Impreza lat 70. – kilka pomysłów na stylizacje

W latach 70. typowa stylizacja na dyskotekę była często uzupełniana o skórzany pasek, duże okulary i cekinowy kapelusz. Wielu mężczyzn wkładało buty na platformach, dzięki czemu nie tylko wyglądali bardzo modnie, lecz także mogli w nich przetańczyć całą noc. Obuwie często miało jaskrawy kolor i było ozdobione cekinami lub metalowymi akcentami. Chociaż moda disco została stworzona z myślą o zabawie, stroje w takim stylu wspaniale podkreślają usposobienie mężczyzny.

Jak wyglądała moda lat 70.? Na ulicach można było spotkać nie tylko punkowców i zwolenników disco, lecz także hippisów, którzy za pomocą stroju wyrażali potrzebę wolności i indywidualizmu. Jak stworzyć outfit w stylu hippie? We wspomnianym nurcie liczy się komfort, luz i kreatywność, co znajduje odzwierciedlenie w:

  • ręcznie robionej biżuterii,
  • naturalnych materiałach,
  • kwiecistych i hinduskich wzorach,
  • etnicznych dodatkach,
  • farbowaniu ubrań metodą tie dye.

Znaczącym trendem w modzie męskiej była odważna gra kolorem i kształtem. Nieodłącznie kojarzy się nam z szerokimi spodniami, dużymi okularami przeciwsłonecznymi, jedwabnymi koszulami i dwurzędowymi płaszczami. Kluczową rolę odegrały dodatki, takie jak buty na grubej podeszwie, szaliki w jaskrawych kolorach i kapelusze fedora. W tej dekadzie wielu mężczyzn eksperymentowało też z zarostem i długimi bokobrodami.

Moda w stylu lat 70. – poznaj trendy

Moda w stylu lat 70. odzwierciedla przemiany społeczne i kulturowe. Chociaż projektanci twierdzili, że w tej dekadzie nie istnieją żadne trendy, z dzisiejszej perspektywy możemy się kilku dopatrzyć. Impreza tematyczna rządzi się swoimi prawami, dlatego, zanim się na nią wybierzesz, sprawdź, co założyć. Fryzura podkreśli niebanalny charakter stroju. 

Jakie trendy królowały w modzie w stylu lat 70.? Film „Gorączka sobotniej nocy” to doskonałe źródło inspiracji. Jest postrzegany jako symbol kultury disco, dlatego koniecznie go obejrzyj, jeśli wybierasz się na imprezę tematyczną. Ubiór odzwierciedla beztroskie podejście do życia i wpływa na nastrój.

Wybierasz się na imprezę lat 70.? Postaw na spodnie dzwony i cekinową marynarkę. Z drugiej strony lata 70. kojarzą się z punk rockiem, dlatego możesz wybrać jeansy z dziurami, T-shirt z napisami i buty na platformie. Chociaż dekada jest znana z krzykliwych kolorów, nie oznacza to, że istniała specyficzna paleta barw. Dużą popularnością cieszyły się też neutralne odcienie, przede wszystkim szarości i brązy, które ułatwiały dopasowywanie poszczególnych elementów garderoby. W kolekcjach można było też znaleźć czarne, białe i beżowe ubrania. Wśród najpopularniejszych tkanin znalazł się:

  • jedwab,
  • sztruks,
  • dzianina.

Niezależnie od tego, czy mówimy o kardiganach, czy marynarkach, wyróżniały się szerokimi klapami. Dzięki temu idealnie wpisywały się w odważne, nieszablonowe stylizacje.

Lata 70. w modzie męskiej

Moda w stylu lat 70. stawiała na indywidualizm, co znalazło odzwierciedlenie w nietuzinkowych strojach. Kluczowym elementem eleganckiej stylizacji była koszula slim, która podkreśla sylwetkę, a jednocześnie zapewnia swobodę ruchów. Przykuwała ona uwagę przedłużonym kończykiem o ostrych wyłogach. Zazwyczaj nie zapinało się go na ostatni guzik. Koszula idealnie współgrała z głęboko wyciętą kamizelką i taliowaną marynarką. Do tego mężczyźni zakładali spodnie z rozszerzanymi nogawkami, zaprasowanymi w kant. Stylizację uzupełniano o szeroki krawat z grubszym węzłem lub fular. Jedwabna koszula sprawiała, że stylizacja nabierała wyrafinowanego charakteru, dlatego nadawała się na oficjalne okazje. Można ją było nosić zarówno z klasycznymi jeansami, jak i dopasowanymi spodniami. 

