Historia jeansów, której jeszcze nie znałeś! Sprawdź, ile wiesz o jeansach!

Jeansy to niezaprzeczalnie największy hit wszech czasów! . Szacuje się, że rocznie produkowanych jest 6 miliardów par spodni.

jeansy slim

Obecnie ciężko sobie wyobrazić świat bez jeansów uwielbianych przez kobiety i mężczyzn. Jak wygląda historia dzinsów? Jak spodnie jeansowe podbiły świat Hollywood? Sprawdź koniecznie, czy wiesz wszystko o jeansach.

Geneza jeansu jako materiału

Zapewne znasz historię, że początki jeansów sięgają 1873 roku, w którym to Levi Strauss wraz z Jacobem Davisem otrzymali patent na produkcję spodni jeansowych. Otóż historia rozpoczyna się o wiele wcześniej, bo w XVIII-wiecznych Włoszech. Co ciekawe, początkowa próba odtworzenia tej tkaniny we Włoszech zakończyła się niepowodzeniem. Jednak właśnie podczas prób i błędów producenci tekstyliów odkryli jeans. Pomimo szerokiej gamy dostępnych innowacyjnych materiałów, jeans pozostaje jednym z najbardziej wszechstronnych, trwałych i bardzo poszukiwanych materiałów na rynku. Jeans jest tkaniną o splocie diagonalnym przy użyciu jednej nici kolorowej i jednej nici białej. Tkacze używali barwnika w kolorze indygo, aby farbować nitki osnowy na niebiesko, ale nitki główne pozostały w naturalnym białym kolorze. Słowo „denim” pochodzi od skośnego materiału o nazwie “Serge de Nîmes”, po raz pierwszy utkanego w Nîmes we Francji. Kolor uzyskiwano z naturalnego barwnika z liści półkrzewu o nazwie “Indigofera tinctoria”, który był eksportowany z Indii. Nie był to jednak kolor ekonomiczny - trudno było go wytworzyć, co sprawiało, że był bardzo drogi w uzyskaniu. W 1865 roku niemiecki chemik Adolf von Baeyer rozpoczął pracę nad uzyskaniem sztucznego barwnika. Udało mu się osiągnąć cel 18 lat później, w 1883 roku. Syntetyczny składnik był trwalszy, niezawodny i tani w produkcji. Dzięki temu, zawdzięczamy niebieski kolor pierwszym modelom jeansów. Teraz należy cofnąć się o kilkadziesiąt lat. Po wynalezieniu materiału określanego jako “denim”, używano go do produkcji odzieży roboczej dla osób wykonujących ciężką pracę fizyczną - górników i rolników od co najmniej 1800 roku. W 1853 roku mężczyzna o imieniu Levi Strauss znalazł się w San Francisco, próbując założyć gałąź swojej rodzinnej firmy (pasmanterii). Sprzedawał bawełnianą tkaninę zwaną jeansową, którą dostrzegł mężczyzna o imieniu Jacob W. Davis, który był krawcem. Zaczął używać materiału do robienia takich rzeczy jak pokrowce na wozy, namioty i koce. Jednak pewnego dnia poproszono go o stworzenie czegoś nowego: pary spodni specjalnie zaprojektowanych do ciężkiej pracy. Dodając nity dla wzmocnienia konstrukcji spodni, Davis stworzył pierwszą parę jeansów. Ponieważ materiał na spodnie był istotną częścią produktu końcowego, rozpoczął współpracę z Levi. Ci dwaj mężczyźni założyli jedną z najważniejszych firm na świecie, która nadal produkuje jeansy do dziś.

W jaki sposób jeans podbił ulice w XIX wieku?

W latach 30. XX wieku, kiedy ludzie z Hollywood Western zaczęli tworzyć filmy i reklamy, przedstawiając widowni mężczyznę w jeansach w stylu macho: lasso, konie, byki, pistolety i kowbojskie kapelusze. Dziesięć lat później inny archetyp męskiego mężczyzny podniósł ten trend jeszcze wyżej. Żołnierze z II wojny światowej rozpowszechnili wygląd jeansów poza USA. Podczas stacjonowania w Europie i Japonii ludzie z amerykańskich sił zbrojnych nosili jeansy po zakończeniu służby. Wkrótce można było zauważyć, że żołnierze z innych krajów również zaczęli je nosić.

Westerny jako kryptoreklama jeansów

Ameryka zasługuje na uznanie i wkład w historię jeansów pod kątem popularyzacji produktu. Hollywood pomógł w romantyzowaniu niebieskiego jeansu w latach 20. i 30. XX wieku, nakładając spodnie na przystojnych kowbojów, w których grali John Wayne i Gary Cooper. W latach 40. i wczesnych 50. modne było podróżowanie do zachodnich stanów na wakacje, aby doświadczyć zupełnie nowego stylu życia: w stylu kowboja. Dla mieszkańców wschodnich stanów, którzy mieszkali na przedmieściach, życie to było odurzające, a jeansy stanowiły część pakietu. Oczywiście zabrali je z powrotem do domu, a spodnie tego typu stały się duże. W latach 50. XX wieku jeansy zaczęli nosić nastolatkowie, którzy zaczęli się buntować przeciw establishmentowi. Ich idolami były gwiazdy rocka. Elvis Presley, James Dean, Marlon Brando - wszyscy nosili jeansy na początku swojej popularności. Czytaj także: Szorty jenansowe

Jeans - cechy materiału

Jeans materiał był używany do produkcji odzieży roboczej o szerokim zastosowaniu. Podczas XIX-wiecznej gorączki złota w Kalifornii pojawiła się coraz większa potrzeba trwałej męskiej odzieży roboczej. W tym czasie jeans nie miał konotacji „buntownik bez przyczyny”, którą przyjąłby sto lat później. Raczej ten materiał był używany wyłącznie ze względu na jego trwałość i był używany do produkcji koszul z długimi rękawami, a także spodni. Czytaj także: Koszule jeansowe Ponieważ jest wykonany z bawełny, jeans jest naturalny i bardzo dobrze oddycha, ale gruby splot diagonalny tej tkaniny sprawia, że ​​jest bardzo odporny na przetarcia (choć dziś przetarcia na spodniach są bardzo modne i wytwarzane sztucznie) Jeans jest również łatwy do prania i łatania.
 

Rodzaje jeansu

Obecnie z jeansu produkowane są każde elementy garderoby, jakie można sobie wyobrazić. Między innymi są to: kurtki jeansowe, spodnie jeansowe, jeansowe szorty (czyli bardzo krótkie spodenki jeansowe), koszule jeansowe (sprawdź produkt: koszula w kolorze niebieskim imitująca wyglądem materiał jeansowy), buty jeansowe (przeważnie trampki, sneakersy lub jeans jako materiałowe wstawki urozmaicające wygląd obuwia).

Jeans w ofercie Giacomo Conti

Obecnie większość marek modowych na rynku masowym oferuje własną gamę jeansów. Polskie jeansy były do kupienia za czasów PRL dzięki wyrobom lokalnych zakładów odzieżowych. Pierwsze jeansy w Polsce amerykańskiej marki Levis czy Wrangler były dostępne jedynie w Pewexie dla bogatszych osób. Czasy PRL na szczęście dawno minęły i wybór kolorów, modeli i wzorów jeansów można znaleźć praktycznie w każdym sklepie odzieżowym. Jeśli szukasz spodni jeansowych, które charakteryzują się niebanalnym i jednocześnie eleganckim stylem, wybierz granatowe spodnie Benito typu jeans w fasonie slim.