Jak czyścić wełniany płaszcz? Jak o niego dbać?

Elegancki, stylowy płaszcz wełniany jest okryciem wierzchnim, które warto mieć w swojej szafie. Płaszcze jesienno-zimowe kupisz w różnych kolorach oraz fasonach, a ich reprezentacyjny wygląd sprawia, że są przydatne na ważnych i oficjalnych uroczystościach. Jak odświeżyć wełniany płaszcz?

Szlachetny materiał naturalny, czyli różne rodzaje wełny

Naturalna, gwarantująca ciepło, ale i wymagająca odpowiedniej pielęgnacji. Wełna to włókna pozyskiwane z okrywy włosowej takich zwierząt, jak owce, kozy, lamy czy wielbłądy. Dostępne na rynku rodzaje wełny różnią się swoimi właściwościami i ceną. Znajdziesz wśród nich między innymi luksusowy kaszmir od himalajskich kóz kaszmirskich należący do najdroższych gatunków włókien. Jest delikatny, cienki i wyjątkowo przyjemny w dotyku, a przy tym bardzo ciepły.

Z kolei od merynosów, czyli jednej z ras owiec, pozyskuje się lekką i szybkoschnącą wełnę na swetry i inną odzież. Alergikom polecane są natomiast włókna wełny z alpak, ponieważ wyróżniają się niską zawartością uczulającej lanoliny.

Do najtrwalszych rodzajów wełny zalicza się tę wytwarzaną z okrywy wielbłądów. Jedną z najdroższych i najszlachetniejszych odmian tkanin wełnianych jest natomiast Harris Tweed pochodzący od owiec ze szkockich wysp, gdzie ten luksusowy materiał jest produkowany wyłącznie ręcznie.

Na rynku znajdują się również produkty, takie jak angora pozyskiwana od długowłosych królików angorskich, a także wyroby wełniane z okrywy włosowej rodzimych owiec podhalańskich. Wełniane skarpety i czapki zapewniają wysoki komfort cieplny podczas chłodnych miesięcy, a eleganckie spodnie i marynarki z wełny należą do niezwykle wygodnych ubrań męskich.

Wyjątkowe właściwości wełny

Do najbardziej znanych zalet wełny należy jej izolacja termiczna. To włókna, które zapewniają ciepło w najchłodniejsze dni roku. Znali je nasi przodkowie kilkaset lat temu, szyjąc już wtedy odzież z tego naturalnego materiału. Tkaniny wełniane fascynują do dzisiaj największych kreatorów mody.

Wełna ma właściwości higroskopijne i dobrze odprowadza wilgoć. Chroni też przed przegrzaniem organizmu dzięki swoim właściwościom termoregulacyjnym. Porowate włókna wełniane nie chłoną obcych zapachów. Wełna słynie także ze swoich prozdrowotnych właściwości, zwłaszcza w zakresie schorzeń reumatologicznych czy nerwobóli.

Wełniane włókna należą do trudnopalnych, a pokrywająca je lanolina, czyli naturalny wosk, ogranicza wnikanie zabrudzeń. Podczas czyszczenia należy jednak zachować ostrożność – używać odpowiednich środków piorących i ściśle przestrzegać zaleceń producenta odzieży.

Przemysł wełniany ustanowił standardy w zakresie jakości stosowanych materiałów. Na produktach z czystej wełny znajdziesz więc specjalny znak certyfikacji „Woolmark”. Taki symbol pojawia się także na pralkach, które mają bezpieczne programy przeznaczone do tkanin wełnianych, wymagających prania ręcznego.

Płaszcz wełniany – jak dbać, aby na długo zachował swój idealny wygląd

Podstawową zasadą dbania o płaszcz z wełny jest jego codzienne przechowywanie w odpowiednich warunkach. Solidny, szeroki i gruby wieszak oraz przewiewne miejsce w szafie zapewnią okryciu właściwą formę. Pamiętaj o tym, że wełna to naturalne włókna, które są przysmakiem moli. W miarę możliwości regularnie wietrz płaszcz i sprawdzaj szafę. Warto zaopatrzyć się w specjalne woreczki odstraszające latające szkodniki. Najlepiej działają aromatyczne wkłady z suszonej lawendy, trawy cytrynowej, a także mięty, rozmarynu czy szałwii. W sklepach dostępne są również gotowe saszetki przeciw molom ubraniowym.