Moda męska lat 70. to również wzorzyste dzianiny. Mężczyźni pokochali w tamtym okresie kwiatowe motywy i geometryczne nadruki. Wiele elementów garderoby było wykonanych z wełny lub bawełny, dzięki czemu były przyjemne w dotyku i przewiewne.

Kiedy myślimy o stylu lat 70., od razu przychodzi nam na myśl ruch hipisowski. Chociaż zaczął się on rozwijać pod koniec poprzedniej dekady, szczyt popularności osiągnął na początku lat 70. To właśnie wtedy królowały ubrania tie dye, opaski na głowę, haftowane wzory ludowe, apaszki, bandany i dzwony. Jeśli wybierasz się na imprezę tematyczną, włącz do swojej stylizacji przynajmniej jeden element, kojarzący się z hipisami. 

Impreza tematyczna – co ubrać?

Jak wyglądał garnitur? Lata 70.to przede wszystkim okres, kiedy triumfowały jasne kolory i nie inaczej jest w tym przypadku. Szczególnie popularne były dwurzędowe garnitury z gniecionego aksamitu i sztruksu. Należy podkreślić, że zarówno w modzie męskiej, jak i damskiej królowały intensywne kolory, takie jak:

  • fioletowy,
  • czerwony,
  • różowy,
  • zielony,
  • pomarańczowy,
  • żółty,
  • niebieski.

Rockowy styl lat 70. był bardzo efektowny, charakteryzował się kolorowymi i czarnymi skórzanymi ubraniami, do których wkładano buty na wysokim obcasie. Dużą popularnością cieszyły się też aksamitne płaszcze, plisowane i satynowe koszule, czy marynarki smokingowe z szalowym kołnierzem. Stylizacje często wzbogacano o jedwabny szal, fulary (znane również jako ascot, czyli elegancka chusta wiązana pod szyją), jasnobrązową lub czarną skórzaną kurtkę. 

Jaki garnitur założyć na imprezę lat 70.? Jeśli lubisz muzykę disco, zdecyduj się na trzyczęściowy garnitur z szerokimi klapami, najlepiej w krzykliwym kolorze. Pamiętaj, że spodnie powinny mieć szerokie lub rozszerzane nogawki. Do takiej stylizacji dobierz:

  • koszulę ze spiczastym kołnierzykiem,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • szeroki wzorzysty krawat.

Jak włączyć trendy lat 70. do swojej garderoby?

Sztruksowe spodnie w ciemniejszych kolorach to doskonały wybór dla mężczyzn, którzy chcą przemycić lata 70. do swojej stylizacji, ale jednocześnie nie chcą wyróżnić się z tłumu – to świetna alternatywa dla chinosów i jeansów. Możesz dobrać do nich T-shirt lub koszulę w kwiaty, a w chłodniejszy dzień zarzuć na ramiona marynarkę lub kurtkę. Jeśli lubisz natomiast styl sportowy, sięgnij po wygodną bluzę. Sztruksowe spodnie sprawdzą się też na rodzinne przyjęcia – wystarczy, że zestawisz je z eleganckim golfem.

W szafach eleganckich mężczyzn gościły też wełniane swetry z dekoltem w serek, marynarki z watowanymi ramionami i długie skórzane kurtki. Zastanawiasz się, które trendy lat 70. możesz wykorzystać, kompletując współczesną garderobę? Przede wszystkim zwróć uwagę na taliowane koszule – co prawda, obecnie nie nosimy ich tak blisko ciała, ale mają podobny krój. Białą i granatową koszulę zostaw na specjalne okazje, natomiast wzorzyste modele zarezerwuj na imprezy ze znajomymi. Możesz też założyć kamizelkę do garnituru, zwłaszcza jeśli zdecydowałeś się na monochromatyczną stylizację. Aby wyróżnić się z tłumu, sięgnij po krawat lub fular, w kolorze kontrastującym z koszulą.

