Eleganckie wesele na wielkiej sali balowej: jaki garnitur wybrać?

Poszukiwanie sali weselnej to jeden z najważniejszych i najbardziej zajmujących etapów przedślubnych przygotowań. Urokliwe, przestronne wnętrze, kryształowy żyrandol, ogromny parkiet, wysokie okna i piękny ogród, w którym można urządzić sesję zdjęciową z gośćmi… Większość par szuka miejsca, które zapewni im niemal bajkowy efekt. Co ważne, styl panujący na sali staje się motywem przewodnim całej imprezy. Aby zachować spójność, należy zadbać o odpowiednie dekoracje, wzór na zaproszeniach i winietkach oraz strój. Gdy rozbłysną światła, kreacje nowożeńców powinny idealnie współgrać z aranżacją sali. Jak zatem ubrać się na wesele urządzone w zjawiskowym, klasycznym stylu? Oto wskazówki, które ułatwią skomponowanie męskiego stroju.

Pewny wybór: smoking

Wielka, wykwintna sala skąpana w złocie kojarzy się nieodłącznie z klimatem uroczystych bali w stylu glamour. Nic dziwnego, że to właśnie pełen szyku i elegancji styl najczęściej staje się motywem przewodnim wesel organizowanych na klasycznych salach balowych. Jaki męski strój najlepiej wpisuje się w tę koncepcję? Odpowiedź może być tylko jedna – ponadczasowy i niezwykle szykowny smoking.

Czym smoking różni się od garnituru? Przede wszystkim stopniem formalności. Smokingi są niemal na szczycie hierarchii – nad nimi znajduje się jedynie frak. Smoking, jak mówią zasady savoir-vivre, jest przeznaczony na wieczorne uroczystości. Większość ślubów odbywa się jednak przed godziną 18. Czy to oznacza, że pan młody wkładający smoking popełnia niewybaczalne faux pas? Niezupełnie – własny ślub jest wyjątkowym, jedynym w życiu wydarzeniem i rządzi się swoimi prawami.

Smoking w podstawowej wersji składa się z dwóch elementów: marynarki i spodni z charakterystycznym, satynowym lub jedwabnym lampasem biegnącym wzdłuż zewnętrznej strony nogawek. Delikatnie połyskujący, szlachetny materiał pojawia się również na marynarce. Tym, co odróżnia klasyczną marynarkę garniturową od smokingowej, jest szalowy kołnierz. Zestaw jest utrzymany w stonowanych kolorach – przeważnie czarnym lub granatowym.

Czerń, bordo, a może zieleń?

Klasyczne smokingi najczęściej mają czarny, nieco rzadziej granatowy kolor. Na szczególną uwagę zasługują mniej oczywiste zestawy w niebanalnych, ale wciąż eleganckich i stonowanych odcieniach – butelkowej zieleni, bordo czy brązowym. Chcesz zaskoczyć swoich gości? W takim razie postaw na smoking z żakardową marynarką. Tkanina z charakterystycznym wzorem nada całości nietuzinkowego, dekoracyjnego wyrazu. Co ważne, żakardowe marynarki są dość „ciężkie”, dlatego są polecane panom biorącym ślub w sezonie jesienno-zimowym. Na uroczystość organizowaną latem lepiej wybrać lżejszy zestaw.

Dodatki do smokingu

Kompletowanie stylizacji nie kończy się na wybraniu marynarki, spodni i koszuli. Istotną częścią procesu jest dobranie dodatków – subtelnych akcentów, które dopełniają całości. W przypadku smokingu zasady są jednoznaczne: do zestawu pasuje jedynie biała koszula (o określonej konstrukcji), czarna muszka i biała poszetka. Odstępstwa od tej reguły są niedopuszczalne. Co ważne, do spodni smokingowych nie wkłada się klasycznego paska. Jego miejsce zajmuje opcjonalny dodatek – pas hiszpański. Dodatek pełni funkcję ozdobną. Zapinany jest w pasie, zasłania górną część spodni oraz dolną koszuli. Szeroki, jedwabny pas z plisami sprawi, że Twój strój będzie wyjątkowo elegancki. Jeśli nie czujesz się komfortowo w szerokim pasie, możesz z niego zrezygnować. Marynarkę, spodnie i koszulę warto wówczas uzupełnić kamizelką.

Ostateczny szlif nadadzą stylizacji skórzane lotniki lub oksfordy oraz subtelne spinki wpięte w mankiety koszuli.

Trzyczęściowy garnitur dla pana młodego

Alternatywą dla oficjalnego smokingu jest trzyczęściowy garnitur. Starannie dopasowany do sylwetki zestaw uszyty z wysokogatunkowej, delikatnej wełny zapewni Ci nienaganną prezencję i komfort podczas wielkiego dnia.

