Dress code black tie

Jak nas widzą, tak nas piszą… Stare powiedzenie nie traci swojej aktualności. Przed wyjściem na zakupy, spacer do parku czy spotkanie w gronie bliskich przyjaciół, nie musimy starannie dobierać wszystkich elementów stroju, pozwalając sobie na swobodę i odrobinę nonszalancji.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzą momenty wymagające nienagannej prezencji. Podczas spotkań biznesowych, uroczystych gali i przyjęć gości obowiązuje ściśle określony dress code – black tie. Niedostosowanie się do zasad panujących na spotkaniu jest nietaktowne, może być odebrane jako wyraz braku szacunku do gospodarza i lekceważenie powagi sytuacji. Czym charakteryzuje się strój black tie? Jak skomponować nienaganny strój wieczorowy męski? Sprawdź nasze rady i dowiedz się, co możesz zrobić, aby olśniewająco prezentować się w uroczystych momentach!

Formalny dress code: black tie dla mężczyzn i kobiet

Dress code to zbiór norm dotyczących ubioru w konkretnej sytuacji. Wyróżniamy między innymi swobodny casual dress code obowiązujący w czasie wolnym, smart casual łączący w sobie elementy stroju eleganckiego i codziennego (często określany mianem „sportowej elegancji”) i business dress code wyznaczający zasady komponowania stroju noszonego podczas spotkań z kontrahentami, negocjacji biznesowych czy prezentacji w biurze. Strój black tie jest jedną z najbardziej eleganckich form dress code zarezerwowaną na specjalne okazje.

Dress code black tie wyodrębnił się w XIX wieku w Anglii. Brytyjska arystokracja ubierała się według jego zasad na przyjęcia organizowane po godzinie 19. Jeśli na zaproszeniu na premierę czy przyjęcie umieszczono adnotację black tie, to znak, że panowie powinni włożyć smoking oraz muszkę (nie krawat, jak sugeruje nazwa), a panie – długą suknię wieczorową uszytą z jedwabiu, szyfonu, tiulu, koronki, atłasu czy aksamitu. Dopuszczalną alternatywą dla klasycznej kreacji damskiej jest kostium z długą spódnicą lub bardzo szykowne spodnium (kombinezon). 

Nierzadko zdarza się, że na zaproszeniu na uroczystość widnieje napis „black tie optional”. Oznacza to, że goście mają większą swobodę podczas kompletowania stylizacji – panowie mogą zrezygnować ze smokingu i muchy na rzecz garnituru i krawata. Co oznacza „creative black tie”? Taka informacja daje przyzwolenie na włożenie koszuli w stonowanym kolorze (niekoniecznie białym). 

Kiedy obowiązuje strój black tie?

Wieczorowy strój męski składający się z dobrze skrojonego smokingu, białej koszuli dopasowanej do sylwetki i muchy w stonowanym odcieniu powinien znaleźć się w garderobie mężczyzny w każdym wieku. Komplet spełniający wymogi dress code black tie zakładany jest na uroczyste bale, premiery oraz zabawy sylwestrowe i studniówki o uroczystym charakterze. Niedopuszczalne jest włożenie smokingu na egzamin maturalny, na rozdanie świadectw czy firmową konferencję. Chcesz zaprezentować się w nowym smokingu na ślubie mającym miejsce w godzinach przedpołudniowych? Lepiej zastanów się dwa razy: strój black tie jest odpowiedni jedynie podczas ceremonii odbywających się w godzinach wieczornych. Wystąpienie w smokingu i czarnej muszce o godzinie 12:00 czy nawet 15:00 będzie odczytane jako faux-pas. Ponadto styliści odradzają noszenie smokingu uszytego z czarnego materiału w ciągu dnia z jeszcze jednego, prozaicznego powodu – tego typu odzież nie prezentuje się korzystnie w dziennym świetle. Jeśli koniecznie chcesz założyć smoking na ślub odbywający się latem w godzinach wczesnopopołudniowych, postaw na smoking tropikalny.

Różnice między black tie a white tie

Każdy gentleman powinien znać różnice między dress code black tie a white tie. Oba zbiory norm odnoszą się do spotkań o charakterze formalnym. White tie oznacza konieczność pojawianie się na wydarzeniu w najbardziej odświętnej wersji – we fraku połączonym z białą muchą, koszulą z charakterystycznym, łamanym kołnierzykiem oraz kamizelką. Obecnie strój spełniający te zasady jest wymagany jedynie w szczególnych okolicznościach, na przykład uroczystych premierach operowych czy balach organizowanych przez rodziny królewskie.

Jak skomponować strój black tie? Zacznij od smokingu!