Zimą czy jesienią podczas deszczowych i śnieżnych dni nigdy po powrocie do domu nie wkładaj wilgotnego płaszcza do szafy, zanim całkowicie nie wyschnie. Z kolei w porze letniej i wtedy, gdy dłużej nie używasz płaszcza, włóż go do specjalnego pokrowca na ubrania. Zabezpieczysz go przed wnikaniem kurzu.

Unikaj mocnych zagnieceń płaszcza podczas siedzenia w samochodzie czy pociągu. Nie wkładaj ciężkich przedmiotów do jego kieszeni, aby ich nie rozciągnąć. W miarę możliwości odwieszaj płaszcz na czas długiej podróży. Jeśli jednak potrzebujesz wyprostować zmięty płaszcz, prasuj go bardzo delikatnie przez lnianą lub bawełnianą, lekko wilgotną ściereczkę.

Pilnuj przy tym, aby żelazko miało odpowiednią temperaturę. Nie przesuwaj nim po materiale, a jedynie lekko dociskaj w miejscach zagnieceń aż do momentu całkowitego wysuszenia ściereczki i uzyskania pożądanego efektu na płaszczu.

Płaszcz wełniany – jak prać?

Pranie wełnianego płaszcza w warunkach domowych jest często bardzo ryzykownym przedsięwzięciem. O tym, jak czyścić wełniany płaszcz, który masz w swojej garderobie, dowiesz się, czytając informację od producenta na metce. Jeśli pozwalają one na czyszczenie płaszcza wełnianego w praniu ręcznym, zawsze przestrzegaj właściwej temperatury i nie wykręcaj ubrania, a jedynie wygniataj z niego wodę.

Jeżeli zastanawiasz się, jak wyczyścić wełniany płaszcz z dużych zabrudzeń, lepiej nie ryzykuj jego uszkodzenia i oddaj go w ręce profesjonalistów. Dzięki użyciu odpowiednich środków oraz stosowaniu specjalistycznych urządzeń piorących, czyszczenie w pralni zapewni skuteczne pozbycie się wielu plam w bezpieczny sposób.

Jeśli natomiast chcesz jedynie odświeżyć płaszcz lub wyczyścić go z kurzu i lekkich zabrudzeń, zastosuj do tego wilgotną szmatkę czy nawilżoną miękką szczoteczkę. Aby wyczesać tkaninę, stosuj szczotkowanie zgodnie z kierunkiem włosa na materiale. Jeśli po dłuższym czasie użytkowania na płaszczu pojawiły się charakterystyczne dla wełny zmechacenia, użyj specjalnej golarki do ubrań lub bardzo delikatnie potrzyj pumeksem, a następnie zbierz kłaczki rolką do odzieży.

Podsumowanie artykułu

Sprawdź informacje na metce płaszcza. Jeśli dopuszczone jest pranie ręczne lub w specjalnym programie pralki, bezwzględnie przestrzegaj właściwej temperatury i nie wykręcaj go, a jedynie wygniataj wodę z ubrania.

Do czyszczenia płaszcza z kurzu i lekkich zabrudzeń stosuj wilgotną szmatkę lub nawilżoną miękką szczoteczkę. Wyczesuj zgodnie z kierunkiem włosa na materiale. Zmechacenia usuń golarką do ubrań lub delikatnie potrzyj pumeksem, a następnie zbierz kłaczki rolką do odzieży.

Przechowuj rozwieszony płaszcz na solidnym, szerokim i grubym wieszaku. Przy dobrej pogodzie wietrz. W szafie stosuj środki odstraszające mole odzieżowe. Unikaj zagnieceń, prasując je, lekko dociskaj żelazko przez wilgotną ściereczkę.