Impregnacja obuwia skórzanego – krok po kroku

W Twojej garderobie z pewnością znajdzie się chociaż jedna para butów wykonanych z naturalnej skóry. Wysokiej jakości monki, oksfordy, ocieplane sztyblety ze skóry licowej albo zamszu są wygodne, solidne i odporne na czynniki zewnętrzne. Skórzane buty, choć stosunkowo kosztowne, służą znacznie dłużej niż ich tańsze zamienniki z syntetycznych materiałów. Aby na długo zachować nienaganną strukturę skóry, należy poświęcić jej nieco uwagi.

Odpowiednia konserwacja i czyszczenie są najważniejszymi czynnikami wpływającymi na żywotność skórzanego obuwia. Dlaczego impregnacja butów skórzanych jest tak istotna? Jak powinna być konserwowana gładka skóra licowa, a jak zamsz? Jak i czym impregnować buty skórzane, aby osiągnąć jak najlepszy efekt? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w naszym artykule!

Konserwacja butów – jak dbać o ulubione obuwie ze skóry?

Użytkowanie niezabezpieczonych butów znacząco skraca ich żywotność i obniża ich walory estetyczne. Buty często towarzyszą nam przez cały dzień, również podczas wyjątkowo niesprzyjających warunków atmosferycznych. Opady deszczu, śniegu, pył i inne zanieczyszczenia (a przede wszystkim sól znajdująca się na chodnikach i ulicach w okresie zimowym) wnikają w strukturę materiału, który z czasem może stawać się matowy, tracić swoje właściwości, odbarwiać się i odkształcać. Obuwie skórzane jest szczególnie narażone na niszczenie. Sucha, niezabezpieczona skóra traci swoją elastyczność, łuszczy się, a nawet pęka. Konserwacja butów zabezpiecza obuwie przed czynnikami zewnętrznymi, przede wszystkim wodą i zanieczyszczeniami, które negatywnie wpływają na funkcjonalność i wygląd skóry. Konserwacja butów składa się z dwóch głównych etapów: dokładnego wyczyszczenia obuwia oraz impregnacji.

Impregnowanie butów polega na pokrywaniu obuwia środkami chemicznymi mającymi stworzyć na powierzchni skóry (syntetycznej lub naturalnej) ochronną powłokę zapobiegającą wnikaniu wody, zanieczyszczeń i innych substancji w materiał. Impregnat „uszczelnia” obuwie, co zapobiega jego przemakaniu. Dzięki warstwie szczelnie pokrywającej całą cholewkę znacznie łatwiej pozbyć się z obuwia pyłu, kurzu i innych osadów. Staranne impregnowanie butów jest szczególnie istotne w sezonie zimowym, kiedy ryzyko zniszczeń jest największe. Buty pokrywa się środkami syntetycznymi i naturalnymi. To, jaki preparat będzie odpowiedni dla danej pary, uzależniony jest przede wszystkim od jej budulca. Wyróżniamy skóry naturalne różnego typu: licowe, zamsz, nubuk czy pebble grain o charakterystycznej strukturze. Każda z nich wymaga innej pielęgnacji. Wśród dostępnych w sklepach impregnatów znajdziesz środki w formie wosków, kremów, sprayu czy aplikatorów z gąbeczką. Poszczególne impregnaty różnią się od siebie nie tylko formą i sposobem nakładania, ale również kolorem.

Impregnowanie butów: najważniejsze zasady

Zanim przystąpisz do konserwacji ulubionych lotników czy sztybletów, dokładnie je wyczyść. Impregnat zawsze nakładaj na czyste i suche obuwie. Nie aplikuj preparatu od razu na całą cholewkę. Najpierw wykonaj test na niewidocznym fragmencie. Aby sprawdzić, czy dany środek nie wpływa negatywnie na stan skóry, nałóż jego niewielką ilość w „bezpiecznym” miejscu. Jeśli impregnat nie spowoduje odbarwienia czy zmatowienia skóry, możesz bez obaw pokryć nim całego buta. Szczególną uwagę zachowaj przy nakładaniu past samopołyskowych. Tego typu środki mogą powodować nieestetyczne zmiany na delikatnych skórach o słabo utrwalonym barwniku w powłoce. Do konserwacji butów ze skór kolorowych warto użyć kolorowych środków poprawiających intensywność wybarwienia materiału. Zanim kupisz środek konserwujący, sprawdź zalecenia producenta butów w zakresie pielęgnacji. Standardowo do skór „pull-up” (woskowanych wykończonych pigmentem i zabezpieczonych specjalną powłoką) nie należy stosować preparatów zawierających w składzie terpentynę i benzynę. Z kolei do szczególnie delikatnych skór kozich nieodpowiednie są pasty samopołyskowe. Aby otrzymać pożądany efekt, zaleca się zastosować kremową pastę bezrozpuszczalnikową.

