaj też do zaplamienia jej tłustymi kosmetykami lub perfumami i innymi specyfikami produkowanymi na bazie alkoholu.