W latach 70. wielu mężczyzn stawiało na zamsz – wśród nich znalazł się Bob Dylan i John Lennon. Ta tkanina z pewnością nie zawdzięczała swojej popularności walorom praktycznym, ponieważ źle znosi ona niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak deszcz i śnieg. Zamsz emanuje klasą, może też podkreślić rockandrollowy charakter stylizacji. Zamszowa kurtka w kolorze tabaki pasuje praktycznie do wszystkiego. Aby uzyskać efekt retro, zestaw ją z jeansami z dziurami na kolanach i sztybletami. Zanim wyjdziesz w niej na deszcz, użyj impregnatu w sprayu.

Moda lat 70. – kluczowe elementy

Wielu ekspertów twierdzi, że właśnie w tej dekadzie narodził się styl boho. Jedwabne koszule i psychodeliczne nadruki królowały wówczas w modzie, dlatego, jeśli wybierasz się na imprezę lat 70., koniecznie weź pod uwagę te trendy. Lubisz być w centrum uwagi? W takim razie sięgnij po zielone sztruksy, a następnie połącz je z żółtym trenczem w kratę i kwiecistą koszulą.

Stylizację uzupełnij o duże okulary i brązowe oxfordy. Jeśli wolisz bardziej zachowawczy strój, wybierz golf, koszulę z kołnierzykiem i spodnie z wysokim stanem. W tym przypadku zwróć uwagę na elementy garderoby w kolorach ziemi, które możesz nosić też na co dzień. Doskonale pasują do nich skórzane półbuty i elegancka biżuteria.

W tej dekadzie symbolem wyrafinowania był golf. Nie tylko wyglądał elegancko, lecz także zapewniał ciepło. Niezależnie od tego, czy chcesz założyć czarny, niebieski czy czerwony golf, w ten sposób nawiązujesz do stylu lat 70. Możesz je założyć zarówno do chinosów, jak i jeansów czy spodni w kant.

Dużą popularnością cieszył się sztruks, z którego produkowano kurtki, marynarki, koszule i spodnie. Tkanina ta jest miękka i przyjemna w dotyku, a przy tym chroni przed zimnem i porywistym wiatrem. Sztruksowe ubrania były dostępne w różnych kolorach i wzorach, ale dominowały niebieskie, szare, zielone i brązowe elementy garderoby.

Styl lat 70. – charakterystyczne cechy

Moda męska była kolorowa, nikogo nie powinny więc dziwić kanarkowe, fioletowe, niebieskie i pomarańczowe garnitury. W latach 70. dużą popularnością cieszyły się też modele w kratę, które spotkamy też we współczesnych kolekcjach. Do stylizacji zakładano klasyczne półbuty, które często całkowicie znikały pod szerokimi nogawkami spodni. Punkowcy ozdabiali kurtki naszywkami, mnóstwo czasu poświęcali też na ułożenie irokeza, który utrwalali wodą z cukrem lub lakierem.

W garderobie z lat 70. znajdziesz też kamizelkę swetrową, którą można założyć na imprezę tematyczną. Nieodłącznie kojarzy się on z hipsterami, zwłaszcza jeśli dobierzesz do niej koszulkę z golfem i czarne spodnie z rozszerzanymi nogawkami. Szukasz sposobu, żeby wyróżnić się na tle gości? Wybierz brązową kamizelkę, zieloną koszulę, krawat i spodnie w tym samym kolorze.

A może chcesz wyglądać ekstrawagancko? W takim razie zdecyduj się na lawendowe dzwony i dzianinowy sweter we wzór w jodełkę oraz koniecznie dobierz do nich buty na platformie. W modzie męskiej królował jedwab, aksamit, zamsz i sztruks, czyli materiały wysokiej jakości. Pamiętaj o tym, szukając stroju na imprezę lat 70.