Impregnowanie butów należy przeprowadzać stosunkowo często, minimum raz na miesiąc. Zalecana częstotliwość zabiegu zależy od intensywności użytkowania danej pary. Jeśli zauważysz, że powłoka się starła, buty gorzej znoszą kontakt z wodą, a usunięcie zanieczyszczeń zaczyna przysparzać trudności, powtórz zabieg. Pamiętaj o tym, że zbyt częsta konserwacja również nie jest wskazana. Nawarstwiające się powłoki mogą uszkadzać skórę.

Jak zabezpieczyć nowe buty skórzane ze skóry licowej? Woskowanie butów dla początkujących

Na półkach sklepów obuwniczych przeważają modele ze skóry licowej, czyli gładkiej. I nic w tym dziwnego: tego typu buty są niezwykle eleganckie, a do tego trwałe. Ze skóry licowej produkuje się między innymi wizytowe obuwie męskie, damskie czółenka, kozaki i botki. Wśród dostępnych modeli najbardziej cenione są te z miękkiej, elastycznej i niezwykle efektownej skóry cielęcej. Nieco bardziej twarde, a zarazem mniej komfortowe podczas noszenia, są buty ze skóry bydlęcej. Skóra licowa, w szczególności lakierowana, jest podatna na zarysowania odbierające jej urok. Odpowiednia impregnacja butów skórzanych zniweluje ryzyko powierzchniowych uszkodzeń. Zatem jak zabezpieczyć nowe buty skórzane o gładkiej powierzchni?

Pierwszym etapem konserwacji butów ze skóry licowej będzie usunięcie starych powłok przy pomocy miękkiej, bawełnianej szmatki oraz niewielkiej ilości terpentyny. Środek ma intensywny, nieprzyjemny zapach, dlatego warto czyścić buty w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Kiedy obuwie będzie czyste i suche, możesz przejść do impregnacji. Do zabezpieczenia skóry licowej użyj specjalnego olejku, który natłuści materiał, zwiększy jego elastyczność oraz zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych zagięć. Preparat równomiernie nanieś przy pomocy miękkiej szczoteczki, która nie zarysuje powierzchni. Odczekaj kilka godzin, a następnie nałóż kolejną warstwę preparatu. Po 12 godzinach nałóż na buty warstwę wosku lub pasty woskowo-żywicznej. Środek wcieraj w skórę okrężnymi ruchami miękką ściereczką z mikrofibry lub flaneli. Zwróć uwagę na miejsce łączenia cholewki z podeszwą – w tym miejscu nałóż najwięcej preparatu. Kiedy wosk się wchłonie, starannie wypoleruj buty. Olejowanie i woskowanie butów nie przyniosło satysfakcjonujących rezultatów? Jeśli sztyblety czy derby dalej są przesuszone pomimo podjętych kroków, nałóż jeszcze jedną warstwę impregnatu. Zabiegu natłuszczania nie wykonuj na lakierowanych butach. W tym przypadku konserwacja ogranicza się do czyszczenia, pastowania i polerowania.

Prostszym sposobem na impregnację skóry licowej jest pokrycie jej środkiem ochronnym w formie kremu lub wosku w opakowaniu z aplikatorem. W tym przypadku nie musisz nakładać preparatu na szmatkę i samodzielnie dozować jego ilości. Aplikator delikatnie przyciskany do skórzanej powierzchni będzie uwalniał optymalną dawkę pasty.