Podstawą klasycznego stroju black tie jest smoking składający się z czarnych spodni i czarnej marynarki lub czarnych spodni i granatowej marynarki. Górna część zestawu może być ozdobiona klapami szalowymi z delikatnego, delikatnie połyskującego atłasu lub jedwabiu. Marynarka pozbawiona jest patek i innych ozdób. Wybierając smoking, postaw na ponadczasową klasykę, która nigdy się nie dezaktualizuje. Możesz mieć pewność, że dobrze skrojony smoking dopasowany do sylwetki będzie służył Ci przez wiele lat. 

Pamiętaj o tym, że wieczorowy strój męski nie będzie dobrze spełniał swojej roli, jeśli będzie uszyty z niskiej jakości tkaniny. Jeśli chcesz, aby Twój strój dodawał Ci powagi i klasy, nadmiernie nie gniótł się i nie mechacił, wybierz model z wysokogatunkowej wełny. Szlachetny materiał jest nie tylko efektowny, ale również funkcjonalny. Naturalne włókna o „oddychającej” strukturze zapewniają komfort nawet w wyjątkowo ciepłe dni. Wchłonięta przez nie wilgoć jest sprawnie odparowywana. Ponadto wełniane spodnie i marynarki nie wymagają częstego prania. 

Nieodłączną częścią zestawu są spodnie. Dolna część smokingu pozbawiona jest zaszewek kojarzących się z casualową odzieżą. Często spodnie są ozdobione subtelnymi lampasami wykonanymi z tego samego materiału, którym pokryte są klapy marynarki. To właśnie ten element wyróżnia spodnie smokingowe od tych zakładanych do standardowego garnituru. Co ważne, do spodni smokingowych nie zakłada się klasycznego paska. Jego funkcję pełni szeroki pas hiszpański o szerokości około 12-18 cm. Błyszczący pas owijany wokół talii dyskretnie zasłania górną część spodni, nadaje sylwetce lekkości i doskonale modeluje proporcje. Co ważne, pas zakłada się wyłącznie do jednorzędowej marynarki smokingowej. Do smokingu nie trzeba zakładać kamizelki – elegancki, jedwabny pas w zupełności wystarczy. 

Szykowny wieczorowy strój męski: koszula i dodatki 

Ważną częścią wieczorowego stroju męskiego jest biała koszula z kołnierzykiem typu turndown oraz z podwójnymi mankietami. Niedopuszczalne jest zakładanie koszuli z krótkim rękawem. Postaw na klasykę: wybierz fason z guzikami ukrytymi pod gładką plisą. Luksusowego szlifu nadają outfitowi elementy męskiej „biżuterii” – spinki do mankietów i guziki jubilerskie. Tradycjonalistom polecamy spinki i guziki z czarnego onyksu. Jeśli chcesz przemycić nieco awangardowych smaczków do swojego stroju, ozdób koszulę dodatkami z masy perłowej. Zatroszcz się o to, aby czarna muszka była zapięta prosto. 

Zwieńczeniem stylizacji są buty. Pamiętaj o tym, że niedbale dopasowane obuwie zniweczy cały wysiłek włożony w komponowanie formalnej stylizacji. Specjaliści zaznaczają, że do smokingu pasują wyłącznie skórzane, lakierowane półbuty w odcieniu głębokiej czerni. Postaw na klasyczny model pozbawiony zbędnych ozdobników. Kieruj się zasadą: im prościej, tym lepiej. Zadbaj o to, aby czarne skarpety były na tyle długie, żeby nie odsłaniały łydek, kiedy przybierzesz pozycję siedzącą. 

W przypadku dress code black tie żaden element nie może być przypadkowy. Jeśli nie wiesz, jakie buty albo szelki będą dobrze komponować się ze smokingiem wiszącym w szafie, skorzystaj z pomocy doświadczonych sprzedawców. Odwiedzając salon Giacomo Conti, możesz liczyć na profesjonalną pomoc doradców, którzy o modzie męskiej wiedzą wszystko. 

Wieczorowy strój męski zimą i późną jesienią 

Sezon jesienno-zimowy jest szczególnie intensywny. Świąteczne przyjęcia, huczne bale sylwestrowe i karnawałowe stwarzają doskonałą okazję do zaprezentowania się bliskim w niecodziennej odsłonie. Panom szukającym oryginalnego, a jednocześnie gustownego stroju wieczorowego na sezon zimowy polecamy smokingi uszyte z ekskluzywnego, mięsistego aksamitu w nieoczywistym kolorze: bordowym, śliwkowym albo ciemnozielonym. Fenomenalny, niezwykle awangardowy efekt zapewni również marynarka z tkaniny żakardowej.