Garnitury są szyte z tkanin jednolitych i wzorzystych, przede wszystkim w kratę. Na bal w stylu glamour wybierz gładki model. Krata obniża formalność stroju, dlatego lepiej sprawdza się na bardziej swobodnych przyjęcia, na przykład plenerowych czy utrzymanych w nurcie boho. Granatowy, bordowy albo brązowy garnitur połączony z marynarką to „bezpieczny” wybór na wykwintny bal.

Chcesz urozmaicić strój kolorowym krawatem? A może wpadła Ci w oko koszula z bawełny z subtelnym mikrowzorem? Garnitury można łączyć z różnymi dodatkami, również wzorzystymi. Zachowaj umiar – im więcej oryginalnych akcentów, tym mniej formalny jest strój.

Marynarka dwurzędowa

Ciekawą alternatywą dla jednorzędowych marynarek są modele zapinane na dwa rzędy guzików. Tego typu marynarki, choć wcale nie są bardziej formalne od standardowych modeli, prezentują się wyjątkowo szykownie. Co więcej, znakomicie modelują sylwetkę i nadają męskiej posturze wzorcowych proporcji (podkreślają szerokie ramiona i wąski pas).

Co ciekawe, dwurzędowe marynarki są ukłonem w stronę lat 20. Propozycja dla każdego gentlemana pragnącego połączyć lekkość charakterystyczną dla nowoczesnej mody z klasą charakterystyczną dla przedwojennej klasyki.

Jakość, którą zobaczysz i poczujesz

Pamiętaj o tym, że strój na własny ślub powinien nie tylko podkreślać Twoją rolę na wydarzeniu i doskonale prezentować się na zdjęciach, ale również zapewniać Ci komfort. Bycie w centrum wydarzeń przez całą noc jest znacznym obciążeniem. Szaleństwo na parkiecie, stres i wysoka temperatura nie sprzyjają dobremu samopoczuciu. Jeśli chcesz zapewnić sobie maksymalną wygodę w niełatwych okolicznościach, zapomnij o marynarce i koszuli z poliestru. Postaw na wysokiej jakości, naturalne materiały współgrające z Twoim ciałem.

Najlepsze męskie garnitury i smokingi są szyte z wełny – naturalnej tkaniny cenionej za swoje właściwości termoregulacyjne. Wełna nie pozwoli Ci zmarznąć zimą i nadmiernie się spocić w gorący dzień. Materiał jest sprężysty, lekki i odporny na zagniecenia. Wełna nie absorbuje wody, dlatego zyskała popularność wśród producentów zimowych płaszczy, oraz wykazuje antybakteryjne właściwości. Oznacza to, że nieprzyjemny zapach nie rozwija się na materiale, co pozwala ograniczyć częstotliwość prania. Wełniane marynarki i spodnie są stosunkowo kosztowne. Warto jednak pamiętać, że posłużą one znacznie dłużej niż zestaw z niskiej jakości materiału.

Do wełnianego garnituru dobierz koszulę z bawełny. Roślinne włókno „oddycha” i zapewnia optymalną wymianę powietrza między materiałem a skórą. Zwróć uwagę na informacje umieszczone na metce. Niewielki dodatek elastanu lub innych sztucznych włókien nie obniża parametrów materiału. Wręcz przeciwnie – domieszka syntetycznego włókna zwiększa elastyczność tkaniny, ułatwia prasowanie, a także zapobiega odkształceniom podczas prania i powstawaniu zagnieceń.

Giacomo Conti – inspiracje dla pana młodego, świadka i gościa

Szukasz wyjątkowego zestawu, dzięki któremu poczujesz się jak gwiazda wieczoru? Inspiracje znajdziesz w Giacomo Conti. Oto jedynie kilka propozycji, na jakie warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań idealnego zestawu ślubnego:

  • czarny smoking B-DYnamic+ – kwintesencja klasy. Gustowny, czarny smoking zaprojektowany z dbałością o detale. Zestaw uszyty jest z wełny Marzotto o unikalnych właściwościach naturalnego strechu. Wysoka skrętność wełny na poziomie 110's sprawia, że tkanina jest szlachetna, posiada wysoki połysk i jest niezwykle delikatna w dotyku;
  • koszula ADAMO – biała koszula z łamanym kołnierzykiem i guzikami ukrytymi pod plisą. Harmonijne uzupełnienie zestawu smokingowego. Fason slim subtelnie dopasowuje się do sylwetki, ale nie ogranicza swobody ruchów;
  • garnitur MARTINO – trzyczęściowy garnitur w modnym, brązowym odcieniu. Fason typu slim podkreśla sylwetkę. Złoty środek między modnym minimalizmem a klasyką. Kamizelka została wyposażona w system regulacji ukryty w tylnej części, aby nienagannie układała się na sylwetce. Wszystkie elementy zostały uszyte z najlepszej gatunkowo mieszanki włókien.