Szybka i wygodna impregnacja butów skórzanych środkiem w sprayu

Olejowanie i woskowanie butów to nie jedyny sposób na przywrócenie miękkości i nienagannego połysku skórzanym butom. Osobom ceniącym sobie wygodę z pewnością przypadną do gustu impregnaty zamknięte w pojemnikach z atomizerem. Proste w użyciu spraye przeznaczone są do ochrony różnych typów skóry, zarówno licowych, jak i zamszu. Tego typu środki mają przeważnie transparentną formułę, więc mogą być stosowane do butów w różnych kolorach. Metoda postępowania jest w tym przypadku dziecinnie prosta: na wyczyszczone buty rozpyl preparat z odległości około 20 cm, a następnie poczekaj, aż płyn wyschnie. Et voilà – odświeżone i zabezpieczone buty są gotowe do ponownego użycia!

Impregnacja butów skórzanych z zamszu

Buty zamszowe znacząco różnią się od gładkich modeli ze skóry licowej. Ich cechą charakterystyczną jest struktura przypominająca meszek. Materiał o specyficznym wykończeniu źle znosi kontakt z wodą i większością past, wosków i innych preparatów przeznaczonych do konserwacji skóry. Do codziennej pielęgnacji zamszowego obuwia należy stosować specjalną szczoteczkę, która usunie pył i inne zabrudzenia z powierzchni skóry. Obuwie czyść zawsze na sucho. Raz na dwa tygodnie zaimpregnuj buty specjalnym preparatem w sprayu. Warstwa preparatu zapobiegnie wnikaniu wilgoci we włókna i powstawaniu plam.

Skórzane buty Giacomo Conti – wybór na długie lata

Staranna pielęgnacja to jeden z czynników pozwalających cieszyć się wygodnymi i eleganckimi butami skórzanymi przez długi czas. Jeśli nie chcesz, aby skórzane lotniki czy mokasyny straciły swoją formę, nie trzymaj ich w pobliżu źródeł ciepła. Niewskazane jest suszenie butów bezpośrednio na kaloryferze. We wnętrza nieużywanych przez dłuższy czas butów włóż prawidła utrzymujące ich właściwy kształt. Pamiętaj o tym, że na żywotność obuwia wpływa również jakość skóry oraz metody produkcji. Wśród najbardziej wymagających mężczyzn świadomie komponujących swoją szafę ogromnym zaufaniem cieszy się obuwie i galanteria skórzana z logo Giacomo Conti. Nasza kolekcja butów skórzanych składa się wyłącznie z wysokiej klasy modeli dopracowanych pod kątem użytkowym i estetycznym. Oferujemy buty na każdą porę roku i okazję. W tym sezonie nasi klienci i styliści najczęściej wybierają następujące modele:

  • zamszowe sztyblety z czerwoną gumką – must have w jesienno-zimowej stylizacji. Czarne, ponadczasowe obuwie świetnie komponuje się ze stylizacjami casualowymi oraz półformalnymi. Mimo tego, że sztyblety pozbawione są zamków, sznurówek i zapięć, ich wkładanie jest wygodne. Zastosowanie elastycznej bordowej gumy po bokach ułatwia zakładanie obuwia i gwarantuje idealne dopasowanie do stopy. Prezentowany model wykonany został ze szczególnie solidnej, trwałej skóry świńskiej. Wysoka cholewka skutecznie chroni przed chłodem i zachlapaniem w deszczowe dni, a dodatkowo zabezpiecza dobrze kostkę. Bordowy akcent ciekawie przełamuje projekt i nadaje mu nieoczywistego charakteru;
  • botki z klamrami – wyjątkowa propozycja dla fanów dopieszczonych, wysmakowanych stylizacji. Oryginalne buty na sezon jesienno-zimowy będą świetnie komponować się z garniturami w kratę i chinosami połączonymi ze sportową marynarką. Buty wykonane są w całości ze skóry licowanej najwyższej klasy;
  • skórzane sneakersy męskie – złoty środek między sportowym luzem a elegancją. Efektowne buty o dynamicznej linii zapewnią Ci lekkość i wygodę przez cały intensywny dzień. W wykonanych z brązowej skóry sneakersach zastosowano nowoczesny system amortyzujący. Poduszeczka gazowa umieszczona w tylnej części podeszwy reaguje na każdy wstrząs, jaki powstaje podczas chodzenia, biegania bądź skakania, a gumowa podeszwa z delikatnym bieżnikiem zapewnia idealną przyczepność do powierzchni.